Sprievodca elektronickou hudbou

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 19 bře 2006 21:56

Komercni je podle me skladba udelana podle veci, ktre se aktualne dobre prodavaji. Lehci odvar je skladba delana volne pro hudbu samotnou a zaranzovana a zvukove zmenena do komercni skatulky.

Vuid

Příspěvek od Vuid » 19 bře 2006 21:57

Naprosto souhlasim s aum generator, naprosto nesouhlasim s danom.

Hudbu "vpred" vzdy posouvali experimentatori kteri vetsinou nemeli hudebni vzdelani a dokonce casto neumeli ani hrat na zadny nastroj.
Treba takovy Sex Pistols - umel nekdo z nich poradne na neco hrat? Ne, a jaka to byla revoluce a prinos pro budoucnost....

Uplny nesmysl je danova veta "Myslim si, ze kazdy muzikant chce, aby jeho hudbu hrali v radiach, aby z nej mali prasule a slavu.... Ved je to uplne normalne".

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 19 bře 2006 22:42

sex pistols samotny neboli prinosom podla mna ..prinosom bol punk .. nic teda proti sex pistolsu .. mam ich rad ..

Vuid

Příspěvek od Vuid » 19 bře 2006 22:48

Ja zas Sex Pistols vubec rad nemam. Uvedl jsem je jako priklad toho, ze kdejakej amater ci experimentator muze posunout vyvoj dopredu. Sex Pistols znamenaly rozjezd punku (a pozdejsich odvozenych stylu) v evrope. Samozrejme mohl to za ne udelat i nekdo hudebne vzdelany a technicky zdatny, ale nebylo to nutne:)

Cyril

Příspěvek od Cyril » 19 bře 2006 23:24

Nebo Black Sabbath, umel Ozzy zpivat? :) :)
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 19 bře 2006 23:28

aum generator píše:.
napriklad Coil, ktory boli jednou z najprogresivnejsich kapiel poslednych 20 rokov
A uz sme u toho... je podla mna dost zasadna chyba brat hudbu automaticky systemom "toto je progresivne, preto je to kvalita" a "toto je stare, takze uz je to blbost a prezitok a treba na to zabudnut" ... su aj starsie veci ktore aj dnes maju stale co povedat .. mne sa s novych "progresivnych" veci a smerov uz paci maloco, proste mam pocit ze to kvalitne co som nachadzal v hudbe tak 10r dozadu do nej uz dnes nikto nedava, hudba je cise technicky dokonalejsia ale prazdna ...

aum generator

Příspěvek od aum generator » 20 bře 2006 00:15

dendy: no zalezi od toho co pocuvas. ja poznam vela vela vela hudby ktora vznika dnes, je progresivna a "ma dusu" (nieje prazdna)...ikue mori, cyclobe, nurse with wound, Thighpaulsandra, Thread, Sunno))), Hafler Trio, atd atd....

len momentalne je problem, ze tu hudbu musi clovek hladat. kedysi hravali semtam (sice komercnu no) kvalitnu hudbu aj na MTV. dnes uz je to cisty junkfood.

ako povedali U2 - keby mali zacinat svoju karieru v dnesnej dobe za dnesnych podmienok v hudobnom priemysle (mne je inak uz len z toho slovneho spojenia "hudobny priemysel" na grcanie), tak by bolo vylucene ze by sa z nich stala uspesna kapela...

aum generator

Příspěvek od aum generator » 20 bře 2006 00:19

dendy: a ten message o tej progresivite tu bol kvoli tomu, ze dano o stranu dozadu odsudil vsetkych experimentatorov, ktory niesu znami. a pisal nieco o tom ak niekto robi nieco zmysluplne tak sa stane znamim a bude mat z hudby peniaze a neviem co.
tak som len chcel podotknut ze to tak ani nahodou nieje.

druha vec je - existuje progresivna hudba ktora je prazdna? ja som taku este nepocul. pre mna moze byt hudba progresivna v tom, ze dokaze vo mne vyvolat pociti sposobom, ktorym to predtym niekto nerobil. lenze ked je prazdna tak nemoze ani vyvolat pocity. takze .. .. .

bassline

...

Příspěvek od bassline » 20 bře 2006 08:25

Cyril píše:Nebo Black Sabbath, umel Ozzy zpivat? :) :)
Ano!!!!...a v tej dobe to potvrdil aj sladak Changes...

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 20 bře 2006 08:47

aum generator píše:druha vec je - existuje progresivna hudba ktora je prazdna? ja som taku este nepocul. pre mna moze byt hudba progresivna v tom, ze dokaze vo mne vyvolat pociti sposobom, ktorym to predtym niekto nerobil. lenze ked je prazdna tak nemoze ani vyvolat pocity. takze .. .. .
ak chapes progresivnost ako snahu prist s niecim novym, neosuchanym do muziky, posunut vyvoj dalej, tak to vobec nemusi byt zaruka toho ze to bude dobre, obecne dobre... vyhovovat to moze ludom co hladaju prave nieco nove a pre ktorych prave ta novost je kriterium kvality... mna osobne tak 50% muziky oznacovanej za "progresivnu" nekonecne nudi, pretoze v nech nenachadzam skoro nic z toho co sa mi paci a co pre mna osobne subjektivne dodava hudbe energiu, to, co v hudbe ja hladam proste v "progresivnej" muzike tak nejak vynechavaju...

budem konkretny.. niekedy v 1994-tom som zacal pocuvat goa/psytrance .. otvtedy dodnes presiel tento styl dost zasadnymi zmenami a vyvojom a to, co sa dnes oznacuje za progresivny psytrance mi pripada tak o 200% jednoduchsie, prazdnejsie a nudnejsie ako goa z obdobia 1995-1999 ... preto ja napr. pri robeni hudby si z sucasneho "progresivneho smeru" berem len tie prvky ktore sa mi pacia, a kombinujem ich prave s tym dobrym z "oldskoolu" ... sice sa to potom skoro nikomu nepaci prave pre ten "oldskoolovy" nadych ale ja som s tym spokojny a to je hlavne :))

aum generator

Příspěvek od aum generator » 20 bře 2006 19:10

ale to o com ty hovoris neni progress ale nazov stylu...."progressive house" a "progressive psytrance" ma od progresivnej hudby dost daleko

inak ak mas rad oldschool trance tak si skus vypocut uplne stare stare Chris & Cosey, Psychic TV (a mozno aj niektore tancne nenoisove veci od Throbbing Grisle). by sa ti mohlo pacit. tam to vsetko zacalo a vtedy to bolo progressivne.

aum generator

Příspěvek od aum generator » 20 bře 2006 20:14

dendy: ja hudbu chapem ako sposob ako vyvolavat v ludoch nejake pocity. a progresivnost chapem presne tak ako som vysvetlit - novy sposob ako tie pocity vyvolavat.
takze progresivna hudbu, ktora je prazdna (=nevyvolava pocity) nemoze logicky existovat, ak beriem tieto definicie do uvahy.

to ze niekto robi zvuky ktore nerobil nikto predtym neni progresivne ani nahodou. to by dokazal aj simpanz ktory by nahodne tocil cudliky.

a progresive psytrance uz vobec nechapem ze v com ma byt ako progresivny ked nepriniesol v principe nic nove po ziadnej stranke. (rovnako progressive house a progressive techno)

Solarfall

Příspěvek od Solarfall » 20 bře 2006 20:20

ja nechapem ked niekto povie ze hudba sa neda delit na komercnu a nekomercnu...

ja ten rozdiel vidim velmi presne: komercna hudba sa robi PRIMARNE pre peniaze, to je jej hlavny zmysel. kompromisy sa robia tak ze radsej uberies na svojej umeleckej vypovedi len aby si ziskal par dolarov (a posluchacov) naviac.

nekomercna hudba je pre mna presny opak. ide v nej hlavne o umelecke vyjadrenie.. a ak sa to paci vela posluchacom a predava sa to tak je to super,teda neda sa povedat ze vsetka 'popularna' hudba je komercna, len umelec nikdy nepovie: 'tak uberiem trochu boostru z gitary pretoze inak by mi to na fun radiu nepustili...' rozumiete co tym chcem povedat?

ja pocuvam len nekomercnu hudbu... viem to vycitit ked sa hudba robi pre hlavne prachy.. ked to poviem poeticky tak straca dusu...

styx_oarsman

Příspěvek od styx_oarsman » 20 bře 2006 21:59

podla mna to prilis kategorizujete. kvalitna/nekvalitna, dobra/zla, komercna/nekomercna...
nemam dojem, ze by tam bola ostra hranica.
kedy sa metallica presunula z tabora "kvalitneho heavy metalu" do tabora "komercneho shitu"? nothing else matters? unforgiven? st anger?
a kurt cobain? uberal si distortion z gitary, aby mu to pustili na mtv? mam dojem, ze svojho casu v jednom interview povedal cosi ako "nirvana didn´t come to mainstream, mainstream came to nirvana".
radiohead predavaju miliony cdciek, hraju ich a maju tri prdele prachov. su preto komercni?
jasne, je tu kopa "muziky", ktora je naozaj len tahom mamutich spolocnosti, "tovaren na talenty", jeden clovek zlozi piesen, dalsi vyberie spevacku, treti jej spravi imidz... atd.
ale to by som nenazyval hudbou, to je ta taka vata na zaplnenie ticha v aute ked idete rano do prace.

a k tej progresivnosti... je to fajn, ale ak sa z toho stane jediny ucel, niekedy to zachadza do peknej absurdity. spravit nieco, co nikto iny predo mnou... co ja viem, nahravat tam zvuky mikrovlnky namiesto gitary, pracku namiesto basy a zbijacku namiesto bicich, alebo co ja viem co... fajn, nikto predo mnou este nic take nespravil, som progresivny az strach, ale kto to ma pocuvat, ze.
tym samozrejme nechcem popierat zasluhy mnozstva hudobnych pionierov, ktori ten vyvoj posunuli o kus dalej.
len tvrdim, ze konecnym ucelom by mala byt kvalitna muzika, nie posuvanie hranic do miest, kde este nikto predo mnou nebol.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 20 bře 2006 22:30

aum generator píše: a progresive psytrance uz vobec nechapem ze v com ma byt ako progresivny ked nepriniesol v principe nic nove po ziadnej stranke. (rovnako progressive house a progressive techno)
nuz my dvaja si pravdepodobne co sa tyka hudby nemame co povedat, kazdy sa pohybujeme v uplne inom svete a nemame ani pribliznu predstavu o com je svet toho druheho....

progresivita moze byt v akomkolvek hudobnom style, znamena to snahu porusit zauzivane pravidla daneho styly a prist v ramci toho stylu s niecim novym.. buhuzial casto (vacsinou) sa pri tom hadzu za hlavu aj tie dobre veci, ktore vobec nieje nutne menit za kazu cenu za nieco nove ...
Naposledy upravil(a) dendy dne 20 bře 2006 22:42, celkem upraveno 2 x.

Odpovědět