Fukovo Balanced Keyboard :)

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
vasekg

Re: Fukovo Balanced Keyboard :)

Příspěvek od vasekg » 01 bře 2014 11:54

No já se na tento systém už nemůžu předělat, bolelo by to prsty i hlavu. Ale chápu Františkův pohled, on to prostě bere ryze matematicky.
Dokonce si myslím, že pokud se člověk začne od nuly učit na tomto modelu, naučí se hrát daleko lépe a dříve. Prostě to všechno půjde lépe zapamatovat a odvodit - za předpokladu dalšího lepšího značení - třeba barevného.

Hodil jsem to sem jen pro rozproudění diskuze - a povedlo se :)

Fuka v tomto smyslu napsal několik článků a přednášek. Stojí to za přečtení :)

Mimochodem Fuka není první, takových pokusů na netu jsem našel několik.

Vašek

jusuf

Příspěvek od jusuf » 01 bře 2014 12:34

Keď človek rozmýšľa hudobne-matematicky - FF určite - tak každú stupnicu / akord odvodzuje cez intervaly. Čiže viem, aký "pattern", alebo skor "template" platí pre dur (2212221). Tak pri takomto myslení by asi nebol problém hrať na "balanced" klávesnici.
Ale poznám ľudí (klavíristov) , ktorí majú vyložene nabiflené , že F dur = 1 b , Cis mol = neviem koľko # - tak títo by sa to akurát museli nabifliť ináč... :-)

Ale - na určitej úrovni hrania (jednoduchšia hra pre zábavu, ku spevu a tak) je klasická klávesnica ergonomickejšia - možnosť zahrať čokoľvek len na bielych pri Fukovej klávesnici odpadá.

hubert

Příspěvek od hubert » 01 bře 2014 14:45

a nestacilo by zamenit bielu a ciernu farbu klaves tak aby to farebne zodpovedalo sucasnemu systemu a popritom zostane zachovany jednoduchy patern?....alebo sa mylim?

Axerathix

Příspěvek od Axerathix » 01 bře 2014 15:11

nechapem presne tvoju otazku, ale ak som ta spravne pochopil, tak sa to neda, pretoze by sa vratil v podstate späť na sucasnu. On v podstate nic ine neurobil, len zamenil klavesy takto ako ich vidis, to je cele.

hubert

Příspěvek od hubert » 01 bře 2014 15:48

no myslel som to tak ze zostali by vsetky klavesy fyzicky rozlozene tak ako to navrhol on teda na striedacku cely ton/polton, akurat aby sedeli farby a napr C bolo biele tak vymenit faby niektorych klaves medzi sebou cize fakticky by to sedelo so sucasnym systemom ale opticky by to vyzeralo inak niekde by bola proste cierna dolu a biela hore :) v ramci prehlbenia toho chaosu :)

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 01 bře 2014 16:10

jo toto co huberta napadlo ma tiez napadlo... to by mozno nebolo zle :-)

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 01 bře 2014 16:15

mne by sa to lubilo takto: jedna oktava biela, jedna čierna atd.. + C a G by boli inej farby..
moj syn sa zrovna učí prvé akordy na klavíry a ked som mu toto ukázal tak bol nadšený :D

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 01 bře 2014 17:23

Axerathix píše:no, az taky totalny zmetok to nie je, ked si uvedomite, ze ked zahrate na tomto iba biele klavesy, tak vam vznikne celotonova stupnica.
toto je predsa hlupost .. ked zahras len biele , alebo len cierne , tak tam mas aj cele tony aj poltony .. prave na klasickom klaviri , mas na bielych cele tony .. co sa na fukovej klavesnici neda ..

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 01 bře 2014 17:25

inal nerozumel som v tom videu jednej veci .. on hovori ze mu chybali klavesy .. to je jasne .. ale predsa aj tie spinace pod klavesami musel pridavat .. neviem si predstavit , ako to vlastne cele zmontoval dokopy ..

Axerathix

Příspěvek od Axerathix » 01 bře 2014 18:40

Pytkin píše:
Axerathix píše:no, az taky totalny zmetok to nie je, ked si uvedomite, ze ked zahrate na tomto iba biele klavesy, tak vam vznikne celotonova stupnica.
toto je predsa hlupost .. ked zahras len biele , alebo len cierne , tak tam mas aj cele tony aj poltony .. prave na klasickom klaviri , mas na bielych cele tony .. co sa na fukovej klavesnici neda ..
Nie je, pretoze na klasickom klaviri mas na bielych aj cele aj poltony (medzi E a F, H a C) a mas ich o jeden viac. On ma na bielich toto ( to len pre ukazku ) C, D, E, F#, G#, A#, vsimni si, ked hra akord, vzdy stlaci prve dve cierne alebo biele klavesy medzi ktorymi ma este jeden klaves danej farby a + jeden klaves opacnej farby, co je znak toho ze tam ma celotonovu. AK by zahral tri biele, alebo cierne znelo by mu toto C, E, G#. Ak si predstavis na klaviri ze tony F,G,H budu cierne a F#, G#, A# biele, tak mas jeho klavesnicu, tiez budes hrat 2x jednu farbu 1x ciernu farbu.

jusuf

Příspěvek od jusuf » 01 bře 2014 18:48

Axerathix má pravdu s tou celotónovou stupnicou - v zmysle, že každý ďalší tón postupnosti je vzdialený o celý tón. Len neviem, načo presne by bola taká ľahko dostupná celotónová stupnica - jediné použitie, čo si spomínam je na začiatku Space Lab od Kraftwerk-u... -)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 01 bře 2014 20:29

aha .. tu narazame na chapanie vyznamu cely ton .. pre mna je to C D E F G A H C .. ak berieme interval dvoch poltonov , potom by to fungovalo ..

MDudas

Příspěvek od MDudas » 02 bře 2014 01:36

Kokso, to je pi....na !!! :shock: :shock: :shock:
Ten Fuka bol kedysi moj idol, a takto mu to na starsie kolena zapeka... ITckar, ktory chce vsetko ucesat a systematizovat...
Keby aspon poriadne rozumel veci. Krasna ukazka toho, ze cim clovek menej vie, tym je bohorovnejsii. Proste iba pride, prehlasi vsetkych "za idiotov", a svetu objasni, ako ma vyzerat klaviatura. NIKTO pred nim este NIKDY nad takouto genialnou myslienkou nerozmyslal. Myslim, ze je to na Nobelovku.
---
V dalsom kroku by mohol navrhnut - pismena abecedy vymenit za cisla od 0 po 40....
(ale inak dobra tema na diskusiu :) )

edit: Odvolavam, neni to pi....na, ale iba Fukov mentalny experiment za 5x80 Kc.
("kdyz jsem se ... ja nevim... skoro 40 let ucil hrat na normalni klavir, tak je to najednou neco novyho...."
"zajima mne, co se mi s tim jeste podari zajimavyho vymyslet")

jazzym

Příspěvek od jazzym » 02 bře 2014 10:01

:D možno sa raz stane černoch v amerike prezidentom .. :roll: nie ten čo prave je ale poriadny ..
a možno raz nebudu mať klaviry čierne klavesy take male a v menšom počte :lol:
podla mna by trochu rovnopravnosti poltonom neuškodilo , .. mohli by byť kludne vsetky klavesy biele a bez značiek ,,šak sa treba orientovať podla sluchu ,..
z toho sučasneho systemu zvraciam .. snažim sa na stare kolena naučit trochu behat po stupniciach , ale je to hroza s tymi štrbinami.
volte poriadok.. volte balanced keyboard :palec+: 8)

jazzym

Příspěvek od jazzym » 02 bře 2014 10:44

Zaklad tvorby stupnic su intervaly ..
zavrem oči a idem po klavesach .. začnem G bielou, preskočim Gis stlačim A preskočim Ais stlačim H , teraz nepreskočim stlačim C (u balanced by som v tomto pripade prešiel z dolnych klaves na horne ),... proste prirodzene :wink: , v dalšom nepreskočeni sa vratim na dolne klavesy .
super podla mna

Odpovědět