Marylinovo "DIY"

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22398
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od Pytkin »

moc pekne

matucha
Příspěvky: 5772
Registrován: 24 kvě 2002 19:30

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od matucha »

thumbs up

hzsrtnn
Příspěvky: 191
Registrován: 28 úno 2020 21:50

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od hzsrtnn »

:shock: :palec+: nadhera!

Uživatelský avatar
marylin
Příspěvky: 316
Registrován: 25 bře 2013 15:18

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od marylin »

Díky. Tento způsob nahrávání je dost návykový. Měl jsem stále chuť nahrávat všechny zdroje do dvou stop, jen abych s tím mohl laborovat při mixu.

Podařilo se mi koupit starší CT12 kapsli od Tima Cambella, tak ji pravděpodobně použiji do podobného mikráku (jestli teda z Kanady dorazí). Známý mi tvrdí, že ve fetovém obvodu bude CT12 sterilní a převýškovaná. Hodí se prý do lampového obvodu, který tu ostrost zmírní... Mno, tyto debaty moc neřeším, určitě to vyzkouším a uvidím. Zatím ale nemám žádné zkušenosti se zvukem C12, ani nevím, jestli se mi to do mého arzenálu vůbec hodí... Mít dva stereomikráky jako overheady nad bicíma by byla pecka, hlavně to následné laborování s charakteristikami. Nicméně bych zabil 4 preampy jen overheadama :-/

Uživatelský avatar
marylin
Příspěvky: 316
Registrován: 25 bře 2013 15:18

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od marylin »

Poslední dobou jsem se více zaměřil na dotahování rozdělaných věcí do konce, páč se mi to vše začalo na stole a po šuplících hromadit ve velkém.

Podařilo se mi dokončit i klon mikrofonu AKG C12A. Jedná se o mikrofon s nuvistorem uvnitř. Nuvistor je přechodová součástka mezi lampou a tranzistorem. Někdo píše, že jde o poslední vývojové stádium elektronek. Obvod tohoto mikrofonu je založen na katodovém sledovači, kdy tedy signál je brán z katody (nikoliv z anody jako u anodového sledovače, který je v mikrácích, zdá se, více rozšířen).Katodový sledovač má skvělý headroom, nepotřebuje trafo s vyšším převodním poměrem a má nízkou impedanci na výstupu (i proto bývá posledním článkem v některých kytarových lampových zesilovačích). Kdo by si chtěl o něm něco více přečíst, tak zde je pěkný článek: http://www.misael.cz/user/documents/kat ... edovač.pdf

To jsem ale trochu odběhl od mikrofonu C12A. Pro představu originál vypadá takto:

Obrázek

Zde je schéma originálu:

Obrázek

Zde je můj DIY výsledek:

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Na výstupu mikráku je trafo s poměrem 1.83:1, který mi navinul podle specifikací originálního Ü11 Srdjan Colic (alias Moby) v Srbsku. Určitě by šlo použít i jiné trafo s obdobným poměrem.

Celá HiZ sekce, tzn. napojení kabelů z kapsle do obvodu atd., je udělaná point to point. Přestože mám v šuplíku CT12 kapsli, tak jsem tento mikrák nakonec osadil K47 kapslí od 3U Audio.

Obrázek

Co se týče zdroje, tak ten byl pro mě trošku oříšek. Byť jsem žil v domnění, že tento mikrák bude na zdroj méně náchylný, tak opak byl nakonec pravdou. Po prvním oživení jsem měl v signálu šum, a to poměrně dost velký. Myslel jsem si, že to bude způsobeno nějakou součástkou v mikráku (např. špatným kondíkem), tak jsem celý mikrofonní obvod přepájkoval do úplně základního setupu - čistá kardioda, vypojeno asi 5 součástek z obvodu... Nepomohlo to. Pak jsem taky zkoušel asi tři nuvistory, jestli není náhodou problém v nich. Nebyl. Zkoušel jsem tam napájkovat i jinou elektronku... Nakonec se mi potvrdilo, že problém je skutečně ve zdroji. Ten jsem upravil v anodové sekci a nakonec je mikrák tichý jak myška, tak jak to má být.

Obrázek
Obrázek

Na zdroji je otočný přepínač polarizačního napětí, stejně jako má originál. Takže mikrák umí od koule přes kardiodu a osmičku i různé mezistupně jako hyperkardioda atd.... 9 pozic.

Obrázek

Pokud bych měl na závěr subjektivně zhodnotit zvuk mikráku, tak bych řekl, že to není žádné barvítko (jako Neumanny), ale spíše mikrofono s neutrálním, čistým přednesem (což je u katodového sledovače asi normální). Bude vhodný na hlasitější zdroje (velký headroom), ale i na zpěv (či metalový growl). Citlivost má o něco menší oproti moderním mikrákům, což je IMO fajn....

Příště napíšu třeba o U67 nebo o aktuální rekonstrukci a budování studia (což je teprve DIY).

Mějte se fajn

Milan

Uživatelský avatar
PELF
Profesionál
Příspěvky: 2119
Registrován: 12 dub 2007 12:03

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od PELF »

Milane, opět smekám, parádní práce!
audio::video::postprodukce
Studio ATLAS

matucha
Příspěvky: 5772
Registrován: 24 kvě 2002 19:30

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od matucha »

Pekny, moc pekny. Jak jsem videl tu kapsli se sroubkem uprostred tak me hned zacal skubat koutek, ale text to dovysvetlil ;).

Mam z tyhle rady C28C... ale uz jsem ho nepouzil ani nepamatuju, asi bych ho mel cvicne vytahnout.

Uživatelský avatar
marylin
Příspěvky: 316
Registrován: 25 bře 2013 15:18

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od marylin »

Ono ten obvod C12A je frekvenčně "rovný", takže tam je možné použít jak C12, tak i K47 kapsli...Nic v něm frekvenčně nekoriguje průběh, tak jako třeba v obvodu U87, který je vyloženě tuněn ke kapsli K87. Lidi z DIY scény běžně staví obvod U47 s hlavou osazenou C12 kapslí. Je to DIY, tak proč ne, že...

Já jsem ten mikrák nechtěl oživovat hned s kapslí za 12 000 Kč, kdyby se tam náhodou něco vysralo a třeba bych do ní pustit polarizační napětí větší jak 60V... Kapsle od Tima Campbella nemá ráda více jak 60V (při vyšších napětích se přicucne membrána na mosazný rámek za ní). Sám Tim říká, že jeho kapsle nejlépe zní s polarizačnmí napětím 55V.... Obvod C12A tak, jak je originálně nastaven má polarizační napětí v kardiodě právě těch 55V (já naměřil 56V, jestlisi dobře vzpomínám)…

C28C - parádní mikrák!!! Když ho vytáhneš, na co jej používáš? :-)

matucha
Příspěvky: 5772
Registrován: 24 kvě 2002 19:30

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od matucha »

Naposledy sem ho pouzil pred milionem let na nejakou kytaru. Jinak funguje jako okrasa na policce kam neni videt.

Koupil jsem ho s velkym N12kovym zdrojem v nejakym silene zbastlenym propojenim za 800kc a nechal to dat do kupy. Ale nikdy me to nijak neuchvatilo, mozna to ma blby trafo, nevim. Schvalne jakej nazor na to budu mit po tech letech...


S tim nenicenim vzacnejsich a krehcich kapsli to chapu v ramci rozbehavani. Dava smysl.


Mimochodem C12A bejvaj i okolo $3000-$3500 (casto bez zdroje teda) zato takovy C414comb lidi prodavaj i za $6000 a podobny sileny ceny. Coz trochu nechapu. C414comb teda mam taky a kupodivu je proti novejsi C414eb mnohem zabarvenejsi, asi teda to bude i tim, ze to je jina varka CK12 (moje je temnejsi - a sedi vic na C12ky co jsem proti tomu srovnaval nez C414eb - ta mi zni vlastne uplne moderne v porovnani).
Co sem ale chtel rict, ze ty ceny sou uplne sileny a asi se to za to jen tak neproda a nerozumim moc proc by to za to nekdo dal. Zvuk je to zajimavej ale ne tak zajimavej. A kdyz dneska existujou dobry klony a jiny dobry mikraky... asi uz jenom sberatelstvi.

Uživatelský avatar
marylin
Příspěvky: 316
Registrován: 25 bře 2013 15:18

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od marylin »

Další mikrák, který jsem minulý týden dokončil je stero Mid-Side mikrofon. Na rozdíl od předchozího tentokráte jsem nezvolil ani lampu ani trafo, a ani velkomembránouvou "klasickou" kapsli... Zvolil jsem elektrovou kapsli a pro účely MS mikráku celkem tři. Dvě tvoří osmičkovou charakteristiku a jedna (ta uplně nahoře) zastává kardiodu. Jde o kapsli, která se svými parametry (šumové parametry, citlivost) asi představuje to lepší ze světa elektretových kapslí. Konkrétně jsem zvolil Primo EM204... Je v ní interně zabudovaný Fet tranzistor, včetně jednoho odporu myslím na "source" větvi tranzistoru. Odpadla tak potřeba kupovat Fet a součástky kolem něj.

Obrázek

Zde je deska s obvodem - jsou tam prakticky dva samostatné obvody ve stylu klasického "schoeps". Jeden obvod je pro jednu elektretovou kaspli (kardiodu), druhý obstarává zbývající dvě.... Taky je tam část, která reguluje 48V na potřebné napětí 10V...

Obrázek

Výstup z té desky vede do 5pin xlr konektoru, který pouští dál zvlášt symetrický MID signál z kardiody a zvlášt SIDE signál z osmičky.... Na vstupu/výstupu je filtr proti rušivým frekvencím, který tvoří tlumivky a kondíky napájené přímo na konektor.

Obrázek

Elektretové mikráky mají tu výhodu, že je nemusíte živit vysokým polarizačním napětím. Obecně elektretové kapsle jsou stavěny na použití s napětím cca 10V. Samozřejmě menší je také možné... Zesák, která následuje kapsli tak nemusí být nijak složitý a prakticky postačí absolutně jednoduchý obvod. Když to přeženu do absurdna, tak je možné postavit velmi obstojný mikrák s elektretovou vložkou i pouze s jedním odporem a jedním elektrolytickým kondíkem (zadejte do googlu "Simple P48" a můžete si počíst, včetně měření apod.).

Obrázek
Obrázek

Chtěl jsem si postavit mikrák na roomy a taky na stereonahrávání klasiky španěly, kde interpret, kterého často nahrávám, hraje dost tichých pasáží prsty. U jiných mikráků jsem zažil problém se šumem. U této elektretové kapsle je citlivost dost velká, takže problém odpadl.

Navíc interpret hodně hlasitě dýchá (astmatik), což mi vždy pobraly i mikráky… S tímto MS mikrákem nasměřuju největší útlum osmičky právě do míst, kde má ústa a kardiodu natočím dolu někde třeba pod díru kytary... Dá se tím pak toto dýchání v nahrávce docela dost potlačit :-)

Obecně nahrávání MS technikou jde docílit i dvěma mikráky, kdy jeden je v osmičce a druhý v kardiodě (či kouli). S tímto mikrákem odpadá použití dvou samostatných mikráků a vše je v jednom balení.

Za pár peněz hodně muziky.

Uživatelský avatar
Amorph
Moderátor
Příspěvky: 5036
Registrován: 24 lis 2005 22:22

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od Amorph »

to vypada super:) Jsem zvedavej, jak to bude fungovat a treba pak na nejake ukazky jak to zni.

vasek
Příspěvky: 2261
Registrován: 11 úno 2005 12:04

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od vasek »

Zajímavé. Aplikace, která mě hned napadla, je sbírání ambientu někde při live nahrávání. Oproti dvěma mikrákům je to jednodušší, rychlejší na instalaci a nikdo nemůže rozdrbat pozicování těch 2 mikráků vůči sobě. Samozřejmě nejdůležitější je to, píše Amorph jako poslední.

Uživatelský avatar
marylin
Příspěvky: 316
Registrován: 25 bře 2013 15:18

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od marylin »

Zde surová nahrávka španěly: Zde upravená - reverb, EQ, trochu komprimace: Signál z osmičky byl zkopírován do samostatné stopy, a na ní obrácena fáze. Pak to bylo přimícháno k mono signálu z kardiody.

matucha
Příspěvky: 5772
Registrován: 24 kvě 2002 19:30

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od matucha »

Zni vpohode.

Misto kopirovani signalu do dalsi stopy a obraceni faze je asi lepsi to mit nahrany cely jako stereo stopu a hodit na to Voxengo MSED nastavenej do modu Decode. Ve slozitejsich sessnach se s tim pak lip pracuje ;).

Uživatelský avatar
marylin
Příspěvky: 316
Registrován: 25 bře 2013 15:18

Re: Marylinovo "DIY"

Příspěvek od marylin »

Diky za tip. Neznal jsem ten plugin.

Jsem spokojeny s celkovym vysledkem.

Nejdrazsi soucastka na tom mikraku byl drzak kapsle z 3D tiskarny....vysel asi na 500kc. Urcite by se dal vyrobit jinde levneji. Jedna kapsle 16usd. Za necele 3 tisice se to da vyrobit.... Pokud bych si drzak udelal doma sam a nedelal k tomu Y kabel se tremi neutriky, ale vyvedl kabely z mikraku primo ven (jak to lidi delaji), tak by to vyšlo pod 2000kč.

Jeste chci tu kapsli pouzit s km84 obvodem s trafem. Uz to mam navrhle.

Ten svet electretovych kapsli me zacal hodne bavit... Dobre elektretove mikraky jsou i stare Nakamichi cm300, ktere tu mam 3 a chystam se je predelat na fantom. Taky maji kapsli Primo. Ta kapsle ma brutalni grafy (hlavne 180) a je dost oblibena pro outdoorove nahravani....

Odpovědět