Názor na mix rock/metalové písně

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
marylin

Re: Názor na mix rock/metalové písně

Příspěvek od marylin » 14 dub 2014 15:29

Rastis: Souhlasím. Většina moderních metalových kapel má bicí soupravu na nahrávce z větší či menší části nasamplovanou (nebo přimíchaný sampl/více samplů k základnímu akustickému zvuku).

Co se týče živého hraní, tak v poslední době pozoruji na koncertech, že 80 % kapel nejtvrdších odnoží (death, grind, thrash, black) má minimálně kopák natrigerovaný. Výjimkou není ani natrigerovaný virbl. Od toho se odvíjí i způsob hraní na dvojšlapku/virbl, hrají pekelně rychle, ale jen to lechtají, případně hrají dynamicky nevyrovnaně. Triger je v těchto neduzích podrží... Nemusejí se nadřít na tón a pořádný úder. Mnohdy by takové rychlosti běžným způsobem vůbec nedali. Od toho se pak odvíjí i nahrávání - když je bubeník zvyklý na způsob hraní s trigrem, tak těžko ho přeučovat na to, aby hrál bez něj. Samozřejmě čest bubenickým výjimkám... Ještě před pár lety, kdy jsem začínal, tento trend nebyl tak rozšířený. Podotýkám, že se bavím o extrémních odnožích metalu :)

Co se týče mojich bicích v nahrávce, tak ta pachuť VSTi bicích je cítit podle mě nejvíce na činelech. Znějí tak nějak nereálně. Myslím si, že by tam nepomohla ani titěrná práce s dynamikou a obálkami...
Kytarista v Renewal, vznikající domácí VAMI Sound Studio

marylin

Příspěvek od marylin » 19 dub 2014 11:22

Ahoj, tak jsem si k tomu ješt? jednou sedl a ud?lal jsem celkem razantní zm?ny.

Kopák jsem podložil dv?ma dalšími samply - jedním s agresivn?jším atackem a druhým, který m?l pevn?jší spodek a t?lo... Taky jsem samplem podložil virbl. Vytáhl jsem více p?echody. Pak jsem taky laboroval s pom?ry mezi hlasitostí zp?vu a bicích. Na kytary jsem op?t zav?sil overdrive tss maxon od 9. Snahou bylo p?iblížit se k mixu ?. 4, který je zde uveden jako první...

Výsledek k poslechu zde:

rastis

Příspěvek od rastis » 19 dub 2014 12:02

vypocul som si to prave na PC Genius repracikoch. bicie a hlavne kopak maju na sebe nejaky reverb, ktory mi zneje, ako defaultny room z Toontrack sady. neviem, v com si tie bicie klikal a ci je to ozaj ten ich room. ja by som sa este na to zameral a skusil to inac, tak isto by som sa pohral s farbou toho reverbu. neviem, ci tam mas na bicich aj nejake kompresie a ake, osobne by som to paralelne dokomprimoval a to asi dost.

marylin

Příspěvek od marylin » 19 dub 2014 13:22

Jj, máš recht. Teď když to poslouchám na sluchátkách, tak to mi to vadí... Na monitorech jsem to nepostřehl...Je to default room z EZ drumeru, který je docela hodně zkomrimovaný... Paralelní komprese tam je...

rastis

Příspěvek od rastis » 19 dub 2014 13:27

mna ten ich room nikdy moc nebavil, vzdy mi lepsie sadol vlastny reverb na sade.

marylin

Příspěvek od marylin » 05 kvě 2014 08:13

Ahoj, tak jsem si o víkendu lehce hrál s kytarou a nahrál jsem další v?c. Tentokráte více rocková (?i bigbítová)... Trochu jsem bojoval se zp?vem... Dopadlo to asi takhle:
Kytary: Framus Dragon + Marshall 1960V, 6505 + Orange PPC 412 - shure SM57, Audix i5 (ve výsledném zvuku je více audixu).
Basa: linkou a na ní zav?šený TSE BOD 2
Bicí: Vsti
Zp?v: Golden Age FC1

Jakékoliv názory jsou vítány.

komasix

Příspěvek od komasix » 11 kvě 2014 12:50

na to, že tam basa dělá občas docela harmonie má nevýraznej zvuk - neprolejzá. hajtka moc v tom divnym rytmu na začátku...asi i činely. do toho bridge bych se nebál dohrát druhou kytaru, je to hodně suchý.
jinak song na žánr je uplně v pohodě.
Celkově myslim dobrej základ pro nějakej kreativní master.

marylin

Příspěvek od marylin » 12 kvě 2014 08:57

Komasix: Díky. Když jsem si písničku poslechl v práci na micrověži, tak jsem měl s basou úplně stejný pocit. Ve studiu mám monitory na stole, na kterém to basuje poměrně hodně a basy se mi zdají až moc... Už se mi to stalo několikrát, že jsem měl basy na jiném poslechu zalezlé kdesi v zadu... Měl bych asi pořešit nějaké podložky a nebo pořádné stojany.
komasix píše: do toho bridge bych se nebál dohrát druhou kytaru, je to hodně suchý.
Jaký bridge myslíš? Ty oktávové podklady po stranách s "vyhrávkou" uprostřed, nebo něco jiného?

rastis

Příspěvek od rastis » 12 kvě 2014 12:28

marylin - ako mozes mat monitory rovno na stole ? to ich musis mat znacne pod urovnou usi, to jest uplne mimo idealneho toho... pointu ci jak sa to odborne vola :) daj si ich na par knih, dostan ich na svoju uroven a knihy Ti ich od stola odizoluju znacne ucinne :)

na kontrolu basov, ked si nie som isty, ci ma uz prilis neojebava akustika miestnosti, pouzivam sluchatka. dam si chvilu oddych, potom si na ne pustim na chvilku nieco naozajstne podobne charakterom tomu mojmu a hned vzapati si pustim to moje a je okamzite jasno. samozrejme treba dodrziavat rovnake hlasitosti porovnavanych materialov.

rastis

Příspěvek od rastis » 12 kvě 2014 12:37

inak myslim, ze nez to takto komunikovat cez net, tak skus poprosit niekoho ineho skuseneho o alternativnu mixaz, aspon 1-2 minuty a porovnat si sam...

mne osobne sa tu nepacia moc gitary, farbou, charakter by aj bol OK. basu pocujem, ale nejak nezije, skusil by som ju rozpumpovat kopakom. bicie malo mlatia, respektive su utopene, a tiez asi malo nepumpuju, zneju z kupelky, atd...

inak hudobne je to take sice divne naivne, ale neviem preco sa mi to lubi, asi tym spevom - ten je celkom presvedcivy :)

marylin

Příspěvek od marylin » 12 kvě 2014 12:58

No mám vyšší stůl a sedím v křesle, které je celkem nízké...Navíc VXT8 jsou celkem vysoké. Neříkám, že to je ideální, ale vše je ve výstavbě... Je to běh na dlouhou trať. S knihami je to dobrý nápad, alespoň prozatím.

Jinak dík... Víme, že texty jsou naivní až infantilní, ale my si vlastně z toho všeho děláme prdel, i z nás samotných :-) Takové texty snad ani nejde brát vážně... Na koncertech jsme vždy, ku našemu pobavení, vyvolávali dost rozporuplné reakce... Což je možná dobře, páč jsme asi vždy vybočovali ze zajetých kolejí. Asi bych měl přejmenovat téma na "Marylinovy infantilní výlevy" :)

Nečekal jsem, že by můj zpěv někoho oslovil... To potěší :)

marylin

Příspěvek od marylin » 04 říj 2014 15:12

Ahoj, v týdnu jsem nahrál kytary a zp?v do další písni?ky.

Kytary - 6505, Orange 412 V30 - SM57 na grilu + GAP FC1 asi ze 60 cm.
Bicí Superior drumer ?inely, jinak p?etrigrováno Steven Slate Trigger 2.
Zp?v GAP FC1.
Basa TSE BOD2.

Uvítám názory, jestli je v tom cítit n?jaký posun... Díky.

vras

Příspěvek od vras » 04 říj 2014 18:39

ad prisera - moc me to nebere, ale dve veci, ktere me hned uhodily - kick drum sampl je mlaslavy, je to jak stroj. Sneslo by to neco hutnejsiho. Zpev ani text neni nic extra, tak bych doporucil ho o dost vic schovat do kytar.

marylin

Příspěvek od marylin » 07 říj 2014 11:28

Dík za koment... Jestli Tě do uší uhodily jen ty dvě věci, tak jsem dopadl ještě dobře...

Tonysss

Příspěvek od Tonysss » 07 říj 2014 12:15

Je to takové celé neživé, sterilní, čisté , asi jako když hraje metalová kapela v přetlumené zkušebně a na 25% energie :-)
Nakompresoruj a nasaturuj ty bicí pořádě neboj se toho, použij co nejkratší doběh,a z dobou náběhu se pohraj ať to má dynamiku. Jednotlivé stopy by se mohly taky trošku nějak nasaturovat atd. Je to moc "hodný a miloučký" zvuk
A celekový mix by chtěl taky slepit dohromady nějakou vhodnou komresí, ještě před limiterem. Nejde to jako celek moc do sebe.
Blbě se mi to vyslovuje raději bych to předvedl. Nechceš mi vyexportovat jednotlivé stopy ? předvedl bych ti to zvukově jak to myslím.
Možná ale je to jenom můj pohled na věc. Ale cítím že zvukově to prostě chce více bordelu a špinavosti a drajvu....
A nebo přijeď na návštěvu, pokecáme, nemáš to daleko :-)

Odpovědět