Akustická kytara.

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
peteness

Příspěvek od peteness » 10 zář 2007 00:19

spis zalezi, jakym zpusobem se drevo susilo pred vyrobou kytary

fova

Příspěvek od fova » 10 zář 2007 00:20

To je odpoved na co? Nechapu.

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 10 zář 2007 00:24

peteness: na tom urcite zalezi, ale tvrdi se, ze i umele vysusovane drevo, ktere neni tak dobre vysusene, jako to, ktere se susilo dlouho a prirozene, casem v nastroji "dozraje"

elektri

Příspěvek od elektri » 10 zář 2007 09:09

Kermitak: k tomu navlhčování: to spočívá v tom, že kytary jsou z masivu, proto praskají.

Jinak u toho umělého sušení a přirozeného už v téhle době takový rozdíl není, stejně pochybuji, že by se dala sehnat ještě kytara seriové výroby, která by byla z přirozeně sušeného dřeva.

dle mého názoru může být někdy umělé sušení snad ještě lepší než přirozené, protože na dřevo dáváš sondy, které přesně měří vlhkost a podle toho se upravuje program celého toho zařízení, na základě toho to dřevo vysušíš opravdu perfektně a je to hotové během dvou dnů, když sušíš přirozeně, tak to může trvat X let a stačí ti, když bude nějaké nevhodné počasí, zasvítí na to slunce atd. a celý proces je nenávratně v háji.
Ale je jasné že téměř každý kytarář ti řekne, že není nad jeho 100 let sušené dřevo :)

nick_valensi

Příspěvek od nick_valensi » 10 zář 2007 12:45

fova: je to asi takto: zalezi na tom, jaka je to kytara, tzn. kym a z jakeho materialu byla vyrobena a jak byla behem te doby "garazovana"! jak sem uz psal, mam gibsona - rok vyroby 1965 - tzn. kytara stara pres 40let.. ve spojich atd sedi naprosto perfektne, krk je absolutne rovnej a o kvalite dreva netreba diskutovat. nez sem ji kupoval, mel sem moznost si zahrat na pomerne hodne akustickych kytar (novych i starych) a tahle mi z nich vysla (samozrejme v pomeru vykon/cena) nejlepe.. dokazu si ale predstavit, ze ctyricet let stara (tzv. ceska "gibsonka") bude predstavovat jedno velke martyrium. nicmene na tema stare kytary (a tim myslim jako ze fakt stare) tak, jako opecovavana stara martinka nehraje zadna kytara...

rastis

Příspěvek od rastis » 10 zář 2007 12:57

Kermitak píše:...Na druhou stranu, masivni kytary nesmi uplne vyschnout, jinak popraskaji a proto se zvlhcuji. Zahada ;)
Nie je vobec pravda. Ak nebolo drevo dobre vysusene, samovolnym dosychanim v hotovom nastroji moze praskat alebo krutit sa, ale ak islo povodne o kvalitny spravne vyschnuty material, nie je dovod na krutenie sa alebo praskanie.

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 10 zář 2007 13:09

rastis: aha, tak to bude ono, ja jsem vzdycky tusil, ze Martinky a Taylorky se delaji z blbe vysusenyho dreva, nj... ;)

rastis

Příspěvek od rastis » 10 zář 2007 13:22

Kermitak - nedochadza mi ta ironia... skratka prax hovori, ze pokial je gitara urobena z kvalitnych materialov a nezaziva casto prudke extremy typu mraz / dazd / horko / teplo - nema sa preco skrutit, ani popraskat a netreba preto ziadnu starostlivost, ako jablko vo futraly alebo cojaviem co... zopakujem - skruti sa alebo popraska len drevo, ktore nebolo dobre vysusene pred samotnym pouzitim

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 10 zář 2007 13:35

rastis: chtel jsem tim rict, ze kdyz vezmes top modely od Taylora (konkretne radu 700) a od Martina (EC signature) a nechas je v suchy mistnosti v panelaku (pokojova teplota, jediny extrem je to sucho), tak ti popraskaj.

nick_valensi

Příspěvek od nick_valensi » 10 zář 2007 13:37

rastis: aneb 90% soucasne produkce... narychlo vysusene drevo a na to x vrstev laku...

rastis

Příspěvek od rastis » 10 zář 2007 13:37

kermitak - by som sa teda dost divil ;) ak je tak, je to s oboma firmami dost biedne :)

nick_valensi - ved hej, to je to, co som pisal - ak je drecvo dobre vysusene ... bla bla bla :)

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 10 zář 2007 13:41

Je to tak (Martinku jsem videl, Taylorku jen na videu).

nick_valensi

Příspěvek od nick_valensi » 10 zář 2007 13:44

kermitak: sorry, ale tohle se mi nechce verit.. pokud tu kytaru nemas u topeni, tak se tohle stat nemuze.. akustika je na teplotu pochopiltelne nachylnejsi nez elektrika, ale tohle se mi zda trohcu pritazene za vlasy.. jinak obecne plati, ze se akusticke kytary maji skladovat v kufru, v panelacich bejva obcas dost pretopeno a to je samozrejme pro kytaru velke zlo!

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 10 zář 2007 13:50

nick_valensi: verit tomu nemusis, to je tvoje vec, nepsal jsem to sem, abych nekoho presvedcoval. Ja jsem jen neco videl a snazim se pochopit, proc se to stalo. To ze nekdo napise, ze tomu neveri, mi v tom nijak jasno neudela ;)
BTW to video s popraskanou Taylorkou byvalo na Taylorovic strance, nevim, jestli to tam jeste je.

nick_valensi

Příspěvek od nick_valensi » 10 zář 2007 14:12

ok, tak ja ti reknu proc tomu neverim: je naprosto vyloucene, aby takto kvalitni kytara, ktera je (pred umistenim do toho panelakoveho pokoje) ve 100% stavu a je pouze postavena v mistnosti (kde pocitam neni extremni horko, protoze jakakoliv extremni teplota stejne jako vlhkost znamenaji potencialne velky problem - to si ale zrejme majitel tak draheho nastroje jako je EC rada od martina dokaze pohlidat) popraskala. to by se mohlo stat u levne vyrobni rady, ale ne u serie EC!!!! takze pokud k tomu doslo, je nutne vzit v uvahu dve veci. v jakem stavu byla kytara predtim, nez ji dotycny do panelaku umistil a za druhe kde stala. znam cloveka, kterej postavil stareho luboveho gibsona ES 125 cirka 1.5m vedle topeni a po x letech nehrani na nej se divil, ze ho nemuze naladit. byl sem se na tu kytaru podivat a musel sem konstatovat, ze je nejen nenaladitelna ale taky nenapravitelne poskozena... takze tolik k tomuto tematu. znova podotykam, ze kytara EC serie od martina tohle nemuze udelat, pokud neni vystavena extremnim podminkam (extremni teplo, prime slunce, vlhko, pripadne kombinace vyse uvedeneho). kytaru za 80tisic si ovsem nekoupi nejakej jenda, kterej o tom nic nevi... asi tak.

Odpovědět