Křesťanský folk - rady, historky z natáčení, ukázky

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
rastis

Příspěvek od rastis » 26 led 2007 11:15

vasek píše:...
1/ prostě si chci vyzkoušet práci s přirozenou akustikou....
To mi pripadne ako jediny argument pre :). Aj ja by som zvazoval cosi na sposob "vsak vyskusam si" :).

parek

Příspěvek od parek » 26 led 2007 11:19

ja ted o vanocich nahraval v kostele cimbalku a dechy... eh, docela srumec, cimbalka hrala vpredu notnej kus pred oltarem, dechova sekce zas uplne cela nahore u varhanu...puvodne jsme chteli k dechum natahnout parak a dat jim kazdymu dynamickej mic, ale protoze ta nahravka ani nema slouzit k nakym verejnym ucelum, taxme se na to nakonec vybodli... je to docela velkej kostel, takze tam ta akusika vcelku vynikla, technicky sme to nakonec vyresili tak, ze cimbalku snimal AKG C300B a Rode NT1-A do stereobaze a ze stejnyho mista presne na druhou stranu smerem nahoru k varhanum miryly 2xShure PG81, ktery braly ty dechy a taky docela efektni hall ty cimbalky, pac to bralo ciste jen odrazeny zvuky, kdyz hrali oni... no, muzete posoudit sami :wink:
Čí to byl proboha nápad se timdle živit??

jehlar

Příspěvek od jehlar » 26 led 2007 11:55

Skoro omylem jsem se dostal k nahrávání koncertů duchovní hudby v kostelech, vždy tak cca 20 až 30 lidí orchestr + 30 až 40 sbor. Začínal jsem snímáním stereopárem XY, dnes už používám 8 až 10 mikrofonů. Kromě promárního XY doplňkové mikrofony před sbor a podle potřeby k méně výrazným nástrojům (cello, kb atd). Nikoliv kontaktně, vždy s odstupem. Při mixu přidávám k XY základu ostatní podle potřeby pro vyvážení celkového zvuku. Důležité je v nahrávce správně usadit pomocné mikrofony do sterea a času. Nahrávat v kostele nástroje do jednotlivých stop pro případné opravy mi přijde ujeté, buď to muzikanti dají jako live a nahrávka se upraví pouze zvukově, nebo se vypravte rovnou do studia. Ještě jsem zapoměl všechny mikrofony samozřejmě kondy.

fova

Příspěvek od fova » 26 led 2007 12:15

Vasku, ja jsem ti doporucil ty dynamiky na vokaly v kostele jako nejjednodussi cestu jak to spachat a mit to za sebou.

Jestli chces experimentovat s akustikou tak asi dle rad ostatnich (parek, jehlar, ad), ale priprav se na hodne prace. Nektere kostely maji akustiku tak mizernou, ze tam poradna nahravka proste nejde udelat. Napr. to duni ze vsech stran a mas tam straslivy reverb at delas co delas.

Mohu ti sem hodit i nejakou lehci vzorovou nahravku, ladenou spis do folku, jestli chces.

parek

Příspěvek od parek » 26 led 2007 12:29

fova: ja to ani moc nepojal jako naky rady pro vaskuv konkretni problem, v nazvu threadu jsou i historky z nataceni, ukazky, tak jsem se chtel pochlubit vlastnim vytvorem 8)
vasek: bici bych si v kostele rozhodne netrouf, ani dynamickejma mikrofonama a uz tuplem ne tak, jak jsem popsal v pripade nataceni te cimbalky... jak tady radilo uz spousta lidi; i muj nazor je, ze nastroje by byly nejlepsi ve studiu a vokaly v tom kostele. jen si vazne nejsem moc jistej tema dynam. mic, ten zvuk mi proste do nahravek nesedi :?

vasek

Příspěvek od vasek » 26 led 2007 12:52

Jsem rád, že vás to téma aspoň trochu baví a snažíte se mi pomoct.
Bicí jsem rozhodně v kostele točit neplánoval.
Díky zatím za ukázky, měl jsem v názvu threadu na mysli ty moje budoucí :-) ale rád si poslechnu nějaký vzor.
Pokud se vám nepodaří rozmluvit mi to natáčení zpěvů v kostele, tak zbývá pořešit otázku: nebude mi dělat bordel odposlech muziky, kterou jim musím pustit? Bohužel nejsem vybaven tak, aby mohli mít všichni sluchátka, a myslím, že by to s nimi stejně nezvládli.

kexik

Příspěvek od kexik » 26 led 2007 13:36

sluchatka su nutnost... odposluchy by boli problem
nehovoril si ze mas 4 spevakov? 4 sluchatka sa predsa musia najst

parek

Příspěvek od parek » 26 led 2007 13:42

ciste pro predstavu: tri verze jednoho songu z toho kostela (sorry, ten puvodni song se mi nechtelo hledat):
AKG+Rode nasmerovany na kapelu
2x Shure snimajici prostor kostela (ze stejnyho mista)
mix vsech ctyr dohromady

netroufam si odhadovat, jak dalece stejnou praci by udelal lexicon :roll:

kazdopadne jakekoli reprodukce pres normalni reprobedny se vyvaruj, z toho by nevylezlo nic dobryho...

fova

Příspěvek od fova » 26 led 2007 13:58

Ja jsem ty odposlechy doporucoval pouze v pripade nahravani 100% live jako pomucku pro kapelu, aby byla vtazena do stredu deni. Jak se ted ta debata vyvyji tak bych byl take spis asi pro sluchatka.

vasek

Příspěvek od vasek » 26 led 2007 14:31

Už potřetí :-) hlasy jsou 4 po cca 4 lidech. Možná to nepíšu dost srozumitelně. 4 holky soprán - další 4 alt, 4 chlapi tenor, 4 baryton. Já teda nevím, kolik je jich přesně, asi je jich trochu míň, ale tohle je tak plus mínus.
Pokud si myslíte, že odposlech by byl tak velkej průšvih (což si zatím tak úplně nemyslím), tak je ještě možnost nahrávat po sekcích/hlasech. Ale to by asi nedopadlo dobře.

Tudy

Příspěvek od Tudy » 26 led 2007 15:08

vasek píše:Už potřetí :-) hlasy jsou 4 po cca 4 lidech. Možná to nepíšu dost srozumitelně. 4 holky soprán - další 4 alt, 4 chlapi tenor, 4 baryton..
Hmm, tak to nejsem sám, kdo to nepochopil :)
Hlas = sekce
Petr Tudy Holubář - INSANIA, RIVER
Tvorba + dema nástrojů: http://www.soundcloud.com/tudy-cz

rastis

Příspěvek od rastis » 26 led 2007 15:15

Dobre ratam, ked ratam, ze ich je teda 16 spevakov ? Nechat kostol kostolom a natocit ich v studiu. Nechat im tam odposluch presluch / nepresluch - tak by som ja laicky postupoval...

vasek

Příspěvek od vasek » 26 led 2007 15:27

rastis: správně počítáš. Jsi pro studio, ale nepíšeš proč. Myslíš, že pluginy umí plnohodnotně nahradit akustiku kostela? Můj názor je, že ne, na tom je celá ta taškařice postavená.

fova

Příspěvek od fova » 26 led 2007 15:40

16 lidi? Ja jsem take doposud myslel, ze jsou 4. :-)

At uz to budes nahravat v kostele nebo ve studiu, tak sluchatek mas malo a budes jim to muset pustit pres odposlechy. Preslechy muzes torochu eliminovat (ale ne vyloucit) pouzitim dynamickych mikrofonu. Pres ty ale zase moc nezachytis akustiku kostela, jak jsi planoval.

Das vubec dohromady osm mikrofonu na nahravani tech vokalu? Co to je za mikraky?

kexik

Příspěvek od kexik » 26 led 2007 16:10

este ma napada variant, ze by sa nabrali vokaly s gitarou (v kostole), tym by padla potreba odposluchov, vacsina podobnych band to dobre zvlada zaspievat s gitarovym doprovodom a gitare tiez akustika kostola moc neuskodi. otazka je akeho maju bicmana, ci vie buchat do podkladov, ale bicie sa vzdy daju prinajhorsom strihat. vysledok bude asi hodne groovy, ale to by nemuselo v tomto zanri byt na skodu? rozmyslam nahlas, nie je to rada, za ktorou by som si nejak stal :)

Odpovědět