Téma diplomové práce VST plugin

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
FinestX

Re: Téma diplomové práce VST plugin

Příspěvek od FinestX » 14 led 2012 17:19

Ještě mě napadl jeden tip - zajímavý by mohl být třeba takový sluchátkový "Virtual Reference Monitoring" (jako kupř.: Focusrite VRM :) Nasnímat ve studiích vzorky, udělat nějaké "transformační vektory"... Žádná velká matematika a už vůbec ne velké programování. Přičemž zalíbit by se to mohlo :wink:
Žánr "pejsek/kočička dort" (folk-rock-pop-newage-symphonic-...), odrostlý na Elánech, na barovém hraní, později kytaristický vzor Plíhal...
SONAR X1 (historicky), EMU 0404 USB, MIDI keys / VSTi všech typů..., Rode NT1000, akust. kytara Aria.

TTT31

Příspěvek od TTT31 » 18 led 2012 14:51

boro píše:
FinestX píše:Koukám, řada zajímavých námětů...!

Připojím - a co něco takovýho, co tady zrovna teď poptávám já? :D Taky bych za to rád klidně nějakou kačku pustil, kdyby se to (i kdyby až třeba pak v nějaké druhé verzi...) dotáhlo dál a vychytalo - a nepochybně bych nebyl sám...
VST pro "triggering" pizzicato strun, brnkané kytary apod.

Snadný to zrovna není, ale podle mne realizovatelný ano. Dokonce bych třeba byl schopen i zvážit vlastní programátorskou účast... :)
Nepoznam "audio to midi" jednoduchy free plugin, ktory by dobre fungoval. Pouziva sa na analyzu audia vykon pocitaca? Ak nie, tak preco nie? Preco hardware na prevod audia do midi funguje dobre a software nie?

Moc jsem si s tím nehrál, ale v cubasu máš přímo kartu v Audio Editoru, která ti spočítá pitche a pak můžeš exportovat midi z audia ... problém je spíše v tom že ten pitch hodně kolísá u reálných zvuku, takže ta midi informace je dost nedůvěryhodná pak..

http://www.digitalmusicdoctor.com/revie ... o_edit.jpg

je to to co myslíš??
jo a jak tam vzpominas v dotazu ze by bylo fajn kdyby to fungovalo i v pripade hrani na vice strun na jednou tak to si nedokazu predstavit jak by to mohlo fungovat, teda jedine kdyby si mel k dispozici zvuk z kazde struny zvlast.. v pripade kdy ty dva audio signaly smichas uz nemas sanci spocitat znej vice base frekvenci puvodnich signalu... ale treba to jde, ja jsem v podstate lajk

FinestX

Příspěvek od FinestX » 18 led 2012 16:28

Ahoj :) Tak už jsi nějaké téma zvolil??

Jo jo, to, co popisuješ z Cubase, je samozřejmě naprosto obdobně i v Sonaru (jsem Sonarista :) ). Taky jsem si s tím ale příliš nehrál v tomhle smyslu kupř. generování MIDI (i když to taky nabízí). Vnímám to, jako určené pro ladění zpěvu, triggering bicích apod. Nicméně ani jedno z toho neprovozuju - perkusní MIDI stopy si generuju přímo, zpěv ladím Antaresem...

Ani polyfonní analýza not není nic tolik neřešitelného. Kupř. ten Celemony Melodyne Editor to zvládá zdá se velice slušně... (nicméně kdybys něco takového udělal a konkuroval cenou... :wink: ) Matematicky to jde určitě řadou způsobů, jeden z nich by mě hned napadl třeba iterativní filtrování pásem (kupř. s logaritmickým krokem, ve standardních stupnících...) strmým a úzkým filtrem a hledání nějakých identifikovatelných transientů v nich... Ba i vícenásobné souzvuky totožných tónů by se možná daly detekovat nějakou analýzou přítomnosti opakování ve fázových posuvech... :) S tím by ti ale určitě musel pomoci někdo zkušenější - jak matematicky silnější, tak obeznámenější s reálně používanými a ověřenými technikami práce (z programátorského hlediska) s digitálním zvukem.
Žánr "pejsek/kočička dort" (folk-rock-pop-newage-symphonic-...), odrostlý na Elánech, na barovém hraní, později kytaristický vzor Plíhal...
SONAR X1 (historicky), EMU 0404 USB, MIDI keys / VSTi všech typů..., Rode NT1000, akust. kytara Aria.

TTT31

Příspěvek od TTT31 » 18 led 2012 21:37

s tou polyfonnií máš asi pravdu jak říkám jsem lajk, mám za sebou semestr zpracování číslicových signálu takže do takových matematických extrémů bych asi nezacházel, jako neříkám že bych to možná nakonec nezvladl, ale raději ne ....

Tak ještě jednou pročtu tenhle thread od začátku, padlo určítě spoustu dobrých tipu a za to díky. Nicméně hodně z nich už jsou dost sofistikované mašinky, které podle mě vyžadují předešlé zkušenosti s psaním eqalizérů filtrů VStček a pod.. Já zatím navrhl jeden čebysev filtr ve škole a ani z toho sem nebyl moc chytrý ,hold nemáme dobrou podporu u nás na univerzitě a návaznosti... Takže se mi zatím nejvíc zamlouvá nápad s předěláním Reasonackého redrumu. To by mohlo jít docela v pohodě. Jako stím že nebudu navazovat na ničí Bc práci a není podpora u nás na škole by mohlo projít prakticky cokoli spojené s nastudováním MIDI protokolu VST + popsání toho SDKačka od Steinbergu + nějaká demonstrace nabytých zkušeností a implementace jednoduché mašinky... Takže možná se domluvím s vedoucím, že udělám jen jednoduchý filtr nějkaý nebo effect.. Taky se mi ještě docela libiol ten napad s modulacni matici jednotlivych knofliku, urcite by se mezi sebou nevidely jednotlive VST ale mohl by mit plugin treba hafo efektu a ty by se daly nabindovat na modulacni cinitele v te matici... pristi tyden jdu za vedoucim tak uvidime co rekne

vras

Příspěvek od vras » 18 led 2012 23:13

Na netu existuje hromada free a open source zdrojovych kodu DSP i s VST rozhranim , tam se da zjistit, jak se co dela. ted nemam cas hledat, ale kdybys nenasel, posli PM, urcite nekde neco najdu.

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 20 led 2012 11:47

TTT31 píše:
boro píše:
FinestX píše:Koukám, řada zajímavých námětů...!

Připojím - a co něco takovýho, co tady zrovna teď poptávám já? :D Taky bych za to rád klidně nějakou kačku pustil, kdyby se to (i kdyby až třeba pak v nějaké druhé verzi...) dotáhlo dál a vychytalo - a nepochybně bych nebyl sám...
VST pro "triggering" pizzicato strun, brnkané kytary apod.

Snadný to zrovna není, ale podle mne realizovatelný ano. Dokonce bych třeba byl schopen i zvážit vlastní programátorskou účast... :)
Nepoznam "audio to midi" jednoduchy free plugin, ktory by dobre fungoval. Pouziva sa na analyzu audia vykon pocitaca? Ak nie, tak preco nie? Preco hardware na prevod audia do midi funguje dobre a software nie?

Moc jsem si s tím nehrál, ale v cubasu máš přímo kartu v Audio Editoru, která ti spočítá pitche a pak můžeš exportovat midi z audia ... problém je spíše v tom že ten pitch hodně kolísá u reálných zvuku, takže ta midi informace je dost nedůvěryhodná pak..
ani ne -- cubase v takovym vytorenym MIDI partu vytvori i krivku pro pitchbend, ktera prave kopiruje intonaci analyzovany (monofonicky) stopy. expresivite originalu je to potom spis vzdaleny dynamikou, aspon v cubase5.

TTT31

Příspěvek od TTT31 » 20 led 2012 12:29

šikovné, diks za info

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 01 úno 2012 19:03

narazil jsem na tuhle sikovnou stranku, mohlo by te to zajimat. http://dspwiki.com/index.php?title=Main_Page

FinestX

Příspěvek od FinestX » 01 úno 2012 19:13

Šikovný (thumbs up)

TTT31

Příspěvek od TTT31 » 03 úno 2012 03:45

Amorph píše:narazil jsem na tuhle sikovnou stranku, mohlo by te to zajimat. http://dspwiki.com/index.php?title=Main_Page

super díky moc.

Jinak čerstvé info ohledně té diplomky. Byl jsem za vedoucím, ten mi vypsal téma tvorba VST pluginu pro DAW a já mám teď do léta vymyslet konkretní věc na které budu makat + prošmejdit to SDKačko od Steingbergu a zjistit co vůbec jsem schopný implementovat.. Kopmpletní téma musí být vytisknuté až kdesi v listopadu takže času dost. Budu se prohrabávat těma hromadama materiálů a pruběžně vás informovat.

Magion

Příspěvek od Magion » 03 úno 2012 09:34

a co třeba rozpracovat sidechain, tak abys jím mohl modulovat ne jen kompresor, ale prostě měl to jako další moudulační signál pro jakýkoliv parametr v projektu. A připojit to do takovéhp rozhraní co psal bassline. To by bylo dost užitečný.
V M4L je už pár takových patchí udělaných, ale jako samostatné VST jsem to neviděl, ale určitě je dost možný, že to už někdě je...
Pokud ne, tak mi to přjde docela jako šikovná a kreativní věc a rozhodně to není na naprogramování nic úplně extra složitého ( v Maxovi bych základ zvládl udělat za odpoledne... ).

Další nápad už tu padl - nasimulovat nějaké staší krabičky. Třeba by mě zajímalo, jak by se ti podařilo nasimulovat zvuk shermana. Žádný VST filtr jsem neslyšel hrát tak špinavě a dravě jak hraje filtr shermana. Možná udělat nějaký propracovaný filtr s různýma chrakteristikama ( moog, sherman, schippmann, akai, doepfer...). Napujčovat si ty mašiny - "oskenovat" jejich spektrální chování (asi konvolucí). To už je o dost náročnější , protože zachytit přesně ten charakter bude programátorsky mnohem težší úkol než sidechain, modulace, nebo nějaký bicí sequencer... Ale zase to je ten trend, který VST dnes jedou - simulace dobrého hw gearu...

Magion

Příspěvek od Magion » 03 úno 2012 09:45

btw. v čem to budeš programovat?
pokud bys chtěl pracovat v rozhraní, které má obrovskou uživatelskou podporu a mnohaleté globální zázemí, tak jdi to Max/msp.
pak ten plugin potřebuje pluggo runtime. Kexik psal, že je nestabilní - s tím tedy žádnou takovou zkušenost nemám. Originál Max ( i pluggo) je extrémě stabilní soft.
Spíše častější problém je ten, že lidi vypouští různý blbiny, který nejsou vylazený a pak se to chová divně... To ale není problém plugga, nýbrž toho samotného konkrétního pluginu.

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 03 úno 2012 10:34

Muzu se zeptat na jaky skole delas takovou diplomku?

TTT31

Příspěvek od TTT31 » 03 úno 2012 14:56

Magion: diks za tipy kouknu na to

Kermitak: Technická univerzita ostrava , proč se ptáš? :) máme tu dobré gragiky, UI , logiky, teď nám tu stavějí super počítač, ale ty signály a celkově audio je tady úplně mrtvé..

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 03 úno 2012 15:10

Jen tak ;) Dik.

Odpovědět