Hudební nadšení vs. nechuť tvořit

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Sonarmusicman

Hudební nadšení vs. nechuť tvořit

Příspěvek od Sonarmusicman » 28 dub 2013 15:04

Milí kamarádi. V roce 2011 jsem byl pohlcen tvořivým nadšením a skládal jsem jednu písničku za druhou. Nyní jsem ve stavu jako jeden můj kamarád, který má kytaru a řekl mi, že měl období, kdy na kytaru 2 roky nesáhl a akorát se na ni prášilo. Máte nějakou fintu, jak v sobě opět tvořivé hudební nadšení nastartovat? Někdo se napije vína, jiný si dá trávu či něco tvrdšího. Já mám bohužel od doktora alkohol zakázaný a drogy neužívám a užívat nechci. Tak jestli budete vědět o nějaké fintě, budu rád, když mi to sem napíšete. Moc díky.

STi

Re: Hudební nadšení vs. nechuť tvořit

Příspěvek od STi » 28 dub 2013 15:18

FB | SC | T

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 28 dub 2013 15:21

pravidelne prechadzam takymito fazami (aj momentalne som v jednej)... casto mi pomoze zmenit prostredie (v zmysle nastroje, syntaky, iny DAW) a inspiracia sa zase vrati... alebo zacnem viac pocuvat kopu novej hudby - to tiez pomaha...

inak len treba mat trpezlivot - ono to vacsinou prejde :-) ... jedine ze by nepreslo ale potom aj tak nema zmysel sa do toho nutit, radsej si najst nove hobby :-D

edit:

STI: vyborne rady, dik :-)

biscuit

Příspěvek od biscuit » 28 dub 2013 15:23

mam casto tyhle chvile a naucil jsem se to neresit. je to pro me konicek, tak to delam, kdyz se mi chce a (bodka) ;)

jackies

Příspěvek od jackies » 28 dub 2013 16:08

petr.sadek píše:Milí kamarádi. V roce 2011 jsem byl pohlcen tvořivým nadšením a skládal jsem jednu písničku za druhou. Nyní jsem ve stavu jako jeden můj kamarád, který má kytaru a řekl mi, že měl období, kdy na kytaru 2 roky nesáhl a akorát se na ni prášilo. Máte nějakou fintu, jak v sobě opět tvořivé hudební nadšení nastartovat? Někdo se napije vína, jiný si dá trávu či něco tvrdšího. Já mám bohužel od doktora alkohol zakázaný a drogy neužívám a užívat nechci. Tak jestli budete vědět o nějaké fintě, budu rád, když mi to sem napíšete. Moc díky.
Přestaň hledat zvuky, nové VSTi a VSTfx. Vyprdni se na tunění zvuku. Vyser se na lovení gearu.
Tohle ti v ničem nepomůže. Jen se zahltit a projebat čas pro opravdovou tvorbu muziky.
UJASNI si (opravdu si ujasni) proč muziku děláš.
Odpověď, nebo vyřešení, na občasnou nebo úplnou stagnaci pak možná najdeš sám.

Fillippos

Příspěvek od Fillippos » 28 dub 2013 17:06

Mně pomáhá většinou tvrdé sebedonucení, ikdyž se mi nechce. Samozřejmě jak kdy.. :wink: Ale musel jsem si na tenhle přístup přijít až po tom, co jsem takhle prosral pár let! NEBOLI, jak zpívá Pražský výběr: "S tím svýn talentem, marná sláva, můžeš si brnkat tak koledu." Nebo se na věc podívat jako Biscuit a máš klid.

tony9

Příspěvek od tony9 » 28 dub 2013 17:44

Tak já procházím různýma obdobíma.Denně si tak lehce vičím na housle, no a to víš prostě někdy se musím i nutit.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 28 dub 2013 18:31

jackies píše: Přestaň hledat zvuky, nové VSTi a VSTfx. Vyprdni se na tunění zvuku. Vyser se na lovení gearu.
Tohle ti v ničem nepomůže.
Prepac ale v tmto bode hlboko a zasadne nesuhlasim... to je strasne subjektive, zavisi to od toho aku hudbu clovek tvori, ako ju vnima... mna takmer za kazdu novu skladbu moze inspiracia nejakym novym syntakom a jeho zvukmi... taktiez vzdy pri prechode z nejakeho DAW ktory pouzivam u z dlhsiu dobu na nejaky novy u mna vyskoci strmo krivka tvorivosti a opat zacle klesat (skoro exponencialne) ked dany DAW zmaknem, naucim sa a vychytam jeho detaily...

Samozrejme finta je v tom ze nie ze so naistalujé miliardu pluginov z ktory ch vacsinu ani poriadne nespustim - aj tu plati menej je viac.. vybrat si nieco, co ma zaujme, a to detailne preskumat do posledneho detailu, po at to ako vyskumnu cestu ktorej vedlajsi prosukt je sklaba :-) Aspon tak to mam ja...

Tommy Dee

Příspěvek od Tommy Dee » 28 dub 2013 19:01

Mne pomáha nerobiť muziku za každú cenu, ale urobiť si tiež čas na ostatné veci. Proste si sem tam dopriať pokoj. Tiež ma veľmi inšpirujú rôzne videá (najmä zábery na producentov priamo zo štúdia) na YouTube, niečo sa mi zapáči, chcem to vyskúšať tiež. Často sondujem po Soundcloude a všímam si čo sa používa a snažím sa to aplikovať u seba. Možno ma to stále baví pre to, že sa skôr hrám ako "tvrdo makám".

jackies

Příspěvek od jackies » 28 dub 2013 19:32

dendy píše:
jackies píše: Přestaň hledat zvuky, nové VSTi a VSTfx. Vyprdni se na tunění zvuku. Vyser se na lovení gearu.
Tohle ti v ničem nepomůže.
Prepac ale v tmto bode hlboko a zasadne nesuhlasim... to je strasne subjektive, zavisi to od toho aku hudbu clovek tvori, ako ju vnima... mna takmer za kazdu novu skladbu moze inspiracia nejakym novym syntakom a jeho zvukmi... taktiez vzdy pri prechode z nejakeho DAW ktory pouzivam u z dlhsiu dobu na nejaky novy u mna vyskoci strmo krivka tvorivosti a opat zacle klesat (skoro exponencialne) ked dany DAW zmaknem, naucim sa a vychytam jeho detaily...

Samozrejme finta je v tom ze nie ze so naistalujé miliardu pluginov z ktory ch vacsinu ani poriadne nespustim - aj tu plati menej je viac.. vybrat si nieco, co ma zaujme, a to detailne preskumat do posledneho detailu, po at to ako vyskumnu cestu ktorej vedlajsi prosukt je sklaba :-) Aspon tak to mam ja...
Finta je v tom, že žádné plugins prozkoumávat nemusí když chce dělat muziku.
Je to právě ta ztráta času a hrozba zacyklení pořád pátrat po píčovinách, zkoušet každou kravinu a muzika jako taková stojí.
Člověk si pak začne myslet že tyhle tuny všeho k muzice potřebuje, musí mít a zůstane jen u zkoušení.
Gear :
Dost lidí si myslí, že bez bez drahých monitorů, převodníků ... ani vlastně nic pořádného nemůže udělat.
To je další demotivace ( a samozřejmě omyl )

Také je otázka, zda-li to rejpání se ve všem možným člověka nebaví víc, než dělat hudbu :wink:

Samozřejmě souhlasím, že některý zvuk tě inspiruje k vytvoření nějakého kousku.
Nejsme vepři :wink:

dano

Příspěvek od dano » 28 dub 2013 19:45

Ja som tymto obdobim prechadzal viac, ako 5 rokov. V roku 2005 som dal dokopy cedecko a potom prisiel utlm jak diva svina. Velky podiel na tom mal divny pocit, ze uz nic lepsie neurobim, ze sa vykradam a podobne. Proste blok v mojej hlave ktoreho som sa nedokazal zbavit (a stale tam este nieco z toho ostalo). Nedokazal som len tak "skladat do suflika", tvorit pre radost bez ohladu na vysledok a vsetko co som zacal robit som uz v momente posudzoval ako hotovy produkt a nie ako nie z coho nieco moze byt, ale kludne aj nemusi. Do toho este prisiel jeden rodinny otras a podstatne viac prace ako pocas skoly z ktorej je clovek vecer akurat tak zrely na postel a pauza bola na svete :-)

Teraz sa k muzike postupne vraciam, ucim sa nebrat to tak vazne a len tak si zahrat a postupne nenasilne davam dokopy novy material. Ukladam si aj rozne nastrely a po case sa k nim vraciam a casto ma sameho prekvapuje, ze sa to aj da pouzit na dalsiu pracu :-) Zaroven som oprasil niektore starsie veci z CD a robim z nich nove verzie ktore bud pouzijem alebo nie. A hlavne sa to doslova ucim nebrat ako tvorbu, ani ako nieco zavazne, z coho by som mal mat stres. To je na tom to najtazsie ako zistujem.

U mna bol este jeden velky problem. Prve veci som robil na Yamaha SY77, k tomu som mal jeden modul Roland JV1010 a cele som to sekvenceroval na Atari 1040 STFM cez Cubase. Ziadne audio, proste len poctive MIDI a doslova par zvukov oproti dnesnym moznostiam. nakoniec somto cele nahraval v profi studiu za nie male peniaze.
Ked saom sa pokusal pocas tych 5 rokov k hudbe vratit, zrazu som mal milion zvukov a moznosti a tam to aj koncilo. Pri tych zvukoch a moznostiach. Viac som browsoval zuky ako ich pouzival a najvacsi problem bol co z toho vlastne pouzit a co nie.
To som vyriesil tak, ze som znovu maximalne okresal technicke moznosti - Cubase Essential 4 (teraz samozrejme na PC a s audiom), Motif, SonicCell a do 10 VSTi. To je vsetko. A snazim sa nehladat, ale hrat a tvorit.

Takze toto je moja cesta a moje zistenia, snad inspiruju :-)
Naposledy upravil(a) dano dne 28 dub 2013 20:10, celkem upraveno 1 x.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 28 dub 2013 20:08

dano píše:Ukladam si aj rozne nastrely a po case sa k nim vraciam a casto ma sameho prekvapuje, ze sa to aj da pouzit na dalsiu praci
jo jo toto presne !!! aj ten sebamensi napad, ak sa zrovna nedari rozvinut ho, si treba odkladat na horsie casy :-) funguje to prekvapivo dobre...

dano

Příspěvek od dano » 28 dub 2013 20:12

presne tak. hlavne cokolvek co clovek vidi, pocuje citi alebo inak preziva je vzdy strasne ovplyvnene aktualnym rozpolozenim - fyzickym, mentalnym aj citovym. a preto nieco co sa moze zdat v jeden moment ako uplny nezmysel moze v iny cas a za inych okolnosti sposobit uplnu revoluciu. a preto treba odkladat co to da :-) nehovorim ze to bude vzdy pouzitelne, ale aj 10% je niekedy viac ako dost...

Fillippos

Příspěvek od Fillippos » 28 dub 2013 20:24

dendy píše:
dano píše:Ukladam si aj rozne nastrely a po case sa k nim vraciam a casto ma sameho prekvapuje, ze sa to aj da pouzit na dalsiu praci
jo jo toto presne !!! aj ten sebamensi napad, ak sa zrovna nedari rozvinut ho, si treba odkladat na horsie casy :-) funguje to prekvapivo dobre...
Jj, takhle tvořili Pink Floyd.

dano

Příspěvek od dano » 28 dub 2013 20:27

ano, koniec koncov prave legendarny Dark Side of the Moon vznikol upratovanim v suflikoch :-) clovek by cakal od takeho diela hned od zaciatku premyslenu koncepciu a pritom to doslova takto lepili

Odpovědět