Marylinovo "DIY"

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
Odpovědět
Uživatelský avatar
marylin
Příspěvky: 316
Registrován: 25 bře 2013 15:18

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od marylin »

Mno, jsou výborně znějící věci i z Číny. Např. jednostranná kapsle K47 od WGTCenter. Nevýhodou je celkem velký rozptyl v jejich kvalitě (a tedy výsledném zvuku), což je dáno asi větší tolerancí při výstupní kontrole... Člověk musí mít trošku štěstí na kus. Já ho měl. Ten mikrák tě pak vyjde na pár tisíc a zní jak několikanásobně dražší...

Uživatelský avatar
marylin
Příspěvky: 316
Registrován: 25 bře 2013 15:18

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od marylin »

Dalším z mé kolekce mikrofonů je klon mikrofonu U87. Konkrétně jsem si postavil klon podle schématu verze 16, která se používala někdy v 70.-80 letech. Tento mikrofon je úplně jiný mikrofon než dnešní U87Ai. Hlavní rozdíl je, že nemá DC-DC konverter a tedy má nižší polarizační napětí (cca 47V) a tedy i celkově nižší citlivost než jeho dnešní nástupce.

U87 má na sobě tři přepínače. Jeden je na přepínání charakteristik (omni, kardioda, osmička), druhý na -10dB útlumový pad (pochybuju, že ho budu někdy používat s ohledem na slabší výstup mikráku) a třetí na HiPass filtr.

Obrázek

Oproti dnešní verzi je rozdíl i v použité kapsli. Dnešní U87Ai používá kapsli Neumann K870/K67, která nemá elektricky oddělené dva rámky, ale pouze jeden společný pro obě membrány (přední i zadní). Vintage U87 používá kapsli K87, která má dva rámky. Tyto jsou odděleny izolační vložkou, takže mezi nimi není elektro kontakt. Každý rámek se pak zvlášť používá ke konkrétní membráně.

Zde příklad K87 kapsle:

Obrázek

Desky jsem si opět navrhl sám. Jedná se prakticky o přesnou kopii originálního schématu, s tím, že před XLR mám filtr proti nežádoucímu bordelu, který Neumann používal na U87čce ve schématu verze č. 21. Taky jsem použil jiný kondík na výstupu. Neumann zde používal tantalový kondík. Já jsem zde zvolil něco trošku víc "hi-end", takže na výstupu je Siemens MKT (celulose-acetate) kondenzátor. Navíc je zde další prostor pro případné bypassnutí tohoto kondíku jiným druhem kondenzátoru. Já jsem ho bypassnul sovětským 0.01uF teflonovým kondenzátorem (na obrázcích ten velký stříbrný).

Obrázek

Pokud se bavíme o kondenzátoru na výstupu, tak toto je kondenzátor, který má na zvuk nejvýraznější vliv. Jde to nejvíc slyšet. Oplatí se zde experimentovat. Hodně se používají i PIO kondíky (paper in oil) nebo filmové (např. Vishay MKT) apod.

Obrázek
Obrázek

Stejně tak jako i v originále jsem v mé první stavbě použil styroflexové kondíky do HI-Z sekce. Tyto kondíky je třeba pájet opatrně, neboť jsou velmi náchylné k přehřátí a pak mohou produkovat šum. Osobně nejsem moc velký fanda těchto kondíků, a to z ryze praktických důvodů. Jsou velmi náchylné na izopropylalkohol. Takže je nemůžete dobře omýt. I z těchto důvodů jsem v druhé verzi mikráku použil filmové kondíky. Zachování maximální možné čistoty desky a HiZ spojů je naprosto zásadní. Prakticky vše ve schématu vlevo od C6 musí být superčisté, aby nebyl problém se šumem...

Obrázek

Stejně tak jako i v obvodu KM84 je i pro U87 třeba vybrat fetový tranzistor a následně tomuto nastavit správný bias, aby mikrák produkoval co nejsilnější výstup s co nejméně zkreslením. Taky je třeba zvolit fet s nejnižší hodnotou IDSS. Na drain nožce byste měli po správném nakalibrování naměřit hodnotu cca 11,5V.

Obrázek

Obrázek

Zatím jsem postavil dva tyto mikrofony. Jeden jsem osadil kapslí Maiku k87 a druhý originálem od Neumannu - kapslí Neumann K87, kterou jsem sehnal postarší v Itálii. Je velmi zajímavé poslouchat dva prakticky totožné mikrofony s tím, že kapsli mají rozdílnou.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Protože jsem chtěl vytvořit přesnou reinkarnaci mikráku U87 bez jakýkoliv modifikací (kterých mimochodem existuje spousta), tak jsem samozřejmě zkopíroval i všechny neduhy s U87čkou spojené. Např. útlumový pad je velmi problematicky řešen a zvyšuje šum v nahraném signálu, a to znatelně. HPF je taky zvláštní... Nicméně pokud to bylo dostatečné řešení pro inženýry z Neumannu, tak pro mě to musí být také :)

Taky budu asi ještě trochu laborovat s ekvalizačním obvodem. Kondík C6 tvoří filtr na výškách a zmenšením či zvětšením jeho hodnoty se dá změnit celkové vyznění mikrofonu. Zmíněná Maiku kapsle je dle mého názoru velmi blízko originálu od Neumann (středobasový charakter má prakticky totožný), ovšem je kapánek tmavší. Toto vyzkouším kompenzovat právě snížením hodnoty C6 na cca 100pF. Uvidíme...

Obrázek

Mějte se fajn. Příště už postnu snad něco lampového - jestli to přežiju :-) Těšte se...

M.
Naposledy upravil(a) marylin dne 19 dub 2018 11:19, celkem upraveno 9 x.

Uživatelský avatar
skeld
Příspěvky: 442
Registrován: 27 kvě 2004 09:29

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od skeld »

Dobře ses do toho obul, palec nahoru, my teď makáme na Neve 1073+EQ od Don Classics, celkem nekompromisní build, asi nejlepší jakej na jakej jsem zatím narazill http://www.thedonclassics.com/nv73eq-diy.html

Jinak před lety jsme dělali lampový párek mikráků Gyraf G7, obvod někde mezi U67/U47 s původní brass kapslí CK12 (AKG C12, C414EB) od Tima Campbella. Teď po letech se chystám u těhle mikrofonů zase trochu experimentovat s kapslema. Pořídil jsem dvě C414EB s teflon kapslema, tak to chci zkusit mezi sebou prohodit.

Tady na něj Dana Černá namlouvá audioknihu Dánská Dívka, za kterou dostala při předávání každoročních ocenění cenu v kategorii nejlepší interpretka.

Obrázek

Uživatelský avatar
marylin
Příspěvky: 316
Registrován: 25 bře 2013 15:18

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od marylin »

Nádherný mikrák, díky za post. CT12 od Tima musí znít parádně... Jednou si ji pořídím.

Jj, Don Classic je fajn, i výběr součástek je přesně jako v originále (jen bych volil origo BC184 a pokud možno i výstupní tranzistor 2n3055 od Motoroly)

Shodou okolnosti mám Neve 1073 (preamp sekci) již nějakou dobu překreslenou v Eaglu a rozdělaný návrh desky, ala zasekl jsem se na mrtvém bodě... Nevím, zda jít cestou trnitou (kabeláž a vše s tím spojené) nebo podobnou cestou jako DonClassics (jednoduchost, přímočarost) nebo zda zvolit něco mezi tím. Zlí jazykové tvrdí, že ta kabeláž ma vliv na zvuk, protože do obvodu přináší ty káble, štíty (kterých je tam nespočet metrů) apod. vyšší kapacitu :-) (esoterismus?) Taky je zde naprosto zásadní výstupní trafo (údajně lepší jak Carnhill je Sowter)...

Akorát teď pracuji na kopii Neumann M49... Zdroj už mám navržený a desku asi udělám na plexisklo point to point, protože těch 27 či kolik součástek se neoplatí pájet do plošnáku... :-)

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22398
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od Pytkin »

marylin : mne sa nezobrazuju fotky v tom tvojom prispevku .. len symbol zakazu vjzdu ..

rastis
Příspěvky: 3005
Registrován: 27 úno 2005 21:23

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od rastis »

fotky nevidim ani ja, ale fajn citanie :)

Uživatelský avatar
marylin
Příspěvky: 316
Registrován: 25 bře 2013 15:18

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od marylin »

Zkusím to nějak fixnout. Mně se v Chromu na mobilu zobrazuji...

Uživatelský avatar
tony9
Příspěvky: 2131
Registrován: 04 zář 2003 23:51

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od tony9 »

Mně se také ty fotky nezobrazují.

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22398
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od Pytkin »

marylin : su to tvoje fotky a ty si prihlaseny asi , takze mas prava .. mozno musis nastavit , ze je to verejne zdielane ..

Uživatelský avatar
marylin
Příspěvky: 316
Registrován: 25 bře 2013 15:18

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od marylin »

Ok, všechny obrázky jsem nahrál přes post image... Snad už to bude vidět...

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22398
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od Pytkin »

jo uz je to ok .. paradna praca !

Uživatelský avatar
skeld
Příspěvky: 442
Registrován: 27 kvě 2004 09:29

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od skeld »

Zajimaji me jinak poznatky ohledne kapsli, U87i z roku 1978 tu mam origo, kdybys chtel nekdy porovnavat.

Uživatelský avatar
Stan
Příspěvky: 2523
Registrován: 27 dub 2013 15:26

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od Stan »

WOW Tak tohle obdivuju, kdysi jsem se o elektroniku zajimal ale nemel jsem na to bunky. Klobouk dolu. RESPEKT

Uživatelský avatar
marylin
Příspěvky: 316
Registrován: 25 bře 2013 15:18

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od marylin »

Skeld:

Co se týče kapslí, tak mám dobrou zkušenost s K47 kapslí z Číny (wgtcentercom). Na to, že stojí 1000Kč je to fakt dobře znějící kapsle. S touto kapslí jsem postavil už asi 8 mikráků s KM84 obvodem (který je mimochodem geniálně jednoduchý) a zatím všem se výsledek líbil. Má to takovou pěknou barvu na středech, s 312 preampem to zní až moc agresivně, s SSL klonem je to podle mě ideální kombinace... Ta čínská kapsle se dělá ve dvou verzích - s jednou membránou a dvojitá s dvěmi membránami. Zkoušel jsem obojí a podle mě trošku líp zní ta jednostranná verze. U těchto kapslí však můžeš narazit i na horší kousky, rozptyl kvality je zde zdá se větší...

Dále existují kapsle K47 od microphone parts. Lidé z groupdiy tvrdí, že to je defacto ta samá kapsle jako z wgtcenter, akorát za větší prachy. Když se na ně podíváš, tak jediný rozdíl je vnější kroužek kolem mebrány... Jinak to vypadá stejně. Někdo tvrdí, že microphone parts každou kapsli zkouší, aby byla zachována jakž takž konzistence v kvalitě... Kde je pravda nevím. Nemá pro mě vůbec smysl uvažovat o nákupu těchto kapslí.

To samé kapsle od Peluso. K47 vypadá taktéž jako generická čínská. Někdo tvrdí, že je v Pelusu přeblaňují... Slyšel jsem pěkné výsledky, co z toho lezly...

Hodně dobré jsou kapsle od 3U Audio. Dělají k87 kapsli pro "rovné" obvody. Stojí 100USD a už delší dobu se na její nákup chystám. Mohlo by to být zajímavé. Slyšel jsem z toho nahraný voiceover ve spojení s KM84 obvodem a zněla moc hezky...

Z Maiku kapslí (cenová relace 200Euro) mám K47, K87, C12. Nejlepších výsledků jsem dosáhl s K47čkou, kterou mám asi nejvíce už naposlouchanou. S mikrákem FET47 jsem nedávno nahrával jeden metal, ale i ženský zpěv v popíku a s vokálem jsem neměl žádné problémy. V mixu krásně vepředu (v metalu v kombinaci s 312 preampem) a prakticky jsem na to nemusel eqalizačně šahat... ořez odspoda a 2db přidáno někde na výškách... Jsem spokojený.

Maiku K87 právě zkouším. Jak jsem psal středobasový charakter to má z mého pohledu prakticky totožný s tím, co jsem slyšel z Neumann k87 kapsle při přímém porovnání. Výšky se dají ještě v mikráku modifikovat. Je to v Evropě asi jedna z nejdostupnějších variant pro klon vintage U87čky (vedle Pelusa a kapsle k87 od microphone parts, ovšem z USA).

Maiku C12 se mně osobně líbí. Má to medové výšky a celkově to nezní tak středově jak K47 kapsle. Jako by to mělo lehce vykradené středy (ne v negativním smyslu). Pro mě mikrák, který je odlišný od zbytku. Na mém hlase to znělo líp jak mikrák s k47 kapslí. Znám lidi, co to porovnávali s CT12 od Tima Campbela v kopii ELAM251 a byli hodně mile překvapení, jak blízko ta kapsle zvukově je.

Pak taky lidi používají kapsle od Erika Heisermana z USA. Stam audio U87 obsahuje jeho kapsli společně s deskou od Danyho z Kanady (ty plošňáky se mně osobně nelíbí a proto jsem si navrhl své). Někde jsem četl, že oproti originálu je v tomto klonu na C6 pozici osazen 330pF kondík, což by mělo více potlačit výšky v mikráku. Vede mě to k úvahám,zda není tato kapsle náhodou na "světlejší" straně... Zaznamenal jsem i pár negativních komentářů na tyto kapsle. Tim C. mi nedávno napsal, že preferuje Maiku.

Uživatelský avatar
marylin
Příspěvky: 316
Registrován: 25 bře 2013 15:18

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od marylin »

Ještě k těm kapslím. Zde jsou dvě ukázky kapslí Maiku C12 (km84) a Maiku K47 (U47FET)

Odpovědět