Nahravanie housli ve studiu

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
jackies

Re: Nahravanie housli ve studiu

Příspěvek od jackies » 29 led 2012 21:05

nixx píše:Jo, ale jsou to "sólo housle do rockového podkladu" :twisted: :)
Což bylo všem jasné a zřejmé už od začátku z předchozích jancikfilipových příspěvků.
Řeší přirozený zvuk houslí do mixu Jacksona.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 29 led 2012 21:18

nixx píše:
jancikfilip píše:(...) Su to solo husle, ktore idu do rockoveho podkladu (kde je basa, gitary elektricke, gitary akusticke, bici.... A mnodo dalsich veci) (...)
Ivo píše:Ale OP se ptá na nahrávání "solo houslí" :)
Jo, ale jsou to "sólo housle do rockového podkladu" :twisted: :)
Já jsem vycházel z původní otázky :)

jancikfilip píše:Ahoj, aky mikrofon by ste pouzili na nahravanie solo housli ve studiu?
:wink:

nixx

Příspěvek od nixx » 29 led 2012 21:27

Jasné, jasné, já jen aby bylo jasno :-)

jancikfilip

Příspěvek od jancikfilip » 29 led 2012 21:51

Ak by ste nahodou vychadzali z mojej predtym zalozenej diskusie, kde som sa pytal na mikrofon na live (kupil som si nakoniec DPA 4099) kde som dal take amaterske video :D na ktorom na ktorom bolo vsetko pocut nekvalitne, tak tu prikladan trochu kvalitnejsi zaznam. Zvuk bol nahrany v priestore s OLYMPUS LS-10. Na husliach mam ten DPA4099V
nejake rychlejsie veci,

A tu zase nejake pomale dlhsie tony, pocut tu viac farbu husli ako to snima ten DPA: [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_qyjI7UATJc#t=148s[/youtube]
ten diktafon bol umiestneny presne tam odkial ide zaber tejto poslednej pesnicky.

A nech uz hram akykolvek druh hudby, myslim ze nie je nic zle ked pozadujem kvalitny zvuk!

Hammond

Příspěvek od Hammond » 29 led 2012 22:08

Ivo: Keby si si kupoval jediny stereopar tusiek urceny na verny zaznam prirodzeneho zvuku solovych akustickych nastrojov, respektive mensich telies, uprednostnil by si gulovu charakteristiku, alebo kardioidu?

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 29 led 2012 22:43

Kdyby měl být jediný, tak asi širokou kardioidu :) Jinak já používám kouli v 95% případů na všechno ... (Schoeps MK2)

vras

Příspěvek od vras » 30 led 2012 02:53

To co pise ivo je samozrejme fajn, hlavne pokud chces nahravat klasiku, soundtracky, samotny housle a tak. V rocku je to vsechno drobet jinak a at chces nebo nechces, i hodne navonenou nahravku by casto museli hodne zprznit, aby si do toho mixu sedla. Nesmis zapomenout, ze z 99% je ta hudba postavena na vsem jinym nez na tech houslich a tak se housle prizpusobujou zbytku a ne zbytek houslim.
Presne tak. Ze skromnych nazoru zakladatele tohoto tematu ale vyplyva, ze jejich rockova hudba je postavena obracene, z 99% na houslich, coz znamena prulom v teto koncepci:-))

jackies

Příspěvek od jackies » 30 led 2012 03:53

jancikfilip píše:A nech uz hram akykolvek druh hudby, myslim ze nie je nic zle ked pozadujem kvalitny zvuk!
Dal si málo vykřičníků mistře :wink:
Samozřejmě, že na tom není nic zlého.
Přečti si ale pořádně všechny matuchovy odpovědi z první strany a zkus zapřemýšlet.
Přestaň se "zkušeně" smát tomu, že jsi dostal ve studiu "nějakého" Neumana a žes ty to nikdy neviděl.

I přes to, že se neumíš chovat slušně a chybí ti pokora, ti dám stejně radu (to už je teď třetí) :D
Opravdu nezáleží na špičkovém a drahém mikrofonu pro nahrávku Smells Like Teen spirit ...
Spíše o vhodnost mikrofonu a posléze mixu.
Můžeš mít klidně mistrovský nástroj, nádherně nahraný, věrně sejmutý, s obrovkým medovým zvukem a všemi nuancemi hry, ve studiu za 100e na hodinu, ale ten samotný zvuk ti bude jednoduše na prd a stejně se bude muset zprznit.

Kdybys hrál a nahrával komorní, vážnou hudbu, sólové kousky ... tak tam by byl prostor na řešení nějaké profikvality zvuku houslí větší.
Tam by ti to ale zase už kazil kvalitativně nástroj a narazil na jeho strop. Takže bys kupoval, nebo si půjčoval ten.
Určitě by bylo potřeba v tomto případě přidat i dost na nějaké virtuozitě.

A teď ty rady poslední :
Vždy hledej chybu nejdříve u sebe.
Neber chválu od blízkých lidí moc vážně.
To bylo jen tak namátkou, do života :wink:

btw: jo, a zkus si půjčit na nahrávání i jiné housle (jen tak pro prču), byť podle tvých měřítek třeba méně kvalitní a méně vhodné než ty tvé.
To tě nic nestojí.
Ale ty to stejně neuděláš a budeš si myslet "zkušeně" něco o kecech.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 01 čer 2016 08:19

2Ivo: Trochu hloupy dotaz, ale jak by vypadalo umisteni toho stereo paru? Psal si 40cm od nastroje do vyse oci, ale jak rozmistene v prostoru? Na dvou stojanech a v nejake vzdalenosti od sebe? Jde mi o solo housle pro skladby typu Lindsey Stirling / Vanesa Mae apod., kde solo housle supluji casto lead vokál a kde je to na solo houslích defacto postavené a v podkladu jede nejaka elektronika.

Stan

Příspěvek od Stan » 01 čer 2016 09:50

sorry Tom-e vim ze je to na Iva ale zrejme bude myslet X/Y. Jinak ja co jsem nahraval housle tak jsem pouzil jen jeden mic postaveny za houslistkou pozicne umisteny nad pravym ramenem. Vyska zhruba nad hlavou tak aby ji nevadil pri hrani smyccem nasmerovany cca na kobylku

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 01 čer 2016 12:55

Na Iva to bylo záměrně, protože jsem od něho četl příspěvěk, kde to zmiňuje, ale jinak jsem rád za všechny odpovědi :c)

Právě jsem si nebyl jistý, jestli myslí X/Y Matched pair na nějakém X/Y držáku nebo, jestli je to snímání ze dvou směrů. Navíc, je to snímání do dvou monostop a nebo rovnou natáčení do jedné stereostopy ze dvou zdrojů? Dvě monostopy jsou asi výhodnější, že se dá hnout s poměry -> následný export do sterea a využití v mixu.

Ukázka žánru:

carloff
Profesionál

Příspěvek od carloff » 01 čer 2016 13:30

Stan píše:sorry Tom-e vim ze je to na Iva ale zrejme bude myslet X/Y. Jinak ja co jsem nahraval housle tak jsem pouzil jen jeden mic postaveny za houslistkou pozicne umisteny nad pravym ramenem. Vyska zhruba nad hlavou tak aby ji nevadil pri hrani smyccem nasmerovany cca na kobylku
Ano tak nějak podobně nahrávám housle pokud se jedná o doplněk od kapely . Jen je nahrávám nad levým ramenem a vždy ribbon (R122 nebo Sandhill)
Hudebník a producent, majitel studia Soundevice
http://www.boriscarloff.com | http://www.soundevice-studio.cz

Stan

Příspěvek od Stan » 01 čer 2016 18:05

Tom-e nahravani housli stereo je podle meho nazoru do tohoto stylu zbytecny, housle jsou jeden zdroj signalu. Pokud teda nahravas housle samostatne, tedy kde nejsou preslechy od odstatnich nastroju, je stereo par podle me overkill. Mono signal s delay udela ten trik(umisteni do prostoru), navic se ti muze u stereo signalu stat ze se dostanes do potizi kdyz track kolapsnes do mona. Kdyz pak mozna M/S ale i tak si tezko dovedu predstavit vyhodu, jeden mic na housle je podle me v teto situaci ok.

Sorry ze se do toho takle pletu jen jsem tu Iva nevidel dost dlouho.

matucha

Příspěvek od matucha » 01 čer 2016 18:40

Mono sejmuti housli chapu jenom kdyz je to spot v orchestru/kvartetu a jenom to doplnuje hlavni stereopar. I kdyz se bavime o necem, kde ty housle jsou solo, tak bych bez sterea ty housle dobrovolne nechtel. Je to nastroj, kterej je vzdycky slysenej s dozvukem mistnosti/haly dost na tom dozvuku zalezi. Dokonce i v sussi mistnosti je ten stereo par branej s nejakou perspektivou plus. Blba mistnost je ale zabijak.

Jo asi se da pracovat i s monem a navesit na to nejaky reverby a delaye a nehrat si moc na realitu, ale je to uz docela chemie a to pak se clovek muze asi uplne rozmachnout a pouzit snimac, aby to byl echt "live" humac schvalne ;).

XY a MS s mono kompatibilitou problemy nema. Tam je jenom potreba fakt davat bacha na umisteni talenta vuci mikrakum, protoze se velmi jednoduse stane, ze je trochu stranou a pak s tim uplne nejde moc delat (jakmile je sejmuta mistnost, protoze otocenim sterea se z-asymetricni dozvuk a je to divny).

Ribbony nejsou na smycce vubec marny, ted jsem zrovna delal desku, kde byl pouzitej krome DPA i AEA R88 jako "overhead" a leze z toho peknej mekkej "starsi" zvuk. Trochu to teda ma tendenci sumet jakmile se pridavaj vejsky. Dobre se mi to kombinovalo s tema DPA, ktery byly v necem tvrdy, ale zas modernejsi/doksichtnejsi.

carloff
Profesionál

Příspěvek od carloff » 01 čer 2016 18:52

No vsak dozvuk se stereem nema nic spolecneho. Dozvuk muzes mit klidne mono a osmickovy mikrofony, coz ribbony jsou- berou tu ambienci strasne hezky.Jakozto sam houslista tak nemam s mono houslema problem.Jinak aktivni ribbony moc nesumi.
a pro zajimavost moudrost z gearslutz:
"Depending on what it is being used for, there is no problem recording a violin in mono, particularly if a touch of verb is being added later. Stereo recordings in bad rooms add a lot of (IMHO) the wrong type of colouration. I know this isn't your own experience, however, you have the advantage of a great sounding room. In mono a 4038 Coles works great."

zde Sandhill jeden housle jsou od 0:43 a 3:36 priblizne :
jinak masterovano Matuchou:)

Tohle je nahravamo postupně všechno mono Royerem 122
Hudebník a producent, majitel studia Soundevice
http://www.boriscarloff.com | http://www.soundevice-studio.cz

Odpovědět