Akordy v ladeni

Harmonické postupy, rytmické grify,...
dedko
Vybavení

Re: Akordy v ladeni

Příspěvek od dedko » 18 zář 2017 20:10

Dtto ako v predchadzajucej veci, otravne napatie bez riešenia. Asi to tak ma byt. Aspon viem preco to nepocuvam. V tvojej veci mozno zaznie ten G skôr ale len ako passing chord. ( neviem tie spravne naše vyrazy )

dedko
Vybavení

Příspěvek od dedko » 18 zář 2017 20:11

No a keď chces robit taku muziku, tak ju rob, evidentne to ma svojich posluchacov

gambler

Příspěvek od gambler » 18 zář 2017 20:30

A co urobit aby to nebol len passing chord?Inak ta tension to je paradna vec dakujem moc!!!!:) Konecne som to zacal trochu chapat tak ze to mozem aj relane pouzit:)A tiez som ani len netusil ze v pop music je az tak vyrazne-dlhe to vytvaranie napatia..A ze toto je to co som naozaj hladal aj ked som o tom ani len netusil jak som zakladal temu :mrgreen: :palec+: Kazdopadne aj tak budem musiet vediet urcit kde je tonika v mojich pesnickach aby som sa jej mohol cim dlhsie vyhybat..
Tu je ta vec a nepriznavanie toniky teda az na konci ju priznam:).

dedko
Vybavení

Příspěvek od dedko » 18 zář 2017 20:52

Sadni ku klaviru a experimentuj, nahraj to až budeš mať melodiu a harmoniu hotovu

rastis

Příspěvek od rastis » 18 zář 2017 20:56

a nebude lepsie sa prihlasit do nejakej ludovej skoly umenia alebo najst niekoho na lekcie teorie ? pripadne aj kompozicie ? uplne vazne to myslim. ja si neviem predstavit, zeby som sa mal teoriu ucit takymto pokusnym sposobom a hladat odpovede na zle kladene otazky... je dobre, ze hladas odpovede, ta teoria ma naozaj zmysel a najst na to naozajstneho ucitela ma este vacsi zmysel.

E mol a G dur obsahuju tie iste tony, cize obe stupnice sa harmonizuju tymi istymi akordami, ale v kazdej stupnici tie akordy maju inu funkciu alebo ako to nazvat. to je to, co Ta mohlo zmiast

gambler

Příspěvek od gambler » 18 zář 2017 21:13

Ok dedko budem:)
Rastis ja uz som stary na ludovu skolu,by som tam akurat plasil male deti..Keby boli nejake workshopy to by som sa prihlasil..Ale na Slovensku nic take..Ludia ako vy co sa vyznate by mohli obcas nieco organizovat a urobit si z toho busines ale kaslete na to:)
No ved prave ja som sa snazil to robit v E mol stupnici..Viem ze napriklad ak robis v dorskej stupnici tak si ju clovek moze zamenit za klasicku molovu ak nepouzijeme jeden akord v postupnosti vdaka ktorej je dorska stupnica unikatna.
Cize taketo nieco sa stalo aj v tomto pripade hej?

rastis

Příspěvek od rastis » 18 zář 2017 22:41

CDEFGAHC - medzi E a F, ako aj H a C je polton,inde je cely ton. a od toho sa odvija zvysok :) ked sa hra nejaka stupnica, tak prave to usporiadanie, kedy je medzi susednymi tonmi polton alebo cely ton, to robi ten melodicky charakter typicky pre konkretnu stupnicu. akordy su az trochu dalej nad tym, charakter samotnej stupnice primarne neurcuju.

dorska stupnica je stupnica s molovym charakterom, na zaciatku ma malu terciu (najrpv cely ton, potom polton). cize zacina ako obycajna molova, konci inak.

ty si v prvom dotaze zacal ani nie o akordoch, ale rovno o harmonii, ale zaciatok su tony, potom intervaly - vzdialenosti medzi tonmi, potom stupnice, potom akordy a az potom harmonicke vztahy...

gambler

Příspěvek od gambler » 18 zář 2017 23:01

Nebol problem v tom ze som zacal na 6 note major stupnice? Zacal som na Emin ( chcel som aby to bolo v E min) a dedko tvrdi ze je to v G major..No ale E je siesta nota v G major a tak sa to cele nejak "obratilo" do G major..:D
Cize mam zacat vzdy najskor melodiou a az potom doplnit akordy,tak si to myslel?

rastis

Příspěvek od rastis » 18 zář 2017 23:08

to uz ja neviem, teoriu ovladam trochu, komponovanie moc nie. pytas sa, ci je v pesnicke dolezitejsia melodia alebo harmonia ? asi ako v ktorej :)

vasek

Příspěvek od vasek » 19 zář 2017 14:09

gambler: otevři tu knížku a najdi si pojem "paralelní tóniny". Emi je paralelní s Gdur, čili Emi tam má funkci tóniky.

gambler

Příspěvek od gambler » 19 zář 2017 15:46

Vasek-hej ved o tom som hovoril.A co teda spravit aby to nabuduce ostalo v Emi ked chcem aby to bolo bolo v Emi?Nepouzit G maj v akordickej postupnosti ci?

klingáč

Příspěvek od klingáč » 19 zář 2017 16:08

gambler: existuje nejaký špeciálny dôvod, aby to bolo v Emi?

gambler

Příspěvek od gambler » 19 zář 2017 16:49

Klingac-nie je ziaden specialny dovod,je to len prakticky priklad na ktorom to chcem pochopit..Ak zacnem Ami a pouzijem v chords progression C major (A je 6 nota v Cmajor) tak nastane ten isty pripad ako Emi-G..
Chcem pochopit co urcuje ze ktory akord sa stane "dominantny"-urcujuci toninu. V pripadoch ze su v chords progression Emi-G,Ami-C,atd...

tony9

Příspěvek od tony9 » 19 zář 2017 17:11

Podívej se Gamblere. já sem začal skládat na klavíru v pětatřiceti. Ale teorii jsem se tak nějak naučil. včetně toho, že jsem dal nějakou kačku kamarádovi vyštudovaném varhaníku, který mě spoustu věcí z teorie naučil.
Brány hudebky sem překročil ve čtyřiceti a tam mě učil zase kamarád vyštudovaný houslista v soukromých hodinách, jak se hraje správně na housle. Do té doby sem hrál tak nějak sám. Jo a na housle sem začal až když mi bylo přes dvacet let po vojně.

Tím co sem napsal výše ti chcu říct, že nastudovat si kvalitně teorii je velký přínos. Pokud to uděláš, tak paradoxně se podle mne přesvědčíš, že spoustu věcí cítíš správně. Aspoň teda co se týká evropské kultury

klingáč

Příspěvek od klingáč » 19 zář 2017 17:15

gambler píše:
19 zář 2017 16:49
Klingac-nie je ziaden specialny dovod,je to len prakticky priklad na ktorom to chcem pochopit..
Chapem, bol to len príklad.
gambler píše:
19 zář 2017 16:49
Chcem pochopit co urcuje ze ktory akord sa stane "dominantny"-urcujuci toninu.
No tonika :D

Odpovědět