AUDIO ukázka-:-Pomoc s mixem-:-vysvětlení EQ+COMP+FÁZE

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
delay

Příspěvek od delay » 14 úno 2007 10:08

kexik:
hehe, sem se zas pobavil... jo, ty bicí jsou fakt debilní a klávesy průměr, žádnej FX atd... Ale podezřívám tě, že jsi tak některé přízpěvky nečetl :-), pač už jsme to řešili... Jinak dík.

Já jen...
Mohl by mi někdo vysvětlit aspoň tu fázi (jak lokalizovat, jak upravovat, asi jsem uplnej debil...) ať se něco přiučím.

Cyril

Příspěvek od Cyril » 14 úno 2007 10:22

delay: proc bys mel bejt debil, faze je dost nejasny tema pro leckoho...
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

delay

Příspěvek od delay » 14 úno 2007 10:27

Debil... asi nejsem, ale protože jedna z otázek obsažená v názvu tohodle threadu je vysvětlení fáze, také používání EQ a kompresoru. Mám HW kompresor a moc si s ním nevím rady, též se mi moc nelíbí používání plug-in EQ, tak jsem potřeboval znát názory...

Cyril

Příspěvek od Cyril » 14 úno 2007 10:42

delay: jakej mas kompresor? A co mas proti pouzivani sw eq? Eqcek potrebujes milion, to bys musel mit outboardu plnej pokoj...
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

delay

Příspěvek od delay » 14 úno 2007 11:13

Komp je dbx 1066 (ale na tý nahrávce není).
Nerad přidávám frekvence pluginama, je to fakt jiný než HW, pluginy používám na ubírání frekvencí...

Cyril

Příspěvek od Cyril » 14 úno 2007 11:23

a zkousel jsi Tritone HydraTone? Teda na CPU je to peklo, ale...

delay

Příspěvek od delay » 14 úno 2007 11:36

Nezkoušel, nemám na to PC, snad v blízké budoucnosti...

kexik

Příspěvek od kexik » 14 úno 2007 11:53

posihfopit neurazi ani pri pridavani frekvencii... na gitary, hammondy, rhodesy a podobne zvuky funguje super. na vokaly je trocha moc spinavy

parek

Příspěvek od parek » 14 úno 2007 12:22

delay: k tomu vysvetlovani faze, coz me taky dost zajimalo se tady nikdo moc nema, takze neco malo, co jsem nasel: http://www.dreamface.net/modules.php?na ... le&sid=149
spis by me ale potesilo, kdyby to tady nekdo nastinil, jak se to pouziva v praxi a k cemu presne... vim treba, ze ty tlacitka na otoceni faze mame na mixu, jak jsem vyrozumel, pouziva se to treba kdyz se virbl zvuci dvouma mikrofonama, jeden zezvrchu, druhej zespod (na ten se to musi prepnout)... ale co dal? fakt v tom nemam jasno...
Čí to byl proboha nápad se timdle živit??

delay

Příspěvek od delay » 14 úno 2007 12:38

parek: Díky, ale ani z toho pidičlánku nejsem o moc chytřejší :-)

kexik

Příspěvek od kexik » 14 úno 2007 12:39

faza je buzzword, pod ktorym sa skryvaju tri rozne veci/operacie
1. otocenie fazy o 180 stupnov. to su tie tlacitka na mixe a ako pise parek, pouziva sa vtedy, ked je nejaky signal v protifaze. technicky banalita, ako v analogovej, tak v digitalnej domene
2. kompenzovanie oneskorenia vzniknuteho roznou vzdialenostou mikrofonov od zdroja zvuku. ak k jednemu mikrofonu je od nejakeho nastroja 2m, od druheho 1m, po scitani nahratych dat bez kompenzacie oneskorenia vznikne nechutny hrebenovy filter. riesenie je pomerne proste, ale pracne: mikrofony tocit do dvoch stop a potom jeden wav posunut voci druhemu o par milisekund tak, aby sa waveformy pekne kryly. podstatna vec napriklad pri toceni gitaroveho aparatu dvomi mikrofonmi
3. kompenzovanie fazoveho posunu filtrov a ekvalizerov; kazdy analogovy ekvalizer hybe s fazovou charakteristikou, a pokial naberete bicie a povedzme snare upravite ekvalizerom a zaroven bude neupraveny snare pocut v overheade (jasne ze bude), vysledok suctu v mixe bude vacsia alebo mensia prasacina. riesenia su tri, bud pouzit digitalny ekvalizer, ktory je spravidla fazovo linearny, alebo po spracovani signalu analogovym ekvalizerom pouzit fazovy ekvalizer, napriklad tritone phasetone (velmi nesikovne je, ze clovek NEVIE co sa snazi kompenzovat, realtime merak fazovej charakteristiky dost dobre neexistuje, takze cisto usami), alebo srat na to a brat zivot taky, aky je :) (napriklad dat na srotak taky mikrofon, ktory ho nabere v kvalite, ktora nevyzaduje ekvalizer)

vasek

Příspěvek od vasek » 14 úno 2007 13:07

Ještě by se snad hodilo dodat, že "obrácení fáze o 180 stupňů" je vlastně IMHO hovorový výraz, ne? Je to ve skutečnosti obrácení (negace?) amplitudy osově souměrně k ose amplitudy.

kexik

Příspěvek od kexik » 14 úno 2007 13:47

vasek píše:Ještě by se snad hodilo dodat, že "obrácení fáze o 180 stupňů" je vlastně IMHO hovorový výraz, ne? Je to ve skutečnosti obrácení (negace?) amplitudy osově souměrně k ose amplitudy.
to je ale vo fazovej domene posun o 180° :)
teda, pokial sa bavime o harmonickych signaloch. nie je to hovorovy vyraz, sin(x+pi)=sin(-x)

vasek

Příspěvek od vasek » 15 úno 2007 08:23

kexik: nedělej mi v hlavě guláš :-) Zkusím si to objasnit teda pro sebe, snad to pomůže i delayovi. Opravte mě, jestli kecám:
Fáze v tomto případě je posun po ose x. Tzn. když budu chtít "otočit" sinusovku, tak ji posunu o polovinu periody dopředu nebo dozadu. Ta půlperioda je těch 180°. Takže pro každou výšku tónu je ten čas neboli vzdálenost na ose x, jinej. Pokud má hudbu, tak přece nemůžu otočit amplitudu tím, že ji celou posunu dopředu nebo dozadu, protože tam mám změť sinusovek o různých frekvencích.

delay

Příspěvek od delay » 15 úno 2007 08:27

vasek:
Jestli tobě v tom dělá guláš kexik, tak mě v tom děláte guláš oba... Mohli by jste s tím vařením přestat? Nevim, kdo to bude žrát a nesnáším plejtvání :-)

A teď vážně, ono a asi těšký to popsat úplnýmu laikovi co? Hrozně by se mi asi hodila návštěva v nějakým studiu s praktickou ukázkou, to by mi hodně pomohlo. Samozřejmě vím co je osa X a Y a sinusoida, ale nějak se mi nezhmotňuje ten výsledek...

Odpovědět