Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Stan

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvek od Stan » 11 lis 2014 16:25

To je taky moznost ale jen pokud se tim zivis a penize za studio zauctujes do tve ceny pro zadavatele, ale je mraky mladych zacatecniku ktery proste do studia nepujdou bo zaprvy nemaji na to penize a zadruhy nebudou vedet co a jak. ZAKLADNIM vyresenim akustiky bude pro ne uceni se hudebni produkci o mnoho snazsi co se tyka spravneho umisteni do frekvencniho spektra ci stereo obrazu a jelikoz se vyvaruji nespravnemu poslechu jejich znalosti se budou rozvijet o poznani rychleji. Pokud neco neslysis protoze mas akustiku naprd tak to zakonite nebudes moci odhalit a napravit. To je muj nazor. Ale jak uz bylo receno v kuchyni se da taky pracovat kdyz je dovareno.

Scout

Příspěvek od Scout » 12 lis 2014 07:54

Stan: Ty dveře bych raději nechal tak jak jsou. Na chodbě budou vestavěné skříně atd.

Jinak jsem měl také možná napsat, že se jedná o styl country - pop - folk zkrátka něco mezi tím. :-).
Pokud by to mělo nějaký vliv na nároky místnosti.

Myslel jsi to nějak takhle?

Obrázek

nebo takhle:

Obrázek

Dík.

biscuit
Vybavení

Příspěvek od biscuit » 12 lis 2014 08:11

bejt tebou, zkusil bych obe varianty. ani jedna nemusi bejt blba... mne osobne se podobne velka cimra osvedcila vic na sir (kupodivu)

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 12 lis 2014 08:19

A v neposledni rade se toho taky dost naucis, pokud tu problematiku resis. Nove pojmy, teorie, praxe. Takze nejde jen o vysledek a cely proces. Ono hudbu ti taky muze napsat profik za penize, tak proc bys vlastne skladal? Navic ten material, co nesed k mixazi uz musi mit hlavu a patu a me ze pak ve studiu zjistis, ze musis vymenit pulku nastroju, protoze ten samotny zdroj hraje blbe. Coz se mi treba presne stalo u Ecsona, ale doma jsem to proste neslysel.

Scout

Příspěvek od Scout » 12 lis 2014 08:47

Díky za názory.

jardatop

Příspěvek od jardatop » 15 bře 2015 20:36

Ahojte, nemáte někdo zkušenost s touto akustickou pěnou?
http://www.levnematrace.eu/80-akusticke-peny#/
Jde mi o to, jestli je skutečně funkční (otevřené buňky) nebo je to jen náhodná matrace vyřezaná do tvaru akustické pěny. Cena je totiž příznivá a dělají i bílé provedení.
Díky.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 15 bře 2015 20:58

Hele jestli to bile neni delane nejakym jinym povrchem at uz lepenym jako vicoustic nebo nanosem specialni barvy jako u akustickapena.cz, tak ti to brzo zezloutne od slunce a bude to vypadat jak v kurarne... mam vyrezane logo ve studiu z bile taky, tam kde delaj matrace a je uz totalne zlute a mam ho tu par tydnu..

jardatop

Příspěvek od jardatop » 29 bře 2015 22:39

Jo, díky. Já bych to měl ve sklepním studiu, takže přímé slunce tam nikdy nebude.
Ale hlavně řeším spíš tu akustickou funkčnost této pěny.

Lahi

Příspěvek od Lahi » 22 dub 2015 08:21

Mám takú otázočku (nechcel som zakladať nové vlákno, je to len detail). Spravil som si dva panely z Rockwoolu Airrock ND, ktorého zadná strana je pokrytá takou čiernou sklotextíliou na zväčšenie pevnosti a jeden panel som omylom očalúnil tak, že tá čierna plocha nie je vzadu, ale na čele panelu. Spraví to rozdiel, či tá sklotextília (má tam max 3mm, aj to je možno moc) je vpredu, alebo vzadu, alebo je to v podstate kvôli frekvenciám jedno? Domnievam sa, že je to porovnateľné s tvrdým igelitom, ktorý tu niektorí používali na zakrytie samotnej izolácie.

pharao

Příspěvek od pharao » 16 črc 2015 21:22

Prestehoval jsem se do neveho prostoru, poresil jsem basove pasti z rockwoolu nd v rozich s odvesnami 40cm od zeme az ke stropu.
Ted resim co dat na steny.Cetl jsem,ze tloustka 10cm je pry minimum. Idealne 20cm, kvuli basum. To uz se mi zda moc do prostoru.
Pise se take o odsazeni panelu od steny. To se mi z estetickych duvodu nechce. Rozmyslim se tedy mezi variantami

1) Akusticky panel primo na zed: Ram 10 cm, Rockwool 10 cm
2) Akusticky panel primo na zed: Ram 10 cm, Rockwool 6 cm (vznikne odsazeni 4 cm)
3) Akusticky panel primo na zed: Ram 15 cm, Rockwool 10 cm (vznikne odsazeni)

Nejjednoduzsi na vyrobu je zamozrejme varianta 1. Moje otazka je, jestli je to odsazeni skutecne zasadni a pokud ano,
jak markantni je rozdil mezi variantou 2 a 3.

Diky!

biscuit
Vybavení

Příspěvek od biscuit » 16 črc 2015 22:07

3, i kdyz osobne bych udelal ram stejne jako vypln a odsadil proste typem zaveseni. a dole bych klidne panel nechal dotykat zdi, pricemz nahore by byl treba od zdi aspon tech 5 cm. jsem v tomhle pritelem urcite nepravidelnosti - nejakej instikt asi :-) (to nesouvisi se "stereo" symetrii, ta je podle me naopak dulezita).

jinak je stejne otazka, co potrebujes dal resit, kdyz mas poreseny rohy... jestli stale basy i na stenach.

pharao

Příspěvek od pharao » 16 črc 2015 22:19

no prave, mam pocit, ze basy poreseny jsou...

PLL

Příspěvek od PLL » 14 pro 2015 18:18

Dobrý den všem,

našel jsem tohle zajímavé vlákno právě před vlastní přípravou širokopásmových absorbérů a rád bych se poradil, ať je výsledek ve finále hodnotný. Jedná se mi o variantu vlastní výroby. Nejde ani tak o ušetření financí, jako o dobrý pocit z vlastní práce :), ale mám především dojem, že člověk i při samotné realizaci získá a pochopí více informací a souvislostí, než v případě pořízení hotových produktů.

Návod (článek) jsem si přečetl a vyvstaly následující otázky:

1) Pořád nějak nemůžu pochopit tu dimenzi tl. vaty. Z přiložené fotodokumentace vyplývá, že se nejprve nechá udělat dřevěné trojúhelníkové "tělo" absorbéru (např. o uvedených rozměrech 47 x 47 x 68) a do něj se vkládají vyřezané trojúhelníky vaty (resp. do fólie, která se do těla absorbéru následně vloží). Možná to chápu blbě, ale v takovém případě asi nezáleží na tl. vaty, jako spíš na konečné výšce trojúhelníku, která musí být např. těch 20 cm. Absorbér tedy musí být "hluboký" 20 cm. Pokud bych si koupil tenčí dimenzi vaty, musel bych akorát více vrstvit, ale konečný výsledek by měl být stejný. Chápu to správně? Samozřejmě jiné je to s dalšími absorbéry např. obdélníkového či jiného tvaru.

2) Potřeboval bych poradit s těmi dalšími absorbéry - mimo rohové. Moje místnost má 4,2m x 2,8m a je vyhrazena zatím pouze k účelům malého studia. Obsahuje tedy stůl s repro, poličku s knihami, kterou mám momentálně jako absorbér naproti stolu s pc a se zvukem a současné "absorbéry", které chci nahradit. Muzika, kterou se zabývám, je elektronická - s důrazem na nízké frekvence, dub techno, dub step, downtempo, trip-hop, ale také EBM, nebo industriální techno.
Otázka zní: Kam umístit další absorbéry, aby místnost nebyla příliš utlumená? Bude stačit naproti pc se zvukem, nebo i na strop? Jak tyto absorbéry pootočit? v jakém úhlu? A jaké jsou jejich ideální rozměry - dá se to k něčemu vztáhnout?

3) Přikládám orientační nákres pro lepší orientaci v mé místnosti. Bohužel mám trochu problém s tím umístěním stolu, které by v mém případě vyžadovalo pohled přímo do denního světla - to mi nedělá dobře na oči. Navíc stůl využívám i k jiným účelům a chtěl bych si nechat světlo po levé straně.

4) Měření místnosti mikrofonem. Existují služby, které by byly schopny měření zajistit? Ty mikrofony jsou poměrně drahé. A když už to budu dělat, chtěl bych ev. efektivitu ověřit.

Uvítám jakýkoliv komentář k výše uvedeným bodům. Děkuji všem.

Obrázek

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 14 pro 2015 19:28

Koukam klasicky panelacky pokoj :c) nemas na to celou tu mistnost?

jammix

Příspěvek od jammix » 14 pro 2015 23:06

1) nechcem znevažovať prispevky v celej teme , nečital som to ale je trochu naivne si myslieť že ked do nejakej ozvučnice velkosti reproduktoru natlačim vatu tak mi to urobi opačny efekt ako reproduktor. Bude to fungovať ale len na tej ploche ktoru to zaberá a čo potom s ostatnými 98% plochy ?

komfort počuvania je ked sa utlmia vyššie frekvencie , basy neutlmi takmer nič aj cez tu vrstvu vaty basy prejdu pomerne silné a odrazia sa a od toho dreva najskor ešte zmohutnejú .Ked chceš niečo stavať tak drevo radšej použi len ako rebrikovu konštrukciu.

4) mikrofony meracie niesu drahe . draha bude skor tá služba . Ak sa ti chce najdi si sample (20-20ksinusoidu) a z monitorom si prepiskni nejakematerialy kolko a na akej frekvenci budu tlmiť .. potom porovnaj hlasitosť v roznych miestach a dorovnaj to nejakymi absorbujucimi materialmi podla toho ako si pomeral ich utlm.
(bacha na niektore meracie softy .. normalizuju vysledky k strednej hodnote 0dB, nezistiš spravny pokles podla toho .
dá sa to merať aj s bežnym študiovym ktore maju vcelku rovnu krivku ale merace su omni všesmerové .. to zaručuje korektnejšie vysledky.

osobne si myslim že pre hlasitosť monitorov stači bežny vlnkový moltan hrubky 2,5-4 cm . ich prezvuk je cca 1-6db ale ked sa daju na stenu tak sa dá rátať s dvojnasobnym utlmom ..tam a naspať :wink:

Odpovědět