Marylinovo "DIY"

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
Odpovědět
Uživatelský avatar
marylin
Příspěvky: 287
Registrován: 25 bře 2013 15:18

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od marylin »

Ahoj, na to ještě není ten správný čas v mém DIY...

Nicméně DIY Racked právě avizuje, že bude dělat stavebnici API 16ch summing boxu... Co jsem tak viděl většího 24 kanálového bratříčka, tak určitě bude na každém kanálu 2520 diskrétní operák a na výstupu trafa... Fajn věc, akorát drahá a náročná na stavbu.

Obrázek

Já bych se osobně vydal asi jednodušší cestou... Asi bych volil design Freda Forsella... Viz:

http://www.forsselltech.com/media/attac ... hsum_1.pdf

Uživatelský avatar
Fractal
Příspěvky: 2846
Registrován: 10 dub 2004 14:54

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od Fractal »

jasně, už i ten forsell je drbačka, ale nedá se tam nic moc super skazit, pokud si už dovedl postavit ssl klony a věřím že ti to hraje bezvadně

Uživatelský avatar
marylin
Příspěvky: 287
Registrován: 25 bře 2013 15:18

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od marylin »

Jasně, vtip je v tom, že toho mám hodně nezarackovaného/rozdělaného v různých stádiích (SSL4KEQ, B. Porter, stereo GPultec, Helios 69 EQ, API312pre, Studer PreQ, ...), a mám trošku problém dotahovat věci do konce... takže začít se summingem mi přijde jako totální nonsens :-)

Uživatelský avatar
Fractal
Příspěvky: 2846
Registrován: 10 dub 2004 14:54

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od Fractal »

hah, tak to potom jo, takový je život, já to mám stejně se svou muzikou

Rudys
Příspěvky: 178
Registrován: 18 říj 2015 22:26

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od Rudys »

marylin píše:Ahoj, nejprve ke zvuku. No, nikdy jsem neměl možnost slyšet originál, takže nemohu posoudit nakolik jsou moje klony blízko. Určitě tam nějaký rozdíl bude. Něco udělají součástky, které nejsou s originálem totožné, něco udělá třeba to trafo... Ale nemyslím si, že by zde byl nějaký propastný rozdíl. Třeba ten SSL9K preamp si udělalo po světě mnoho domácích kutilů k vlastní spokojenosti.

Když jsem to porovnával s tím co mám, tak určitě na tom byly tyto preampy líp, jak preampy na mojí Saffire 56.

Co se týče ceny tak na SSL4k preampu byly nejdražší trafo, přední panel, PCB, poťáky a knoby. Ten zbytek jsou vesměs korunové položky. Trafo cca 1.200,- Kč, jeden přední panel 1.200,- Kč (určitě by šlo vyrobit levněji), desku jsem směnil na foru za jiné desky (ale cca 270,- Kč), poťáky 300,- Kč, knoby 400,- Kč, reléčka 150,- Kč, That na symetrický výstup cca 130,- Kč, NE5534 70Kč, trimrové rezistory cca 80,- Kč, toggle přepínače 70,- Kč plus rezistory, kondíky, diody... Nevím no, blbě se mi to počítá, protože spoustu z toho jsem již měl doma z minulých staveb... Takže to odhaduji někde mezi 3K až 5K Kč (v závislosti na tom, co si navymýšlíš) na kanál. Ten SSL 9K na tom bude asi podobně, možná o trošku líp.
Díky za odpověď. A mohl by si tu hodit odkaz, kde lze tyto částečné stavebnice najít (popřípadě koupit)? Celkem mě to zaujalo, uvažuji, že bych se do toho taky vrhnul :) Zajímalo by mne co lze všechno složit, jestli např. a/d/d/a převodník nebo nějakou zvukovou kartu :-) Každopádně všechny tvoje věcičky vypadají skvěle :-)

Uživatelský avatar
marylin
Příspěvky: 287
Registrován: 25 bře 2013 15:18

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od marylin »

https://pcbgrinder.com/ - DPS pro různé audio projekty
http://www.gyraf.dk/ - sekce DIY - 1176, Pultec, SSL komp klon, lampový preamp...
http://www.capi-gear.com/ - komplet stavebnice různých API klonů
http://www.frontpanels.de/ - přední panely všeho druhu, krabice...
http://www.groupdiy.com - hlavně sekce white a black market, dá se zde pořídit mnoho různých součástek
http://realgearonline.com/ - sekce DIY
https://www.facebook.com/diystudiotoys/ - SSL styl kompresor v 500 formátu + Neve kompressor
https://www.facebook.com/elab.electronic/?fref=ts LA2A kompresor desky
http://www.customtubeconsoles.com/ruff- ... -empporium - spousta povětšinou lampových projektů
http://www.hansenaudio.se/techpage.htm - výborný DI box, modifikace API312 schémat atd.
https://www.facebook.com/DIY.Racked/ - Neve, Sontec EQ, summing, ....

Je toho moc...

Anebo si navrhnout desku podle schématu a pak si ji nechat vyrobit v Číně, což je největší zábava a možnost jak dokonale nastudovat daný obvod... Doporučuji :-)

M.

Uživatelský avatar
marylin
Příspěvky: 287
Registrován: 25 bře 2013 15:18

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od marylin »

O víkendu jsem si postavil svůj první mikrofon. Jedná se o klon mikrofonu Neumann KM84. Obvod je jednoduchý jak facka a je tak vhodný pro začátečníky jako já. Člověk si ho může spájet za hodinu třeba na protodesku anebo „point to point“. Zde originál schématu:

Obrázek

Jak víte, originál KM84 je mikrofon s malomembránovou kapslí. Má verze je upravená s tím, že je možné použít velkomembránovou kapsuli. Já jsem použil oboustrannou kapsuli stylu K47 z Číny. Stojí cca 1200Kč, a dle zahraničních informací je používána i v mikrofonech, které se prodávají v řádech desetitisíců. Kapsuli je možné zapojit buď v kardiodě anebo kulové charakteristice.
Desku jsem si navrhl sám a dopadlo to nějak takto:

Obrázek
Obrázek

Na desce jsou použity prakticky nejlepší možné součástky – precizní odpory DALE, slídový kondík, na výstupu je velký „paper in oil“ sovětský zelený kondík… . Originál KM84 si žádá trafko s převodním poměrem 7:1. Já jsem použil levné trafko Neutrik NTE a kupodivu pěkně lineární za pár peněz s poměrem 10:1. Obvod KM84 je hodně podobný (prakticky totožný) s obvodem U87, s tím, že neobsahuje jednu část obvodu, která slouží k potlačení hrbu ve vyšších frekvencích (tzv. „de-emphase circuit“), který je způsoben jiným druhem kapsule, která U87 používá. U „rovných“ kapsulí typu k47, c12 není deemphase potřebná.

Obrázek
Obrázek

Na tělo mikrofonu byl použit čínský mikrák BM800, jehož střeva jsem vykuchal a poslal kolegovi na různé pokusy. Šasi je kupodivu docela solidní, na to že ten mikrák stojí i s cestou do ČR 15 USD. Z grilu jsem odstranil vnitřní druhou krycí síťovinu, aby to tak nemršilo zvuk.

Mikrofon má nižší výstup (asi o 10dB) než který jsem byl zvyklý slýchávat u moderních „přegainovaných“ mikrofonů. Je to dáno tím, že jsem použil trafko s jiným poměrem a taky samotným obvodem, který pochází z dob, kdy platily jiné standardy. Mikrák si tedy žádá solidní preamp, jehož gain budete běžně otáčet do tří čtvrtin.

V mikrofonu je použitý fetový tranzistor. Je třeba vybrat tranzistor pokud možno s co nejmenší hodnotou parametru IDSS, aby pak mikrák produkoval co největší možné zesílení. Idss se dá jednoduše zjistit pomocí multimetru a 9V baterie. Viz obrázek:

Obrázek

Vybíral jsem asi z 10ti tranzistorů a nakonec jsem zvolil ten s hodnotou cca 6-7mA. Od toho se pak odvíjí i nastavování pracovního bodu tranzistoru (tzv. BIAS), ke kterému slouží onen modrý trimrový rezistor. U87čka má ve schématu popsáno, že na třetí nožce tranzistoru (DRAIN) by mělo být naměřeno 11,5V k tomu, aby mikrák správně fungoval. Je to tedy jistý výchozí bod při nastavování biasu. Když jsem mikrofon kalibroval, tak jsem z této hodnoty vyšel. Již v této fázi mikrák fungoval poměrně dobře. Nicméně poté, co jsem do mikráku pustil z DAW tonegenerátoru 1KHz sinus a výstup porobil spektrálnímu analyzéru, tak jsem dospěl k hodnotě napětí na DRAIN tranzistoru asi 8.5V. Je to dáno tím, že jsem zvolil tranzistor s nižším IDSS. Dříve tyto hodnoty v závislosti na kvalitě tranzistoru byly jiné. Na spektrálním alalyzéru se krásně ukáže onen sinusový signál zaslaný do obvodu a další harmonické, které otáčením trimru přibývají a ubývají. Je nutné, aby byly co nejvíce potlačeny. Taky když posloucháte onen sinus zaslaný do obvodu a točíte trimrem, tak zvuk kolísá na hlasitosti, cílem je nastavit bias tak, aby byl signál co nejhlasitější (a mikrák tak měl co největší zisk). Kalibrovat lze i pomocí osciloskopu, kdy se trimrem nastaví mikrák tak, aby to na osciloskopu ukazovalo krásně symetrické klipování (do mikráku se pustí silnější signál, který mikrák „nepobere“ a jde do klipu). Zde pár obrázku z kalibrace:

Obrázek
Obrázek

Při kalibraci je fajn, že nemusí být zapojena kapsule, takže nehrozí její poškození. Protože kapsule se chová jako kondík s hodnotou cca 75pF, je možné ji při kalibraci simulovat kondíkem s touto hodnotou. To jsem provedl a funguje to fajn.

Napojení kapsule probíhá tak, že se zapojí kabel vedoucí z přední membrány do 1G rezistoru a 4pF slídového kondíku. Toto vysokoimpedančí spojení je velice náchylné na čistotu. Jakýkoliv zbytek tavidla, kalafuny a bordelu ze špičky pájky by mohl způsobit zašumění mikráku. Taky toto spojení musí být provedeno mimo desku plošného spoje (nad ní – tzv. floating connection), z těch samých důvodů. Proto je taky v bodě, kde se napojuje kapsule do obvodu teflonová stojka, která teflonem izoluje desku plošňáku a to napojení… Další drátek vede z kapsule, resp. z jejího „rámku“ (angl. BACKPLATE) na další teflonovou stojku.

Obrázek
Obrázek

Mikrofon je možné zhotovit za hodinku, možná dvě práce. Je to fakt v pohodě. Celková cena je tak někde u 3-4tis Kč, což není špatné. S levnějšíma součástkama by se dalo vejít do 2tis. Kč. Samozřejmě je zde prostor pro lepší capsuli. Taková ručně vyrobená c12 od Tima Campbella z Dánska by mikrák určitě pozvedla. Já jsem však spokojený s výsledkem a čínská kapsule je pro moje domácí žvýkání naprosto OK.

Kdyby měl někdo zájem podrobně otestovat tento mikrák, případně si postavit vlastní, tak dejte vědět. Mikrofon klidně zapůjčím a taky mám asi 5-6 desek, které můžu poskytnout pro domácí pokusy :D Hezkou neděli!
Naposledy upravil(a) marylin dne 05 bře 2017 19:48, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
PELF
Profesionál
Příspěvky: 2083
Registrován: 12 dub 2007 12:03

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od PELF »

Smekám pane! Parádní čtení takhle v neděli u ranní kávy... zase jsem dostal chuť vzít do pracek pájku :palec+: 8)
audio::video::postprodukce
Studio ATLAS

Rudys
Příspěvky: 178
Registrován: 18 říj 2015 22:26

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od Rudys »

Vypadá to suprově! Nechceš Maryline hodit nějaké ukázky? :-)

Uživatelský avatar
Stan
Příspěvky: 2523
Registrován: 27 dub 2013 15:26

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od Stan »

:palec+: Nice

Uživatelský avatar
marylin
Příspěvky: 287
Registrován: 25 bře 2013 15:18

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od marylin »

Rudys píše:Vypadá to suprově! Nechceš Maryline hodit nějaké ukázky? :-)
Včera jsem posílal jednu narychlo nahranou ukázku kamarádům...Na můj přednes a zpěv neberte ohled... Nejsu žádný speaker a zpěvák už vůbec ne :-) V závěru je i akustika nahraná mikrofonem cca z půl metru, směr na 12. pražec natočen lehce pod díru... Nahrávací řetězec: KM84, LaChapel 583, Lucid 88192...

Uživatelský avatar
tony9
Příspěvky: 1886
Registrován: 04 zář 2003 23:51

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od tony9 »

Marylin :palec+:

Zahrajce mně husličky...

jammix
Příspěvky: 547
Registrován: 02 črc 2015 23:10

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od jammix »

pišeš že si odstranil druhu sietovinu z mriežky , to ale funguje ako tienenie vložky , možno preto šumí brumí.
inak pekna robota . :wink:

Uživatelský avatar
marylin
Příspěvky: 287
Registrován: 25 bře 2013 15:18

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od marylin »

Ty možné je cokoliv. Spíš bych ale tipoval, že je to tím, že jsem zatím důkladně nevyčistil isopropylalkoholem patřičná místa... Vnitřní síťka se běžně z těchto Čína mikrofonů sundává. Přečti si o tom něco na GDIY.

Rudys
Příspěvky: 178
Registrován: 18 říj 2015 22:26

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od Rudys »

marylin píše:
Rudys píše:Vypadá to suprově! Nechceš Maryline hodit nějaké ukázky? :-)
Včera jsem posílal jednu narychlo nahranou ukázku kamarádům...Na můj přednes a zpěv neberte ohled... Nejsu žádný speaker a zpěvák už vůbec ne :-) V závěru je i akustika nahraná mikrofonem cca z půl metru, směr na 12. pražec natočen lehce pod díru... Nahrávací řetězec: KM84, LaChapel 583, Lucid 88192...
Zní pěkně sytě :palec+: Dobrá práce :palec+: Na co se můžeme těšit dále z tvého koutku DIY? :)

Odpovědět