Zlepšení nabídky zvukové techniky v ČR

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
delay

Re: Zlepšení nabídky zvukové techniky v ČR

Příspěvek od delay » 24 čer 2015 10:03

U CZ e-shopu mi chybí to, co umí skvěle Thomann... Chceš zboží vrátit? Vytiskni si tohle PDF, nalep na balík a odnes na poštu... Holka tam naskenuje dva čárový kódy, usměje se na mě a balík odejde na náklady příjemce. Nevyplňuju blbou adresu, neplatím poštu, do týdne mám peníze na účtu... odpadá strach něco zkusit.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 24 čer 2015 10:26

Thomann jako moloch, který sází na jednu jedinou věc - primitivní dumpingové ceny (čímž dost nefér podráží jiné EU prodejce, kteří na rozdíl od něj o těch věcech často i něco vědí a mají s nimi zkušenost) si nějaký odpad nebo B-stock může v tom proudu krabic snadno dovolit. Je to takový výprodej kaufland :) Kam by se normální středně velký prodejce dostal kdyby fungoval jako permanentní zkušební stanice a dostával by od uživatelů nazpět použité přístroje v rozbalených krabicích ? To by ti samí pěkně protestovali kdyby jim takový přístroj pak poslali jako nový. Znám osobně i lidi, kteří od Thomanna něco objednají už předem se záměrem že to vrátí (např. že to jen potřebují použít na nějakou nahrávku apod.). To mi přijdu už trošku zvrácené ...

Zvláštní že tohle funguje jenom u studiové techniky (včetně "orientálního marketu", smlouvání atd.). Zkuste si koupit v Datartu pračku, donutit je na úvod slevit, párkrát v ní vyprat a pak ji do 30 dnů vrátit :)

Je naštěstí pravda, že pro spoustu výrobců už Thomann přestává být přijatelný a buď ho ruší anebo donutí dodržovat MAP (minimum allowed price).

chose

Příspěvek od chose » 24 čer 2015 10:28

Nemusis ani jezdit na postu, UPS vracene zbozi vyzvedne u tebe doma, samozrejme v dobe kdy se ti to hodi a ZDARMA. Uz jsem do Thomanna neco vracel. Kdyz vracis zbozi do mistniho nejmenovaneho hudebniho eshopu, zaplatis postovne ze svyho. Proto davam prednost nakupu u fy Thomann, sichr je sichr :-)

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 24 čer 2015 11:05

2Ivo: To je ale o povaze lidí, to samé dělají lidi v Alzáči. Pujčí si kompakt na dovolenou na 14dní a pak ho vrátí a maj fotky z dovolené :)) ale zase mi nepřipadá, že by Thomann měl nějaké super ceny. Občas se tam něco najde, ale dost často tam jsou ceny vyšší než i v některých shopech tady v ČR.

Diogenes

Příspěvek od Diogenes » 24 čer 2015 11:58

Já preferuju rychlé a férové jednání a férové ceny, takže i když je mi na jednu stranu líto těch malých, dneska dám skoro vždy přednost velkému a většinou zahraničnímu prodejci.

Ono nejde jenom o ceny. Jde i o způsoby a chování těch malých prodejců. Třeba na diskusních fórech a podobně ...

S německým Thomanem mám zkušenost dobrou, jsou slušní, je možné s nimi jednat o ceně a jsou schopní dodat zboží do druhého dne zásilkovou společnosti přímo až do kanceláře v práci.

Neseriozní zákazníci vraceči určitě existují, ale myslím si, že drtivá většina zákazníků tohle nedělá a že velké firmy to vědí a tím svým vstřícným přístupem si budují a posilují LOAJALITU svých zákazníků.

PELF
Profesionál

Příspěvek od PELF » 24 čer 2015 12:12

TOM-Thak píše:2Ivo: To je ale o povaze lidí, to samé dělají lidi v Alzáči. Pujčí si kompakt na dovolenou na 14dní a pak ho vrátí a maj fotky z dovolené :))
V podmínkách mají uvedeno, že vrácené zboží musí být v originálním obalu a nepoškozené. Stačí, kdyby výrobci tu krabici s kompaktem zatavili do fólie, nebo jinak pojistili před otevřením a neměli by jim to rozbalené brát zpátky. Pokud se tak neděje, pak to nechápu...
audio::video::postprodukce
Studio ATLAS

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 24 čer 2015 12:43

Tady do toho bude mluvit prostě legislativa pro e-shopy. V daném způsobu nákupu pořizuješ něco, o čem nevíš, jak bude reálně fungovat, jak ti padne do ruky a vůbec. Proto je tam ta doba vrácení bez udání důvodu (s nějakými malými omezeními). Pokud by byla vyžadovaná nerozbalená krabice, jinak to zpět nepřevezmou, upřeš zákazníkovi produkt vyzkoušet. Takže chytrý čech (ale třeba to dělají i v zahraničí; asi by mělo smysl před diskusí na téma "jaký jsou češi vyčůránci" udělat si analýzu v pár okolních zemích a třeba vyleze na světlo, že to je všude stejné 8) ) prostě tenhle "side-effect" využije holt i jako benefit. Asi riziko podnikání; buď si k e-shopu budeš držet i kamennou show-room nebo se silně vystavuješ riziku, že si budeš muset najít jiný způsob obživy než e-shop.

P.

rastis

Příspěvek od rastis » 24 čer 2015 13:07

ceny sa za posledne roky uz ako-tak zrovnali. horsia je dostupnost, mala krajina, neoplati sa mat veci skladom, atd... posledne 2 razy som chcel nakupovat v SR (fototechnika). oba razy som najprv navstivil miesteho znameho fotopredajcu. vzdy som sa citil jak idiot, pozerali zvrchu, namachrovane ma poucovali (v jednom pripade navyse nemali vobec pravdu), tovar aj tak nemali, slubovane dodacie lehoty dost vysoke... oba razy som objednal z Polska, doslo to okamzite, cena aj s postovnym nizsia, ako u toho miestneho predajcu. o tu cenu mi primarne neslo (rozdiel nebol velky), ale ten pristup - "oni sa vyznaju, ja som blb a mam cudne ocakavania" ... srat takych predajcov.

samozrejme, skvely pristup sa u nas da najst tiez - aj mne Hubert doniesol tovar priamo domov :)

m4x

Příspěvek od m4x » 24 čer 2015 13:15

Thomann má zajímavé ceny u části sortimentu díky tomu, že jej odebírá přímo od výrobců, bez distribučního mezičlánku v podobě regionálního distributora. Výrobci slyší na to, že má množstevní odběry větší, než regionální distributoři, a nebo výrobce vůbec nemusí mít výhradní distribuci. Pokud odebírá od distributorů, zase má díky objemům jiné ceny než malí prodejci. Když se zmiňují "dumpingové ceny", museli bychom u "malých" prodejců mluvit o "kartelovém" dodržování distributory doporučených maloobchodních cen a nulové konkurenci. Jde o prostý souboj kapitálu na vnitřním trhu EU, z čehož těží zákazník. Druhá věc je možnost vyzkoušet u Thomanna v odpovídajících podmínkách cokoliv, na co si vzpomeneš, produkty které malí prodejci nabízí pouze na objednávku.

Nezmiňuju jeho investice do reklamy, což je zase velkou výhodou pro výrobce i pro regionální distributory, budování moderního eshopu sledujícího IT trendy, vytváření pracovních míst, a nadstandardní služby.

V tržním prostředí si lze buď stěžovat na konkurenci nebo jí konkurovat. Nikomu v tržním prostředí nic nebrání otevřít na zelené louce stejně velký shop, investovat stejný kapitál, nasadit identické nebo nižší ceny, prosadit se na EU trhu, a dělat to celé lépe. Klidně v Čechách.

PS: Ne, nepracuju pro Thomanna:)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 24 čer 2015 13:48

Thomann má zajímavé ceny u části sortimentu díky tomu, že jej odebírá přímo od výrobců, bez distribučního mezičlánku v podobě regionálního distributora

Tohle vůbec není pravda. Thomann nemá žádné výhody proti běžným dealerům a odebírá od běžných distributorů standardními kanály za standardní ceny (např.německý kolega je distributor API atd. a Thomann musí odebírat od něj)

Ceny a minimální dovolené ceny určují někteří výrobci s tím, že na to mají plné právo a dává to i plný smysl. Kdo to poruší, je vyškrtnut ze seznamu prodejců.

Mně osobně je Thomann ukradený, v těch pár věcech kde začali dělat bordel jim buď přestali dodávat nebo dali ultimatum (PSI, Quested, Thermionic, Schoeps atd.). U spousty "bulk" lowendových značek ale dost podrážejí jiné velké prodejce ... takže tam už zůstává často marže v řádech několika málo procent, což už pak dává malý smysl

K tomu "kartelu" - myslím že snižování cen je ta nejprimitivnější metoda "konkurenčního boje", na které nakonec tratí všichni ... včetně zákazníka: místní zákazníci si stěžují že nemají tady možnost si všechno vyzkoušet, prodejci nemají showroom se všemi věcmi atd. (viz výše) - ale jak a za co to tak asi mají dělat když Thomann a spol. používají dumpingové metody s pár halíři marže a aby ušetřili pár centů, lidé nakupují spíše tam (často i poté co jim to lokální prodejce půjčí a předvede nebo to s nimi dlouze konzultuje) - ale zároveň by chtěli plný servis tady :) To asi úplně moc nejde ... Dodržovat dané ceny a poskytovat zajímavější přístup, je myslím přínosnější varianta (pro všechny)

m4x

Příspěvek od m4x » 24 čer 2015 14:01

Pro Thomanna není problém mít při nižších maloobchodních cenách stejnou marži jako ostatní prodejci. Výrobci highendu samozřejmě na dodržování maloochodních cen lpí. Netvrdím, že je to praxe všech značek, ale speciálně to platí pro výrobce rychloobrátkového zboží a značky bez výhradní distribuce, což může být klidně "middle end". Je nutné oddělit mechanismy prodeje rychlo a maloobrátkového sortimentu.

To, že regionální distributoři a výrobci nabízejí různé nákupní ceny dle objemu odběrů je běžná praxe. Máš tedy samozřejmě pravdu v tom, že Thomann má u reg. distributorů a samotných výrobců podmínky identické, jako ostatní prodejci - tedy že ostatní prodejci mohou nakupovat za stejných podmínek jako Thomann, pokud budou nakupovat ve stejných objemech. Proč by měl mít eshop, který jen přeprodává zboží na objednávku stejné podmínky jako shop, který má zboží skladem a aktivně investuje do reklamy a prodeje?
Naposledy upravil(a) m4x dne 25 čer 2015 04:31, celkem upraveno 4 x.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 24 čer 2015 15:59

chose píše:Nemusis ani jezdit na postu, UPS vracene zbozi vyzvedne u tebe doma, samozrejme v dobe kdy se ti to hodi a ZDARMA. Uz jsem do Thomanna neco vracel.
toto funguje aj v CZ - SK ? cital som si obchodne podmienky a pochopil som , ze poslatie naspat je zadarmo len pre nemescky trh ..

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 24 čer 2015 16:09

chose píše:Nemusis ani jezdit na postu, UPS vracene zbozi vyzvedne u tebe doma, samozrejme v dobe kdy se ti to hodi a ZDARMA. Uz jsem do Thomanna neco vracel. Kdyz vracis zbozi do mistniho nejmenovaneho hudebniho eshopu, zaplatis postovne ze svyho. Proto davam prednost nakupu u fy Thomann, sichr je sichr :-)
to jsem ani nevedel, ja vracel na svy naklady.

ale nekupuju predem s tim, ze vratim, prijde mi to trochu chucpe.

jako pojistka proti riziku, ze vec nesedne, to je dobrej institut. vratil jsem treba preamp nebo sluchatka, z recenzi a ukazek nevyjde najevo vsechno. je to ale u me vyjimka,naopak tahle moznost opt-outu podle me neprimo podpori nakup.

chose

Příspěvek od chose » 24 čer 2015 16:25

Pytkin:
Spatne jsi precetl jeho(Thomanna) VOP, ano funguje to tak v ČR, predpokladam, ze pro SK budou platit stejne obchodni podminky. Celkem se divim, ze to tady neni verejne znama vec, zvlast mezi lidmi, co se hudbe venuji xx let. Ja zatim moc nakupu neudelal, ale nedam na vstricne jednani Thomanna dopustit, nemuzu si na nej stezovat vubec na nic. Ostatni e-shopy si muzou vzit priklad. Tady opravdu plati, nas zakaznik nas pan. Nejsem jejich zamestnanec :-)

matucha

Příspěvek od matucha » 24 čer 2015 18:14

Me tu chybi poslechova mistnost na monitory, kde by meli sortiment, ktery nabizi. V audiopru tam neco meli, ale zas nezastupovali moc znacek. Prodance ti maj jen takovy skoro-sklad kde nepoznas nic. Nejlepsi by bylo vsechen ten mainstream narvat do slusny mistnosti a at si to tam lidi chodej poslehnout nebo si tam vozi i svoje bedny na srovnani. Kolik by se tu usetrilo topicu o levnych monitorech...
Neusetrilo ;).

Odpovědět