Metalova kytara

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Cyril

Metalova kytara

Příspěvek od Cyril » 15 čer 2006 21:33

Ahoj, posledni dobou je tu trochu trpka atmosfera, tak pojdme zase resit neco jinyho... Prosim poradte mi vy, zkusenejsi kytaristi, jak ZAHRAT, nahrat a michat metalovy chunky, drhnuti... jak tomu kdo rika. Kazdopadne to, o co mi jde, se vyskytuje snad jen v gothic metalu. Hutny, tvrdy, valivy, tezkotonazni.

Ukazka: http://www.yousendit.com/transfer.php?a ... 42092888CA

Zda se mi, ze je to taky hodne o base, mozna o zkresleny base, ktera se musi hodne dobre pojit s kytarou...? Taky bych se rad priucil, jak tohle dobre zahrat... mate nejaky rady, jak cvicit? A co struny? 12ky? A je nutny podladovat?

Predem rikam, ze nemam kytarovej aparat. Zajima me reseni kytara-efekty-preamp-software (amplitube a spol.). Distortiony mam MT2 Metal Zone, Rocktron Zombie a dalsi, plus ehm cokoliv ze softwaru ,) Jde mi asi jeste o tvrdsi a "industrialnejsi" zvuk, nez maj ty Type O Negative (trosku vic do Nine Ich Nails :) Cili realne lampy asi nejsou uplne muj ideal, ale klidne se necham vyvest z omylu.

Moc diky za vase tipy a rady,

Cyril
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

rastis

Příspěvek od rastis » 15 čer 2006 23:27

Na 99,9% je to lampovy aparat a ak nie, tak pojdem vratit usi :). Inak je to mixovane tak, ze hutny celok robia gitary+basa dokopy. Basa nemusi byt podla mna skreslena, skorej si myslim, ze by to bolo na skodu. Podladene to samozrejme je - minimalne o 3 poltony, hrube E na Cis, mozno na H alebo sedmicka gitara, musel by som pocut zo skladby viac. Pri takychto podladeniach to chce naozaj hrubsie struny, presnu hrubku tazko radit - kazdemu vyhovuje cosi ine.

www.rastopeteraj.sk/xxx/ukazka_git_basa.mp3

Toto je fakt narychlo nahrane. Na gitare co tu akurat mam su 009 struny, naschval som ich podladil jak na tej ukazke, cize hovadske blato bez zvuku a attacku. Je to hrane rovno do line in, a je tam VST Tube Screamer + JCM900 od Simul Analog. Basa je free sound font od Natural Studio. Davam to iba na ilustraciu, s bicimi by to znelo kapku inac, siklo by sa aj presnejsie hrat, aj vhodnejsie struny... No a tie lampy - darmo, bez nich sa co-to da, ale s nimi je to ina Zemegula...

Cyril

Příspěvek od Cyril » 15 čer 2006 23:50

Ta ukazka je Traktor od Visaciho zamku? :) Ne vazne, diky za ni. Jak se vlastne hraje na podladenou kytaru??? To jsou jiny hmaty? Diky diky
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

Cyril

Příspěvek od Cyril » 15 čer 2006 23:55

Hovadsky zkreslenou kytaru bych asi jeste prohnal Amplitube... ted to nemam moc jak vyzkouset. Muj problem je taky slaba prava ruka, musim se naucit poradne to sekat (je na to naka spesl technika?), protoze ja hraju mnohem vic na akustiku s nylonovyma strunama...

rastis

Příspěvek od rastis » 15 čer 2006 23:55

No a ked ma uz tema nazov metalova gitara, tak v ramci tvrdych metalovych "nechutnosti" ma dostal v poslednej dobe tento zvuk:

http://www.rastopeteraj.sk/xxx/exodus2005.mp3

Teda nie ze by toto bol zrovna sound, o ktorom snivam, ale je to rozhodne zverina :). Povodne som myslel, ze je to Mesa Boogie Rectifier, bol by som sa stavil. Ale ktosi mi tvrdil, ze niekde na internete nasiel, ze je to hlava Peavey XXX series, tiez lampy samozrejme...

Cyril

Příspěvek od Cyril » 16 čer 2006 00:01

No ja si nemuzu pomoct, ale na me ma ta ukazka (a rozhodne vzhledem k bicim) dost mekkej zvuk... mozna uz jsem dneska nejak unavenej, ale ja bych teda priostril a to hodne ,)

rastis

Příspěvek od rastis » 16 čer 2006 00:03

Cyril píše:Hovadsky zkreslenou kytaru bych asi jeste prohnal Amplitube...
To je blbost. Extremnym skreslenim sa stracaju detaily a zlieva sa to. O tom su lampy - dobry lampovy aparat ma drive aj pri nizsom skresleni, pri simulaciach tam ten drive ide dostat tazsie alebo aj vobec. Ked sa toci echt lampovy zvuk, pocita sa casto aj so skreslenim koncovych lamp, co doda zvuku zase nieco navyse a az sem sa zatial ziadna simulacia nedostala... Ono to v nahravke casto vyzera, ze ake hovadske skreslenie, ale to moze byt iba o pocite, ze sa to dobre v tej nahravke usadi, nie o tom, ze je to skutocne tak extremne skreslene...

Na podladenej gitare hras to iste, co na normalne naladenej, pokial mas rovnako podladene vsetky struny.

To "sekanie" nevyzaduje ziadnu silu v pravej ruke. Ide iba o tom, ze struny su zatlmene opretim dlane o kobylku.

rastis

Příspěvek od rastis » 16 čer 2006 00:05

Cyril píše:No ja si nemuzu pomoct, ale na me ma ta ukazka (a rozhodne vzhledem k bicim) dost mekkej zvuk... mozna uz jsem dneska nejak unavenej, ale ja bych teda priostril a to hodne ,)
Rozhodne je to agresivnejsi a ovela specifickejsie pouzitelny zvuk, ako pomerne bezny zvuk v Tvojej ukazke...

Vuid

Příspěvek od Vuid » 16 čer 2006 00:11

rastis píše:No a ked ma uz tema nazov metalova gitara, tak v ramci tvrdych metalovych "nechutnosti" ma dostal v poslednej dobe tento zvuk:

http://www.rastopeteraj.sk/xxx/exodus2005.mp3

Teda nie ze by toto bol zrovna sound, o ktorom snivam, ale je to rozhodne zverina :). Povodne som myslel, ze je to Mesa Boogie Rectifier, bol by som sa stavil. Ale ktosi mi tvrdil, ze niekde na internete nasiel, ze je to hlava Peavey XXX series, tiez lampy samozrejme...
To je celkem dobrej zvuk, takovej citelnej (asi jen jedna kytara, zadny vrstveni...), to je fakt kapela Exodus?

Ja bych rad dosahl nekdy zvuku jakej maj Helmet na albu Betty, to je muj kytarovej zvukovej skoroideal:)

Mik

Příspěvek od Mik » 16 čer 2006 00:14

Kdyz podladis kytaru o dva pultony (vsechny struny), tak kdyz zahrajes hmat akordu D, tak ve skutecnosti hrajes C. Je to jako kapodastr, akorat do minusu.

Na sekani rytmicke se da pouzit prava ruka (zminene zatlumeni, prasteni hranou dlane prave ruky do strun) anebo leva ruka - při obsazeni vyc strun staci lehce nadzvednout prsty (uvolnit hmat) v pravem okamziku, pri mensim obsazeni je treba delat kejkle s volny mi prsty (malicek). Tato druha technika se vetsinou pouziva pri studiovych nahravkach akustickych kytar, protoze zni "cisteji", nicmene zavisi na charakteru hudby.

S metalem zkusenosti nemam, spis s jinymi styly, ale snad jsem trochu pomoh

rastis

Příspěvek od rastis » 16 čer 2006 00:33

Vuid píše:......Ja bych rad dosahl nekdy zvuku jakej maj Helmet na albu Betty, to je muj kytarovej zvukovej skoroideal:)
Daj sem kusok z toho...

Cyril

Příspěvek od Cyril » 16 čer 2006 00:43

Trochu ufo otazka ,) Jak vlastne fungujou kytarovy hlavy? Zesilovac? Jsou k necemu pouzitelny i bez reproboxu (treba jako distortion a hnat to z toho rovnou do linky)?

Vuid

Příspěvek od Vuid » 16 čer 2006 00:46

rastis píše:
Vuid píše:......Ja bych rad dosahl nekdy zvuku jakej maj Helmet na albu Betty, to je muj kytarovej zvukovej skoroideal:)
Daj sem kusok z toho...
zde ke stazeni par kousku:
http://helmetmusic.com/music.htm

rastis

Příspěvek od rastis » 16 čer 2006 01:05

Cyril píše:...Jak vlastne fungujou kytarovy hlavy?...Jsou k necemu pouzitelny i bez reproboxu ...
Bez reproboxu moze byt nebezpecne pouzivat zosilovac - nezatazeny koncovy stupen, zhorene vystupne trafo...

Ak ma zosilovac FX slucku, tak send je cosi ako vystup z preampu. Zalezi na konkretnom zosilovaci, odkial je send presne vyvedeny. Na niektorych zosilovacoch je rovno line in a na niektorych je preamp out. Tento signal sa da rovno nahravat, ale je to tenky hnusny bzuciak. Aj s pouzitim speaker simulatoru je to iba velmi kompromisny zvuk. Pokial sa bavime o riadnom rockovom alebo rovno metalovom skresleni, este som nepocul dobru linku. Da sa experimentovat s primiesanim linky do majkoveho signalu od boxu, ale to uz je zase o niecom inom.

V kazdom pripade, pokial sa bere zo zosilovacu iba linka, treba aj tak davat bacha, aby nezostal nezatazeny koniec. Zase zalezi od konkretneho zosilovaca (a typu FX slucky - seriova/paralelna) - niektore aparaty su robene tak, ze ak sa im strci do sendu jack, vyradi to koniec, pokial sa nezapoji return... Ale niektore hraju do vystupu plny vykon aj ked je vyvedeny iba send...

peteness

Příspěvek od peteness » 16 čer 2006 01:07

tyjo ten Helmet/Betty zni jak Metallica na albu Ride the Lighting. To si pamatuju, jak jsme s kamosem tenkrat rikali jak je to suchy a jak ta kapela po nadejnym zacatku jde do sracek. A taky ze jo.

Odpovědět