Nákup a výběr absorbčních panelů (molitan)

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
A310

Nákup a výběr absorbčních panelů (molitan)

Příspěvek od A310 » 10 říj 2008 10:03

Ahoj,
pročetl jsem zde i jinde všechny možné příspěvky na téma "akustika (režijní) místnosti".

S Rockwoolem mám již zkušenost (20 cm tlustý příčky nahrávací mikrofonní kabiny), nyní řeším prostorovou akustiku - zejména nežádoucí dozvuky v režii.

Rozhodl jsem se jít (byť tu většina doporučuje samovýrobu pastí a panelů z rockwoolu) do koupě různých molitanových absorbérů (pasti, hroty apod.)

Je to drahý, ale nakonec ten poměr cena / výkon / design / jednoduchá instalace i znovupoužitelnost jinde, někdy v budoucnu, je pro mě asi nejpřijatelnější.

Zazněly tu různý značky a obchody - např. auralex, primacoustic, thomann apod.
Díval jsem se, většinou jsou to ale zahraniční obchody (Německo, USA), snad jen ten Primacoustic prodává český AudioPro, ale jen v nějakých drahých "setech".

Nejvíc se mi asi (z designovýho hlediska a barevnýho provedení) líbí ten americkej Auralex, se zastoupením v Německu.
Má někdo zkušenost, jak takovou věc nakoupit / dovést apod?

V Čechách jsem už nakupoval ty typický černošedý hroty (mají to za 200/ks v Purtexu ve Zdibech u Prahy). Pak jsem objevil nabídku Vicoustic v českém DISKu:
http://shop.disk.cz/znacka/vicoustic/
To je ale vše bohužel jen v černé barvě.

Může tedy někdo poradit nebo napsat zkušenost, jak a kde molitany nakoupit + se případně i vyjádřit ke kvalitě a schopnostem toho Vicousticu, který se dá jednoduše koupit v ČR?

Zejména těhlech panelů:
http://www.disk.cz/disk/detail1.csp?!PV,3357
http://www.disk.cz/disk/detail1.csp?!PV,3358
http://www.disk.cz/disk/detail1.csp?!PV,3360
http://www.disk.cz/disk/detail1.csp?!PV,3361
http://www.disk.cz/disk/detail1.csp?!PV,3367

Díky moc.

SSL

Re: Nákup a výběr absorbčních panelů (molitan)

Příspěvek od SSL » 10 říj 2008 11:15

Tak kdyz uz to chces resit "molitanama" tak bych chtel upozornit na nejaky sady od Primaacoustic. muzes si vybrat z nekolika modelu studii. Jsou doporucovany, jako levna a dobra varianta, i lidmi co stavi skutecne profi studia.
http://www.thomann.de/de/search_dir.htm ... ic&x=0&y=0

osobne bych v tvem pripade, zvlast jestli resis dozvuky sel samovyrobou. je vzdycky lepsi, kdyz mas panel kousek dal ode zdi - zvysis jeho ucinost. Tzn nemusis jich mit tolik . "Molitanama" clovek velmi snadno mistnost absolutne umrtvi a zlikviduje vejsky na to pozor. a ve spodnich stredech a basech - a tam je vzdycky nejvetsi problem - stejne nefungujou

SSL

Re: Nákup a výběr absorbčních panelů (molitan)

Příspěvek od SSL » 10 říj 2008 11:20

Jo a jeste jednu radu. Vcechach bych ze studivy a vubec muzikantsky techniky nekupoval vubec nic. Vetsinou je to predrazeny a vetsina firem stejne nema v cz primy zastoupeni, takze ani u servisu nic neziskas. Ja uz kupuju cca 5 let jen v nemecku Thomann - Musicstore a nemam problem. absolutne solidniu firmy, dobry ceny skvelej servis a moznost vratit do 30ti vec a oni vratej penize. Kdo ti to v cz nabidne.

Ty ceny chapu - u nas proste neni takovej trh, aby se pri "thomanovskejch" cenach firmy udrzely. Ale v nekterych pripadech 50% vic je na mne silny kafe.

fova

Příspěvek od fova » 10 říj 2008 11:20

Primacoustic prodava u nas Audiopro.
U Audiopro pracuje Safa tady z fora.

V posledni dobe uz nakupuju jenom v CR. Ceny se hodne priblizily zapadu a s prodejci se da navic jeste dohodnout slusna sleva.
Ceny za jake prodava Thomann najdes i u nasich prodejcu, kdyz hledas.
Navic v pripade reklamaci mas vse blizko.
A to musim zduraznit, ze jsem nekolik let predtim nakupoval skoro vyhradne v cizine.

S Thomannem jsem udelal nekolik spatnych zkusenosti, kdy jsem dostal uplne jine zbozi.
Ze 40-ti polozek, ktere uz jsem od Thomanna celkem koupil se mi to stalo asi 4x, coz je docela dost.
Kontrola ve skladu jim asi nefunguje nejlepe.

A310

Příspěvek od A310 » 10 říj 2008 12:00

Díky za odpovědi.

SSL: jestli samovýroba panelů nebo molitany jsem si už ve své hlavě vyřešil. Nejde jen o složitost výroby, výsledný vzhled, nejistou funkci, prašnost apod. samodomo panelů, ale hlavně o umístění a přidělání. Je to těžký, musí se to složitě zavěšovat a pokud tomu není uzpůsobená celá místnost (design), tak to vypadá hrozně.
V basech běžný molitany asi nefungujou, ale ty rohový "kvádry" by už mohly.

fova: O AudioPro jsem psal. Nevyhovuje mi výběr bez obrázků, dodací lhůta a systém setů typu "NewYork" za 25 tis., v kterém je asi i to, co nechci.
Máš tedy nějaký další tip na prodejce v ČR, kde by se to dalo "osahat" nebo aspoň vidět na fotkách a třeba nakoupit i "po kusech"?

Dík

fova

Příspěvek od fova » 10 říj 2008 14:30

Mohutne kvadry z molitanu budou v rozich fungovat na basy dobre.

Fakt doporucuji zkontaktovat Audiopro. Safa je ochota sama. Divil bych se, kdyby to neprodavali i po kusech a navic Safa pred nejakou dobou mluvil o tom, ze chystaji do prodeje i neco levnejsiho a stejne kvalitniho. Mozna uz to tam maji.

Pak uz vim jen o tomhle:

http://www.acplus.cz/

Z osobni zkusenosti vim, ze to funguje dobre.

A310

Příspěvek od A310 » 10 říj 2008 16:36

Bezva, díky moc.
Zkusím to.
Safa je předpokládám Jan Šafařík :)

Cyril

Příspěvek od Cyril » 10 říj 2008 17:02

A310: jojo
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

KAYKO

Příspěvek od KAYKO » 10 říj 2008 20:53

Popripade skus www.mediatech.cz

Zastupuju a predavaju Auralex, co je dalsi kvalitny a osvedceny vyrobca.

Ale v Mediatechu, teda aspon slovenskom to maju oproti Nemecku podstatne drahsie.

SSL

Příspěvek od SSL » 13 říj 2008 04:17

A310 píše:Díky za odpov%u11bdi.

SSL: jestli samovýroba panel%u16f nebo molitany jsem si u%u17e ve své hlav%u11b vy%u159e%u161il. Nejde jen o slo%u17eitost výroby, výsledný vzhled, nejistou funkci, pra%u161nost apod. samodomo panel%u16f, ale hlavn%u11b o umíst%u11bní a p%u159id%u11blání. Je to t%u11b%u17eký, musí se to slo%u17eit%u11b zav%u11b%u161ovat a pokud tomu není uzp%u16fsobená celá místnost (design), tak to vypadá hrozn%u11b.
V basech b%u11b%u17ený molitany asi nefungujou, ale ty rohový "kvádry" by u%u17e mohly.
Jen jsem myslel usetrit si penize na bass absorbery, ktery proste fungujou. Zadna vec, ktera NEREZONUJE (tzn. molitan) ti stojatou vlnu v basech nesebere. Ja nevim kolikrat a kolik lidi to uz reklo - a stejne se jim neveri...

...taky jsem si tim prosel :D - resenima vych...t s tim za co nejmin penez ono to musi aspon nejak fungovat. Nefunguje. Nejlevnejsi nakonec byla ta kombinace vlastnich sirokopasmovych absorberu a holt drahejch ale funkcnich Bass-Trapu. Jasne velika otazka je jestli mas mistnost jenom na studio (ktera je nejlepe v tvem vlastnictvi) nebo bastlis home studio v panelaku... to predurcuje vsechno.

Sorry za odbocku od tematu, jen jsem chtel predat vlastni zkusenost.

Apropos jeste zajimavejsi je system 2-4 TOTOZNYCH subwooferu a dvou delay units. Woofery das do rohu a 1 resp. 2 znich posunes do protifaze a tim zlikvidujes spodni stojaty vlny totalne. vpodstate vytvoris virtualni room-in-room. KLein+Hummel to mel vyslovene v katalogu. Je to vyhodny, i kdyz ty woofery nejsou nejlevnejsi, protoze, kdyz se postehujes sbalis par bedynek a hotovo. S basstrapama jsi v pr... pac ty by mely bejt spocitany "na mistnost" - ty tezko prestehujes. Navic jsou fakt tezky.

SSL

Příspěvek od SSL » 13 říj 2008 04:24

A310 píše: V basech běžný molitany asi nefungujou, ale ty rohový "kvádry" by už mohly.
Neznam zadnej molitan, ktrerej by skutecne EFEKTIVNE fungoval pod 250 Hz. Vezmi si kalkulacku a spocitej si jakou hmotu bys potreboval abys sundal problematickou frekvenci aspon o 3dB. Ono podle prospektu to vypada fajn ty grafy a tak, ale fakt si to spocitej.
Naposledy upravil(a) SSL dne 13 říj 2008 14:27, celkem upraveno 1 x.

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 13 říj 2008 14:07

SSL píše:
A310 píše: Apropos jeste zajimavejsi je system 2-4 TOTOZNYCH subwooferu a dvou delay units. Woofery das do rohu a 1 resp. 2 znich posunes do protifaze a tim zlikvidujes spodni stojaty vlny totalne. vpodstate vytvoris virtualni room-in-room. KLein+Hummel to mel vyslovene v katalogu.
je o tom neco vic online?

SSL

Příspěvek od SSL » 13 říj 2008 14:19

Brooklyn / juanita juarez píše:
SSL píše:
A310 píše: Apropos jeste zajimavejsi je system 2-4 TOTOZNYCH subwooferu a dvou delay units. Woofery das do rohu a 1 resp. 2 znich posunes do protifaze a tim zlikvidujes spodni stojaty vlny totalne. vpodstate vytvoris virtualni room-in-room. KLein+Hummel to mel vyslovene v katalogu.
je o tom neco vic online?
http://www.klein-hummel.com/klein-humme ... 231106.pdf

bohuzel uz primo tento model nevyrabeji, ale muj kamos v KH pracoval, nez je koupil sennheiser a rika, ze to je vpodstate jedno jaky mas woofery, hlavne musej bejt totozny (logicky). Musicstore mel Tannoy SW za 199,- tak jsem to chtel vyzkouset, ale neni na to cas.
Dokonce rikal ze jako delay units jsou uplne v pohode behringery. KH na nastaveni dodaval CD, to by nemel bejt problem od nej sehnat.

A310

Příspěvek od A310 » 13 říj 2008 17:22

SSL: jo v pohodě, díky.
Jedná se o studio a vyrábí se tam především mluvený slovo a produkty založený na voiceoveru, takže žádný megabasy neprodukuju a tudíž je ani nemusím požírat super pastma.
Ty molitanový rohy jsou myšlený spíš na potlačení rohovýho efektu jako takovýho s přidanou hodnotou v podobě designu a snadný montáže...

SSL

Příspěvek od SSL » 13 říj 2008 17:26

A310 píše:SSL: jo v pohodě, díky.
Jedná se o studio a vyrábí se tam především mluvený slovo a produkty založený na voiceoveru, takže žádný megabasy neprodukuju a tudíž je ani nemusím požírat super pastma.
Ty molitanový rohy jsou myšlený spíš na potlačení rohovýho efektu jako takovýho s přidanou hodnotou v podobě designu a snadný montáže...
Tak to jo. To je jina misa. Jen si dej s molitanama bacha abys nepretlumil

Odpovědět