Haas efekt

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Stan

Re: Haas efekt

Příspěvek od Stan » 30 dub 2013 23:51

Samozřejmě že mluvím o monu jako o pomůcce :)
Naposledy upravil(a) Stan dne 02 kvě 2013 10:30, celkem upraveno 1 x.

delayko
Vybavení

Re: Hass efekt

Příspěvek od delayko » 01 kvě 2013 10:08

este som mal jednu verziu pouzitia Haas effektu, ale s pouzitim jednej stopy ako mono. urobil som kopiu git. stopy jednu som nechal v mono a jedna isla cez delay s nastavenim od 5ms na jendnu a cca 7ms na druhu podla ucha. tie mensie hodnoty sa mi pacili viac, treba skusit. mono stopa bola primiesana trochu do mixu aby sa to nestracalo v mono posluchu

Stan

Příspěvek od Stan » 01 kvě 2013 11:38

No já jsem tomu dal včerejší večer. Udělal jsem si pár loopů kytar (rozdílné tempo, tónová charakteristika atd.) a začal experimentovat. Musím říct že neexistuje nějaké pravidlo s kolika ms začít. Došel jsem k závěru, že začít na 10 ms je docela v poho a pak jsem si hrál s časem, feedbackem a HPF & LPF na delay. A dá se to. ALE... Zkoušel jsem to jen na smyčkách, takže mě přišlo ma mysl, že jakmile se změní tónová charakteristika kytary či její rytmus je původní nastaveni k ničemu.. Pak by se muselo přistoupit k automatizacím (což je ubíjející proces neadekvátní ke kvalitě dosaženého výsledku) či stopu nastřihat a rozhodit do stop s jiným nastavením. Obě tyto metody mi nepřipadají nejvhodější pro běžný mixing, snad pouze když už není jiné výchdisko. Daší metodou jak ulevit středu mixu by mohl být M/S EQ. Co vy nato?

Delayko souhlasím s tebou že tyto časy mohou být ideální pro ucházející výsledek.
Naposledy upravil(a) Stan dne 02 kvě 2013 10:31, celkem upraveno 1 x.

boro

Příspěvek od boro » 01 kvě 2013 12:48

Ak spominana mono stopa elektrickej gitary bola nahrata nazivo, tak by mala mat rytmicke nepresnosti. Ich priblizna uprava automatickou quantizaciou v zduplikovanej mono stope by stala za pokus.

rastis

Příspěvek od rastis » 01 kvě 2013 12:58

ak je to dlhsia fraza a po par taktoch sa tam opakuju rovnake veci, tak najlepsie je nastrihat druhu stopu z tej povodnej tak, aby nikdy nehral spolu rovnaky usek.

Oxyygen
Profesionál

Příspěvek od Oxyygen » 01 kvě 2013 13:53

dendy píše:nemusis nahravat 2x... proste zduplikuj stupu a na tej druhej posun wavo o par ms (skusmo) dopredu.. potom kednu stopu nastav uplne doprava, druhu uplne dolava (pripadne tolko doprava/dolava, kolko to chces mat roztiahnute v stereu)

to je najbezpecnejsi sposob, roim to podobne pri nahratych mono syntakoch

Tohle jsem delaval uz v 90 letech sample delay v Soundforge (myslim ze tam na to byl i preset), kdyz jsem potreboval stereo. Dneska to pouzivam na voice v reklamach. Tomu se rika HASS efekt? Jaka je jeho definice, abych byl chytrejsi? Diky za odpoved
Výroba reklam, jingles a prom pro síť rádií Radio United
http://www.semamastering.cz | http://www.kiss.cz | http://www.bandzone.cz/mellowpower

jackies

Příspěvek od jackies » 01 kvě 2013 14:16

Nejlepší je, se na to všechno tunění vysrat a nechat to tak, jak to kapela, interpret nahraje a zahraje.
Bude-li tam jedna kytara, tak ať tam je. Chce-li aranžér dvě, ať se tedy nahrajou dvě.
Pokud kytarista nedokáže zdublovat kytaru, tak ať to prostě nedělá, pokud to nedokáže a chce to mít, ať to tam je tak jak to dovede a šmytec.
To mě připadá jako nejlepší a jediný způsob pro dobro muziky a možnost oddělení zrna od plev (ovšem to musel každý dodržovat a dávat na alba nějakou značku BIO :) ).
Tyhle ojebávky, kdy nemůžeš věřit ničemu, nebo jen obdivovat zručnost lepiče/míchače mě čím dál víc nervujou.

Já vím, je to v prvním příspěvku, ale stejně ...

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 01 kvě 2013 15:35

to je hodne fatalisticky pristup.. okrem toho konecnemu posluchacovi, pokial nieje "bio uchyl onanista" (a taky moze zbierat zaznamy zo zivakov) je uplne jedno ako to je nahrate, ci tam su nejake 'objeby' alebo nie su .. podsatne je ako to hra vo vysledku.. takze je ulohou toho kto robi vysledny mix vymysliet take 'ojeby', aby to hralo co najlepsie ...

ze potom na koncerte dana kapela znie inak je druha vec ale to nevyhnutne nemusi byt problem - len blazon caka ze kapela bude nazivo zniet identicky ako na CD ... zivy koncert ma zase ine vyhody, ktore CD nema, takze nie uplne brutal vyladeny studiovy zvuk tam nieje prekazkou...

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 01 kvě 2013 15:38

Oxyygen píše:
dendy píše:nemusis nahravat 2x... proste zduplikuj stupu a na tej druhej posun wavo o par ms (skusmo) dopredu.. potom kednu stopu nastav uplne doprava, druhu uplne dolava (pripadne tolko doprava/dolava, kolko to chces mat roztiahnute v stereu)

Tohle jsem delaval uz v 90 letech sample delay v Soundforge (myslim ze tam na to byl i preset), kdyz jsem potreboval stereo. Dneska to pouzivam na voice v reklamach. Tomu se rika HASS efekt? Jaka je jeho definice, abych byl chytrejsi? Diky za odpoved
To ja netusim :-) ja som termin 'HASS' pocul prvy krat v tomto threade.. z popisu a diskusie som pochopil ze sa riesi presne hento, cize roztiahnutie mono stopy do sterea, takze som napisal ako to riesim odjakziva ja :)

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 01 kvě 2013 15:43

Oxyygen píše:

(btw je to haas, ne hass): je to, jak pises, identicka stopa, jedna strana zpozdena o par ms, musi jit o tak maly zpozdeni, aby ho ucho nevnimalo jako slapback delay, ta hranice je individualni, ale tak pres 80ms uz to vetsinou nefunguje. dobry je kolapsnout mix do mona a haas ladit takhle a najit misto, kde dochazi k nejmin kompromisni degradaci signalu, pripadne jeste zmonit basovy frekvence potom. psychoakustickej efekt je sirka a pocit, ze signal prichazi ze strany, ktera neni opozdena. ale jak se tu pise, vzycky je lepsi imho to vylepsit nejakou mikrozmenou jedny kopie signalu, potom to funguje v monu lip. kdyz uz to pouziju na voiceover a nemam dve ruzny verze, tak se aspon snazim umele variovat u jedny kopie pitch treba v radu ctvrttonu, jinak to v monu muze bejt prusvih.

jackies

Příspěvek od jackies » 01 kvě 2013 15:48

dendy píše:to je hodne fatalisticky pristup.. okrem toho konecnemu posluchacovi, pokial nieje "bio uchyl onanista" (a taky moze zbierat zaznamy zo zivakov) je uplne jedno ako to je nahrate, ci tam su nejake 'objeby' alebo nie su .. podsatne je ako to hra vo vysledku.. takze je ulohou toho kto robi vysledny mix vymysliet take 'ojeby', aby to hralo co najlepsie ...

ze potom na koncerte dana kapela znie inak je druha vec ale to nevyhnutne nemusi byt problem - len blazon caka ze kapela bude nazivo zniet identicky ako na CD ... zivy koncert ma zase ine vyhody, ktore CD nema, takze nie uplne brutal vyladeny studiovy zvuk tam nieje prekazkou...
Ne, opět mi nerozumíš :)

Nejde o zvuk, ale o obsah.
Nechci obdivovat pěkně nastříhané kytary, zkopírované stopy, parádní kvantizaci, poladěný zpěv, "Eventide" druhé hlasy ... práci střihače, tuniče, opravovače a kopírovače.

Zvuk je zvuk, ale dělat ojebávky neumětelským, neladícím, neschopným muzikantům bohužel neberu.
Naposledy upravil(a) jackies dne 01 kvě 2013 15:57, celkem upraveno 1 x.

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 01 kvě 2013 15:55

ten dojem že zvuk prichadza zo strany (neviem či to je ten slapback efekt) sa dá trochu kompenzovat znížením hlasitosti menej oneskorenej stopy.. to je asi samozrejmost, ja len že zatial sa to tu nespomenulo..

Stan

Příspěvek od Stan » 01 kvě 2013 17:41

Jakies ty seš fakt idealista. Líbí se mi tvůj přítup a názory. Vážně. Zajímalo by mě co posloucháš za muziku. Máš jiný pohled na mixování. A to je správné rád si čtu tvoje připomínky. :)

Teď k Haas efektu. Sorry za špatný nadpis.
Naposledy upravil(a) Stan dne 02 kvě 2013 10:31, celkem upraveno 1 x.

Drumer

Příspěvek od Drumer » 02 kvě 2013 08:49

jackies píše:
dendy píše:to je hodne fatalisticky pristup.. okrem toho konecnemu posluchacovi, pokial nieje "bio uchyl onanista" (a taky moze zbierat zaznamy zo zivakov) je uplne jedno ako to je nahrate, ci tam su nejake 'objeby' alebo nie su .. podsatne je ako to hra vo vysledku.. takze je ulohou toho kto robi vysledny mix vymysliet take 'ojeby', aby to hralo co najlepsie ...

Ne, opět mi nerozumíš :)

Nejde o zvuk, ale o obsah.
Nechci obdivovat pěkně nastříhané kytary, zkopírované stopy, parádní kvantizaci, poladěný zpěv, "Eventide" druhé hlasy ... práci střihače, tuniče, opravovače a kopírovače.

Zvuk je zvuk, ale dělat ojebávky neumětelským, neladícím, neschopným muzikantům bohužel neberu.
+1

Stan

Příspěvek od Stan » 02 kvě 2013 10:33

Opravil jsem nazev, ale šlo to jen u mých příspěvků. Nevím jak to změnit globálně. Ještě jednou sorry

Odpovědět