Roland Combo VR 09

MIDI Master keyboardy, syntezátory, digitální piána, varhany... a příslušenství
Uživatelský avatar
Keyboarder
Příspěvky: 229
Registrován: 04 říj 2009 10:45
Vybavení

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od Keyboarder »

To mi nepřijde jako nejšťastnější řešení - především kvůli zdlouhavému přístupu k jednotlivým registracím (nejdřív zvolit příslušnou banku a pak teprve konkrétní registraci), ale asi se s tím dá žít, akorát je třeba si je správně seřadit. Koneckonců - co by člověk chtěl za cca 18.000,- Kč, že? Ale díky novým vzorkům u verze 1.03 a detailnímu editoru pro iPad zdarma se tento nástroj jeví zajímavěji, než při jeho uvedení na trh (za 26.800,-). Klaviatura sice opravdu není žádný zázrak, ale mi se na ni hraje lépe než např. na Yamahy MOX/MOXF. Takže jsem si jej dnes objednal a uvidím, jak se skamarádí s mými ostatními nástroji... V každém případě přijde do dobré společnosti 8)

hubert
Příspěvky: 1308
Registrován: 13 lis 2002 13:12

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od hubert »

Koncepcia toho nástroja naozaj nieje zlá, a čo sa týka tej volby registracie, tak výber z Favourites u Rolandu je presne rovnaký počet krokov, najprv banka, potom zvuk. Samozrejme v ramci jednej banky sa prepína len jedným stiskom tlačidla...Ale to isté je aj v Registráciach ak sa nemýlim...

Uživatelský avatar
Keyboarder
Příspěvky: 229
Registrován: 04 říj 2009 10:45
Vybavení

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od Keyboarder »

Tak po třech týdnech čekání z důvodu změny v zastoupení Rolanda pro ČR nástroj minulý týden konečně dorazil – už ve verzi 1.03, tedy s novými vzorky. Po týdenním seznamování s ním mohu konstatovat, že jsem velmi příjemně překvapen. Simulace hammonda a leslie je opravdu moc dobrá, až na overdrive, který se mi nelíbí. Elektrická piána výborná, akustické klavíry taky docela slušné. Syntetické zvuky a možnosti jejich editace jsou v této cenové kategorii bezkonkurenční – v kombinaci s iPad editorem se z nástroje stává plnohodnotný VA syntezátor! Výběr ostatních zvuků pokryje v podstatě všechno, co běžný klávesák potřebuje + bonusy navíc, jako např. audio přehrávač/rekordér, bicí paterny, looper, kompletní GM2 atd. Oproti Hammondu SK1 nebo Nordu Electro je tady i modulace a pitch band! Na klaviaturu se dá rychle zvyknout, ale má omezený dynamický rozsah, takže například z klavírních zvuků se nedají dostat všechny dynamické nuance, které jejich vzorky nabízejí – ale jako náhrada klavíru tento nástroj koncipován určitě nebyl.
Mé obavy z kostrbatého přístupu k uloženým registracím se také rozplynuly, protože lze mezi nimi velmi rychle listovat dialovým kolečkem. :-)

Jak jsem psal v úplném úvodu tohoto vlákna, už 3 roky sháním cenově dostupný druhý nástroj ke svému Kurzweilu PC3K. Vyzkoušel jsem toho už opravdu hodně a vypadá to, že jsem konečně našel a jen tak brzy jej neprodám... :lol:

klingáč
Příspěvky: 495
Registrován: 08 pro 2010 11:36

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od klingáč »

Keyboarder: Dobré info :palec+: , posúvam na kolegu. Vďaka.

Uživatelský avatar
ZFarkas
Příspěvky: 437
Registrován: 21 zář 2015 16:22
Vybavení

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od ZFarkas »

a.tom.x píše:Předpokládám, že v tom bude engine odvozenej z jejich VK organů a ty hrají imho lépe než cokoli co se teď jmenuje Hammond, Viscount (a bohužel i Clavia). ... na druhou stranu, proč si nekoupíš za pár korun master keyboard k PC3 a nepoužíváš varhany z PC3 na druhém kanálu, vždyť to má mega polyfonii ...
Prosil bych, bez osobních zkušeností neřadit varhany VISCOUNT ke spotřebnímu digitálnímu zvuku varhan ve VK, VR, SK-1... Kromě nejlacinějšího modelu Viscount Cantorum V, což skutečně je pouze standardní digitální imitace varhan podobně jako Hammond SK, Roland VK/VR aj., a je dobrý tak na zadání tóniny pro školní sbor... .

Vyšší Viscount modely nejsou žádné digitální imitace ničeho, ale plnohodnotné varhany, zvukový etalon, který se ostatní snaží napodobit :wink: Kvalitou zvuku i provedení je Viscount Cantorum VI na stejné úrovni jako dnešní nejvyšší USA modely Hammond, akorát Viscount má chrámový a orchestrální varhanní zvuk, Hammond na blues/soul. Cantorum VI používá naprosto stejné oscilátory i audio preampy, jaké jsou osazovány do velkých několika-manuálových digitálních chrámových varhan, takže kvalitou zvuku jsou identické. Ideální společník k Minimoogu apod., což o těch běžných digitáních imitacích vč. VK/VR09 rozhodně tvrdit nemohu :idea:

hubert
Příspěvky: 1308
Registrován: 13 lis 2002 13:12

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od hubert »

A uz je to tu zas...

Uživatelský avatar
Peetronius
Příspěvky: 97
Registrován: 23 úno 2011 14:04

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od Peetronius »

ZFarkas: nikdo ze zde diskutujících již nebere Tvé názory vážně, tak si laskavě odpusť své přemoudřelé postřehy. Vytváříš tím zbytečný balast v kvalitních threadech. :evil:

Uživatelský avatar
ZFarkas
Příspěvky: 437
Registrován: 21 zář 2015 16:22
Vybavení

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od ZFarkas »

dobrá.. házet světový technologický i zvukový top varhanní engine VISCOUNT do jednoho pytle s tuctovými digitálními imitacemi varhan v běžných spotřebních nástrojích je v pohodě? To se muselo uvést na pravou míru a na rozdíl od posledních dvou čistě off topic přiblblých poznámek, můj příspěvek je technicky i věcně správný a související s tematikou a nikoli subjektivní dojem nebo invektiva. I když ono je to vlastně jedno, máte pravdu. Pokud si budou všichni myslet, že Viscount organ engine nebo Minimoog se dá skutečně nahradit china spotřebákem typu VR, nebo že dokonce VK/VR engine je lepší než současné Hammond nebo Viscount, jak bylo zmíněno, tak tím lépe pro ty, co tomu nevěří. Minimálně z pohledu hráčské konkurence :idea:

hubert
Příspěvky: 1308
Registrován: 13 lis 2002 13:12

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od hubert »

Milý countrymetalman, ZFarkas a este vsetky ostatne tvoje alter ega...v prvom rade pletiešdokopy hrušky s jablkami. Pretože Viscount Cantorum je simulacia chrámového organu a nemá NIČ spoločné so simuláciou Hammondov....Preto ak chceš porovnávať Viscount napríklad s niečím od Rolandu tak musíš ísť do kategórie chrámových organov, ktorá mala v produkcii Rolandu označenie C...napriklad model C190... V prípade simulácie tonewheel organov od Rolandu je asi dosť trúfalé písať o nej ako o štandardnej imitácii...Myslím, že celá séria VK počínajúc radou 7 až po dnešnú generáciu je viac ako slušná simulácia o čom svedčí aj jej pomerne masívne rozšírenie medzi muzikantami. Samozrejme slabšou stránku môže byť pre niekoho simulácia Leslie....ale s týmto sa pasuje väčšina výrobcov. VR09 oproti VK sérii má naviac simuláciu tranzistorového organového zvuku zo 60tych rokov...Ano celé je to zabalené do lahkého plastového obalu a osadené priemernou synťákovou mechanikou za viac než prijateľnú cenu vzhľadom na ponúkané možnosti, nič z toho ale neuberá na kvalite samotného enginu. Tak sa prosím drž faktov a píš sem len ak máš čo povedať k veci, inak si svoje múdra nechaj pre seba. A pokiaľ sa ti nič neprederie mixom okrem viscountu a moogu tak si už prosím kúp poriadny mix. Alebo navštív ušného...

vasek
Příspěvky: 2264
Registrován: 11 úno 2005 12:04

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od vasek »

Keyboarder: budu vděčný za informace ohledně tohoto nástroje - přemýšlím o novém keyboardu a tento vypadá dobře. Hodně mě taky láká možnost pouštět mp3, což hned tak nějaký nástroj nemá. Díky

Uživatelský avatar
Keyboarder
Příspěvky: 229
Registrován: 04 říj 2009 10:45
Vybavení

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od Keyboarder »

Vašku,
v podstatě všechno důležité už tady bylo napsáno. Na YT jsou desítky ukázek, ze kterých si můžeš udělat představu, co všechno tento nástroj dokáže.

Ještě bych ale doplnil, že VR09 má v sobě dva nezávislé zvukové moduly – buď ten, který je na panelu nástroje (organ/piáno/synth), nebo kompletní banka GM2. V MIDI nastavení si pak můžeš zvolit, do kterého z nich budou příchozí MIDI data směřovat. Včera jsem si vybalil už dlouhá léta "zazimovaný" minidisk a pustil si pár svých starých podkladů, které byly nahrány přes SoundCanvas SC 88 Pro, což byl v 90. letech jeden z nejlepších (a také nejdražších) zvukových modulů pro tvorbu podkladů vůbec. Pak jsem si pustil stejné zdrojové MIDI soubory přes VR09 a nestačil se divit jak dynamicky a díky novým vzorkům bicích i „moderněji“ ty 20 let staré soubory znějí.
Dále ještě stojí za zmínku, že k dispozici je i extérní stereo audio vstup, takže podklady se dají přes nástroj pouštět nejen z USB flashky, ale např. i z telefonu.
Výborná vychytávka je i přístup ke všem efektům přímo z panelu, takže není třeba pro jejich úpravu lézt do menu. Efekty jsou sice v porovnání např. s KDFX v Kurzweilu slyšitelně slabší, ale přesto jsou pořád použitelné, A všechno, co si na panelu nakroutím (včetně nastavení filtru a obálek), si okamžitě můžu uložit.

Pokud bys plánoval tento nástroj používat jako hlavní a jediný, tak bych doporučil pořídit si k němu ještě i nějaký master keyboard pro hru klavírních partů. Jako druhý či doplňkový nástroj je však „dostačující“ tak jak je. K naprosté spokojenosti mi chybí snad už jen aftertouch a možnost pracovat v performance režimu s více než jen se dvěma programy. Ale vzhledem k tomu, že se bavíme o nástroji za necelých 18.000,- Kč, je třeba zůstat nohama na zemi.
Nevím sice, kolik se těchto nástrojů prodalo, ale pokud se mrkneš na nějaké inzertní servry, třeba i zahraniční, tak VR 09 se tam objevuje pouze sporadicky, což také o něčem vypovídá. Možná taky proto, že konkurence žádný nástroj se stejnou výbavou v nabídce prostě nemá, ani kdybychom hledali v cenách třeba i více než dvojnásobných.

Pokud by tě ještě zajímalo něco dalšího, klidně mi napiš e-mail: l.sipula(zavináč)seznam.cz

Uživatelský avatar
Keyboarder
Příspěvky: 229
Registrován: 04 říj 2009 10:45
Vybavení

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od Keyboarder »

A ještě jedna poznámka ke konstrukci nástroje:
jedná se sice o levné plastové provedení, ale v porovnání s Korgem Krome nebo Yamahou MOX je solidnější a robustnější. Otočné potenciometry i táhla jsou pevné a neviklají se - zatím :D
A i opticky je to prostě pěkný nástroj 8)

hubert
Příspěvky: 1308
Registrován: 13 lis 2002 13:12

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od hubert »

VR09 je naozaj "naporiadku" nastroj. V tejto cenovej kategorii disponuje vecami ktore ho robia jedinecnym...jednoducho uz len preto ze konkurencia nic podobne nerobi. Kombinacia tohto nastroja s jednym externym keyboardom s hammer mechanikou je velmi dobre riesenie.

vasek
Příspěvky: 2264
Registrován: 11 úno 2005 12:04

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od vasek »

Díky

vasek
Příspěvky: 2264
Registrován: 11 úno 2005 12:04

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od vasek »

Tak jsem si sjel hromadu videí a udělal jsem si následující názor: Jednoduchý koncept se mi moc líbí, to by bylo přesně pro mě. Grab and go. Zvuky dobré, ale klavír docela slabota. Varhany, synthy a epiana velmi pěkné za tu cenu. Chytlavé smyčky, co vybízejí k jamování.
Bohužel pro mě by to byl jediný nástroj (ještě hraju na kytaru), takže to naráží na fakt, že nelze kombinovat víc než dva patche naráz. Hodně používám například klasickou kombinaci piano+strings ve vrstvách a vedle toho nějaký třetí nástroj. To bych fakt neoželel. Ale jako druhý nástroj věřím, že je to fajn. Spíš to tedy vidím na toho Kroma, který je z druhé ruky za stejné peníze.

Odpovědět