Producent a autorska prava

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
LUPO

Příspěvek od LUPO » 01 bře 2009 20:34

matucho, mam na mysli kdyz udelas remix pro madonnu nebo depeche mode...tak tam pocitej, ze te jako spoluautora nenapisou.

matucha

Příspěvek od matucha » 01 bře 2009 23:40

to je ale jina vec.... tam ti taky dobre (jednorazove) zaplatej... kdyz si to od tebe objednaj...

ja ale mluvim o tom, ze treba za tebou pride nekdo (treba znamej hudebnik) a chce s tebou dat dohromady dalsi svoji desku... no a ma jenom torza skladeb, ktery je potreba dodelat... no a je na tobe, abys je dodelal. Takze ti budto dobre zaplati za to, ze mu to dodelas. Nebo ti zaplati za michani atd, ale tu dalsi praci (zahrnujici prehrani urcitejch partu, dovymysleni aranzi, doplneni detailu, vychytavek... atd) tak za tuhle praci ti da podil na autorstvi.

TOM-Thak

Re: Producent a autorska prava

Příspěvek od TOM-Thak » 16 zář 2009 16:31

Dotaz: Co dělat, pokud mě někdo neprávem obviní (ne soudně) z toho, že jsem vykopíroval jeho melodii? I přes to, že tomu tak není.. stejná stupnice jiné noty jiné frázování.. max. trochu podobné nástrojové obsazení, ani jsem neměl možnost song jiného autora slyšet, přičemž muj už je na labelu a jeho tuším ani není. Je nějaká možnost jak se bránit? Jak do budoucna registrovat treky a držet v ruce důkaz s datem jejich vzniku apod. ?
Docela by mě zajímalo, jak to tady praktikujete. Díky

kexik

Příspěvek od kexik » 16 zář 2009 16:38

TOM-Thak píše:Dotaz: Co dělat, pokud mě někdo neprávem obviní (ne soudně) z toho, že jsem vykopíroval jeho melodii? I přes to, že tomu tak není.. stejná stupnice jiné noty jiné frázování.. max. trochu podobné nástrojové obsazení, ani jsem neměl možnost song jiného autora slyšet, přičemž muj už je na labelu a jeho tuším ani není. Je nějaká možnost jak se bránit? Jak do budoucna registrovat treky a držet v ruce důkaz s datem jejich vzniku apod. ?
to by som riesil az ked poda zalobu. dovtedy su to len silne reci

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 16 zář 2009 16:52

kexik píše:
TOM-Thak píše:Dotaz: Co dělat, pokud mě někdo neprávem obviní (ne soudně) z toho, že jsem vykopíroval jeho melodii? I přes to, že tomu tak není.. stejná stupnice jiné noty jiné frázování.. max. trochu podobné nástrojové obsazení, ani jsem neměl možnost song jiného autora slyšet, přičemž muj už je na labelu a jeho tuším ani není. Je nějaká možnost jak se bránit? Jak do budoucna registrovat treky a držet v ruce důkaz s datem jejich vzniku apod. ?
to by som riesil az ked poda zalobu. dovtedy su to len silne reci
Je to pravda jsou to reci, ale problem je, ze ten clovek pak poskozuje moje jmeno nejakou pomluvou.., coz se me moc nelibi a tak bych se chtel pojistit nejakymi dukazy a zabranit takovymu jednani podobnych koumalů. Neco typu.. vytistknout notove party s datem overeny podpis od notare a zalozit nekam apod. pac tohle neresi ani OSA ta ti rekne tak se sudte vy.. ja se soudit nepotrebuju hehe, jen potrebuju mit v ruce neco.. cim budu krytej v pripade, ze vznikne takovahle pomluva. Vicemene vydavatel (britanie), to udajne nekam registruje, ale spolejhat na to nechci.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 16 zář 2009 17:22

uz sa to tu riesilo .. v kazdom pripade asi musis byt clenom OSY ..

kexik

Příspěvek od kexik » 16 zář 2009 17:29

Pytkin píše:uz sa to tu riesilo .. v kazdom pripade asi musis byt clenom OSY ..
nemusis byt clenom nicoho, prava k dielu ma kazdy autor. ochranne organizacie sluzia len na to aby si ty za pouzivanie svojho diela ziskal od spotrebitelov peniaze, a za to ich platis. so samotnymi pravami nemaju nic spolocne.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 16 zář 2009 18:38

2kexik: presne jak rikas, nemusis byt clenem. Navic OSA te dost srazi pokud si zacinajici interpret. Zahranicni label pak tezko bude vyplnovat formular OSe a posilat ti dalsi penize, kdyz zacinas.. vetsinou pro zacatek je contract na royalities. Takze pro me bylo lepsi se z OSA odhlasit. Vyplatilo by se mi to ve chvili, kdy bych skladal pro CR interprety nejake pop rock tracky, co se budou hojne hrat, pak to uz neco vydela.
Jinak pokud to nekoho zajima, tak jsem se ptal na OSA, jak se to v pripade vykradacky resi.. na jejich pravnim oddeleni jsem se ptal. Bohuzel porad stejne nevim poradne jakej dukazni material si opatrit, abych se vyvaroval sporu.

kexik

Příspěvek od kexik » 17 zář 2009 09:57

tom-thak: ak vies spravit notovy zapis, tak si ho daj notarsky overit a je to dokaz jak hrom. v pripade elektronickej podoby diela to bude vacsi hacik. chalani tu davnejsie radili zabalit medium a poslat sam sebe recomando, to mas potom zapecateny balicek s datumom a podaci listok s datumom. to musi stacit kazdemu sudu tiez. no, mozno nie na slovensku, my tu pustame na slobodu ludi co zastrelili, rozkrajali a zakopali v lese cloveka pred 5timi svedkami.

ps ak uz si tu vec vydal, predsa si poslal material vydavatelstvu a mas o tom nejaky pisomny doklad... kazdopadne vydavatel to moze pred sudom dosvedcit. sud moze svedectvo odmietnut, kedze ide o zainteresovany subjekt, ale ako argument na strasenie to posluzi

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 17 zář 2009 10:33

TOM-Thak píše:2kexik: presne jak rikas, nemusis byt clenem.
uplne presne by to melo byt 'nemusis byt zastupovany'. institut 'clenstvi' v OSA je jeste trochu neco jinyho, souvisi s volebnim pravem atd. a je podminenej tim, ze x let po sobe inkasujes alespon x tisic (ale jsou tam vyjimky). to je ale jenom technicka poznamka.

Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 17 zář 2009 10:35

kexik píše:
Pytkin píše:uz sa to tu riesilo .. v kazdom pripade asi musis byt clenom OSY ..
nemusis byt clenom nicoho, prava k dielu ma kazdy autor. ochranne organizacie sluzia len na to aby si ty za pouzivanie svojho diela ziskal od spotrebitelov peniaze, a za to ich platis. so samotnymi pravami nemaju nic spolocne.
to neni upla pravda, s pravy to souvisi - vykon casti svych prav jim postupujes. (uziti, mechaniky...) nic to nemeni na tom, ze za kazdych okolnosti jsi vzdy autor.

kexik

Příspěvek od kexik » 17 zář 2009 10:38

ano, vykon prav im postupujes, ale nie prava... a nie je to relevantne v zmysle predoslej diskusie. ak dojde k sporu vo veci autorstva diela, OSA ani prstom nepohne, o tom som presvedceny

Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 17 zář 2009 15:33

kexik píše:ak dojde k sporu vo veci autorstva diela, OSA ani prstom nepohne, o tom som presvedceny
hybat by mela, jak to bude ve skutecnosti je otazka; z tvy strany je to kazdopadne jenom spekulace.

c9000

Příspěvek od c9000 » 17 zář 2009 17:15

To by mě zajímalo jak to maji pošéfované lidi co jedou striktně jen ze sampů. (?) :wink: Pokud by se tihle producenti měly hádat s někým o práva tak by asi nevylezly ze soudní místnosti.
Cimbál, Harmonium a Vozembouch.

peteness

Příspěvek od peteness » 17 zář 2009 17:23

c9000 proc si to nevygooglis? na netu je plno informaci. Potrebujes souhlas majitele autorskych prav a pak jeste souhlas majitele prav k nahravce. Na nektere veci nesmis sahat vubec, treba na Beatles.

Odpovědět