Struny na housle

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
tony9

Re: Struny na housle

Příspěvek od tony9 » 12 říj 2018 21:57

A ta malůvka na těch posledních je co?

Tenhle houslař je asi mimo tvůj cenový rozsah, ale dělá po výtvarné stránce a samozřejmě i zvukové stránce parádní housličky.

http://www.bzirsky-violin.cz

jnz

Příspěvek od jnz » 15 říj 2018 22:33

Malůvka? Ta je tam zřejmě z výroby.
Dalibor má moc pěkné nástroje, ale obávám se, že jsou a budou tak nějak mimo můj rozpočet. Mometálně ani nehodlám koupit nějak extra drahé housle, furt ještě nevím jak mě to půjde dál, zda u toho vydržím a tak. Přecejen jsem se k hraní vrátil skoro po 25 letech a hraju zhruba rok a něco. Navíc na to není pořádně čas nebo prostor (když mám čas, tak zas není prostor, protože zrovna spí děti apod.). Ale je fakt, že mě to dost baví a asi u toho nějaký čas vydržím.
A tak něco lepšího si koupit chcu, ty housle co zrovna mám (stály zhruba 7 tis.) mě jednak nesedí zvukově - struna G hraje takový "hučivý" tón, nepasuje to vůbec k těm ostatním, jako kdyby to bylo z jiných houslí - je to prý dáno konstrukcí (basový trámec) a moc se s tím nedá dělat, a pak jsou také trošku shora omlácené. Tak chci pořídit něco lepšího, co líp hraje a taky líp vypadá - kolikrát se i stydím, když se nakonec orchestr zvedne a ukloní a ukáže svoje nástroje, tak tam vystavuju ty svoje otlučenky :)

jnz

Příspěvek od jnz » 17 říj 2018 22:02

Ještě přemýšlám, lesti si nemám pořídit na doma elektrické housle, zvlášť teď přes zimu, kdy nemožu chodit hrát večer do dílny (je tam zima). Stojí to za to? Máte někdo zkušenosti?

tony9

Příspěvek od tony9 » 18 říj 2018 11:20

Elektrické housle jako náhražku na cvičení za klasické nedoporučuju. To je úplně jiný nástroj a ještě k němu potřebuješ nějaké kombo nebo něco přes co ti to bude hrát.

Jedny elektrické, pětistrunné mám doma. Chci je prodat, protože na ně nemám vůbec čas.

Pro zajímavost posílám jejich fotku.

32269_123142267705218_5897329_n.jpg
32269_123142267705218_5897329_n.jpg (125.58 KiB) Zobrazeno 102 x

jnz

Příspěvek od jnz » 18 říj 2018 15:43

Tak sem se stavoval u houslaře a půjčil jsem si jedny lepší housle. Můžu je týden zkoušet a případně vrátit. Co jsem se teda na ně díval, tak jsou jak nové, nikde žádný škrábanec a malůvka na zadní straně je hroznový list. Ale je to vytvořeno přímo ve dřevě vložením kousků jiného dřeva. Už se těším, jak na ně zahraju.
K těm elektrickým, houslař mě je taky nedoporučil, jsou prý taky hlavně těžké. Takže to doma zkusím s těžším dusítkem...

jnz

Příspěvek od jnz » 21 říj 2018 21:01

Hm tak zkouším zkouším a už od začátku se mě něco nezdálo. Nevěděl jsem ale co. Říkal jsem si, že se mě na ně nějak hůř hraje, ale nedokázal jsem to pojmenovat proč. Říkal jsem si nový lak na krku.
Pak mě to ale nedalo a začal jsem visuelně zkoumat a porovnávat krk a hmatník mých starých a těchto nových hosulí. Zdálo se mě, že u těch nových je hmatník poněkud tlustší na výšku. Nakonec jsem teda donesl šupleru a je to fakt - rozdíl dělá 3mm, což je dost a prostě to cítím v prstech.
Tak a teď nevím, co je špatně - jestli moje staré housle mají krk s hmatníkem moc tenký, nebo co je správně...
Může mě někdo změřit na svých huslách šuplérou, kolik to je v nejužším místě, měřeno včetně strun - pro ilustraci obrázek kde měřit:
housle.png
housle.png (4.1 KiB) Zobrazeno 86 x
Já mám:
- staré = 18mm
- nové = 21mm

jnz

Příspěvek od jnz » 23 říj 2018 20:56

Včera jsem delší dobu zkoušel a porovnával svoje staré a půjčené housle. Dospěl jsem k závěru, že na svoje staré dokážu hrát prakticky 2x rychleji a přesněji a nějak jsem si na nové furt nemohl zvyknout. Takže jsem dneska zase navštívil houslaře.
Tak už mám jasno - výška hmatníku se mění. Když se na housle hraje, tak se postupně hmatník od strun opotřebovává, takže je potřeba jednou za čas jej srovnat, takže se postupně ztenčuje, až se pak nakonec musí vyměnit. Moje staré mají hmatník zřejmě už dost "jetý", takže je tenší. Dneska jsem u houslaře prohlížel další housle se šuplerou v ruce a u 4 měřených se to pohybovalo mezi 19-21mm. Ty 19ctky jsem si vzal na vyzkoušení, tak su zvědav, jak se mě na ně bude hrát.

tony9

Příspěvek od tony9 » 11 lis 2018 21:13

Tady něco o výběru strun na smyčcové nástroje. Značek je na trhu samozřejmě více než článek uvádí.

https://www.servisprohudebniky.cz/info/ ... .aspx#typy

Odpovědět