Monitory na rock a techno = utopie?

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
Stan

Re: Monitory na rock a techno = utopie?

Příspěvek od Stan » 23 led 2015 11:11

Porovnavani monitoru na zaklade zvuku z YT je prinejmensim divny. Neni tajemstvim ze YT ma dost sileny kodeky pro konverzi audia. sice na tom zacali pracovat po kritice hudebnich producentu (jelikoz oficialni videoklipy nezneji dobre) ale i tak stale je to otres. Jen pro zajimavost jsem si poslechl ukazky tech klipu z Apple Store, Google a Beatport. Pokazdy jiny zvuk a to dost vyrazne jelikoz kazdy vyuziva jiny kodeky. To je jen mala technicka poznamka protoze pokud je tvuj poslech slozen prevazne z poslechu hudby z YT je vyber monitoru bezpredmetny. Navic monitory maji slouzit ke kritickymu a ne komercnimu poslechu, ale to je vec nazoru.

jigssaw

Příspěvek od jigssaw » 23 led 2015 13:53

delay: Problémy s boomem na basech mám u rocku, u techna mi to nevadí, ale ani tam moc ten boom nepotřebuju, jde mi jen o to, aby ty basy byly dostatečně detailní. Psal jsem předtím akorát, že mi u Geneleců vadí upozadění středů a výšek v nižších hlasitostech, s tím jsem se ale snad už nějak smířil, není to nic hroznýho (u Eve to bylo mnohem horší). Daleko nesedím, rovnoramenný trojúhelník je asi jedno z mála akustických pravidel, který se mi podařilo dodržet.

S mícháním budu teprve začínat, monitory kupuju částečně kvůli tomu a částečně kvůli tomu, abych mohl kvalitně jen tak poslouchat. Já to neřeším jedno odpoledne, ale x odpolední jsem četl recenze před nákupem a už týden v kuse to reálně testuju. Jak jsem zjistil, tak nemá smysl nic jinýho než důkladný poslech doma (jednak jde o akustiku a druhak o to, že ten test potřebuje čas, jak píšeš), což je administrativně dost náročná záležitost, proto se z vás zkušenějších snažím dostat rady na základě mých preferencí, abych zbytečně netahal domů další monitory.

Focal CMS50 jsou často zmiňovaný monitory, ale co jsem tak vydedukoval z recenzí, tak nemají agresivní středy a výšky, které se mi na rock líbí. Ale je pozitivní, že to jsou další bedny s bassreflexem dopředu, což je pro můj pokoj mnohem lepší než vzadu, takže možná jim dám šanci, teď chci zkusit ty VXT6.

Stan: Psal jsem: "Nemám to ve špatný kvalitě, tohle je jen příklad a mohl bych dát x dalších porovnání, kde je to stejně znát." Elektronickou hudbu mám ve 320 kbps MP3, rock ve FLAC. Ale i z youtube mi jedno hrálo špatně a druhý dobře.

delay

Příspěvek od delay » 23 led 2015 14:14

Člověče nevim no... podle mě řešíš výbavu do Himalájí zatímco se procházíš v trenkách po Tatrách... jen taková metafora, která nemá co dělat s cenovou kategorií monitorů.

Mě teda dost matou dvě věci... a to je, že na techno ti do nevadí a na rock jo (pač čistě teoreticky by to mělo bejt uplně opačně, kdyby bedna nebo místost měla vykazovat nějaký nedostaky) dále pro mě nesmyslný požadavek na agresivní středy a výšky... Nevím, jeslti bych třeba Adamy nazval agresivními, měl jsem doma na poslech A7 a agresivní mi teda nepřišly, možná spíše více analytický, méně kompaktní, suchý.. co já vim. Další věc je, že cokoli agresivního ti do hodiny spolehlivě odrovná uši...

Být tebou bych si koupil třeba JBL LSR 305, ušetřil a nabil nějaký zkušenosti... až budeš vědět, co tvůj poslech potřebuje, tak budeš mít snadnější výběr...

jigssaw

Příspěvek od jigssaw » 23 led 2015 14:43

Ok, tak možná bych měl zaměnit výraz agresivní za analytický a suchý, nevím. Poslouchal jsem JBL osmičky a připadaly mi ve srovnání s Genelecama celkově hrozný (málo detailní ve všech spektrech). Myslím, že dobře vím, co můj poslech potřebuje, a u techna mi to Genelecy prostě nedávaj. Na rock jsou skvělý, zrovna se rozplývám při poslechu The War on Drugs. Poznám, jestli je zvuk kvalitní, nebo ne, ale nedokážu to nijak odborně popsat...

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 23 led 2015 15:36

mne pripada prave genelec zvuk agresivny .. a nemam ho rad .. strasne to unavuje usi .. neda sa potom dlho pracovat ..

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 23 led 2015 15:59

No jak to tak čtu, tak to jeden pár monitorů ve výsledku řešit nemusí a buď skončíš u kompromisu nebo u dvou párů beden, které budeš přepínat podle žánrů. Takže by to znamenalo i větší (teorericky 2x) nápor na kešeňu ;-)

P.

maux

Příspěvek od maux » 23 led 2015 16:15

No a já tady budu pro podobný skrblíky jako já objahovat VXT6 i když už šli do světa. :wink:

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 23 led 2015 16:28

Pavlii: taky jsem to chtel napsat :D 2pary..

Jinak urcite akustika, ve ktere to testujed dela strasne moc. Ja jak ted zmenil akustiku, tak mam chut opet otestovat jiny bedny.. Ve finale v nove akustice se mi lip dela na dynaudiich nez na APSkach, protoze byt hrajou hloubs a vic analyticky, tak maj najednou jinou barvu zvuku.

Imho puc si zas neco domu a skladby si kup na beatportu ve WAV formatu a nejlip je poslechni treba na bednach 2x - 3x tak drazsich, at vubec vis, ze se na tu nahravku da spolehnout. Ja mam par referencnich veci, ktere hrajou dobre vsude od auta, hifi veze, pc bedynek po ipod a low end i mid / high end monitory. A vetsinou to v ramci moznosti funguje.

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 23 led 2015 23:10

Teď mě ještě napadla další varianta - zkusit se domluvit s pár studii, kde by měli monitory ať už ve "tvém merku" nebo prostě jiné, než jsi slyšel, a zajít si tam pustit tvoje protichůdné zvukové verze. Třeba zjistíš, že jeden pár to vyřeší - v ceně 60kKč za pár (plácnul jsem). Nebo zjistíš, že ani v téhle cenové to jeden pár nevyřeší. Nebo zjistíš, že to vyřešej mid-fieldy, což pro tebe bude neřešitelná možnost..... prostě si uděláš obrázek ve výrazně širším obzoru (včetně správné akustiky a/nebo i cenové relace).

P.

Fillippos

Příspěvek od Fillippos » 24 led 2015 20:39

Taky bych to řešil dvěma páry - 2x Sonodyne SM100 AK :mrgreen:

jigssaw

Příspěvek od jigssaw » 26 led 2015 21:57

Takže jsem na zkoušku zakoupil KRK VXT6. Když pustím techno, tak mi připadá, jako by se Genelecy měly kvůli basům každou chvíli rozpadnout, zatímco Krky to drží v pořádku. Ale to je tak jediná výhoda Krků, jinak mi ten zvuk připadá celkově znatelně horší než u Geneleců. Krky nemají tak dobré prostorové podání a tak čisté středy a výšky.

Zkusit monitory v jiné (i cenové) kategorii by bylo zajímavý, ale administrativně zbytečně náročný. Vidím to tak, že zkusím ještě Adam A7X - třeba budou mít to, co mi u A5X chybělo (čitelné basy a prostorové podání) - co myslíte? Jinak se smířím s tím, že za danou cenu nemůžu mít to, co chci, a nechám si Genelecy. Možná ještě zkusti ty Sonodyne, jenže už se mi nechce do dalšího slepýho pokusu a navíc je jen tak někde nemají.

Z toho, co jsem měl zatím možnost doma zkusit, to vidím takhle:

Techno: Eve SC 205 > ... velká mezera ... > KRK VXT6 > Genelec 8030 > Adam A5X

Rock: Genelec 8030 > Adam A5X > ... velká mezera ... > KRK VXT6 > Eve SC 205

m4x

Příspěvek od m4x » 27 led 2015 00:36

Pořeš nejdřív akustiku a pak zkus ty Sonodyne SM100 AK. Ber nebo aspoň zkus, dokud jsou. Pokud ti nebudou vyhovovat, pak si poslechni třeba Dynaudio BM6A nebo Sonodyne SRP600, Sonodyne SRP800, Quested S7R, ať máš srovnání.
Naposledy upravil(a) m4x dne 27 led 2015 07:56, celkem upraveno 1 x.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 27 led 2015 07:51

Tem A7x v basech noc sanci nedavam..

dusanmsk

Příspěvek od dusanmsk » 27 led 2015 12:38

jigssaw píše:Pochybuju, že by autor měl nekvalitní monitory nebo byl trouba
Oboje je mozne a u EDM dokonca silno pravdepodobne. Nevyznam sa v techno scene a neviem ake velke mena su autori tych trackov, ale ze by zrovna u elektroniky bola kvalita zvuku na prvom mieste, to ma pobavilo :D. A u techna teda obzvlast, to je styl ktory dost stoji a pada na tom, co sa deje v stredovom pasme, kde sa podla mna odohravaju uplne vsetky pribehy celej skladby a spodok je len o tom udrzat ludi v zakladnom rytme, pricom v nom ani nie je tolko konfliktov, ako u inych edm zanrov.
jigssaw píše:Nejsem si teda ale jistej, jestli je vhodný cokoliv testovat z youtube.
To mas pravdu, je to k hovnu, pretoze ta kompresia mohla nastat kludne az tam. Bohuzial si nedal ine zdroje z ktorych by slo vychadzat, takze sa len priblizujeme.

matucha

Příspěvek od matucha » 27 led 2015 17:56

Ja tomu porad nerozumim. To vypada, ze si nekdo nevybira monitory ale hifi bedny. Potreba ostryho zvuku bez basu na rock je taky zvlastni. Takze idealne NS10 se subwooferem, kterej se da vypnout?

Odpovědět