Roland Combo VR 09

MIDI Master keyboardy, syntezátory, digitální piána, varhany... a příslušenství
Uživatelský avatar
Keyboarder
Příspěvky: 229
Registrován: 04 říj 2009 10:45
Vybavení

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od Keyboarder »

Update na verzi 1.11

https://www.roland.com/global/support/b ... 02987fcbc/

Po aktualizaci dostane stávající VR09 všechny vlastnosti nové VR730.
Hlavním přínosem nové verze systému je zcela nová simulace leslie - podle jednoho z uživatelů je lepší než neo ventilator! :-) Pozor, update trvá cca hodinu - a nezapomeňte si nejdřív zálohovat vaše programy :-)

Uživatelský avatar
ZFarkas
Příspěvky: 437
Registrován: 21 zář 2015 16:22
Vybavení

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od ZFarkas »

Tak jsem si trochu osahal VR 730 a 09, je mezi nimi zásadní rozdíl: 730 má celkově profesionálnější a pevnější zvuk než 09, zhruba v poměru Korg PA50-700 vs PA1-4X či M/X50 vs M3 nebo Yamaha S řada vs Tyros. Netuším zda v důsledku lepšího interního zpracování nebo lepších DAC převodníků. Dále ani 09 ani 730 neumožňuje editaci žádného zvuku v sekci Piano a E-piano - pouze v sekci Synth, takže presety klavírů a e-pian nelze detailně editovat k obrazu svému jako u workstationů! Nicméně vyšší model 730 obsahuje navíc oproti 09 v každé sekci několik presetů, kteréžto hlavně u klavíru a e-piana představují významný posun nahoru - jsou zkrátka výrazově ještě lepší, než to nejlepší co je k dispozici v 09. Ani poslední update pro 09 tyto zvuky z 730 neobsahuje, takže velký rozdíl mezi 09 a 730 zůstává nadále. Pozor na to při ev. výběru vhodného gearu, na profi využití rozhodně 730.

Uživatelský avatar
Keyboarder
Příspěvky: 229
Registrován: 04 říj 2009 10:45
Vybavení

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od Keyboarder »

VR730 skutečně nabízí klavírní vzorky z RD2000, které na VR09 nejsou ani po aktualizaci na nejnovější systém 1.12. O nových zvucích v ostatních kategoriích by se ovšem už dalo diskutovat, protože výrobce nikde neuvádí, že by do VR730 přidával i jiné nové vzorky, než ty klavírní. Pokud tam tedy nějaké zvuky navíc jsou, nebudou pravděpodobně z nových samplů, takže by je mělo být možné udělat za použití iPad editoru i na VR09, ve kterém lze samozřejmě detailně editovat i klarívní zvuky tak jako na každém běžném workstationu. :-) Tento editor je pro oba nástroje zcela zdarma.
Na serveru Roland Axial jsou volně ke stažení balíčky nových zvuků pro oba nástroje současně (VR09/730), takže i ty musejí vycházet z totožných vzorků.
Pro mne spočívá hlavní význam poslední aktualizace především v nové verzi leslie efektu s novým overdrivem, které jsou nyní na obou nástrojích totožné a opravdu dobře použitelné a v kapele i dobře čitelné.

A jestli Richard tvrdí, že VR730 zní celkově ještě lépe, než VR09, pak je to jen dobře, protože už VR09 zní velmi slušně – nejen simulace hammondu, ale např. i pěkně syté „analogové“ pady a brassy! Když však provedeme porovnání cen obou nástrojů (VR09 cca 17.000,- Kč - VR730 cca 37.000,- Kč) je cenový rozdíl více než 100%.

Pokud ale bych si já dnes měl pořídit nástroj za 37.000,- Kč, poohlédl bych se určitě raději např. po starším Kurzweilu PC3K, který je zvukově i technicky zase úplně někde jinde. :-) Od nástroje za tuto cenu bych už totiž očekával alespoň aftertouch a možnost pracovat minimálně s 8 party současně - což Kurzweil standardně nabízí už u PC3LE za 25.000,- Kč. :shock:
Nicméně svou VR09 si určitě ještě dlouho ponechám, protože v této cenové kategorii adekvátní alternativa pořád ještě neexistuje! :-)

Samozřejmě, že všechny mé argumenty jsou čistě subjektivní a nikomu je nevnucuji - jsou to jen mé postřehy z mé praxe. 8)
Naposledy upravil(a) Keyboarder dne 21 pro 2017 10:28, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Keyboarder
Příspěvky: 229
Registrován: 04 říj 2009 10:45
Vybavení

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od Keyboarder »

Když už jsem se tady včera tak rozepsal, dovolil bych si dnes doplnit ještě jednu poznámku k porovnávání zvuků dvou „stejných“ nástrojů s různými klaviaturami:

VR09 má obyčejnou nevyváženou plastovou klaviaturu, i když pro mne je pořád lépe hratelná, než ty, které mají např. i několikanásobně dražší samohrajky od Yamahy. VR730 ale má už kvalitní polovyváženou waterfall klaviaturu, která je konstrukčně bezesporu lepší a pevnější, takže může vzniknout mylný dojem, že i stejně znějící zvuky hrané na těchto rozdílných nástrojích i různě znějí.
Je obecně známo, že vnímání zvuku ovliňuje i spousta vnějších vlivů - mimo jiné i pocit ze hry. Toto jsem si na vlastní kůži ověřil už nesčetně krát - například když jsme s kolegou v práci porovnávali tehdy naši novou školní plastovou Yamahu MOX6 s jeho modulem Motif XS, na který jsme hráli přes profi klaviaturu Fatar TP8. Oba nástroje mají identickou factory zvukovou banku a byly zapojeny do stejného mixpultu se stejnými korekcemi. Jako posluchači jsme žádný rozdíl nepozorovali, ale jako hráči jsme se oba shodli na tom, že ten modul zní lépe, pevněji, průrazněji. Když jsme pak propojili MIDI THRU z modulu s MIDI IN na MOX6 a hráli na oba nástroje jen přes toho Fatara, tak ten pocit okamžitě zmizel a "naslepo" už zase nebylo možné rozpoznat, který nástroj právě hraje. I přes nekonečné pindy o převodnících a interním zpracování zvuku v jiných vláknech tohoto fóra ty nástroje prostě zněly naprosto identicky (porovnáváno nejen na monitorech, ale i na nějakých studiových sluchátkách AKG).
A to může být i příčina toho výše popsaného (tedy možná že jen domnělého) rozdílu ve zvuku VR09 a VR730 – kromě těch nových vzorků klavírů z RD2000, které rozhodně musejí znít lépe, jinak by jejich přitomnost nedávala smysl. :lol:

hubert
Příspěvky: 1308
Registrován: 13 lis 2002 13:12

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od hubert »

Rozdiel je vo viacerych zvukoch nie len vo vzorku klavira. V podstate v každej sekcii sa objavil nejaký ten nový zvuk. Všetky nové zvuky sú uvedené v zozname zvukov nástrojov VR09, 09B a 730. Nové zvuky sú myslím hrubo zvýraznené v tom zozname. ČIže toto a mechanika sú jediné dva rozdiely medzi nástrojmi VR09 a 730. Všetky ostatné zvuky ako aj organová simulácia alebo funkcie OS sú rovnaké. Konieckoncov pre všetky tri nástroje je jeden spoločný systém.

Uživatelský avatar
ZFarkas
Příspěvky: 437
Registrován: 21 zář 2015 16:22
Vybavení

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od ZFarkas »

Hmm včera jsem si trochu pohrál s Kronosem II a Nordy Stage a Electro na prodejně a co se týče nejlepšího zvuku imitace normálního klavíru, nemůžu si pomoct, nejlíp mi zněl klavír na VR 730 (možná i díky klávesnici, co umožňuje přirozeně využít expresivitu zvuku každého tónu), pak na VR-09. Asi je to subjektivní, ale pokud by se mi rozbily XP-30, D50, Viscount VI a Prodigy, tak jednoznačně sáhnu po VR 730, příp jako zálohu VR 09, tedy do doby než bych zase sehnal po světě z ebay ty vintage... Ale Kronos ani Nordy bych už ani nemusel dále testovat a měl bych takový ten pocit, že mám to nejlepší co je v současné nabídce a ne nějaký kompromis.

synthplay
Příspěvky: 1
Registrován: 28 pro 2017 12:36

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od synthplay »

Roland VR-09 Editor pro Windows
Zde
http://ctrlr.org/roland-vr09-vr730-v-combo-editor/

je volně dostupný editor na platformě CTRL.

Kromě editace umožňuje přístup ke stovkám zvuků z knihovny Atelier , SuperNatural a GM2. Editovaný rejstřík jde uložit do registrace a následně používat bez připojení PC. IMHO to stojí za vyzkoušení a rozšiřuje možnosti nástroje . . .

Uživatelský avatar
Keyboarder
Příspěvky: 229
Registrován: 04 říj 2009 10:45
Vybavení

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od Keyboarder »

Ten editor je fakt SUPER! Roland nám připravil pěkný vánoční dárek. :lol:
Děkuji synthplay za upozornění!
Zvuková výbava našich VR09/VR730 se teď rozšiřuje o stovky dalších zvuků. :)
Po prvním odzkoušení jsem si uložil několik dechových sekcí, padů a smyčců, ale jsou zde i pěkné sólové dechy, akordeony, kytary, či efektní mandolína s tremolem. Také nabídka kostelních varhan naservírovaná po jednotlivých rejstřících (je jich zde několik desítek!) je famózní. Prostě paráda :lol:

Uživatelský avatar
Keyboarder
Příspěvky: 229
Registrován: 04 říj 2009 10:45
Vybavení

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od Keyboarder »

Dnes jsem nahrál krátkou ukázku několika skrytých zvuků, ke kterým se bez výše uvedeného editoru nedostanete: Jedná se jen o samostatné programy s mírnými editacemi přímo na panelu nástroje - žádný dual nebo split

fb_kateřina
Příspěvky: 2
Registrován: 10 úno 2021 03:22

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od fb_kateřina »

Dobrý den, koupil jsem před nedávnem VR730 a dodnes nevím zda jsem si neměl raději koupit přes ebay starší typ vr760, můžete mi sdělit Váš názor na obě varianty. Jde mi hlavně o zvuk hammonds. K porovnání jsem měl toliko k dispozici tato demo: a 3.1.18 jste napsal že Roland nabídl rozšíření ...nabídka množství zvuků kostelních varhan..to jste měl na mysli knihovnu Roland Axial? Budu vděčný za každou odpověď. Díky Ivo


Uživatelský avatar
Keyboarder
Příspěvky: 229
Registrován: 04 říj 2009 10:45
Vybavení

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od Keyboarder »

fb_kateřina píše:
10 úno 2021 03:22
3.1.18 jste napsal že Roland nabídl rozšíření ...nabídka množství zvuků kostelních varhan..to jste měl na mysli knihovnu Roland Axial? Budu vděčný za každou odpověď. Díky Ivo
VR09 už sice nějakou dobu nemám, ale zvukově ji stále považuji za velmi povedený nástroj, který ve své cenové kategorii nemá konkurenci. :palec+:
Toho 3.1.18 jsem psal o tom editoru, díky kterému se lze dostat do skrytých bank nástroje, které obsahují spousty zvuků, ke kterým se jinak dostat nedá. Určitě doporučuji vyzkoušet!!!

fb_kateřina
Příspěvky: 2
Registrován: 10 úno 2021 03:22

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od fb_kateřina »

Děkuji oběma /vla-sta a keyborder/ za rychlou odpověď, krom toho jsem si teprve teďka všiml, že jste,,keyborder,,majitelem PC3K7, kterého ho mám také a už skoro rok a ještě jsem ho ani nestačil pořádně ozkoušet. Co mě asi čeká v jeho případě..??...A co říkáte u Rolandů na ten předešlý model VR760? Čistě názor... zajímá mě každý postřeh nebo úvaha. Mě příjde dle toho dema, že má ty hammy trochu jasněší než ta nová VR730tka, ale je to asi nestavením drawbů, pokud se to vůbec dá z takovýho dema posoudit..?? Jak se vám to jeví? Ivo
(mám Korg Oasys76,Yamaha Motif ES7,KurzweilPC3K7,RolandVR730..mohu poradit s Oasysem a Motifem)

Uživatelský avatar
Benqo
Příspěvky: 741
Registrován: 09 bře 2016 09:59
Vybavení

Re: Roland Combo VR 09

Příspěvek od Benqo »

fb_kateŕina, kukni alebo napíš priamo do vlákna Kurzweil PC3. Čakáme tam na teba ;)

Odpovědět