Spájkovanie a Pájení: ako na to

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
kexik

Příspěvek od kexik » 08 čer 2008 09:50

wohma: skor bol ten drot alebo privody spinave... ten sekundar trafopajky ma malilinky odpor (vlastne je on v skrate) a kazdy narast toho odporu na privodnych svorkach ti sposobi ze pajka kuri najviac tam a nie na hrote. vsetko musi byt cistucke. samozrejme ked mas k dispozicii 80W piglajz, je to vzdy lepsie, tym ide uz odkvapy spajkovat ;)

matberes

Příspěvek od matberes » 02 bře 2009 21:48

ahoj, ja by som sa chcel spytat ze jak spajkujete lakovane kable?.. potrebujem napajkovat konektor na original kabel od sluchatok a izolacia je riesena farebnym lakom:-(.. a cin na to ne a ne chytnut.. skusit tu HCl? :D:D

kexik

Příspěvek od kexik » 02 bře 2009 22:16

ten farebny lak sa spajkovanim rozlozi. ak ti na to nechce chytit pajka, mas malo kolofonie alebo priliz nizku teplotu. hcl urcite nie

matberes

Příspěvek od matberes » 02 bře 2009 22:22

ok diky, prihodim kolofonie ;-)

Ivan.ps

Re: Spájkovanie a Pájení: ako na to

Příspěvek od Ivan.ps » 08 lis 2010 23:13

Zdravím chlapi... hrám v kapele na gitaru a riešime s basákom jeden problém a nevieme tomu prísť na kĺb...

V pedalboarde mám medzi gitarou a ampom zapojené 3 efekty - ladičku, wah a noise gate.. Všimol, že mi niečo strašne žerie signál a zabíja výšky... Zapájaním a experimenovaním sme zistili, že sú to na 100% prepojovacie káble. Používal som iba standardné konektory a káble, ale nakoľko som chcel dosiahnuť "poriadny" zvuk tak som objednal Neutrik konektory a káble Evidence Audio a bol som na 100% presvedčený, že sa problém vyrieši...

No na moje prekvapenie, po urobení káblov som zistil, že sa žranie signálu absolútne nevyriešilo. Dokonca keď zapojím samotný 30cm prepojovací kábel medzi gitaru a amp, je cítiť jasnú stratu signálu.... Káble spákoval basák, ktorý spájkovať naozaj vie, spoje sú pekné lesklé, na úrovni, ale stále nevieme prísť na to, kde by mohla byť chyba... Konektory a káble sú profi, napákované to je myslím dobre, cín sme použili tenký a čistý...nenapadá Vás prosím niečo??? Nás už nenapadá fakt nič... Vďaka...

Wohma

Příspěvek od Wohma » 08 lis 2010 23:44

A s cim to porovnavate?

Ivan.ps

Příspěvek od Ivan.ps » 08 lis 2010 23:53

So 6m káblami Planet Waves a Klotz...

Ivan.ps

Příspěvek od Ivan.ps » 08 lis 2010 23:57

Môže byť chyba, že sme použili tento cín???

http://www.schotter.sk/index.php?page=s ... &Itemid=26

emah

Příspěvek od emah » 09 lis 2010 05:42

Skontroloval by som este konektor a zapojenie v gitare možno...

Ivan.ps

Příspěvek od Ivan.ps » 09 lis 2010 06:36

Gitara hrá cez originál kábel bez problémov, tam problém nebude....

jazzym

Příspěvek od jazzym » 12 lis 2013 12:03

Ja som mal donedávna celkom dobré sebavedomie spájkovača , ale stalo sa mi niečo podobne ako chlapci hore , pájkoval som prepájacie káble a spoj bol perfektne pevný , použil som pri tom cín a pastu striebornú , ktorá mi ostala z pájkovania medených rurok , bol som presvedčený že sú kvalitnejšie ako to čo sa dáva radioamaterom do ruky .
pájkoval som tak že som napustil kábel aj spoj konektora najprv striebornou pastou a potom som priložil cín ,ktorý sa velmi rýchlo prisál na pastu a spoj bol perfektný , čo sa pevnosti týka.
zvukový výsledok bol však strašný , jeden kábel bolako tak v pohode ale druhý úplne stratil .. hlasitosť.
Od vtedy už neverím ani kolofonii a spájkujem len velmi zriedka . pokial sa dá vyberiem si radšej hotový kábel z obchodu.

zaujmalo by ma otestovať presým meranim spoj vykonaný
1, silným napustením káblika a spoja kolofóniou a ľahkým zacínovaním
2, napustením káblika cínom a spojením tak aby cín bol medzivodič(bez dotyku medi s konektorom)
3, a spoj ktorý sa pred pájkovaním medou priamo dotýka konektora

poprípade odmerať aj rôzne druhy cínu s prímesou olova, medi , striebra

myslím že elektronika - prenosy napatia v nej, niesu tak náročné ako vysoko impedančné prenosy gitaroého signálu ..
Naposledy upravil(a) jazzym dne 12 lis 2013 12:26, celkem upraveno 1 x.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 12 lis 2013 12:16

inak ja pouzivam stare ciny s olovom .. nie tie nove so striebrom ..
jazzym : ked sa nak nad tym zamyslam , co si napisal .. to som este nezazil , ze by po zaletovani kabla , bola nizsia hlasitost .. neni to tak , ze to je symetricky kabel a + alebo - ti nejde .. cize mas polovicnu intenzitu ?

jazzym

Příspěvek od jazzym » 12 lis 2013 12:32

v tomto mojom prípade išlo o dva mono prepájacie 6,3mm Jack-Jack káble o dlžke 70cm , snažil som sa ich urobiť rovnaké lebo som ich chcel použiť aj na prepájanie stereo efektu . Káble boli strihnuté z jedneho nového Klotz 6,5mm AC106SW, konektory nové Soundking CC402

edit:
Porovnaval som ich s mojim najlepším kupovaným káblom 4m jack-jack . a ani jeden z tých malých nebol lepší ,. ale jeden mal výrazne nižšiu hlasitosť oproti druhému. (na gitarovom kombe) ..kontroloval som aj spoje nasledne ..a boli pevné .
Naposledy upravil(a) jazzym dne 12 lis 2013 12:52, celkem upraveno 1 x.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 12 lis 2013 12:50

no tak konektory soundking .. to by som nepouzival .. preco nepouzivas neutrik ?
meral si tie tvoje kable ? to su tie 3-4 ohmy co si pisal onehdaaa ?

Stan

Příspěvek od Stan » 12 lis 2013 12:50

Používáš na kontakty ochranou bužírku? To vypadá jako když se ti na tom špatném kabelu dotýkaly spoje a to buď navzájem či živák kovového obalu. Jinak si ztrátu signálu nedovedu vysvěltit.

Odpovědět