Metalova kytara

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
delay

Příspěvek od delay » 16 čer 2006 07:09

Cyril:
Pro začátek stačí podladit do "D". Nalaď strunu E jako D, potom můžeš jednim prstem držet struny (E,A a D) je to nejčastější ladění pro tenhle styl, ale bez trocha inovace v podobě přidanejch tónů je to úplně na nic.
Za mladejch let zjem zjiš?oval, že takhle hrál Cobain na první desce Nirvany - Bleach, anebo pak ještě třeba píseň Heart-Shaped Box (klasika na ty horní tři struny) a Something in the Way. Někdy to zas myslím dělal obráceně a nadlaďoval D do E. Ve skutečosti pak nikdy nebyl nucen držet celej akord (viz. co jsem vypozoroval z mr?e videí atd.), ale taky takto nebyl schopen zahrát moll. Takže to používal jen někdy... ale dost často.
Pak třeba celá deska Soundgarden SUPERUNKNOWN je asi v tomhle ladění... Jinak doporučuji Sonic Youth, to jsou ladící experimenty...
Naposledy upravil(a) delay dne 16 čer 2006 07:21, celkem upraveno 2 x.

delay

Příspěvek od delay » 16 čer 2006 07:10

Co s týče přidušenýho zabasovanýho zvuku, ten docílíš přiložením dlaně těsně za kobylku, pak už musíš experimentovat se zvukem... Já takhle hraju ragge styl na basu :-)

Vuid

Příspěvek od Vuid » 16 čer 2006 09:45

peteness píše:tyjo ten Helmet/Betty zni jak Metallica na albu Ride the Lighting. To si pamatuju, jak jsme s kamosem tenkrat rikali jak je to suchy a jak ta kapela po nadejnym zacatku jde do sracek. A taky ze jo.
Tak nevim co maj Helmet na webu za ukazky (neposlouchal jsem to co tam maj), ale jako rana Metallica to rozhodne neni. Vubec tuhle desku od Helmet doporucuju - zvuk je proste skvelej (nejen kytary), vlastne i muzika je skvela:)
peteness:
Ride the Lighting se ti zda suchy? Me se libi, prvni tri desky byly dobry, pak uz slabota, pozdeji uplny sracky.

Cyril

Příspěvek od Cyril » 16 čer 2006 09:49

Ja vim jak to tlumit pravou rukou... byla tu rec o "tlumeni v pravou chvili" levou rukou. To by me zajimalo... vyzkousim.
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

Vuid

Příspěvek od Vuid » 16 čer 2006 10:02

Cyril píše:Ja vim jak to tlumit pravou rukou... byla tu rec o "tlumeni v pravou chvili" levou rukou. To by me zajimalo... vyzkousim.
Tlumeni levou rukou - volnymi prsty zatlumujes struny na ktery zrovna nehrajes, takze ti zni jen to co ma.... Hrajes treba dvojhmat na strunach D-A, tak si palcem, nebo ukazovackem pritlumis strunu E (tlustou, nizsi), malickem a prstenikem struny E-H-G.
No a kdyz ma bejt ticho tak proste levou rukou zatlumis vsechny struny.
To je asi takovej zaklad pro tlumeni levou......

Musel jsem to zeditovat, protoze se mi struny, tony a ladeni totalne popletly:) Tohle plati pro standart ladeni. Sorrac za zmatenost.
Naposledy upravil(a) Vuid dne 16 čer 2006 13:11, celkem upraveno 1 x.

Cyril

Příspěvek od Cyril » 16 čer 2006 10:43

Vuid: tak to delam ,) Ja myslel, ze se tim nejak da dosahnout ten zvuk v moji ukazce... Jakoze v pravou chvili povolit stisk hmatu...
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

delay

Příspěvek od delay » 16 čer 2006 10:44

Vuid:
Struny C a F? Nemyslel jsi tóny... nebo mě něco uteklo?

juan

Příspěvek od juan » 16 čer 2006 10:54

Trocha do mlyna, oblibene ladeni nekterych skupin:
Sonic Youth - E, G, D, G, E, D (od nejtlustsi struny)
Soundgarden podladuji dve basovky na D a G
Kurt Cobain vetsinou jen basovy E na D
vyjimkou neni ani ladeni basovyho E vys, nejcasteji na F#.
a nebo preladeni do "otevreneho" (rika se tomu tak, ne? :) ), kdy drnkutim na prazdne struny hraje kytara nejaky akord. Nejcastejsi se ladi do E, na zelezo (valecek, flaska) pak spis A nebo G, kvuli basove lince na 5te strune (6ta struna drnci, protoze je moc tlusta). mega ruznych ladeni se da najit na netu, spousta studiovych veci nekterych rockovych kapel je nahrana na kytary naladeny presne na ten kterej val, aby to bylo co mozna nejplynulejsi a hra se dala zalozit na slidech.
co se tyce toho zvuku, tak bez lampy to podle myho nejde :) a zkreslovat to v kompjutru - to bude vzdycky horsi nez jakakoliv lampa a nebo i dobrej multiefekt (Line Pod apod.)

rastis

Příspěvek od rastis » 16 čer 2006 12:12

Cyril píše:Vuid: tak to delam ,) Ja myslel, ze se tim nejak da dosahnout ten zvuk v moji ukazce... Jakoze v pravou chvili povolit stisk hmatu...
V ukazke ide iba o tlmenie strun dlanou pravej ruky, po metlacky tzv. dusenie, nic ine. Inak moc nechapem, co sa Ti na tej ukazke zda az tak strasne zazracne. Je to bezny zvuk v beznej trolinku tvrdsej nahravke. Ja na nom nepocujem nic zvlastne, co by vyzadovalo neviem ake postupy. Nehovorim, ze to znie zle alebo lacno, ale mi to pride normalne.

To tlmenie lavou rukou je o niecom inom. Tam ide o to, aby ti nepreznievali, pripadne nevazbili struny, na ktore momentalne nehras - trebars pri hammeringoch, arpegiach a tak. Tam to nema nic spolocne so zvukom. Akurat mozno v nejakych typoch podkladov, kde rytmyzujes tym, ze obcas brnknes v akorde konkretne noty a obcas iba skrky na lavou rukou zachetene struny - trebars vo funky alebo tak...

Vuid

Příspěvek od Vuid » 16 čer 2006 13:13

delay píše:Vuid:
Struny C a F? Nemyslel jsi tóny... nebo mě něco uteklo?
delay: Dik za upozorneni, uplne jsem to zmotal, uz je to opraveny.

delay

Příspěvek od delay » 16 čer 2006 13:46

Palec operující na hroní struně (E) vyjmečne i (A) a zcela výjmečne (Hendrix D), je obrovskou výhodou. Jednak krk potom příjemněji padne do ruky (nebo? třeba pro mě jsou barréčka příliš křečovitá a tahle poloha prostě nesedí mému zápěstí) a druhak je ukazováček případně k dispozici jinde :-). Platí samozřejmě i pro to tlumení, jak napsal Vuid...

Cyril

Příspěvek od Cyril » 16 čer 2006 14:08

rastis: nerikam ze je ukazka zazracna (je!!!! Type O Negative ruleeez! :) , jen se chci naucit to takhle "normalne" zahrat, nahrat a smichat ,)

Mik

Příspěvek od Mik » 17 čer 2006 02:07

jasne, ta leva ruka se pouziva hooodne ve funky (to lehke nadzvednuti prstu)...devitkovy akordy, atd...ja zel s metalackyma zalezitostma nemam skusenosti...poslechni si od nohavici nebo od plihala...no jak se to jmenuje...jo, cukrarska bosanova, on tam treba levou rukou tlumi a tim dela specifickej rytmus...jako urcite se tim poucis, je to siroce pouzitelny...

aum generator

Příspěvek od aum generator » 17 čer 2006 11:06

cyril: ser na to to "takhle zahrat" ;) "tahkle" to uz niekto hral....ty si radsej hladaj svoje cesty k svojmu zvuku a verim ze najdes nieco s cim budes este spokojnejsi a co ti bude este blizsie ako ta ukazka od niekoho ineho co si sem dal.

Vuid

Příspěvek od Vuid » 17 čer 2006 12:12

cyril: Kdyz koukam na ty efekty co mas po ruce tak s tim ten zvuk co pozadujes asi nevykouzlis. Potrebujes nejakou hw simulaci lampovych zesilovacu, nebo GuitarRig, si myslim.
I tak to bude samozrejme jen priblizeni k idealu, ale s tim se myslim pocita.....jak rekl aum generator - treba si udelas lepsi (vhodnejsi) zvuk nez Type o Negative.

Odpovědět