Domácí studio

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
krisvi

Domácí studio

Příspěvek od krisvi » 06 kvě 2011 11:17

Zdravím!

Chtěl bych se s Vámi poradit ohledně vybavení pro kvalitnější (ne úplně profi) domácí studio. Zatím mám finance jen na koupi počítače, zvukovky a softwaru. To je vlastně problém který řeším. Na mikrofony a repro dojde později. Takže, moje situace je taková, že si představuji mít do budoucna možnost nahrát akustickou menší kapelu (např. piano, basa, bicí, dech,..),, momentálně ovšem toto vybavení potřebuji hlavně k tomu, abych se dobře naučil se softwarem a mohl občas třeba něco overdubbovat. Nahrál jsem ve studiu muziku pro větší ansamble (rytmika, smyčc. kvartet, 9 dechů, vocal) a chtěl bych se tím postupně za pomoci kolegy ze studia prokousávat. Jde o to, abych byl schopný smíchat celkem dost stop. Na začátku mého rozhodování vyvstalo základní dilema - PC nebo Mac (polovina z Vás se teď určitě usmívá). Já se lehce přikláním k Macu a to z jednoho prostého důvodu, který nese název Logic.. Hodně se mi tenhle program zalíbil a taky jeho poslední verze obsahuje další pro mě potřebné programy (Main Stage...). Párkrát jsem se někde dočetl, že je Logic absolutní špička v nahrávacích softech, může mi to někdo potvrdit, vyvrátit? K tomu se pojí další dotaz. Vystačí pro moje požadavky Mac book Pro 4GB i5? Poběží na tom všechno bez problěmů, ikdyž budu míchat hodně stop, nebo budu používat comp pro live produkci? Jako zvukovku mám v plánu zvolit RME fireface 400. Má sice omezený počet mic vstupů, ale to se dá do budoucna pořešit. Myslíte, že je to dobrá kombinace? Uvítám i další propozice. Stále nejsem v jádru přesvědčen o Macu. Možná by se za ty peníze dalo koupit fakt kvalitní PC s Fire Wire vstupem a nějaký jiný software, který by mi třeba stejně vyhovoval, moc se nevyznám.. Dík za pomoc

Kermitak
Moderátor

Re: Domácí studio

Příspěvek od Kermitak » 06 kvě 2011 11:30

Ahoj,
myslim ze dobrej setup do zacatku a urcite dobre poslouzi, po pravde ale moc nechapu, jak ho chces pouzivat bez ozvuceni. Jinak nezapomen na akustiku, to je 50% uspechu.
MAC vs PC je vecna debata, ja tvrdim, ze je to dneska uz uplne fuk a spis zalezi, co dotycnymu vic sedne. Pokud chces novejsi Logic, pak ti nic jinyho nez Mac nezbyva.
Ad. Logic - je to urcite skvelej sw, ale je spousta jinych, nemene skvelych DAW (Cubase/Nuendo, Samplitude/Sequoia, Sonar, Live, Pyramix, ProTools, Reaper, ...). Vsechny maji sva pro a proti, uzivatele Logicu si na nem hodne pochvaluji praci s midi a kvalitni vestavene efekty a nastroje, na druhou stranu narazis na dost negativnich nazoru ohledne editace audia. Takovym nepsanym "standardem" pro praci primarne s audiem jsou ve velkych studiich ProTools.
Vsechny zminene DAW ale poslouzi dobre a jejich kvalita je, podle me, vicemene srovnatelna (ten ma navrch v jednom, ten zas v necem jinem) a je to spis o tom, co z toho ti sedne (treba Live ma hodne specificky zpusob prace, je urceny primarne na zive hrani, ale hodne lidi v nem normalne nahrava doma a neda na nej dopustit).

bluerecording

Příspěvek od bluerecording » 06 kvě 2011 11:40

1. nekupoval by som si do nahravacieho studia notebook {neskor budes mozno chciet nieco rozsirit - ramku rychly disk, grafiku....}
2. stolny MAC je brutalne drahy, takze by som si kupil radsej PC
3. Logic nie je urcite najlepsi DAW na svete :D, kazdemu vyhovuje nieco ine. Problem je v tom, ze musis niekde zacat, musis si najprv veci ohmatat a nespoliehat sa na nazor ludi. Sam zistis co ti vyhovuje. Najlepsie by bolo, ak by si mal moznost si vsetko o com pises niekde vyskusat, vidiet to v praxi.
4. S MAC platformou mas mnozstvo softverovych obmedzeni, co neskor urcite olutujes {Emulacia windowsu v OSX je katastrofa, pada to castejsie ako windows samotny}
5. Zacni sa vzdelavat v oblasti zvuku, akustiky, technickeho vybavenia, nemyslim tym citat forum a zistovat kto o ktorom zariadeni hovori, ze je lepsie. Musis najprv nabrat isty "background", ktory ti umozni selektovat mnozstvo informaci a citat medzi riadkami. Existuje mnoho knih aj v cestine ale predovsetkym v anglictine. Urcite sa ti na prvy raz nepodari vyskladat idealnu zostavu zariadeni, musis si prejst istym stadiom poznavania a aj stadiom pokus/omyl. to k tejto brandzi patri. Necakaj, ze ti niekto genialne poradi. RME je v pohode, k tomu slusne nadupane PC, nejaky softver {Sonar/Cubase} a mozes sa zacat ucit. Neskor zistis, o este dalej potrebujes.
6. Co najskor si vyries akustiku miestnosti v ktorej chces so zvukom robit a kup si kvalitne monitory.

Zvukarina je tazky chlebicek a vyzaduje si niekolkorocne skusenosti a neustale vzdelavanie sa, preto bud trpezlivy.

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 06 kvě 2011 11:56

Jen dve veci - nevidim v laptopu nejmensi problem, ta konfigurace je vykonna az az i na hodne velky projekty. Disk muze vymenit i v laptopu a grafiku... no... proc by proboha upgradoval ve studiovym stroji grafiku ;) Spis bych si k tomu koupil vetsi monitor, ale to uz je vec osobnich preferenci a prikoupit se da vzdycky.
Druha vec - pokud by potreboval Windows, nemusi nic emulovat, staci pouzit virtualizaci (nevim, jestli macos pouziva plnou nebo para), nebo si je proste nahrat jako druhej nativni system.
Ale znova zduraznim, ze repraky jsou zaklad, pokud chces michat. Pokud se chces jen ucit postupy, pak stacej sluchatka pro (velmi kratkej) zacatek.

krisvi

Příspěvek od krisvi » 06 kvě 2011 11:58

Ahoj,

na ozvučení dojde trošičku později. Míchat budu ve studiu, kde je celý vybavení, spíš jde o to, abych si to mohl vzít domů a přes sluchátka udělat výběr taků (a že jich je požehnaně, hlavně ve smyčcích:) a tím se tak nějak postupně naučit základní věci a trochu si to osahat. Jo, s akustikou máš naprostou pravdu, toho jsem si vědom. Studuju ale v Dánsku v Odense a místní vybavení je naprosto úžasný, takže zkušebny dobře akusticky pořešený, kvalitní nástroje stainway, yamaha (jsem pianista:), v tom zatím problém nebude. Když zmiňuješ problémy s editací audia u Logic, můžeš mi dát nějaký příklad? Jsou to zásadní problémy?

V podstatě si tohle všechno zařizuju víceméně pro svou tvorbu, nemám v plánu stavět studio pro komerční účely. Proto také laptop - potřebuju být mobilní. Snažím se sbírat informace kde to jde. Vlastně jsem byl vždycky také toho názoru, že je možný pořídit opravdu nadupaný PC za stejný peníze jako Mac. Ale když jsme nahrávali v tom studiu, kde mají logic, moc se mi líbila přehlednost a jednoduchost toho softu. Možná, že by mi vystačilo se dobře naučit v jednom programu i přes nějaké ty jeho mouchy. U Logic mě ještě opravdu láká Main Stage (hraju hodně živých koncertů a používám klávesy + looper a do budoucna bych chtěl začít dál obohacovat..) a ty vestavěné efekty..

Děkuju Vám moc za odpověď pánové!

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 06 kvě 2011 12:01

macbook + logic je dobra kombinacia .. koniec koncov je tu par ludi , co tam funguju .. mozno napisu svoje nazory .. ale tiez by som sa prijlonil kupit k tomu este 24" monitor .. nemusi byt nutne apple , kludne hocijaku lacnu sunku .. k tomu si este musis kupit redukciu MINI DISPLAY PORT -> DVI ..

bluerecording

Příspěvek od bluerecording » 06 kvě 2011 12:03

Kermitak píše:Jen dve veci - nevidim v laptopu nejmensi problem, ta konfigurace je vykonna az az i na hodne velky projekty. Disk muze vymenit i v laptopu a grafiku... no... proc by proboha upgradoval ve studiovym stroji grafiku ;) Spis bych si k tomu koupil vetsi monitor, ale to uz je vec osobnich preferenci a prikoupit se da vzdycky.
Druha vec - pokud by potreboval Windows, nemusi nic emulovat, staci pouzit virtualizaci (nevim, jestli macos pouziva plnou nebo para), nebo si je proste nahrat jako druhej nativni system.
Ale znova zduraznim, ze repraky jsou zaklad, pokud chces michat. Pokud se chces jen ucit postupy, pak stacej sluchatka pro (velmi kratkej) zacatek.
Za tie roky som si zvykol uz na vseliake situacie a moznost upgradovat sa mi vzdy osvedcila. Pokial ale je to tak, ako chalan pise, ze to je iba pre jeho potrebu skor zaznamenavania nejakych skladieb, tak to je ina situacia. Evidentne mu teda nejde o nahravacie studio. Vtedy staci notebook.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 06 kvě 2011 12:04

krisvi: nesel bych cestou firewire zvukovky a laptopu.

osobne se mi na notebooku spatne pracuje, kdyz u toho musim sedet delsi dobu, stolni pc/mac s velkym monitorem je uplne jina liga co se komfortu/ergonomie tyce (kdyby tady dendy psal opacnej nazor, tak toho si nevsimej :mrgreen: ). taky mam rad modularitu, kterou klasickej kompjutr nabizi a v neposledni rade moznost vyberu komponent do posledniho naprosto podle vlastnich preferenci (i kdyz to u MACa asi neplati).

firewire je podle me zbytecny risk, kdyz neni treba byt mobilni - pci/pcie je podle me 100% bezproblemovost (kdyz vyberes solidni produkt).

v podstate jen moje osobni pohledy na vec :-)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 06 kvě 2011 12:04

bluerecording píše: 4. S MAC platformou mas mnozstvo softverovych obmedzeni, co neskor urcite olutujes {Emulacia windowsu v OSX je katastrofa, pada to castejsie ako windows samotny}
toto je samozrejme totalna hovadina .. Windows nebezi v emulacii ale nativne a funguje to v pohode .. na macku mozes nabootovat dokonca direct do windowsu .. alebo bezat paralelne OSX a Windows naraz ..

Ked budes mat ale MAC , nevidim dovod pouzivat windows .. Vacsina ludi po kupe Macku sami zistia , ze widnows uz na nic nepotrebuju a nechapu , preco si MAC nekupili uz davno ..

Jo a MAC samozrejme dnes ziadne softwarove obmedzenia nema .. Vacsina veci funguje aj na Windows aj na OSX ..

biscuit

Příspěvek od biscuit » 06 kvě 2011 12:09

tak nez jsem tu svoji snuzku dopsal vidim, ze spousta veci je jinak :-)

no takze jestli je potreba byt mobilni, tak je asi laptop nutnost a firewire pri vetsim poctu vstupu taky, protoze pokud vim, nic poradnyho jeste na usb3 neni, natoz aby to bylo praxi uznano za funkcni ;)

krisvi

Příspěvek od krisvi » 06 kvě 2011 12:10

Pytkin píše:macbook + logic je dobra kombinacia .. koniec koncov je tu par ludi , co tam funguju .. mozno napisu svoje nazory .. ale tiez by som sa prijlonil kupit k tomu este 24" monitor .. nemusi byt nutne apple , kludne hocijaku lacnu sunku .. k tomu si este musis kupit redukciu MINI DISPLAY PORT -> DVI ..
Jojo, přesně takhle jsem uvažoval. Monitor se dá dneska pořídit za pár šupů. A řešení přes MINI DISPLAY PORT je ok. Dík!

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 06 kvě 2011 12:11

ja by som sa USB nebal .. ak je dost penazi , rozhodne by som siel do RME FIREFACE UFX

krisvi

Příspěvek od krisvi » 06 kvě 2011 12:12

biscuit píše:tak nez jsem tu svoji snuzku dopsal vidim, ze spousta veci je jinak :-)

no takze jestli je potreba byt mobilni, tak je asi laptop nutnost a firewire pri vetsim poctu vstupu taky, protoze pokud vim, nic poradnyho jeste na usb3 neni, natoz aby to bylo praxi uznano za funkcni ;)
Jojo, tím se mi potvrzují mé úvahy ohledně USB/firewire. Dík!

biscuit

Příspěvek od biscuit » 06 kvě 2011 12:15

krivsi, pytkin: aha! mam mezery :-) http://www.rme-audio.de/en_products_fireface_ufx.php
to vypada hodne cool, jsem nevzdelanec, nevedel jsem jaky jsou moznosti na usb2! :-)

krisvi

Příspěvek od krisvi » 06 kvě 2011 12:17

Pytkin píše:ja by som sa USB nebal .. ak je dost penazi , rozhodne by som siel do RME FIREFACE UFX
Jo, to vypadá hodně dobře, ale je to opravdu dost velký rozdíl v nákladech...:/ Fireface 400 se ale dá libovolně rozšířit o další vstupy, takže mi možná bude stačit.

Odpovědět