VU Meter - kalibrace/ maximalizace nahrávky

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Jindrix

VU Meter - kalibrace/ maximalizace nahrávky

Příspěvek od Jindrix » 09 kvě 2007 21:22

Zdravím a omlouvám se za tento topic, protože o mnohém z toho již zde byla řeč. Ale prosím - pání zvukaři a machři - poraďte takhle "v kostce":

Píše se, že VU metr by se měl kalibrovat tak, aby sinus tón -14dB (dokonce i -20 dB) se rovnal 0 na VU. Dobře. Když to tak udělám a následně zmasteruji/ zmaximalizuji skladbu tak, aby na Peak-metru chodila max. na -0,2 dB (standard pro CD formát), VU metr mi v hotové skladbě chodí do červeného, "za roh". Když si přes VU metr pustím už hotovou skladbu z komerčního CD, chodí "za roh" také. Znamená to tedy, že mám VU metr používat ještě před finální maximalizací a pak už ho prostě ignorovat?

A další dotaz:
Některé ze skladeb,které vykazují -0,2 dB na Peak-metru jsou příliš hlasité oproti jiným (zejména pomalým). Je tedy podmínkou, aby skladba na CD VŽDY měla špičky na -0,2 dB, nebo je povoleno i méně?

Ještě jednou se velice omlouvám za založení tohoto tématu, ale snad to pomůže i jiným.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 09 kvě 2007 22:53

mam pocit ze podla normy by to malo byt -0.3dB .. ja som vzdy robil -0.1dB

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 09 kvě 2007 22:54

jindrix : peak meter sa asi pouziva najviac vo videu .. v audio ukazuje udaje trochu za rohom ..

Kermitak
Moderátor

Re: VU Meter - kalibrace/ maximalizace nahrávky

Příspěvek od Kermitak » 09 kvě 2007 23:39

Jindrix píše: Některé ze skladeb,které vykazují -0,2 dB na Peak-metru jsou příliš hlasité oproti jiným (zejména pomalým). Je tedy podmínkou, aby skladba na CD VŽDY měla špičky na -0,2 dB, nebo je povoleno i méně?
Samozrejme je mozne i mene. Dokonce si myslim, ze tech -0,2 je jen doporuceni a red book standard nic takoveho nevyzaduje. Ale proc by se clovek zbytecne sidil. Co se te hlasitosti tyce - nevim jestli tu otazku chapu spravne, ale je logicke, ze dve skladby, ktere obe peakuji na -0,2 mohou hrat ruzne nahlas, hlasitost neni totiz dana spickovou urovni, ale prumernou (jestli jsem te nepochopil a tohle vis, tak se omlouvam ;)

Jindrix

Příspěvek od Jindrix » 09 kvě 2007 23:54

Díky za odpovědi k celkovému levelu nahrávky, ale co ten VU meter? Jk ho kalibrovat, když mi na hotovém masteru "chodí za roh" při stávající kalibraci -14, nebo -20 dB?

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 10 kvě 2007 13:10

jindrix : uz som to pisal .. VU meter sa neda pouzit na to co chces ..

kexik

Příspěvek od kexik » 10 kvě 2007 13:55

vyser sa na hardverovy vu meter, obycajny wavelab ti zmeria signal NEPOROVNATELNE kvalitnejsie ako najlepsi vumeter na svete... dovodov, preco je tomu tak, je asi na tri normostrany a nechced sa mi to tu rozvadzat

Jindrix

Příspěvek od Jindrix » 10 kvě 2007 15:24

Pytkin píše:jindrix : uz som to pisal .. VU meter sa neda pouzit na to co chces ..
Nechci se ortodoxně držet používání VU metru v masteringu audia, jen mě zaráží, že spousta zvukařů z oboru masteringu píše v tom smyslu, že si "bez VU metru neumí mastering představit" a když už jsme u toho - zajímá mě tedy, jak ho kalibrovat a z některých vašich příspěvků tady vyplývá další dotaz, jestli je tedy vůbec k něčemu a ZDA ho vůbec používat :roll:

Jindrix

Příspěvek od Jindrix » 10 kvě 2007 15:27

kexik píše:vyser sa na hardverovy vu meter, obycajny wavelab ti zmeria signal NEPOROVNATELNE kvalitnejsie ako najlepsi vumeter na svete... dovodov, preco je tomu tak, je asi na tri normostrany a nechced sa mi to tu rozvadzat
Nepoužívám hardwarový VU Meter; mám free Plugin PSP VintageMeter, o kterém jsem četl chvály. Nechci se papouškovat dokola, takže mě spíš zajímá, k čemu tedy VU meter v kalibraci na -14dB = 0 VU je, když konečná hladina se nastavuje limitery, maximizery apod. na max -0,2 dB, kde už VU chodí dávno "za roh". Toť asi vše 8)
Díky!

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 10 kvě 2007 18:13

kexik píše:vyser sa na hardverovy vu meter, obycajny wavelab ti zmeria signal NEPOROVNATELNE kvalitnejsie ako najlepsi vumeter na svete... dovodov, preco je tomu tak, je asi na tri normostrany a nechced sa mi to tu rozvadzat

Oooo to zase nie .. poriadny merak je nepostradatela vec v studiu .. Ale do domaceho studia si ho nikto nekupi .. pozri si fotky dakeho mastreringoveho studia ... kazdy ma toto na stole
Obrázek

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 10 kvě 2007 18:25

Jindrix : treti krat a na posledy pisem .. VU meter sa pouziva vo videotechnologii .. kde su urovne uplne inde !!!

Seriozny merak ma prepinatelnych vela skal , a prepnes si to co zrovna potrebujes .. Tu mas popisane vsetky stupnice :

http://www.dk-technologies.com/download ... Levels.pdf

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 10 kvě 2007 18:28

Nebo tohle ;)
Obrázek

Jindrix

Příspěvek od Jindrix » 10 kvě 2007 19:16

Pytkin píše:Jindrix : treti krat a na posledy pisem .. VU meter sa pouziva vo videotechnologii .. kde su urovne uplne inde !!!
Promiň, nechci Tě naštvat a počtvrté o VU meteru v souvislosti s videotechnologií opravdu psát nemusíš.
Stále mám ohledně VU meteru otazníky a ještě nikdo z vás mi je neobjasnil. Vykašlat se tedy na VU meter v audio-masteringu?? Proč se o nich tedy v článcích o audio-masteringu stále píše, o jejich nastavení (např. "prodleva" 300 ms, která je nejbližší vnímání lidského ucha, kalibrace -X dB...).
Opravdu se nechci hádat, jen už prosím někoho o konkrétní odpověď.
Něco ohledně levelu apod. jste mi už poradili, díky! Ale objasněte mi prosím ještě někdo účel používání VU meteru v masteringu jinak, než teorií použití ve videotechnologii.
A jestli to nejde, asi tenhle topic vzdám, promiňte.

Nechci se tady přít, ale je tady fórum, kde se jistě vyskytuje spousta lidí, kteří již mají nějaké zkušenosti a mohou poradit těm, co je nemají.

A ještě přikládám obrázek toho VU PSP VintageMeter, co používám, i když ho jistě mnozí znají (snad se obrázek správně zobrazí, pokud ne, pardon).

Obrázek

Poshook

Příspěvek od Poshook » 10 kvě 2007 19:44

Jindrix píše:
Pytkin píše:Jindrix : treti krat a na posledy pisem .. VU meter sa pouziva vo videotechnologii .. kde su urovne uplne inde !!!
Promiň, nechci Tě naštvat a počtvrté o VU meteru v souvislosti s videotechnologií opravdu psát nemusíš.
Stále mám ohledně VU meteru otazníky a ještě nikdo z vás mi je neobjasnil. Vykašlat se tedy na VU meter v audio-masteringu?? Proč se o nich tedy v článcích o audio-masteringu stále píše, o jejich nastavení (např. "prodleva" 300 ms, která je nejbližší vnímání lidského ucha, kalibrace -X dB...).
Opravdu se nechci hádat, jen už prosím někoho o konkrétní odpověď.
Něco ohledně levelu apod. jste mi už poradili, díky! Ale objasněte mi prosím ještě někdo účel používání VU meteru v masteringu jinak, než teorií použití ve videotechnologii.
A jestli to nejde, asi tenhle topic vzdám, promiňte.

Nechci se tady přít, ale je tady fórum, kde se jistě vyskytuje spousta lidí, kteří již mají nějaké zkušenosti a mohou poradit těm, co je nemají.

A ještě přikládám obrázek toho VU PSP VintageMeter, co používám, i když ho jistě mnozí znají (snad se obrázek správně zobrazí, pokud ne, pardon).

Obrázek
VU Meter je standarne pouzivany v audio pri finalizacii nahravky. podobne VU metre su aj u Vintage Warmera, ktory pouzivam uz niekolko rokov ako maximizer a riadim sa podla jeho VU metrov. kalibracia je pri roznych zanroch hudby odlisna. na vlastne veci pouzivam povacsinou -9dbFS, ale na TV ucely tlacim pri -11dbFS. casovu odozvu mam dost velku cca 1560ms. pri kratsich casoch nemaju sialene lietajuce rucicky prilis velku vypovednu hodnotu

Jindrix

Příspěvek od Jindrix » 10 kvě 2007 20:13

Poshook píše: VU Meter je standarne pouzivany v audio pri finalizacii nahravky. podobne VU metre su aj u Vintage Warmera, ktory pouzivam uz niekolko rokov ako maximizer a riadim sa podla jeho VU metrov. kalibracia je pri roznych zanroch hudby odlisna. na vlastne veci pouzivam povacsinou -9dbFS, ale na TV ucely tlacim pri -11dbFS. casovu odozvu mam dost velku cca 1560ms. pri kratsich casoch nemaju sialene lietajuce rucicky prilis velku vypovednu hodnotu
Díky! První "vlaštovka" ohledně VU 8)

Odpovědět