Dotaz na analogové masterovače

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
matucha

Re: Dotaz na analogové masterovače

Příspěvek od matucha » 22 dub 2009 21:55

S tim kolik ma nebo nema brat limiter je to dost ruzny. Nekdy mi funguje brat limiterem i hustejch 6dB a celej mix stavim okolo toho. Potom to vyexportuju bez limiteru a na finalni limitaci delam trochu peclivejc. Jindy zase limiter sotva lize peaky bicich. Hlavne je to o tom jestli clovek dela vic na jednotlivejch stopach nebo vic na celcich. Dulezity mi pride to udelat dobre ;-) nez jakejma prostredkama.

Moje osobni oblibeny RMS je cca -12dB (dle wavelabu). To je pro vetsinu veci ale bohuzel malo a dneska se veci tlacej spis na -9. Samozrejme, ze basy to vzdycky ovlivnej a tak RMS vubec nemusi ve vysledku znamenat porovnatelnou hodnotu na hlasitost v ramci ruznejch stylu. Hlasitost je daleko komplexnejsi vec nez RMS.

Normalizace mi opravdu pride velice vyjimecna funkce. Kdyz delam nekomu naslechy (do MP3 nebo do cehokoli jinyho), tak proste vezmu limiter a nastavim tu vec do nejaky rozumny nizsi hlasitosti (a nebo vyssi podle toho co ta druha strana ocekava). Na naslechy mixu velmi dobre zafungujou -1 -2dB redukovany mixy o ty nejvetsi "chlupy", klidne treba i jen jeden/dva ve tracku.

No a posilani veci na master - tam je idealne dobry nechat treba 3dB prostoru pod nulou, normalizace tam je jenom zbytecnej prepocet navic, kterej stejne nic neprinasi.

O cem bylo tohle tema?
Zdravím,
měl bych otázečku ohledně masteringu s analogovými mašinami. Používáte poté co signál projde analogovým řetězcem a DA ještě nějaký digitální brickwall limiter? Proč se ptám: když si pustím nějaký CD s provařeným umělcem (a tedy je stopro masterováno top analogovými stroji) jdou vždycky peaky nahrávky přesne do 0 dBFS. Neumím si moc představit analogovej limiter kterej to takhle přesně uhlídá (vetšinou není lookahead, a ratio není nikdy nekonečno) - nebo to chápu špatně a jde to udělat v čistě analogový doméně?
Je to teda tak že do DA jde signál o fous pod nulu (ja bych se bez toho teda docela bál že mi to může i skrzevá analogovej limiter "prostřelit" přes a klipovat DA převodník) a potom v digitálu čistě "technickou" limitací nějakých drobných 0.1, 0.5 dB se to dotáhne přesně na těch 0 dBFS.
A jestli to takhle děláte co používáte za brickwall limiter? - Měl by být asi hodně transparetní - "neviditelný" aby nedomrvil ten analogovej processing pred ním, rychlý (ideálně i lookahead)..
Analogovy limitery vetsinou nefungujou nijak idealne a neuvidis je prakticky v zadnym mastering studiu (od toho maj casto L2 nebo TC 6000 nebo soft). Neco dela pendulum. Limiter je napr. v Cranesong STC8, ale ten (zda se) nikomu extra moc nevoni. Pak existujou veci jako apogee softlimit, lavry ma taky jeden takovej vestavenej ale popravde jsem ho ani nemel potrebu testovat, je navrzenej spis na hlidani "osamelych peaku" nez na zarovnavani beatu do hranata.

Doporucuju vyzkouset ruzny limitery a mit jich k dispozici vic. Posledni vec co jsem delal jsem resil tak, ze jsem si vytvoril groupy a na kazdy z nich byl jinej limiter nastavenej na stejnej treshold a ja jsem pak zkousel posilat tracky na zkousku postupne do kazdyho a vzdycky jsem si vybral ten, co se mi libil nejvic. Seznam ruznejch limiteru je vicemene jasnej a je to milionkrat probrany jak tady tak na jinejch forech.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 23 dub 2009 00:37

Cyril píše:Pytkin: viz moje ikonka, i presto vsechno te mam rad :)
nebolo to myslene len na teba :) ale potrefena husa zagagala :)

jeany_jeany_jeany

Příspěvek od jeany_jeany_jeany » 23 dub 2009 09:21

Matucha: diky za vraceni threadu k tematu :-) Jasneze kdyz funguje 6dB limitace proc ji tam nemit - cokli zni hezky je spravne. Jenom ja osobne moc tvrdou limitaci nemusim (obzvlast kdyz je limiter hard knee) i kdyz treba na nejakou elektoniku to nemusi bejt spatny...
Aha takze i v profi masteringovejch studiich pokud potrebujou limitaci, tak ji delaj taky v softu hm... zajimavy
Opet souhlas, ze subjektivni hlasitost neni jen o RMS, proto taky rovnam hlasitosti usima a stava se mi ze pocitove stejne hlasity tracky maj RMS i o 2dB jiny...

Pro ostatni ohledne RMS: jisty soudruh mastering engineer Katz vymyslel pomerne peknej a smysl davajici system tzv K - metering, kterej (kdyz to zjednodusim) pravi ze pro general purpose (pop, lehci rock apod.) je RMS kolem -14, pro zadumanejsi akustickou muziku (jazzy, klasika apod.) je to -20 a pro elektro a metaloparbu -12. Dle mych skromnych skusenosti ty cisla docela pekne vychazi a zni to pekne. Osobne si myslim ze cokoli nad -9 RMS se neda poslouchat a cokoli nad -6 neni hudba :-)

kexik

Příspěvek od kexik » 23 dub 2009 09:24

to zavisi od metodiky merania. ci sa mysli rms najhlasnejsej pasaze, rms celej skladby atd...

jeany_jeany_jeany

Příspěvek od jeany_jeany_jeany » 23 dub 2009 09:47

kexik píše:to zavisi od metodiky merania. ci sa mysli rms najhlasnejsej pasaze, rms celej skladby atd...
Souhlas, to urcite zavisi, proto taky pisu: kdyz to zjednodusim... :-) Ja vetsinou koukam na RMS nejhlasitejsi pasaze a merenej takovym tim kratkodobejsim (nevim jak se tomu nadava odborne) RMS meterem co meri aktualni RMS

Mimo jine, dost VST meraku a limiteru uz ma ten K-metering implementovanej (z toho co ja pouzivam treba precision limiter od UAD)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 23 dub 2009 13:06

jeany_jeany_jeany píše: Aha takze i v profi masteringovejch studiich pokud potrebujou limitaci, tak ji delaj taky v softu hm... zajimavy
Vo vacsine profimasteringovych studiach maju TC M6000 .. je to v podstate software , ale bezi na dedikovanom HW .. cize sa to povazuje za hardware .. digitalny samzorejme ..

kexik

Příspěvek od kexik » 23 dub 2009 13:22

jeany_jeany_jeany píše:
kexik píše:to zavisi od metodiky merania. ci sa mysli rms najhlasnejsej pasaze, rms celej skladby atd...
Souhlas, to urcite zavisi, proto taky pisu: kdyz to zjednodusim... :-) Ja vetsinou koukam na RMS nejhlasitejsi pasaze a merenej takovym tim kratkodobejsim (nevim jak se tomu nadava odborne) RMS meterem co meri aktualni RMS

Mimo jine, dost VST meraku a limiteru uz ma ten K-metering implementovanej (z toho co ja pouzivam treba precision limiter od UAD)
no, pri kratkodobom merani zasa zavisi aku si nastavis casovu periodu na integraciu... to maju rozne pluginy rozne. ja ked vezmem defaultne nastavenie wavelabu, tak -9dB RMS pre hlasnu pasaz nie je este ziadna hrozna prasacina, skor taky lahky extrem ale este stravitelny... osobne sa snazim dojst k tym -12dB, podobne ako pise matucha... ked chce clovek viac, musi obvykle obetovat tlste basy a hodne spodok splacatit

Odpovědět