Teorie a nauka na keyboard

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 19 kvě 2007 03:42

jojo píše:
Acid Punk píše: Jednu offtopic otázku mohu?

Kdyz ctu "Dalsi moznost je vytvaret instrumentalne narocnejsi dilka, kde napr. v jedne stope budes mit hlavni melodii, v druhe akordy, ve treti basove tony, ve ctvrte harmonickou linku nad hlavni melodii, atd. Cele to musi byt bez rytmickych chyb a s patricnou silou uhozu tam kde je treba, abys potrebnym zpusobem vyjadril sve emoce."

A posloucham album Experience od Prodigy.. tak Liam Howlett mel klasicke hudebni vzdelani ze? Pac je to presne podle tehle formulky (u tech melodictejsich tracku 2,3,4 a 7 :-)
Myslim, zes Fovu ne zcela pochopil. pri vsi ucte k muzice Prodigy (a tu fakt zeru, hlavne desku Music for.... a zejmena track Poison - ukazkovy programming bicich), Orbital, Leftfield, i sve tvorbe atd. atd. nelze rict, ze je to Hudba. Srovnavat s klasikou to proste nelze. Na to nemusis umet hrat na nic (Orbital by o vyuziti 1 tonu na 8 taktu a jeho modulaci pitch koleckem mohli povidat-napr. Lush, stejne jako Goldie v Timeless a jeho vyuziti pitch v bicich + ...., vlastne pardon Goldie - spise R. Playford- je vyjimka, tam je to jiz Hudba). Mimochodem srovnavat "Expirience" a hudbu ve smyslu, jak popisuje Fova, je jako srovnavat motokaru a Maybach, to proste nejde. K tomu, abys udelal tracky vyse zminovane, je opravdu ztrata casu chodit do hudebky, dle me (neco jinyho kdybys treba chtel tvorit neco jako Incognito - mimochodem pred tydnem famozni koncert v LMB-nebo Koop atd. atd.)
tady se samozrejme poustis na tenky led, s vlastnim interpretaci, jak vymezit, co je hudba. ale radsi bych o tom nediskutoval, nikam to nepovede. k tem koop -- oni dost sampluji. sami taky hraji, ale velka spousta skladeb zacina na samplech. (m. reinboth z compostu nam vypravel o soudnim sporu, ktery vedli kvuli koop a jednomu samplu.)

Yakull

Příspěvek od Yakull » 19 kvě 2007 13:36

Jako mne nejde o to abych hral jako mistr mne jde o to abych mohl klavesy pouzivat ke studiove praci ke skladani...
rad bych skladal elektroniku,DnB,Psytrance a Goa :-)

DJDave

Příspěvek od DJDave » 20 kvě 2007 14:15

Yakull píše:Jako mne nejde o to abych hral jako mistr mne jde o to abych mohl klavesy pouzivat ke studiove praci ke skladani...
Já ti radim, tak jak sem to udělal já a nelituju toho, někdy ještě na základce jsem začal chodil taky do lidušky a můžu ti říct, že toho dneska nelituju ani trochu.

Pochpíš základní teorii, jako stupnice, skládání akordů a tak. Když natrefíš na nějakýho dobrýho lektora, jako sem měl já, byli hodiny klavíru ne jenom a klaviru, ale o syntacich, az po mastering.....
....:::: DJ Dave ::::....

Yakull

Příspěvek od Yakull » 20 kvě 2007 20:27

DJDave píše:
Yakull píše:Jako mne nejde o to abych hral jako mistr mne jde o to abych mohl klavesy pouzivat ke studiove praci ke skladani...
Já ti radim, tak jak sem to udělal já a nelituju toho, někdy ještě na základce jsem začal chodil taky do lidušky a můžu ti říct, že toho dneska nelituju ani trochu.

Pochpíš základní teorii, jako stupnice, skládání akordů a tak. Když natrefíš na nějakýho dobrýho lektora, jako sem měl já, byli hodiny klavíru ne jenom a klaviru, ale o syntacich, az po mastering.....
jenze ja mam problem, nemam cas , od zari zacinam dojizdet na intr = nemam cas , potom ucitele si platit nemuzu nejsem zadnej snobskej synek...

Acid Punk

Příspěvek od Acid Punk » 20 kvě 2007 20:45

Cas se najde kdyz bude vule ;) v nejhorsim se prihlas na umeleckou skolu.

Yakull

Příspěvek od Yakull » 20 kvě 2007 20:54

Acid Punk píše:Cas se najde kdyz bude vule ;) v nejhorsim se prihlas na umeleckou skolu.
ted te nejak nechapu.... na jakou umel. skolu?
jinak nestacily by nejaky ucebnice? ja bych se teda donutil... dokazal bych to .
anebo ze bych chodil na ZUS ktera je v rumburku, behem doby kdy bych byl na intru.
ps: nejlepsi by bylo kdybych se mohl s nekym sejit , snekym kdo by mne jen navedl na spravnou cestu , clovek ktery by mi tu cestu ukazal ;)

jojo

Příspěvek od jojo » 21 kvě 2007 00:30

Yakull píše:
Acid Punk píše:Cas se najde kdyz bude vule ;) v nejhorsim se prihlas na umeleckou skolu.
ted te nejak nechapu.... na jakou umel. skolu?
jinak nestacily by nejaky ucebnice? ja bych se teda donutil... dokazal bych to .
anebo ze bych chodil na ZUS ktera je v rumburku, behem doby kdy bych byl na intru.
ps: nejlepsi by bylo kdybych se mohl s nekym sejit , snekym kdo by mne jen navedl na spravnou cestu , clovek ktery by mi tu cestu ukazal ;)
ucebnice jsou fakt naprd, to co budes prelouskavat 2 roky ti ucitel (hudebnik, kamos,co umi hrat) ukaze za tyden, navic nedokazu si predstavit, jak clovek neposkvrneny (to neni pejorativ) hud. teorii prelouska oba dva dily kofrone (takovy zaklad pro pochopeni toho,co pises) nebo neco podobnyho bez toho, aby v tom nemel maglajs....Pokud chces byt pouze interpret (=nejnizsi stupen),tak staci poslouchat nahravky a zkouset to zahrat (zdrzovacka,ale jde to). Pokud chces skladat trochu na urovni (a ne jako jedna nejmenovana el. ceska kapela,ktera ma v kazdy 2. skladbe v ostinatni base tony C-Es-F (zamerne pisi v C, abych neprudil intervaly prima-mala tercie-cista kvarta) s malymi rytm. obmenami a nahore vzdy nejaky jiny ajord v plochach), moje rada by byla BEZ NEKAM DO SKOLY, ci SOUKR. K UCITELI SE TO NAUCIT A POCHOPIT.pokud to chces delat poctive.
Ja hraju od 5 let na klavir (ted uz samozr. necvicim, lenost atd.), v 16 jsem zacal delat v Cubase (jeste na ATARI ST 1040 - jestli tedy jeste nekdo zije,kdo to pamatuje:-)) a ve tvorbe me nic nezdrzuje.
Ma to ale trochu nevyhodu - malokdy jsem odprcanej z muziky,nebot to nekdy az moc rozebiram (coz me trochu stve) a zjistim, ze to je nezajimavy. Hracsky exhibice (viz Pavlicek a mistrovstvi sveta ve hre na kytaru,zejmena zv. kvarty :-) kdyz uz...) me absolutne nazajimaji.

P.S. Udelat tanecni basu s kopakem neni buhvico

nathanael

Příspěvek od nathanael » 21 kvě 2007 09:34

jojo: poslal jsem ti už asi před třemi dny PM, koukni se jestli ti to přišlo, mám to pořád jako nedoručené...

tony9

Příspěvek od tony9 » 21 kvě 2007 12:15

Podívej se Yakull já jsem začínal s hudbou tím že jsem si ve 13letech pouštěl "Býtlsáky" a "Párpli" a mlátil při tom paličkama do židlí v obyváku poněvadž na bicí jsem nějak neměl vatu. Pak jsem se dostal asi tak v jadnadvaceti letech k houslím. No a nějak ve čtyriatřiceti možná i rok dva spíš k hudbě na kompu. Teď když je mně 44 let tak chodím soukromě na kompozici k jednomu kámošovi. Je fakt že o teoriii jsem se vždycky tak nějak zajímal , ale pořádně jsem se do toho opřel až po třicítce. Kdybych se do toho opřel už v těch 13 letech , tak jsem si ušetřil spoustu zbytečné práce a dávno objevených objevů. Podle mého mínění je nejefektivnější cesta soukr. učitel ale kvalitní a takový , který z tebe nebude jen tahat prachy. Zvládnout klávesy na poměrně slušné úrovni to podle mě v 15 ještě jde. Potřebuješ nějakého univerzálního učitele , který tě naučí hrát na nástroj a taky ti vysvětlí kompozici, podotýkám že z knížky se učit sám je dost neschůdné. Jak už tady někdo přede mnou řekl to co ti vysvětlí dobrý kantor za týden, může trvat z knížky i půl roku. Taky si myslím že za tu dobu co zde diskutuješ už mohls spoustu věcí udělat. Jo a na konec, dobrého kantora můžeš najít i na hudebce.

rastis

Příspěvek od rastis » 21 kvě 2007 12:49

Dobre chapem, ze sa tu po internete vyucuje klavir ? :)

Treba zacat hrat a ked uz fakt clovek nevie, ako dalej, treba ucitela. Problemom moze byt, ze ked k tomuto poznaniu clovek dospeje, moze mat uz tolko zlych navykov, ze bude mat vacsie problemy sa ich zbavit, akoby sa od zaciatku ucil spravne pod vedenim.

Ale zase zalezi od levelu, aky sa ocakava. Ak si niekto v 20 rokoch povie, ze chce byt koncertny interpret klasiky, tak je to trochu usmevne, preotoze na koncertneho interpreta klasiky mal zacat tak 10 rokov skorej. Ak sa chce niekto iba jednoducho doprevadzat na nastroj, tak pri troche talentu (pripadne znalosti ineho nastroja) by nemusel byt az taky problem dostat sa do toho aj sam...

Yakull

Příspěvek od Yakull » 21 kvě 2007 17:25

tak budu chodit na intru do ty ZUS :-) takze v poho ale budu jen 4 roky :-/
no ale pak neni problem si toho soukromeho ucitele najit...
asi si po roce zaplatim nejakyho kvalitniho ucitele aby mi rekl jestli fakt vse delam dobre...
a taky bych chtel podekovat vam , bez vas bych se na to asi vykaslal.

Acid Punk

Příspěvek od Acid Punk » 21 kvě 2007 18:29

http://p-r-o-d-i-g-y.blog.cz/0702/liam- ... -zivotopis

Mimochodem.. je mozna casem i nejaka paralela :)

DJDave

Příspěvek od DJDave » 21 kvě 2007 20:38

Yakull píše:
DJDave píše:

jenze ja mam problem, nemam cas , od zari zacinam dojizdet na intr = nemam cas , potom ucitele si platit nemuzu nejsem zadnej snobskej synek...

Hele me to vyslo na 1500 na pul rok....
....:::: DJ Dave ::::....

jojo

Příspěvek od jojo » 22 kvě 2007 12:32

rastis píše: Ak si niekto v 20 rokoch povie, ze chce byt koncertny interpret klasiky, tak je to trochu usmevne, preotoze na koncertneho interpreta klasiky mal zacat tak 10 rokov skorej.
- tak to jeste pridej, dnes 10-12 lete deti uz hrajou pekny klady - otazkou je,jak dalece vnimaji, co hraji, nebot vetsinou plni prikazy ucitele (prednes apod.). Zajdete na zac. cervna na HAMU - je tam Prague Junior Note a uvidite, o cem mluvim (dril, dril, dril... :-) )
sorry za nekolikanasobne umocneny OT

jojo

Příspěvek od jojo » 22 kvě 2007 12:35

rastis píše:Dobre chapem, ze sa tu po internete vyucuje klavir ? :)
- touto vybornou otazkou jsi me rozchechtal a tim bych to asi uzavrel

Odpovědět