SW kategorie - SONAR

Vše o programu Cakewalk SONAR
IGGY
Vybavení

Re: SW kategorie - SONAR

Příspěvek od IGGY » 12 led 2012 09:03

Hlasim se jako Sonarista uz od dob stare 7cky az po X1 Producer Expanded. :wink:

FinestX

Příspěvek od FinestX » 12 led 2012 09:06

Skvělé!
Já už jsem od ještě pravěkovější :) nějaké 1.1 - ale pak přišla drobet "doba temna", až následně skok rovnou na 8.0. Dál už zas plynule... :lol:
Žánr "pejsek/kočička dort" (folk-rock-pop-newage-symphonic-...), odrostlý na Elánech, na barovém hraní, později kytaristický vzor Plíhal...
SONAR X1 (historicky), EMU 0404 USB, MIDI keys / VSTi všech typů..., Rode NT1000, akust. kytara Aria.

vasek

Příspěvek od vasek » 12 led 2012 09:12

FinestX píše:Vítej! :!:

Kdepak jsou další? Projdu si to tu postupně celé, kdo tu kdy o Sonaru psal :mrgreen: , a zkusím některé třeba "probudit"...
Hustý :-)
Akorát že Sonar je tak dobrej, že není potřeba mít XY-stránkový téma o chybách a nesrozumitelnostech :wink:

Jinak já jsem začal na Cakewalku 8, pak 9 a pak Sonar 2 atd. Sonar 1 jsem u nikoho nikdy neviděl - nevím, jestli vůbec byl nebo jestli byl špatnej a hned nahrazenej novou verzí.
Sonar 2 byl úplně nejlepší co se týče orientace - perfektní interface. Pak okopírovali tu nudu a šeď z Cubase a šlo to do pr....

FinestX

Příspěvek od FinestX » 12 led 2012 09:28

:) Já jsem začal skutečně na nějakém 1.1 (myslím, že to byla instalace 1.0 a update na 1.1 a chvíli potom ještě na 1.2 - snad se teda nepletu) - nepočítám-li předtím Cakewalk Apprentice od AWE32 a potom nějaké to ProAudio (snad 9).
A máš pravdu, že z té šedi, co jsem pak viděl v mém "dalším" 8.0 jsem byl taky zklamanej...

No nic, teď jdu spát :oops: , v noci tady zas s určitou pravděpodobností začnu řádit... :D I když už bych se sakra zase moh začít věnovat vlastnímu mixu a práci :roll: Jenže mám toho v "poznámkách" (v hlavě) ještě tolik k nastudovávání... (v té drobet systematičtější, opravdu rádoby-profesionálnější už zvukařině a přístupu k ní se do značné míry teprv učím/znovuučím)
Žánr "pejsek/kočička dort" (folk-rock-pop-newage-symphonic-...), odrostlý na Elánech, na barovém hraní, později kytaristický vzor Plíhal...
SONAR X1 (historicky), EMU 0404 USB, MIDI keys / VSTi všech typů..., Rode NT1000, akust. kytara Aria.

IGGY
Vybavení

Příspěvek od IGGY » 12 led 2012 09:40

Ja tou 7ckou myslel to Proaudio Cakewalk, bylo to nekdy mam kolem roku 97, ale mozna se pletu uz je to strasne davno....

FinestX

Příspěvek od FinestX » 12 led 2012 09:53

IGGY píše:Ja tou 7ckou myslel to Proaudio Cakewalk, bylo to nekdy mam kolem roku 97, ale mozna se pletu uz je to strasne davno....
Já myslím, že když jsem přišel cca. v září r. 96 do Prahy, už jsem dělal v tom Sonaru 1. Ale podle ničeho jiného bych to taky nebyl schopen datovat, ty vzpomínky na "staré časy" se mi taky motaj dohromady a někdy mi tak nějak časově nesedí... :)

IGGY
Vybavení

Příspěvek od IGGY » 12 led 2012 10:10

no myslim ze se pletes Sonar 1 je bud z 2000 nebo z 2001, pak se kazdy rok menilo cislo, v 2009 neudelali Sonar9 ale 8,5 v 2010 vysla X1 a ti co cekali X2 se dockali v 2011 Xc, coz byli opravy X1 nebo si mohli prikoupit tu rozsirenou verzi. Pred rokem 2000 to nemelo nazev Sonar ale mam dojem ze Proaudio (nejsem si 100% jisty), ale kazdopadne take tomu davali cisla dle let 7,8 a koncilo to 9. Musel bych to dohledat podle instalacek, ale v podstate je jedno.

vasek

Příspěvek od vasek » 12 led 2012 11:07

Je to tak, jmenovalo se to Cakewalk Pro Audio a poslední verze byla 9.
Ještě by mě v rámci historického vývoje zajímalo, která verze měla poprvé plug-in efekty. Rozhodně to neměla CPA 6, kterou měl kamarád (ve studiu). Když jsem mu ukázal, jak fungujou pluginy (já jsem měl už osmičku nebo devítku), tak sral maggi v kostkách :D

IGGY
Vybavení

Příspěvek od IGGY » 12 led 2012 11:09

ja bych rekl ze od 7, ale vubec si nevzpominam kdy zacali podporovat VST.

vasek

Příspěvek od vasek » 12 led 2012 11:52

VST? Rozhodně později než DX. Bylo potřeba mít externí adaptér a později (tipuju tak od verze Sonar 3-4) byl adaptér vestavěnej. To byla zásadní chyba Sonaru, která mohla odradit hodně lidí, přestože to ve finále žádnej zásadní problém nebyl.

FinestX

Příspěvek od FinestX » 12 led 2012 20:59

Tak zjevně máte pravdu. V tom 96 to musel být u mě ještě buď ten Apprentice (anebo plný jen prostě "Cakewalk"), anebo už nějaké to z prvních ProAudio. Na webu Cakewalk ani přes google jsem nějakou přehlednou tabulku historie nenašel, ale našel jsem svoje instalačky :) Poslední ProAudio 9 mám z roku 2000, pak Sonar 1.0.1 z 2001, k němu patch 1.0.2, a potom ještě patch 1.3.1. Tohle jsem tedy evidentně měl "někdy" nainstalované, ale muselo to být evidentně později (nikoli 96). Tak to se mi to pomotalo... :oops:

DX už snad byli i v tom ProAudiu, ne? Každopádně v Sonaru 1.x už určitě! VST ale samozřejmě ne, ty jsem já objevil až teprve při té své další "muzikantské reinkarnaci", což bylo právě s příchodem Sonar 8.0. Kdy přesně vznikly VST (vynález Steinberg) a od kdy je Sonar začal (asi prostě musel začít) podporovat by se určitě dalo vogooglit už snadnějc :)

jusuf

Příspěvek od jusuf » 12 led 2012 21:35

Tiež sa hlásim...
Keď dobre pamätám najprv to bol Cakewalk, bez Pro Audio (asi do v.7-8?).
Ja som prechádzal nejak cez verzie Cubasis 2 (k AWE64), Cakewalk 6, potom asi 9 Pro Audio (asi pre "life" plug-iny), krátko Sonar 1 a zakrátko Sonar 2, na ktorom som sa zabával do tohto týždňa - je posledný, čo ide normálne pod W98 :-) a mal som zvukovku ISIS MaxiSound. Pred časom som si povedal, že nekupujem nové vybavenie, dokiaľ nevyužijem naplno to čo mám. No ale kúpil som... :) ( TASCAM US-800 ).
V lete som trochu porobil v Sonare 6 , tak momentálne používam tento. Oproti S2 tam je riadny skok napr. v organizácii trackov, v práci s doladením a kvantizáciou audia.

Zostarých Cakewalkov mi v Sonare chýbajú :
- virtuálna klávesnica
- rozoznanie audia do MIDI
Jasné, tie funkcie sa dajú doplniť...

Jo, Cakewalk VST Adapter 4 ( VST>DX konvertor ) prišiel až so Sonarom 3. Dal sa použiť aj v S2 po inštalácii S3 vo Win98. Samotný Sonar 3 sa vo Win98 aj dal spustiť, ale po čase spadol, v GUI sa vytvorili nejaké artefakty (asi práve ten grafický upgrade počítal iba s novšími Windows).

Kelley

Příspěvek od Kelley » 12 led 2012 22:09

Ze starých Cakewalků mi jednoznačně nejvíc chybí StudioWare Panel editor :cry: A to se doplnit nedá. Aspoň že se dají ty staré panely otevřít... Dokonce na oficiálním fóru Cakewalku za to snad byla i petice. A nic :evil:
Edit: a jinak co se týká vývoje - přeskočil jsem verze Sonar 1.x - 4.x a 6,7. Jinak jsem měl asi všechny. Včetně těch starších...

FinestX

Příspěvek od FinestX » 13 led 2012 05:21

Kelley píše:Ze starých Cakewalků mi jednoznačně nejvíc chybí StudioWare Panel editor :cry:
Jak vypadal? Ten mě zjevně úplně minul :( (resp. já jeho)

Kelley

Příspěvek od Kelley » 13 led 2012 06:27

No to bylo tak. Momentálně k Cakewalku nějaké StudioWare panely jsou dodávány - ale jen hotové. Ty můžeš akorát otevřít a používat. Do verze ProAudio 9.0 jsi je mohl "odemknout" a editovat podle sebe. Nebo vyrobit vlastní. MIDI remote control - vytvořit vlastní potenciometry, tlačítka, kontrolky a k nim přiřadit (nejen) MIDI události... Něco jako v Logicu MIDI Enviroment (tak se to tuším jmenuje). Udelal jsem si v tom perfektní dálkové ovládání pro Digitech RP1 a nebo ovladač pro Yamahu SW60XG s přepínáním audio vstupů a přiřazování efektů... Skoro jaky bys tvořil vlastní GUI pro VST. Edit: teď mě napadlo - vlastně jsi tím asi tvořil vlastní DX GUI :oops: (Ty jsi vlastně céčkař, žejo - prostě takový MCI command editor).

Odpovědět