Akordy v ladeni

Harmonické postupy, rytmické grify,...
gambler

Re: Akordy v ladeni

Příspěvek od gambler »

Rastis len ja nemam ziadneho kamarata co uci..Mam 2 kamaratov co vystudovali ZUS ale oni si absolutne nechcu pripustit nejaku teoriu.Jeden mi raz povedal o jeho technike spevu (inak super spevak-profik) ze len spieva jak mu huba narastla..:)
Klingac a neurcuje to nahodou pre-tonic akord?V tychto pripadoch?:)

rastis
Příspěvky: 3005
Registrován: 27 úno 2005 21:23

Re: Akordy v ladeni

Příspěvek od rastis »

ako zakladna harmonicka struktura, ktora ma nejaku logiku existuje tzv. kadencia. je tvorena akordami, ktore v ramci nej maju svoje harmonicke funkcie a hovori sa im "tonika" , "subdominanta" a "dominanta". tonika je ten zakladny akord, okolo ktoreho sa to toci a ku kotoremu sa vracia. subdominanta je cosi, ako vybocenie, dominanta je cosi ako vrchol, po ktorom sa logicky zase ocakava tonika. vyjadrujem sa kostrbato, ale snad nie uplne odveci.

pisem to preto, ze je velmi zmatocne napisat "dominantny akord urcujuci toninu", kodze tonika a dominanta su akordy s inou harmonickou funkciou.

charakter harmonie a charakter melodie si akokeby sam urcuje, co je tam tonika. mozes sice vychadzat z E molu a tvrdit, ze je to tonika, no zvysok harmonie ako je vedena a takisto melodia, ktora k tomu patri nakoniec moze dopadnut tak, ze vlastne to bude G dur, aj ked tony melodie a konkretne akordy budu totozne.

ako sa ta tonina realne vola Ti je vlastne jedno, zmysel to ma az ked sa riesia nejake notove zapisy, pripadne si vysvetlujete veci s inymi muzikantami. presne pomenovania tychto veci su v podstate najdolezitejsie, ked si to vysvetluju muzikanti od roznych nastrojov.

v tomto smere je dolezitejsie rozumiet, ako sa vlastne take akordy na jednotlivych stupnoch stupnice tvoria, aky akord sa da / neda / moze / nemoze pouzit a preco.

Uživatelský avatar
dedko
Příspěvky: 975
Registrován: 14 říj 2009 18:55
Vybavení

Re: Akordy v ladeni

Příspěvek od dedko »

No a hlavne tóny melódie, posledný tón vo frázi, posledný tón doby/taktu, prízvučný tón doby/taktu... To ti určí či to má mať charakter durový alebo molový, následne na to harmonizuješ tú melódiu príslušnými kilami

gambler

Re: Akordy v ladeni

Příspěvek od gambler »

Super Rastis vdaka moc!
A po dedkovych prispevkoch chcem vediet v akej som tonine aby som mohol vytvarat tension -release melodiou..Lebo podla ucha to rozoznat neviem..Podla ucha akurat rozoznam priblizne ze zhluk tonov nejak ladi spolu a to je malo..

Dedko-diky :palec+:

Uživatelský avatar
Stardust
Příspěvky: 508
Registrován: 11 led 2007 13:21
Vybavení

Re: Akordy v ladeni

Příspěvek od Stardust »

Jestli můžu poradit, hraju dcerce hodně Já pásničku 1 a na tom materiálu se ty základní harmonické funkce dají dobře naučit.

gambler

Re: Akordy v ladeni

Příspěvek od gambler »

No som tak zufaly ze beriem aj tu tvoju ja pisnicku..Jak konkretne sa to da na tom naucit?

Uživatelský avatar
Stardust
Příspěvky: 508
Registrován: 11 led 2007 13:21
Vybavení

Re: Akordy v ladeni

Příspěvek od Stardust »

:-) Spousta věcí. Např. co je to ta tónika a tónina, kdy je největší napětí ve skladbě (durový septakord na pátém stupni, v případě že je písnička od C, tak na G7), nebo na čem se dá začít melodie (většinou na jednom z akordických tónů). Je tam zkrátka spousta melodií a akordů ve vztazích, které se dají zkoumat.

Rudys
Příspěvky: 191
Registrován: 18 říj 2015 22:26

Re: Akordy v ladeni

Příspěvek od Rudys »

gambler píše:
18 zář 2017 16:19
Diky chalani!Tak nakoniec som si kupil knizku hudovnej teorie pre blbcov (celkom dobre polopatisticky napisana)..A podla teorie boli tie akordy celkom v pohode tak ako hovorite az na par miest,co som upravil.. Schvalne ci rozoznate ktora je ta upravena v sulade s teoriou a povodna?:D Co je ine a preco? :mrgreen:
Rytmus upravim neskor.
Ahoj, můžeš prosím hodit přesný link na knihu nebo přesný název ? :D

gambler

Re: Akordy v ladeni

Příspěvek od gambler »

V priebehu diskusie som uz asi 10 krat spomenul ze viem co je tonika,relativny major-minor,sub-dominanta,dominanta-pre-tonika a tak zasa vytiahnes septakord na piatom stupni akoze vies dalsie synonymum pre jednu a tu istu vec ci ako?:)

Rudys,stardust- Mohli by ste mi skomponovat nejaku kratku ukazku (nieco v style pop music rok 2017)?A vysvetlit kde co urobite z hladiska hudobnej teorie a preco?To by mi pomohlo..Teda ak mi chcete skutocne pomoct a nie si len pohonit ego nad tym kolkymi vyrazmi dokazete pomenovat jednu a tu istu vec?A predpokladam ze mi pomoct chcete ked ste sa zapojili do tejto diskusie..

Uživatelský avatar
jackies
Příspěvky: 496
Registrován: 21 úno 2014 01:23

Re: Akordy v ladeni

Příspěvek od jackies »

Já ti tedy sice moc nepomůžu v tvé touze poznání hudební teorie a nauky, na to jsou třeba školy.
Jen ti řeknu pro odbočení mojí hudební teorii.
Ta spočívá v tom, že by vlastně žádná hudební teorie v případě komponování své muziky být neměla.
Myslím, že při tvorbě SVÉ hudby potřebuješ pouze opravdu jen ty uši a zvukové vyluzovadla , protože svá hudba je něco tak ....
, že tam by žádné cizí poučky, pravidla, šablony ... platit neměly.
muzikant

Uživatelský avatar
tony9
Příspěvky: 2134
Registrován: 04 zář 2003 23:51

Re: Akordy v ladeni

Příspěvek od tony9 »

gambler píše:
19 zář 2017 22:17
.Teda ak mi chcete skutocne pomoct a nie si len pohonit ego nad tym kolkymi vyrazmi dokazete pomenovat jednu a tu istu vec?A predpokladam ze mi pomoct chcete ked ste sa zapojili do tejto diskusie..
Tak bylo by fajn si názvosloví sjednotit. Např major a minor mi rvou uši. Normálně se tomu říká dur a moll.

gambler

Re: Akordy v ladeni

Příspěvek od gambler »

Jackies-tak ja si zasa nemyslim ze teoria je nieco co obmedzuje kreativitu,prave naopak.Chces urobit nejaku netradicnu akordicku postupnost ktoru mas priblizne v hlave a ked sa v nej stratis tak ti pomoze teoria..Ak ju vies spravne aplikovat do praxe a to sa chcem naucit..Skor si myslim ze clovek bez teorie ostane zaseknuty v svojej malej bubline a robi stale to iste dokola co moze byt na zaciatku sranda ale s teoriou sa otvaraju uplbe ine moznosti si myslim:).

Tony9- ja viem ale bohuzial v Cestine-Slovencine toho materialu moc nie je..Len nejake ofotene citanky zo ZUSky rok vydania 1960..Ziadne nazorne ukazky ze clovek vidi aj pocuje.Tak preto poznam viac terminy v anglictine..Aj ked mne samotnemu lezie na nervy ak niekto trepe do Slovenciny Anglicke vyrazy..

Uživatelský avatar
Stardust
Příspěvky: 508
Registrován: 11 led 2007 13:21
Vybavení

Re: Akordy v ladeni

Příspěvek od Stardust »

Gambler: promiň, nechtěl jsem to komplikovat :-)

Myslím, že tady jde o nedorozumění. Pravidla ti neřeknou, co dělat, ale co se děje. Jako fyzika. Popisuje, proč jablko padá. Jablko nepadá kvůli fyzice.

Tedy ve zkratce: nebudu ti psát správnou skladbu. Ale třeba ta Já písnička je plná existujících skladeb, které si můžeš analyzovat a pochopit na nich, o co v harmonii jde. Stejně jako pokročilejší hudební vědci analyzují Mozarta. Když se ti něco líbí, tak to zanalyzuješ, pochopíš a můžeš použít, když se ti to hodí. Je to přesně jako s jazykem: existuje milion variant jak něco říct. Na tobě je vybrati si podle vkusu a situace co konkrétně řekneš.

Kelley
Příspěvky: 342
Registrován: 10 bře 2009 14:09

Re: Akordy v ladeni

Příspěvek od Kelley »

Hudební teorie zdarma: http://download.kjj.cz/pub/vyuka/2012/kl/skripta.pdf. Nevím, Já písničku bych jako materiál ke studiu spíš nedoporučil. Ta je dobrá, když potřebuješ někde na pařbě honem rychle rozšířit repertoár.
A to, že jsi začal v E moll a skončil v G dur, není nic divného. E moll je paralelní mollová k G dur - jinak řečeno obě stupnice mají jeden křížek (Fis), resp. mají úplně stejné tóny, jen začínají každá od jiného stupně. Stejně tak bys mohl skončit třeba v A dórské...

Uživatelský avatar
Stardust
Příspěvky: 508
Registrován: 11 led 2007 13:21
Vybavení

Re: Akordy v ladeni

Příspěvek od Stardust »

Kelly: náhodou mi to přijde jako dobrý studijní materiál: máš tam všechno, od lidovek na tři akordy až po jazz a můžeš názorně sledovat všechny melodie a harmonie. Ale každému sedne jiná cesta.

Odpovědět