Vyřešení akustiky místnosti

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
mario.severin

Vyřešení akustiky místnosti

Příspěvek od mario.severin » 14 pro 2010 21:07

Nazdar pánové,

potřeboval bych trochu poradit a nasměrovat ohledně úpravy akustiky místnosti (homestudia). Zvuk je tady v tomhle prostředí problém (basy cestují všude možně, room verb jak v jeskyni). Je to sice malý pokoj, ale rád ho uzpůsobím hubedním aktivitám (děti nemám a žiju sám, proto se na nic neohlížím :D ) Jde mi hlavně o to, kde všude a v jaké míře použít Rockwool. Stěny jsou Ytong, kromě té za počítači a na stropě - to je sádroš. Výška stropu je 2,80 m. Výroba basových pastí a obložení nebude problém. Otec má dílnu a mě taková práce baví, uklidňuje a naplňuje 8) Protože neovládám základy akustiky, rád si nechám poradit...

Díky
Montage.jpg
Montage.jpg (263.48 KiB) Zobrazeno 1948 x
Pudorys002.jpg
Pudorys002.jpg (56.2 KiB) Zobrazeno 1948 x

matucha

Re: Vyřešení akustiky místnosti

Příspěvek od matucha » 14 pro 2010 22:21

No jestli nemuzes odstehovat postel nebo koupit nejakou mensi, aby se na sirku vesla do levyho spodniho rohu, tak asi bude muset to usporadani zustat - i kdyz i tak tam budes mit malo mista u stolu.

1) stul na osu mistnosti (aby byly repraky vzdaleny stejne od obou sten
2) leva a prava zed 10cm nebo vic rockwoolu (airock ND nebo HD)
3) stena s oknem zaclona
4) stena s dverma rockwool aby se zarovnal ten zub
5) na strop bych dal aspon dva nejaky panely o velikosti 1800x600 nebo tak nejak (podle rozmeru rockwoolu)

Pokud nejsi levak asi bych postel dal na levou stranu a stul na pravou. Budes si tak min stinit pri pripadnym psani.

Jinak by nejlepsi usporadani bylo vyhodit uplne postel, dat bedny na stojany nekam k oknu, stul naproti oknu a ty akusticky opatreni by vlastne zustaly stejne.

Fractal

Příspěvek od Fractal » 15 pro 2010 01:21

ja sem zvolil jednoduchou metodu:
1) snazil sem se zanechat nezbytne veci: postel - sedacku - skrin na hadry
(pohlcovaly dobre)
2) pak sem zjistil ze se lepe spi v pokoji, kde neni zadna technika, plast atd... coz je otazka i hygieny
3)vyhodil jsem postel - objevilo se misto na elektronicke bici
4) sedacku jsem nechal, dobre pohlcuje vyssi basy, a muzikanti maji po vykonu kde sedet a kafrat mi do mixu
5) ted premyslim prestehovat i skrin a nechat studio vicemene symetricke...
6) vysledek spociva v tom, ze vyreseni akustiky jsem vyresil par panely a basovymi pastmi za 1500kcs...
7) jenom poradim ze merici mikrofony jsou na nic, vsecko jsem to delal podle ucha... zalezi na MONITORECH, jestli jsou nearfield, nebo hrajou nahlas a presne i do 7mi - 9ti metru metru, jestli preferujou basy (mackie, dynaudio) nebo jsou prisne na stredy (tannoy, yamaha, ae)

porad nechapu smysl difuze, pokud mas dobre vyresene pohlcovani

na nejvyssi vysky mam koberec na stene
na nizssi vysky mam pyramidky (PU pena)
na vyssi a sredy mam handmade difuzory a pohlcovace - nejdulezitejsi pasmo - (1000 - 5000)
na nizssi mam sedacku a kreslo
na basy disponuju basovymi pastmi v rozich (mineralni vata plus drevo)

studio je 8X6 cirka... s od pulky skosenym stropem
na vyplneni interferenci (tim myslim dirami mezi pohlcovaci) mam tlusty koberec na podlaze a dreveny strop (propustny)
- vsecko podle ucha v zavislosti na monitorech!!!
podle teorie chaosu a jeji fuze s teorii hudebni a prostorove akustiky, je defacto dulezita jenom prvni odrazova plocha, ale je nutne myslet na to, ze kazdy bod odrazu je zrojem dalsi vlnoplochy - tedy cim rozmaniteji postavene pohlcovace a date pro odrazy - tim je to efektivnejsi, v momente kdy zacnete pocitat, nikdy nebudete spokojeni a stravite tim hodne casu, klicem je ucho, ne mereni - a dalsi vec je dat stred stran rovnostranneho trojuhelniku, mezi monitory a vasima uchama do pruseciku stredu mistnosti (tedy do bodu ktery je, na 3ti, stredem)

beda k tomu kdo v krychli vyresi pohlcovace dalsi krychlí

mario.severin

Příspěvek od mario.severin » 15 pro 2010 17:03

Díky za postřehy. Jenom dodám, že bych se rád zbavil postele, ale už není kam. Byt mám 42 m2, takže tím je řečeno vše (stěhovat se nehodlám, byt je v mým vlastnictví a jsem tomu rád). Navíc se necítím dobře ve velkých prostorách, takže zmenšení pokoje mě paradoxně těší... :D

Takže stačí nakoupit Rockwool, dřevko a jde se na to :D
Jenom mám obavu, aby toho Rockwoolu tam nebylo moc - chápu to správně, že všechny stěny (za stolem, naproti a kolem dvěří, ale i strop) pokrýt alespoň 10 cm RW? Původně jsem to tak myslel i sám podle svého uvážení, ale pak jsem měl strach aby toho nebylo příliš. Nu dobrá...

Děkuji

MS

Fractal

Příspěvek od Fractal » 15 pro 2010 18:36

kup radsi vice, dobre se to prodava, i odrezky

matucha

Příspěvek od matucha » 15 pro 2010 19:10

Ten pokoj je malej, takze tam nema moc smysl mit moc odrazu. Jo bude to mrtvy pak... ale to se ti muze jenom hodit.

No a pak nasetri na normalni repraky. Tyhlety 8020 neumej hrat ani stredne nahlas aniz by nezacaly zkreslovat a komprimovat. Na skladani ~ok, ale i tak mi to prislo blby.

mario.severin

Příspěvek od mario.severin » 15 pro 2010 22:14

matucha píše:No a pak nasetri na normalni repraky. Tyhlety 8020 neumej hrat ani stredne nahlas aniz by nezacaly zkreslovat a komprimovat.

Jasně - to je taková znouzectnost. Nehrajou moc dobře, ale (zatím než našetřím) tak postačí. Mají docela hezký středy, ovšem v nížinách je to dost průser, inu čtyřpalec... Mám je od Moimira P. - takže jsou pro mě něco speciálního, třeba jako má někdo na fotce věnování od Lucky Bílé :D

Aleska

Příspěvek od Aleska » 31 pro 2010 17:52

Fractal píše:...porad nechapu smysl difuze, pokud mas dobre vyresene pohlcovani...
To není totéž !

Basové pasti a difuzory na stěně
Obrázek
obytné místnosti / poslechovce o ploše 4x3 metry.

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 01 led 2011 20:54

Fractal píše:ja sem zvolil jednoduchou metodu:

porad nechapu smysl difuze, pokud mas dobre vyresene pohlcovani
tak anechoickou mistnost vetsinou nechceme -- ale flutter echo taky ne, a tak vlny rozstrelis difuzorem.
Fractal píše: podle teorie chaosu a jeji fuze s teorii hudebni a prostorove akustiky, je defacto dulezita jenom prvni odrazova plocha, ale je nutne myslet na to, ze kazdy bod odrazu je zrojem dalsi vlnoplochy - tedy cim rozmaniteji postavene pohlcovace a date pro odrazy - tim je to efektivnejsi, v momente kdy zacnete pocitat, nikdy nebudete spokojeni a stravite tim hodne casu, klicem je ucho, ne mereni - a dalsi vec je dat stred stran rovnostranneho trojuhelniku, mezi monitory a vasima uchama do pruseciku stredu mistnosti (tedy do bodu ktery je, na 3ti, stredem)
v tomhle odstavci ti moc nerozumim. mereni je urcite dulezity a rekne ti veci o spickach a propadech a RT60 na ruznejch frekvencich, ktery bys uchem nemusel odhalit... diky tomu se muzes zamerovat na specificky problemy, kdyz chces bejt opravdu dukladnej.

Fractal

Příspěvek od Fractal » 01 led 2011 21:08

jasny jasny... to jsem nikde nevycet, to je muj nazor no, samozrejme ze dobre mereni fungovat musi

Aleska

Příspěvek od Aleska » 04 led 2011 15:23

Dnes jsem dokončil (konečně) Skyline difusor o ploše 1,55 x 2,05 metru se třemi zabudovanými 20 W světly na poslechovou plochou:
Obrázek
Pro mne ta nej, nej, nej.........nej investice do HiFi co jsem mohl udělat ! :D

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 04 led 2011 17:25

z jakeho materialu to je ?

boolocks

Příspěvek od boolocks » 04 led 2011 17:37

přesně, z čeho jsi to dělal?

Aleska

Příspěvek od Aleska » 04 led 2011 18:22

Naformátovaný polystyren 50x50 mm v délkách 0 až 120 mm po 12 milimetrech v Termomuru Líbeznice u Prahy. Je to formátováno (řezáno) odporovým drátem, takže přesné a rovné, perfektní práce. Je to zhotoveno podle QRDude, je to typ Skyline (Quadratic Residue Diffuser). Natřeno normální obarvenou barvou z Baumaxu na stěny, kryje to velice dobře, stačí jeden nátěr.

boolocks

Příspěvek od boolocks » 04 led 2011 19:41

na kolik tě ten matroš s nařezánim vyšel?

Odpovědět