Používáte monitory i pro běžný poslech?

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
Uživatelský avatar
kexik
Příspěvky: 12152
Registrován: 08 bře 2004 13:43

Příspěvek od kexik »

keby som mal posluch rovny od 40Hz, tak by som musel brat sedativa, aby som sa nezblaznil od stastia ;)
po navrate na slovensko sa hodlam pustit do vyroby subbasu s uzavretou bednou, tak uvidime... vidim to tak na 300L a nejaky 12" basak za rozumny gros, s rezonancnou okolo 25Hz
nic take sa v amaterom zaplatitelnej cenovej nevyraba a myslim, ze stavbu zvladnem. uvidime v akom casovom horizonte sa mi to podari, ale je to len otazka casu :)

matucha
Příspěvky: 5778
Registrován: 24 kvě 2002 19:30

Příspěvek od matucha »

no jasne fletcher munson povida neco o docela zajimave klesajici citlivosti na frekvence tak pod 150Hz... ale slysime i 20Hz a dost takovy frekvence cejtime, takze je chceme, ne? A kdyz je slysime s rolloffem, tak jich chceme vic, aby se to vyrovnalo. No a jakoze ty hodnoty nejsou legracni, ja sem se ted na to koukal a rozdil sinusovky na 150hz vs. 50Hz je skoro 15dB a to pri hlasitosti 80dB. Coz znamena, ze na to, aby si slysel tyhle frekvence stejne nahlas bys musel pouzivat uz sakra dost EQ.


Tohle se vpodstate vaze na jeden takovej ulet, kterej sem ted pred par dnama resil, kdy sem si uvedomil jak moc velkej vliv ten fletcher-munson ma. Me se totiz vzdycky zdaly moje sluchatka (akg k270) hodne nebasovy... a kdyz sem na ne zkousel sinusoidu od 20 do 300Hz, tak mi potvrdily, ze je to v takovym lehkym, ale vyraznym shelfu presne podle tech grafu, co predstavujou citlivost lidskyho ucha. Akorat sem si to nikdy nespojoval a nenapadlo me, ze TOHLE JE ROVNE. No a proc sem to resil? Kvuli tomu, ze jak sem dal bedny do vetsi mistnosti dal od sten, tak sem furt mel pocit mala basu (uz sem to tu ventiloval)... zdalo se mi, ze tam jsou daleko pevnejc a presnejc, ale "nejak potichu" a taky bez takovy ty "masaze", co sem mel vzdycky rad od kopaku a poradnejch bas. Jenze vono to cca souhlasi s tim, co slysim ve sluchatkach! Ne uplne a ty sluchatka sou rovnejsi, ale vzasade jo...

Z toho mi plyne, ze sem mnoho mnoho let zil s fakt docela velkym zdvihem na basech a povazoval ho sice za nedokonaly podani basu, ale za vicemene spravnou vec...

Je celkem zajimavy mit zase o neco otevrenejsi usi, protoze toho zase rozeznam o kus vic, nez sem byl schopen ve starym... a na tu "rovnost" uz sem si pomalu zvyk

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál
Příspěvky: 3559
Registrován: 06 úno 2005 01:03

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez »

a proto mame vsechny ty bass-boosty na vezich. mohly by se jmenovat 'fletcher-munsonovy kompenzatory hlasitosti basu pri potichym poslechu', ale asi by to neznelo moc svudne.

Uživatelský avatar
kexik
Příspěvky: 12152
Registrován: 08 bře 2004 13:43

Příspěvek od kexik »

matucha: ja uz mam z toho vypestovany taky tik, v sobotu som si bol vo fnac kupit nejake dvd-cka a celkom automaticky som na predvadzacich 2.1 supravach pre pc stahoval volume na vsetkych subbasoch a predavac na mna skaredo zazeral... ale hralo to staru filu brazilliu takze som si bol dost isty, ako to ma si vyzerat na objem. ale aj mna nudi, ked to na ziadnych frekvenciach nezahuka, spustu basovych liniek, zvlast syntakovych, znie potom dost sucho a nezaujimavo

Ctirad
Příspěvky: 1448
Registrován: 03 říj 2003 13:16

Příspěvek od Ctirad »

Brooklyn / juanita juarez píše:a proto mame vsechny ty bass-boosty na vezich. mohly by se jmenovat 'fletcher-munsonovy kompenzatory hlasitosti basu pri potichym poslechu', ale asi by to neznelo moc svudne.
Správně se tomu říká fyziologická regulace, ale s těmi megabasy na věžičkách to má pramálo společného.

matucha
Příspěvky: 5778
Registrován: 24 kvě 2002 19:30

Příspěvek od matucha »

no ale ty loudness tlacidla by tohle resit mely, inverzniho fletchera a inverzniho munsona ;-)

no ale vzhledem k tomu, co s basama dela umisteni a misto poslechu... zvlast u tech vezi je to pak fakt jedno a to tam rovnou muzou bejt ty korekce basy a vejsky (voboji zvedly na max az do zkresleni ;-))))) )

Uživatelský avatar
kexik
Příspěvky: 12152
Registrován: 08 bře 2004 13:43

Příspěvek od kexik »

ja som sa s funkcnym inverznym munsonom a fletcherom este nestretol, s vynimkou jednej obludnej zostavy, kde to ale riesila zvukovka od yamahy a dsp v nej sidliace...

phowzzz
Příspěvky: 3
Registrován: 21 lis 2006 16:02

Příspěvek od phowzzz »

Zrovna vcera jsem cet tohle, viz. cast Akustika a monitory

http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-cla ... ezen~2002/

Odpovědět