Hype aneb rady jen podle toho co jsme precetl...

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 28 srp 2006 18:00

Ctirad píše:Já se vůbec neurážím, ale štve mě, když se někdo z neznalosti naváží do jiných. Koncekonců myslíš si, že lidi z RME a dalších firem, vyrábějících profi digitální techniku jsou blbci, když dost sofistikovaným způsobem řeší ve svých produktech korekci jitteru, který podle článku na jakémci čekém webu vůbec neexistuje?
Existenci jitteru prece nikdo nepopira. Ono je taky ale potreba rozlisovat, kdy a kde muze vznikat a kdy a kde je to nepravdepodobne. A do nikoho se nenavazim, krome toho redaktora, ktery si to zaslouzi, protoze sam priznal, ze to bylo jenom o poslechu. No to je pak test dost na houby. Nelze hodnotit kvalitu media podle toho, jak to NEKOMU zni na NEJAKEM jeho prehravaci. A hlavne mi to vsechno skutecne prijde zcestne, protoze kazdy prehravac by IMHO mel umet jitter uplne odstranit (pokud by to neslo, nedokazu si vysvetlit, jak jsem mohl udelat 100% kopii pres sedm medii).

kexik

Příspěvek od kexik » 28 srp 2006 18:06

vy sa bavite jeden o koze a druhy o voze. jasne ze ked sa grabne cedo na PC tak sa jitter vyriesi softverovo; proste tym ze sa seriove audio prevedie na data, cely problem zanika

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 28 srp 2006 18:48

No ale to samy muze udelat i ten CD prehravac ne ?

kexik

Příspěvek od kexik » 28 srp 2006 19:13

drahy ano, lacny nie; dovod je proste fakt, ze z cd mechaniky nejde NIJAKA ABSOLUTNA CASOVA INFORMACIA. hodiny ziskavaju cd plejery dvojakym sposobom: bud maju pevny generator 44.1 a vtedy jitter vznika proste preto, ze mechanika nedodava presne clockovany signal, ale kadejako kolisuci, ked sa nejaky ten bit zle precita, kakat nan; alebo je tam PLL a to sa syncuje na audio z mechaniky, ale samotnym principom PLL dochadza k oscilovaniu clocku okolo spravnej hodnoty = jitter (i ked mensi ako v prvom pripade - spravidla), ked sa strati lock, PLL chip posle chybovy signal a nejaky opravar chyb nahradi vypadok nejakymi starsimi datami v medzipamati; kazdopadne
nie je tam nikde bod, kde sa skuma (a pouziva) konkretna hodnota wordu, proste sa to tisne jak prejt do klobasy dalej do prevodnika. tak pracuje lacny a trochu drahsi cd plejer. najdrahsi tam ma dsp chip, ktory funguje podobne ako v pc: robi jitter korekciu, casto upsampling, vyhladzanie, kadejake psychoakusticke finty a posiela to na kvalitny, casto 24bitovy prevodnik - v podstate to iste ako ked pouzivas foobar v pc a slusnu zvukovku... a vysledok urcite pocut

rastis

Příspěvek od rastis » 28 srp 2006 19:32

kexik - cize z toho vyplyva, ze na lacnom playeri bude zniet original CD lepsie, ako opalak na mediu z Tesca ?

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 28 srp 2006 19:37

Kermitak píše:Existenci jitteru prece nikdo nepopira.
Ten článek na cdr jí popírá dost šmahem.
A do nikoho se nenavazim, krome toho redaktora, ktery si to zaslouzi,
Já nemyslel tebe, ale tu agitku, na kterou se pořád odkazuješ.
protoze sam priznal, ze to bylo jenom o poslechu. No to je pak test dost na houby.
A o čem by měl být test v hifi časopise, když ne o poslechu? Na schémata a grafy máme amatérské rádio.
Nelze hodnotit kvalitu media podle toho, jak to NEKOMU zni na NEJAKEM jeho prehravaci.
A hodnotit třeba mikrofon, syntík, procesor nebo předzesilovač jenom podle toho, jak to někomu zní na nějakém jeho zbytku sestavy ti nevadí? Většina příspěvků na tom to fóru o ničem jiném není.
A hlavne mi to vsechno skutecne prijde zcestne, protoze kazdy prehravac by IMHO mel umet jitter uplne odstranit (pokud by to neslo, nedokazu si vysvetlit, jak jsem mohl udelat 100% kopii pres sedm medii).
Protože pořád nechápeš rozdíl mezi daty a jitterem.

Zkusíme na to jít jinak. Představ si, že máš dvě promítačky na kinofilm. První je perfektně seřízená a druhá je rozštelovaná. Když napereš identická "data" (v tomto případě film) do první, dostaneš skvělý zážitek pohyblivých obrázků, když do té rozštelované, bude to roztřesené, blikající a možná uvidíš chvílemi i dva půlobrázky najendou. To proto, že posuv filmu a clonění clonky nebudou správně sesynchronizované. A s jitterem je to přesně stejné.

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 28 srp 2006 19:43

rastis píše:kexik - cize z toho vyplyva, ze na lacnom playeri bude zniet original CD lepsie, ako opalak na mediu z Tesca ?
Ne líp, ale jinak. Pálenka z dobré mechaniky může mít menší jitter, než lisovaný originál.

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 28 srp 2006 20:03

Kermitak píše:No ale to samy muze udelat i ten CD prehravac ne ?
Může, ale bohužel takové na trhu asi vůbec nejsou. A zbastlit se to jednoduše asi taky nedá, protože by bylo potřeba měnit rychlost transportu a to je taková černá skříňka. Hlavně by to dneska už ani nemělo smysl, protože všechno směřuje na jedné straně k formátům s vysokým rozlišením a na straně druhé k harddiskům a pevným pamětem.

Pokud bych měl já řešit dokonalý CD pehrávač bez náchylnosti na jitter, tak vezmu počítačovou mechaniku co dobře grabuje, připojím k nějakému embedded kompu (ARM, MIPS nebo VIA EPIA), případně si to koupím za pár šupů hotové (hint: Xbox), přidám kvalitní D/A nebo celou zvukovku, nahraju tam nějaký linux s příslušným softwarem, obalím pár skripty a mám přehrávač jak z praku. Když k tomu přidám harddisk, tak mi to může rovnou na jedno tlačítko stahovat na disk do flacu (případně i kdykoliv opět vypálit na CD-R) a jsem táákhle vysmátý.
:twisted:

Vuid

Příspěvek od Vuid » 28 srp 2006 20:10

Ctirad:
Presvedcili jste me s kexikem ze ztrata dat v cd playeru skutecne teoreticky muze hrozit - v pripade kdyz se precteny bit nevejde do taktu casovace v cd playeru.
Stava se to ale skutecne? Soucasne cd playery by v tom pripade nebyly schopne presne cist data.
Napada me moznost jak to otestovat - zaznamenat data z digitalniho vystupu cd playeru a pak je porovnat "bitove" s cd ktere laser cetl.
Existuje nejaky takovy test nebo to z nejakeho duvodu takto testovat nelze?

Testovat prepalovanim v pc cd-rom je samozrejme postup kterym se nic nedokaze.

nimm2

Příspěvek od nimm2 » 28 srp 2006 21:22

syncro: dobře, dám jiný příklad - vaše skupiny, moderátorů atd. jsou podle toho, co je zde na webu, prostě oficiálně uzavřené - uzavřená komunita...jakto, že tedy měsíc co měsíc je tu verbovaný nový moderátor z těch lepších lidí? kexík například, ještě před pár měsíci nebyl moderátor a nyní již je, i přes to, že je tato skupina uzavřená...a další jako Cyril, Dendy atd., jsou přijati do uzavřené skupiny, která nepřijímá oficiálně nové členy...né vůbec, to není elitářství...tak ať ress napíše podmínky přijetí a né že jen někdo může být povýšen nad ostatní - žádné uzavřené komunity, to fakt nemám rád...jinak je to zde lepší opravdu zařídit jako na audionews.ru nebo tak podobně...

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 28 srp 2006 21:26

nimm2: nee to neni ziadne elitarstvo, prehanas.. ja mam moderatora uz straaaasne davno kedysi ked toto "nove" ezone (no neprestrelim ked poviem ze to boli 2-3 roky dozadu) ress rozbiehaval tak vzhladom na to ze som bol aktivny v odbornych diskusiach a si moje prispevky posobili tak ze nie som uplne mimo misu a trosku sa aj vyznam;) tak ma oslovil ci nechcem moderovat niektore thready.. a btw. prakticky vobec to nevyuzivam, nemam na to ani moc cas dozerat na thready a starat sa o to co kto kde pise...

nimm2

Příspěvek od nimm2 » 28 srp 2006 21:32

dendy: njn, nekdo tu nabidku dostane a nekdo ne...nejde mi o tebe dendy, ja vim, ze ty jsi supr clovek, tebe opravdu respektuju, jsi proste fajn...ale prijde mi to nefer, ze nejsou dana pravidla, ze ne kazdy se muze tim stat (a ja stejne nechci)...takovy guru rank je fakt uplne na nic...ale kdyz ma nekdo moderatora, redaktora - tak to uz je pravomoc :)

safa
Profesionál

Příspěvek od safa » 28 srp 2006 21:39

nimm2 píše:carloff: já sice s tebou částečně souhlasím, ale vše co jsi zde napsal, zavání čistým elitářstvím, to se na mě nezlob...vůbec, když tu vidím na ezone thready ve stylu "potrava pro kexíka", tak nechápu, proč si to tito lidé nevyžizují mezi sebou a tahají tyto témata mezi nás smrtelníky...témata, kde si přitrakává moderátor s nějakou vyšší šarží zde z ezone, mě fakt nezajímají a ještě navíc, pokud se jedná o specifické věci...opravdu, takhle to je z mého pohledu špatně..
... jako zakladatel toho zminovaneho threadu a tedy potrefena husa bych se rad ozval ... ale nemuzu, anzto jsem tenhle tvuj prispevek nepochopil.

1/ my tady nenosime "sarze", nikdo z nas tu nema ani frcky ani patent na rozum. Neni to tu ani mazarna ani gumarna, novacci tu nedelaji bufet ani saharu, nidko tu nebyhlasuje nocni nastupy na prerovnavani uzivatelsych dat ... jednoduse protoze tu nejsme na vojne.

2/ Za tu dobu co tu spolu ko-existujeme tak nejak vime jeden o druhem co kdo umi. O Kexikovi vim, ze je pomerne zbehly v konstrukci elektroniky a rad se v lescems postoura klidne i z fotky - ostatne tu neni sam. Nevidim nic elitarskeho na tom, ze kdyz jsem mel moznost vyfotit streva beden PM5 tak ze sem ty fotky hodim pro zajemce kteri se na ne radi podivaji. Myslim si, ze Kexikova odborna expertiza muze zajimat nejen me ale i leckoho dalsiho. Pripada ti tohle jako elitarstvi ?

3/ vlastne vubec nevim proc to tu resim ... ;-]
Freelance zvukař, uživatelská a prodejní podpora u Audiopro s.r.o.
http://www.soundman.cz | http://www.audiopro.cz | http://www.zvukarskaskola.cz

biscuit

Příspěvek od biscuit » 28 srp 2006 21:44

nimm2: tady nejsi na vojne, ty ranky jsou tady jen jako soucast nejmene podstatna.
hele a ty bys chtel bejt po 14ti dnech moderator? neprehanis to trochu?

nimm2

Příspěvek od nimm2 » 28 srp 2006 21:47

biscuit: přečti si, co sem napsal dendymu - to v závorkách (a ja stejne nechci), myslím odpovídá přesně na tvojí otázku...

ranky tu jsou a nejspíš budou...guru nemůže od ranku uživatel nic navíc...ale redaktor, moderátor, může - a proč jsou tedy zvané tyto "šarže" jako uzavřené komunity, kam se prý nikdo nový nepřijímá, když to není pravda - přijímají se nový lidé, ale není to veřejně nikde psáno...

já tu fakt jenom procházím, nebudu si tu pěstovat image nějakého příjemného gurua a bonvivána co všechno ví, šťourá se z nudy ve všem a s každým je za dobře...nene, viděl sem dobře, co tu je za lidi, že nováčky tu přijámají staří kmetové, ale potom se na ně sesypou po čase ty největší hovada...fakt cool...

Odpovědět