Nahrávky z Lipna

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
kopyto

Nahrávky z Lipna

Příspěvek od kopyto » 08 kvě 2012 12:35

Ahoj všem,
o víkendu jsem měl ve studiu kapelku, která u mě natočila tři věci po jednotlivých nástrojích + jednu písničku živě, a o tu mi právě jde:

http://dl.dropbox.com/u/35993045/studio ... /04_04.mp3

Koho by to zajímalo, tak přidám, jak to bylo nahráno - nejsem na nahrávání celé kapely naráz až tak docela vybaven, tak to byla docela sranda, ale nakonec to byl příjemný zážitek:-) Bicí byly normálně v nahrávací místnosti, všichni ostatní byli u mě v "režii", kde měli potichu puštěné aparáty, bicí a akustickou kytaru jsem jim pustil trochu do monitorů. Zpěvačku jsem postavil za skříň a trochu "omolitanoval" - přeslechy sice ve zpěvu jsou, ale nic hrozného.

- bicí jsou snímané dvěma Akg P170, umístění "recorderman" - upřímně řečeno jsem byl velmi mile překvapen, jak skvěle se dají dvěma mikrofony sejmout bicí. Je tam přimíchaná Beta 52 umístěná zhruba v polovině kopáku a lehce přimíchaný rytmičák.
- basa linkou z lampového preampu
- elektroakustika rovnou do zvukovky
- elektrická kytara z komba snímaná zblízka SM57
- zpěv je Rode NT1A

Problém o kterém vím je neladící elektroakustika, s tím se budu muset ještě trochu poprat, ale bohužel lepší nástroj nebyl... Ocením vaše názory, předem díky.

P.S.: Budu si do tohoto vlákna cpát všechny svoje věci, na které budu chtít názor, ať zbytečně nezakládám další vlákna.

jackies

Re: Nahrávky z Lipna

Příspěvek od jackies » 08 kvě 2012 13:07

Přibliž zpěv víc na ksicht, ztlum malinko kytaru a base přidej na středech a čitelnosti.
Nějaká tečka na šlapáku by se taky snesla.
To asi v rámci možností půjde a bude to určitě lepší.

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 08 kvě 2012 22:08

asi bych taky priblizil zpev, sundal bych z nej ten stereo delay. U bicich bych vytahnul stredy a asi i tu tecku na kopaku. Tu elektroakustiku to chce jeste dost ekvalizovat. Basu pridat. Cely to je ted trochu koule a ty veci hrajou frekvencne i prostorove trochu pres sebe. Chtelo by to asi lip oddelit. Ale jako zaklad asi v pohode.

vasek

Příspěvek od vasek » 09 kvě 2012 09:35

kytary od sebe do sterea!

kopyto

Příspěvek od kopyto » 09 kvě 2012 10:01

Díky všem za názory, nová verze (vznikla po Jackiesově a před Amorphovou reakcí): http://dl.dropbox.com/u/35993045/studio ... /04_05.mp3
jackies píše:Přibliž zpěv víc na ksicht, ztlum malinko kytaru a base přidej na středech a čitelnosti.
Nějaká tečka na šlapáku by se taky snesla.
To asi v rámci možností půjde a bude to určitě lepší.
Zpěvu jsem trochu přidal a zúžil jsem ho, kytaře trochu ubral. Basu jsem taky ještě trochu víc přistředil - klidně bych přidal i víc, ale tam, kde bych nejvíc potřeboval přidat vylézá špatná technika, různé vrzání, netlumené struny a tak. Tečka by už měla být také alespoň trochu přítomná, našel jsem jí cca na 3 (6, 12) kilech...aspoň tedy doufám, že tečkou myslíme to samé:-)
Amorph píše:asi bych taky priblizil zpev, sundal bych z nej ten stereo delay. U bicich bych vytahnul stredy a asi i tu tecku na kopaku. Tu elektroakustiku to chce jeste dost ekvalizovat. Basu pridat. Cely to je ted trochu koule a ty veci hrajou frekvencne i prostorove trochu pres sebe. Chtelo by to asi lip oddelit. Ale jako zaklad asi v pohode.
Ad zpěv - viz výše, zúžil jsem jak hlavní zpěv, tak trochu ten delay, lepší? Když sundám ten delay úplně, zdá se mi to "suché". Co myslíš, že je na tom špatně, delay obecně nebo to, že je stereo, případně moc široké stereo?

Co se týče prostorovosti, tak o tom vím, že je to pro mě zatím asi největší problém - k některým věcem jsem se už "proposlouchal", ale tady jsem na to prostě ještě nepřišel. Idea byla taková, že uprostřed budou bicí s basou, akustika bude hodně široká a díky tomu efektu na ní "nejširší" a nejprostorovější, elektrika oproti ní hodně úzká. Zpěv vepředu "nahoře" - což je pro mě největší problém. Myslíš, že celej ten koncept (nechme teď stranou provedení) je špatnej?
vasek píše:kytary od sebe do sterea!
Viz výše. Pokusím se tu akustickou kytaru ještě "rozšířit", ale tu elektriku bych radši nechal úzkou uprostřed... Nebo myslíte, že by bylo lepší dát každou na svojí stranu?

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 09 kvě 2012 10:26

rek bych, ze je to ted lepsi. Co se tyce prostoru, tak to je porad trochu uzky, ale uz me to asi nevadi. Ja bych to asi zkusil resit tak, ze kytary bych rozhodil trochu na strany proti sobe, pro vyvazeni oboje poslal trochu do nejakyho kratkyho roomu a proti te vyskovejsi elektroakustice bych to jeste vyvazil hihatou. S tim delayem na vokale to tady vnimam tak, ze mi takhle dlouhej priznanej delay moc nesedi do tohodle stylu a aranze. Ted jak jsi to stahnul, tak uz je to lepsi a celkem to funguje, mozna bych na tom delayi jeste lehce stahnul vejsky, aby ho clovek nevnimal oddelene (litaj tam sykavky a myslim, ze to je rusivy). No a ten chorus na elektroakustice na me pusobi trochu lacine, pokud bys ji nepotreboval roztahovat do sterea, tak bych ho asi sundal. Pripadne teda zkusit jinej. Me se celkem libi a casto funguje chorus z tehle sady http://www.voxengo.com/product/analogflux/ Jo a mam pocit, ze overheady jsou hodne navyskovany a maj vykradeny telo. Zkusil bych ten pomer trochu vratit. Nicmene celkove uz me na tom pri poslechu nic vyrazne nerusi.

kopyto

Příspěvek od kopyto » 09 kvě 2012 11:02

Díky, všechno zkusím. A ještě jsem se předtím zapomněl zeptat - jakým směrem ekvalizovat tu akustiku, myslíš, že moc cinká, nebo že jí něco chybí?

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 09 kvě 2012 11:05

hele to takhle asi nedokazu rict. Umim to popsat asi jen subjektivne. Neco mi na ni prijde takove moc tvrde, neprirozene. Ale co s tim konkretne, to bych musel zkouset si kroutit s eq, az by mi to sedlo. A on za to mozna nakonec muze hodne ten chorus:)

vasek

Příspěvek od vasek » 09 kvě 2012 14:02

Kytary bych dal proti sobě nějakých 40 % levá a pravá a podle mě se to krásně pročistí.
Ještě nejsem úplně spokojen se zpěvem, asi by chtěl nějak projasnit. Ta akustická kytara mi přijde celkem dobrá, z pieza se už moc víc imho dostat nedá, už jsem slyšel mnohem horší.

jackies

Příspěvek od jackies » 09 kvě 2012 14:33

vasek píše: Ještě nejsem úplně spokojen se zpěvem, asi by chtěl nějak projasnit.
Ten mi taky asi vadí nejvíc.
Prostě ta koupelna kolem něj ve které se utápí.

kopyto :
dej si do sendu nějaký vhodný room, verb a jen ho lehce k suchému zpěvu přimíchni.
Mě to připadá, že ho máš v inzertu.
Ale můžu se mýlit a stačí upravit jen poměr.

kopyto

Příspěvek od kopyto » 09 kvě 2012 15:07

vasek píše:Kytary bych dal proti sobě nějakých 40 % levá a pravá a podle mě se to krásně pročistí.
Zkusím, díky.
jackies píše:
vasek píše: Ještě nejsem úplně spokojen se zpěvem, asi by chtěl nějak projasnit.
Ten mi taky asi vadí nejvíc.
Prostě ta koupelna kolem něj ve které se utápí.

kopyto :
dej si do sendu nějaký vhodný room, verb a jen ho lehce k suchému zpěvu přimíchni.
Mě to připadá, že ho máš v inzertu.
Ale můžu se mýlit a stačí upravit jen poměr.
Nemýlíš se:-) Také zkusím.

kopyto

Příspěvek od kopyto » 11 kvě 2012 08:06

Těší mě, že čas strávený na audiozone nebyl zbytečný:-) Všechny věci, které jste mi tady radili se ukázaly jako změny k lepšímu, když jsem je zkoušel, takže ještě jednou díky.

http://dl.dropbox.com/u/35993045/studio ... /04_06.mp3

Nechám jí pár dní ještě uležet, ale už teď se mi (na mé možnosti) hodně líbí, takže se spíš bojím, abych to pak už neměnil k horšímu:-)

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 11 kvě 2012 10:07

jo dobry, jen to ted trochu pada nastranu. Zkusil bych delay z ty elektricky kytary hodit doprostred nebo trochu doleva. Ted je totiz na levy strane jen blizkej prostor, kdezto napravo je dlouhej tunel z toho delaye a pusobi to na mne torchu divne nesymetricky. Ale to je jen detail. Jinak zvuk ok a resil bych spis uz jen trochu rozjetou rytmiku.

kopyto

Příspěvek od kopyto » 17 črc 2012 13:35

Ahoj,
míchám jednu revivalovou kapelu a písničky od Beatles chceme udělat s rozložením nástrojů "postaru", ale jelikož je to můj první pokus v tomto směru, uvítám vaše postřehy, předem díky.

https://dl.dropbox.com/u/35993045/studi ... /01_05.mp3

vasek

Příspěvek od vasek » 17 črc 2012 13:56

Koukám, že stereo verze téhle písně existuje (to jsem ani nevěděl):
http://www.youtube.com/watch?v=gatYuXwNOdY
Buď to uděláš přesně podle toho, ale osobně bych taky byl pro kompromis, protože ty vokály ze strany mě fakt zabíjí. Vidím 4 varianty:
1/ mono
2/ ostrý stereo podle té remaster verze
3/ ostrý stereo podle té remaster verze + hlavní vokál uprostřed (v podstatě tak to teď je)
4/ stereo podle té remaster verze, ale ne extrémní, třeba jen 60 %
V podstatě je to ale virtuální problém, protože nevidím jedinej důvod, proč by takovou nahrávku měl někdo poslouchat. Revival kapely by se měly prezentovat živým záznamem.

Odpovědět