Hudební nadšení vs. nechuť tvořit

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
delay

Re: Hudební nadšení vs. nechuť tvořit

Příspěvek od delay » 29 dub 2013 08:55

Se obávám, že tohle je ryze indivudiální... Mě se za 15 let nic podobnýho nestalo, všechny deprese jsem vlastně vždycky řešil hudbou, ale samozřejmě jsou chvíle, kdy si řikám, že bych to vyměnil třeba za cestování a tak... Ale nakonec si sebe představím třeba na Zélandu a stejně bych tam asi seděl s nějakou kytarkou a dělal písničky.

Tohle je asi klíč - když se ráno vzbudím a nemusím do práce, tak vím, že jsem muzikant a můžu jít tvořit, můj volnej čas s já = z 90% hudba, to samý platí odpoledne po práci nebo třeba večer, když vím, že ráno nemusím vstávat. A tak je to pořád. Z nějaké svojí podstaty... nebo možná ego ti pořád říká, běž a tvoř. Osobně spíše řeším proč? nebo kdy? než co?, protože materiálu je hodně a času málo. Je asi úplně jedno, jakej je tvůj hlavní nástroj, ale určitou roli hraje i prostředí, teď na jaře v parku chytneš určitě něco jinýho než doma v temným koutku, pak ti stačí asi miniKey na baterky + nějakej chytrej telefon a sluchátka (v mém případě kytara) a vyrazíš do terénu, důležitý je se propojit s tím prostorem, pracujou tady i oči, narozdíl zase od kutlochu, kdy se ti většinu snaží cenzurovat mozek...

Venku ten mozek převálcujou základní smysly - vidíš krásu, citíš (stromy, kytky), vnímáš vítr, chlad i slunce, slyšíš ptáky, vodu. Tohle celý samo o sobě je inspirativní background, tak bych to zkusil, když mám motiv, zapnu diktafon a pak s tím třeba pracuju doma...

Oxyygen
Profesionál

Příspěvek od Oxyygen » 29 dub 2013 08:56

Ja jsem se dostal do faze, kdy uz nerozlisuju jestli je ta hudba moje nebo ne.
Pokud ji konfrontuju 1:1 zakonitě jsem musel dospět k tomu, že moje hudba je řemeslně ok, ale průměrná.
A má smysl investovat penize, cas a energii, kdyz vytvorim pouze neco prumerneho?
Neni lepsi si uzivat prvoligovou hudbu bez zateze, že je nekdo lepsi nez ja?.:-)

Mozna je to dano tim, že mám pulrocniho syna, a musim mnohem vice premyslet jak nalozit s casem.
Vyhodou je moje prace, ze tam si audiokreativitu vybijim.
Výroba reklam, jingles a prom pro síť rádií Radio United
http://www.semamastering.cz | http://www.kiss.cz | http://www.bandzone.cz/mellowpower

delay

Příspěvek od delay » 29 dub 2013 09:06

Oxygen: Asi sis odpověděl, ale pokud bych to měl nějak reflektovat na sobě, tak cítím, že jsou zde zástupy kvalitnější hudby i interpretů, ale zároveň mám nezničitelnou sebejistotu, že hudba, kterou dělám je prostě moje a není třeba jí porovnávat obsahově, můžu se snažit o lepší zvuk a taky aranž, ale jádro a podstata musí fungovat elementárně a vždy. Něco jiného je potom množství překážek, které brání k jejímu zhmotnění, ať již ten zvuk nebo třeba interpretační omezení. Nicméně opětovný vnitřní dialog ti vždy najde cestu a zjistíš, že to tak má být z určitého důvodu.

soimmo_two

Příspěvek od soimmo_two » 29 dub 2013 09:27

Je smutné vidět, jak i hudbu pohlcuje soutěžní přístup. Za chvilku budem soutěžit i při čištění zubů a spousta lidí si radši zuby nevyčistí, protože by to nezvládli dobře.

A pozor na to, nekvalitní a nemoderní hudba může výrazně poškodit Vaše ego. Stane se z Vás nemoderní a nekvalitní člověk !!! :lol:

No a tady někde spatřuju jádro problému s nedostatkem kreativity. V neustálém analytickém srovnávání s ostatníma.
Jirka Štolfa

longsleeper

Příspěvek od longsleeper » 29 dub 2013 09:43

soimmo píše:No a tady někde spatřuju jádro problému s nedostatkem kreativity. V neustálém analytickém srovnávání s ostatníma.
Tak.

Oxyygen
Profesionál

Příspěvek od Oxyygen » 29 dub 2013 09:45

To neni o soutěžení, člověk tu má omezený čas a je dobré si občas říct, jestli ho to vnitřně uspokojuje a smirit se s tim, ze jsou tu i jine veci, nez tvorba hudby. A mě už nestačí pocit, že je to moje a že jsem si to udělal sám. Nedávno tady zazněla myšlenka, že není ostudou být profesionální posluchač.
To mě ted bavi vic. Tim spis, ze mám zkusenost s tvorbou a dokazu si vice uzivat nuance.
Ted treba energii investuju do neceho tak "prizemniho" jako vychova syna, ci odvadet praci (zamestnani) jak nejlepe umim.:)

A koneckoncu ten thread je o tom, ze tazatele tvorba neuspokojuje, takze je otazka, zda nehledat stesti jinde nez ve tvorbe hudby. Navic nic neni definitvni
http://www.semamastering.cz | http://www.kiss.cz | http://www.bandzone.cz/mellowpower

delay

Příspěvek od delay » 29 dub 2013 10:31

Oxygen: Chápu. Nejde o frázi, že hudba je moje. Spíše je to určitý komunikační kanál, který si člověk vybuduje a díky němu něco příjmá a zažívá, ačkoli je to zkreslené a nedokonalé, říká se tomu asi můza... Stane se to tvou součástí, možná i životním stylem, navzdory tomu, že ti to nevydělá na živobytí. Děti mám taky, 2. A to první mi dalo více hudby a motivace než jsem měl před tím. Na druhou stranu cítím, že přicházím o spostu hudby, kterou bych mohl poslouchat na kvalitních bednách nebýt investice do produkčního vybavení... :lol:

James L.

Příspěvek od James L. » 29 dub 2013 11:53

Z toho co jsem v tomto vlákně zatím četl jsem zkoušel snad všechny varianty, co tu zazněly, ale nejvíc funguje, když si koupím něco nového, předělám prostředí, naposlouchám novou hudbu...

Negativní účinky má na inspiraci stres.

Opravdu velmi pozitivní - ženská (pokud zrovna necepuje, že jsem někde nechal ležet hadry) :D

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 29 dub 2013 12:15

Oxyygen píše:Ja jsem se dostal do faze, kdy uz nerozlisuju jestli je ta hudba moje nebo ne.
ja nejak nechapem ako by mi mohla cudzia hudba dat to čo mi dáva moja.. to ako by som povedal že stačí ked má deti sused, tak načo budú mne.. len moj pohlad na vec..

Oxyygen
Profesionál

Příspěvek od Oxyygen » 29 dub 2013 12:19

No protoze neni hudba moje a cizi, ale jen skvela a horsi. A ja nechci delat horsi hudbu.:) Pokud budu mit pocit (a pro ten se to dela),ze je moje hudba skvela, nebude vznikat neco jako tenhle thread.

A neni to o technice, ale o tom, ze lepsi autori maj tu lehkost - ta se neda dle meho nazoru naucit. Tu clovek musi mit v sobe.

A neni to o penezich, zkusenostech ci spolupracovnicich.

Minulej rok jsem narazil na kapelu Kamp! Jsou to usaty kluci s Polska, maj stejny podminky jako ja - nemaj za zady zadnou velkou produkci. Presto jsou schopni vyprudukovat hudbu svetovych parametru, s lehkosti a samozrejmosti (a presto to je prakticky neznama kapela)- a na to pri sve ucte k sobe nemam.:)
VS:

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 29 dub 2013 12:41

ono to je jednoduche.. ja som nikdy pri hudbe moc na to 'sutazenie' nedal.. nesnazol som sa trafit do tych 'sablon' .. proste som si hudbu robil podla seba podla toho co sa mi paci.. vysledok je ten ze mi to nikto nechce releasnut - zo vsetkych labelov mi vacsinou bud neodpisali alebo odpisali ze 'super hudba, je to fajn, ale nie celkom nas styl' :-)))) Ale som s tym zmiereny, hudbu berem ako hobby a vnimam to tak ze pravdepodobne na to proste nemam vyladit to presne podla tych sablon... Neviem sa proste natolko odputat od toho vlastneho 'pohladu' a od toho ze veci ktore v tej sablone az tak rad nemam, proste robim trochu inak aj ked by som nechcel...

takze proste je to o tom - bud si chce robit clvoek len pre seba do suflika alebo to davat zadarmo na stiahnutie - alebo chce robit tak aby to bolo releasnutelne, zaujimave pre trh, pre posluchacov ktorych zaujima hudba drziaca sa urcitej sady pravidiel relativne presne - (co nieje vobec lahke robit takto hudbu - prave naopak, je to o vela tazsie nez si robit hudbu 'podla seba' a nie kazdy to zvladne)

Hammond

Příspěvek od Hammond » 29 dub 2013 12:43

Oxigen: Akoze nieje "moja a cudzia hudba"? To ze je hudba horsia a lepsia nijako nemeni fakt, ze je sakramentsky rozdiel medzi pocuvanim cudzej hudby a tvorenim tej vlastnej. Ja som napriklad skladal hudbu od malicka, ci uz vaznu hudbu pre klavir (pritom som si nikdy nemyslel ze prekonam Chopina, Beethovena a inych), tak aj koplet hudbu vratane textov pre nasu kapelu (pricom som si nikdy nemyslel, ze nou spravim dieru do sveta a nijako ma to nefrustruje). Fakt nechapem tvoj postoj. To zatoze Peter Sagan je spickovy cyklista, tak ja uz sa nikdy nemam ist biciklovat?? Mna tvorenie hudby obohacuje, moja profesia je pritom od hudby na mile vzdialena, taktiez ma bavi a kedze pracujem vo vyskume musim to robit s maximalnym nasadenim. Ale nikdy by ma nenapadlo svoj dost obmedzeny volny cas venovat na este hlbsie sa zdokonalovanie vo fyzike. Tiez uz mam rodinu a dve deti a popri tom si bez hudby (tej vlastnej!!) zivot neviem predstavit.
Naviac, keby kazdy hudobnik a umelec uvazoval ako ty, umenie ako take by zrejme prestalo existovat, pretoze nikto by sa nedostal cez svoje zaciatky a rozne stupne profesionalneho vyvoja, kedze po zrovnani s najlepsimy dovtedy vytvorenymi dielami by to rovno zabalil. Z tvojich prispevkov mam dojem, ze si ten pocit, ktory ludia zazivaju pri vlastnej interpretaci a tvore nikdy nezazil. Len moj nazor.
Naposledy upravil(a) Hammond dne 29 dub 2013 12:56, celkem upraveno 1 x.

dano

Příspěvek od dano » 29 dub 2013 12:47

Ono je to vsetko strasne individualne. Naozaj jedine co je dolezite v tomto pripade je to, ako to budeme brat my sami.

Oxyygen na to pozera cez vysledok, pre mna je napriklad podstatne dolezitejsi samotny tvorivy proces, ked vznika nieco, o com dopredu sam netusim ako to dopadne a v niecom je to taky zazrak vlastne. Bez ohladu na to, ci to potom niekto ohodnoti ako podpriemerne, priemerne, alebo nadpriemerne.

Mimochodom aj hodnotenie hudby alebo ine tvorby nie je nikdy absolutne a jednoznacne - vysledok moze byt napriklad priemerny co sa remeselnej zrucnosti tyka, ale uplne nadpriemerny co sa tyka atmosfery a napadu a podobne. Napriklad krasny priklad je kapela Zive kvety - podla mna hudobne uplne priserne, ale maju svojich posluchacov a nie je ich malo prave preto, ze je to autenticke a vedia sa s tym stotoznit. Takze uhrat to na porovnavanie asi nie je uplne stastny napad. Hudba nie je sport, ze bud zabehnes 400m za 40 sekund, alebo nie. Ale samozrejme ked to Oxygenovi takto vyhovuje, nie je o com.

Mne sa praveze pacia take tie pristupy k umeniu, ake sa vyuzivaju v roznych terapiach. Ze ludia kreslia a o ziadnom sa neda povedat ze vie kreslit alebo nevie. Proste kreslia. Alebo spievaju, alebo tvoria nieco ine. Lebo tvorivy proces nie je o vysledku, ale o samotnom procese. A vzdat sa ho len preto, ze niekto iny to robi akoze kvalitativne lepsie (???) je strasna strata v zivote. A potom je potrebne ju kompenzovat niecim inym. A to ine nie je vzdy take zdrave uz...

Oxyygen
Profesionál

Příspěvek od Oxyygen » 29 dub 2013 13:00

Abychom neodbihali od myslenky threadu:

Cele je to o subjektivnim pocite. Tazatel se zjevne svoji tvorbou trapi a neni stastnej.

Muj vzkaz je: Pokud to nejde, nemas z tvorby vyrazne uspokojeni, neni zadna tragedie se venovat necemu jinemu. Flexibilita a realne odhadnout sve moznosti jsou "vlastnosti", ktreré jsou pro posun hodně dulezite.

Tvorba hudby je ve vysledku uplne stejna cinnost jako uvarit si dobre jidlo nebo treba vyrobit policku. Jde jen o pocit stesti a sebeuspokojeni a je jedno cim ho dosahnete

A chimera, ze tvorba hudby (umeni) je neco vic, mi v mem veku prijde uz detinska.:)

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 29 dub 2013 13:40

Oxyygen píše:Tvorba hudby je ve vysledku uplne stejna cinnost jako uvarit si dobre jidlo nebo treba vyrobit policku. Jde jen o pocit stesti a sebeuspokojeni a je jedno cim ho dosahnete

A chimera, ze tvorba hudby (umeni) je neco vic, mi v mem veku prijde uz detinska.
Teda, velmi casto sa nemozem stotiznit ked nieco napises, ale s tymto teda suhlasim do poslednej bodky :-) Mam na to uplne rovnaky nazor ...

Odpovědět