Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
rastika
Příspěvky: 263
Registrován: 06 úno 2006 18:10

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvek od rastika »

na zaciatok potrebujes vediet kolko decibelov potrebujes odhlucnit. v pivnici vytvor podmienky na vytvorenie takej hladiny zvuku ktoru predpokladas do buducnosti. nasledne zmeraj v miestnosti nad pivnicou uroven decibelov. potom si urci kolko decibelov potrebujes eliminovat aby si nerusil okolie. nasledne zisti ktorymi prekazkami najlahsie moze prenikat hluk do miestnosti.v prvom rade mozu to byt dvere, okna, kurenarske, vodarenske potrubia, komin,sachta, sebemensie trhliny, diery v budove cez ktore hluk lahko prejde v budove. vyluc tieto moznosti a potom sa sustred na strop. hluk nemusi primarne prenikat cez strop.

Uživatelský avatar
IvanB
Příspěvky: 579
Registrován: 19 úno 2017 21:18

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvek od IvanB »

mne to je vetko jasne, ze iba stropom dostatocny utlm neporiesim, ale na teraz potrebujem riesit IBA strop, aby som sa potom k nemu nemusel vracat. miestnost nebude sluzit iba ako studio, resp. nejaka hudobna miestnost, nechcem to technicky obmedzit iba na tento ucel, skratka je mozne, ze zvysok ani nebudem riesit, ked sa tam hudobne mozno ani nebude nic ine diat ako to, ze sa tam pojdem par krat do tyzdna odreagovat... takze nemusi to byt ani vyslovene dokonale riesenie, ide mi teraz iba o eliminaciu prenosu cez strop. ked uz proste mam urobit ten podhlad stropu (SDK alebo nieco ine), neskor demontovat sa to uz nebude chciet nikomu bez ohladu na to, ci tam bude hucat hudba alebo nie...

vasek
Příspěvky: 2261
Registrován: 11 úno 2005 12:04

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvek od vasek »

Za rozumné prachy asi nic lepšího než SDK + MW nevymyslíš.

rastika
Příspěvky: 263
Registrován: 06 úno 2006 18:10

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvek od rastika »

Ak by som to riesil ja, tak sa snazim najst najekonomickejsie riesenie. tak ako som napisal. v prvom rade eliminuj ostatne mozne uniky zvuku a nakoniec ak to je potrebne tak ries strop. Vies urcite ze strop je najvacsi problem? Ako postupovat a hlavne ako to urobit zavisi od mnozstva decibelov ktore potrebujes eliminovat. Zisti decibely a urci si svoj ciel. Inak to je len triafanie do slepeho ak nevies o kolko decibelov to potrebujes utlmit.

biscuit
Příspěvky: 10618
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvek od biscuit »

to dvojí změření úrovně hlasitosti je myslím velmi dobrý nápad a když dojdeš k tomuhle číslu, budeš hned vědět, jestli má cokoliv vůbec smysl... změříš i telefonem, nejde přece o laboratorní měření, ale o přibližnou hodnotu.

matucha
Příspěvky: 5778
Registrován: 24 kvě 2002 19:30

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvek od matucha »

Doporucuju ten kanal, spousta uzitecnejch informaci, hodne pristupny a dobre vysvetlovany.

biscuit
Příspěvky: 10618
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvek od biscuit »

jj. koupit nějakou second hand ponorku, instalovat ji do sklepa a uvnitř si to zvukově ošetřit, aby to tam neznělo jako v plechovce od rybiček :-D cisterna by taky možná šla, protože ponorky u nás asi nebudou k sehnání ;-)

Uživatelský avatar
ignis
Příspěvky: 54
Registrován: 21 lis 2022 10:04

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvek od ignis »

Ahoj,
potřeboval bych poradit s odhlučněním místnosti v bytě, kam se budu do konce roku stěhovat. V bytě mám teď nájemníka, takže nemůžu změřit přesné rozměry, problém, s nímž potřebuji poradit, ale spočívá hlavně v odhlučnění poslechové místnosti směrem ven. Je to starý činžák, kde žijí spíš starší lidé a tak nechci, aby si stěžovali na hluk. Monitory sice nemám nějak extra silné, ale na byt hrají nahlas až až.

Zároveň bych rád, aby byla místnost kromě komponování v DAW použitelná i pro základní finální mix a mastering, aby tedy vedlejším efektem toho odhlučnění byla i vyrovnanější frekvenční charakteristika, resp. snížení množství odrazů.
Místnost má rozměry asi 5,5 x 4 m, výška stropu asi 3 m. Jde mi také o rozpočet, potřeboval bych co nejlevnější a ještě nějak efektivní řešení, vyrobím si klidně místnost v místnosti sám. Ale kdyby vás napadlo něco časově i finančně méně náročného...

Teď co mi není úplně jasné:


1) Stačilo by to obestavět dřevem nebo sádrokartonem a tento prostor (stačí 100mm desky?) vyplnit něčím jako je Rockwool (raději) v pytlích?

2) Jaký nejlevnější materiál pro tento účel, kde jde ponejvíce o eliminaci basů a středobasů?

3) Kdyby jednu ze stěn převážně zabírala knihovna, předpokládám, že za ní by stačilo dát slabší vrstvu vaty; o kolik slabší?

4) Na okna budou počítám stačit těžké blackoutové závěsy (?)

5) Jak "rockwoolem" odhlučnit strop / podlahu? To tam asi nejde moc dobře připevnit...Stačí tam dát ty odrazivé desky? A jaké by pro můj účel (za dobré peníze) kdyžtak mohly stačit?

6) Musejí jednotlivé desky vaty být k sobě navzájem nějak připevněné? Když jsou v pytlích, jde je tak maximálně něčím slepit. V tomto případě, a už jsem to dřív zkoušel, ale potřebují být uchycené v nějaké bytelné konstrukci - když jimi člověk obkládá všechny stěny.

Byt je na kraji u vnitřního schodiště - tato stěna, strop a podlaha jsou podle mě kritické body, kudy se hluk nejvíc nese do okolních bytů. Zbylé dvě stěny totiž sousedí se zbytkem mého bytu a v té poslední jsou okna ven. Je zvláštní, že si na hluk občas stěžovala zrovna paní, která je ode mě v bytě přes vnitřní schodiště - tzn., že ji od mého bytu odděluje tak 10m prázdného prostoru a dvě stěny; možná to pronikalo spíš jejími i mými papundeklovými dveřmi, které tam tehdy u všech bytů a prostor byly. Nevím. I kdybych tohle trochu zmírnil byť jen tou knihovnou a nějakou izolací na dveře, myslím, že další se ozvou sousedi nad a pode mnou.

Předem děkuji za cokoliv, co někoho z vás napadne.

matucha
Příspěvky: 5778
Registrován: 24 kvě 2002 19:30

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvek od matucha »

Presne pro tebe je to video co jsem poslal ve svym minulym postu. A taky si projdi dalsi videa od toho cloveka.

Odhlucneni nikdy neresi nic s prostorovou akustikou. Jsou to dve separatni veci.

Jediny co ma realnej dopad na prostupnost konstrukcema je mistnost v mistnosti (jak si rikal). Odpruzis podlahu (polozis rost na pruzny podlozky), na tu postavis steny co se nedotykaj puvodnich sten a drzi strop co se nedotyka puvodniho stropu. Stropy se nekdy zavesujou na specialni odpruzeny zaveseni. Ty pruzny podlozky mivaj limitovanou zivotnost nez se "slehnou", hiend pouziva pruziny, ale to je tady mimo.

Na zastaveni pruzvucnosti potrebujes hmotu, takze ty steny misnosti v mistnosti potrebujes udelat aspon ze dvou OSB desek a teda prostor mezi stenama puvnodni mistnosti a mistnosti v mistnosti vyplnis rockwoolem aby to nerezonovalo. Ten rockwool se ale nesmi dotykat puvodnich sten.

Cela ta mistnost v mistnosti je vzduchotesna, kdyz neni, tak jeji ucinnost jde hodne dolu. A ta ucinnost je i tak celkem mala, takze bojujes o kazdej decibel. To i u dveri.


Sousedka z bytu na druhy strane chodby. Nejspis se k ni siri zvuk konstrukci. To je ten duvod proc se nemuze ta mistnost v mistnosti dotykat natvrdo zadny steny/plochy puvodni mistnosti a proc je polozena na specialni pruzny podlozky.

Ne, odhlucnit jednu stenu moc nepomuze, zvuk si umi najit cestu co necekas. Viz pani na druhy strane schodiste. Proste nejakej bas konstrukci umi rezonovat o par mistnosti vedle protoze... je to komplexni vec.

Jestli ti tahle konstrukce mistnosti v mistnosti sezere jenom 10cm z kazdy strany, tak to bude zazrak, vetsinou je to vic. Uz jenom kvuli tomu aby se to samo dokazalo udrzet zejo ;).


Podivej na to video. Klidne 10x.

sabre1
Příspěvky: 11
Registrován: 08 pro 2022 06:44

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvek od sabre1 »

Díky, zkouknu to. Letmo jsem to tady pročítal, radši čtu než koukám - tak to napravím :)

Jinak 10, klidně i 30cm z každé strany není problém, ta místnost je jen pro stůl s gearem, pohovku, stolek, knihovnu a nějaké skříňky, místa je tam až moc. Spíš to bude koukám konstrukčně celkem challenging. Ale musím tam s tím aspoň něco udělat, mám tak půl roku čas to naplánovat, tak budu studovat co se naskytne a mezitím se rozhodnu.

Na kolik tu místnost v místnosti pro ten prostor finančně tak nejmíň odhaduješ? S tím, že se dřevem apod. dělat umím - a co ne, to by mi udělal známej zadarmo.

matucha
Příspěvky: 5778
Registrován: 24 kvě 2002 19:30

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvek od matucha »

Tak to mas dobry predpoklady, kdyz mas prostor pro tu konstrukci. Financne fakt nevim, nic jsem dlouho nedaval dokupy a k tomu se ted vsechno hodne zdrazilo.

Nastuduj co muzes, ale pak stejne doporucuju spolupraci s nejakym (pokudmozno dobrym) akustikem, co ma zkusenosti. Protoze ta mistnost o v mistnosti je fakt komplexni a musis zvladnout krome konceptu taky kazdej detail. To bez zkusenosti tezko uplne domyslis. Jo vim, je to tezky, sam ti ani nikoho neumim doporucit.

sabre1
Příspěvky: 11
Registrován: 08 pro 2022 06:44

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvek od sabre1 »

To je škoda...Já akustice rozumím tak napůl, úplně do hloubky moc ne. Změřit si to mikrofonem bych ještě zvládl, víc asi ne. Rámcově ale mám ponětí o tom, jak se zvuk šíří, jen si o tom musím víc nastudovat (ideálně z nějaké knihy s podobným zpracováním, jako Katzův Audio mastering...je něco takového?).

Chápu to, cos psal tak, že je ta konstrukce asi řádově (a nejen konstrukčně) složitější, než si tam dát pár desek na pohlcení/ rozbití odrazů a basové pasti do rohů, tedy věci, které bych řešil v případě, že by mi šlo "jen" o lepší akustiku pro monitoring / nahrávání.

Ještě jsem neměl čas ty videa zkouknout, ale v nich asi není příklad stavby nějaké místnosti v místnosti step by step, že?

Neměl bys link na modelový příklad někoho, kdo už to postavil a zdokumentovat postup?

Návod by se taky šiknul (jen pro představu, rozumím, že každý takový projekt je unikátní), ale pomohlo by mi aspoň se kouknout na postup u něčeho už hotového. Přes Google se takovéto až moc specifické věci hledají blbě, počítám ale, že nejsem zdaleka první, kdo tohle řeší.

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22401
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvek od Pytkin »

Mozes vychadzat z tohto dokumentu .. Je to uz starsie ale myslim ze to plati ..

https://auralex.com/content/guides/Acoustics101.pdf

vasek
Příspěvky: 2261
Registrován: 11 úno 2005 12:04

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvek od vasek »

sabre1: hele, takhle fóra nefungujou, že tě někdo povede za ručičku až na místo. Matucha už tě navedl docela daleko a přijde mi docela neomalený napsat "Ještě jsem neměl čas ty videa zkouknout" a chtít něco dalšího.
Namátkově jsem zagooglil "soundproof room in a room" a vyskočila na mě spousta fotek a konstrukčních postupů, který bude asi potřeba trpělivě prostudovat.

Uživatelský avatar
demsky
Příspěvky: 2909
Registrován: 10 bře 2007 21:43
Vybavení

Re: Jak vyřešit akustiku malého domácího studia

Příspěvek od demsky »

Ten pdf dokument co sem postol Pytkin je super, hned si ho ulozim, ta firma ma kanal aj na YouTube, napriklad toto video je super informativne co sa tyka fundamentalnych veci:

Odpovědět