Křesťanský folk - rady, historky z natáčení, ukázky

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
vasek

Příspěvek od vasek » 29 led 2007 14:39

Dneska jsem mluvil s kámošem, od kterého potřebuju support ohledně techniky a ten mi řekl tohle: "neblbni vole, ten kostel někdy zkusíme, ale třeba s jednou zpěvačkou jenom. Když se to po*ere, tak budeš za *** pro 16 lidí a to je o dost horší než pro jednoho."
Tak si říkám, že na tom něco je a i vzhledem k vašim reakcím to nechám přece jen na studio.

V podstatě teď už jen řeším otázku odposlechu pro zpěváky - varianta s kytaristou nebo s odposlechama.

kexik

Příspěvek od kexik » 29 led 2007 14:56

ja som myslel, ze medzi krestanmi nemozes byt za *** ;)

ostatne, predpokladam, ze to robis z pleziru a teda zadarmo, potazne za dobrovolnu flasku

Cyril

Příspěvek od Cyril » 29 led 2007 15:00

pokud to delas za flasku, asi bych to zkusil pro vlastni poteseni, jinak bych to teda neriskoval, pokud jsi to nikdy nedelal...
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

vasek

Příspěvek od vasek » 29 led 2007 15:22

Dělám to samozřejmě za flašku, ale jelikož budu využívat studio, tak tam nějaký náklady budou a tudíž to jako celek zadarmo nebude. Navíc když už něco dělám, tak prostě chci, aby to bylo co nejlepší. Je to spousta strávenýho času, kterej chci, aby byl využitej smysluplně.
Cyril: máš pravdu, ale mám s nahráváním takovou zkušenost, že určitý věci si člověk uvědomuje až s odstupem. Prostě to musíš udělat a pak ti teprve třeba za měsíc dojde, že to bylo dobrý/blbý.

jehlar

Příspěvek od jehlar » 29 led 2007 15:27

safa píše:
jehlar píše:
safa píše: ... co tim myslis "casu" ? To je v DAW jakoze o ms posunujes ?
přesně tak, kompenzuju tím vzdálenost od základního XY
... mmno a to zpozdeni si pocitas ? Tedy myslim tim esli si meris vzdalenost jednotlivych spotu od main pairu a pak pocitas podle rychlosti zvuku (s ohledem na vlhkost vzduchu).
nepočítám, nahrubo odhadem vzdálenosti a zbytek doladím podle sluchu, jde to celkem hezky když si srovnáš hlasitost obou zdrojů a posouváš. Nedělám to ale v DAW ale na mixu, DAW používám jako HDrecorder a VST host.

dj-bobr

Příspěvek od dj-bobr » 03 úno 2007 11:57

Tyjo, proč jsem se k týhle diskuzi dostal až teď :) ..
V rámci projektu Worship59 jsme zkoušeli nahrávat v modlitebně (protestantské církve neříkají obvykle svým objektům kostely, ale modlitebny), solidní reverbující akustika, mikrofony SM58 a pak nějaké ultralevné Hylexy.

Věc první: hudebníci budou primárně svou produkcí chválit Boha a vy, jakožto zvukaři, se jim do toho snažte co nejmíň kecat. Nahrávky chvalozpěvů a křesťanské hudby obecně jsou plné upřímné chvály a nahrávat to s tou "atmosférou" není fakt vůbec jednoduchý.

Věc druhá: nesnažte se o dokonalou nahrávku. Ve výsledku jde o to, aby reprodukce chválicí skupiny byla věrná, aby přenášela tu atmosféru, aby mohla v posluchači vzbudit hluboké emoce, a není asi primární, aby technicky i hudebně byla absolutně dokonalá. Jako zvukař, neomezujte nijak hudebníky v jejich osobní invenci.

Věc třetí: v kostelní akustice jedině dynamiky. Jedinou výjimkou je, když jsem potřeboval udělat jednu "tajnou" nahrávku (pokud hudebníci o tom, že se nahrává, neví, může je to míň stresovat, mají z toho menší "nervy"..), tak jsem vzal dva malinké elektrety a přilepil jeden na notový stojan a druhý na kazatelnu. Výsledek jsem bral jako M-S, trošku jsem poladil fáze a až na spoustu šumu je to vysoce použitelné.

Věc čtvrtá: přeslechy jsou průser. Zejména zpěv a akustická kytara, pokud zpěvák hraje zároveň na kytaru, tak je potřeba zpěv nahrát znovu zvlášť. Na nahrávání kytary se osvědčila akustická kytara se snímačem Fishman plus dva malé elektrety v její blízkosti, dá se z toho namíchat slušný zvuk.

Věc pátá: nahráváte-li v modlitebně, vyhraďte si na to celé odpoledne. Některé nahrávky budete muset dostkrát opakovat... při upřímné chvále Boha hudebníky nezajímá, že ťukli do mikrofonu (antishock u čínské kopie SM58 stojí opravdu za prd) nebo že vám clipuje jeden kanál kytary.

Věc šestá: opravdu o nic nejde. Neděláte studiovku pro nějakou rádoby VIP kapelu, hodina nahrávání vás nestojí tisíce korun, hudebníci se na vás nenaštvou, když jim houknete s odposlechem, je to dost o pohodě při nahrávání. Žádnej stres, maximální volnost.

Ilustrační záběry ze zkoušky http://www.worship59.com/foto/zkouska1/
Odkazy na některé nahrávky dodám po správném rozfungování apache...

Cyril

Příspěvek od Cyril » 03 úno 2007 13:56

dj-bobr: ty fotky jsou fakt vtipny... :)
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

dj-bobr

Příspěvek od dj-bobr » 03 úno 2007 16:15

No co, improvizace a vyždímání maxima z dostupných věcí :)

peteness

Příspěvek od peteness » 03 úno 2007 20:13

dj bobr: ten Fishman na fotkach nejak neni videt (jestli to je teda ten co myslim ja)...........Kytara na zpusob Ovationu by mela mit taky mj. zabudovany snimac. Zajimalo by me jestli tyhle typy snimacu maji vubec nejaky vyznam. Mam Kytaru Art-Lutheria Cedar CW se sedlovym snimacem a kdyz se kupovala, tak rikali ze ten snimac je vyborny a ze pres nej to hraje jeste lip nez na sucho. Muj osobni neumely dojem je, ze kytara hraje skvele, ale pres ten snimac to uz neni ono........
......
Tedka sleduju, ze snimacu v elektroakustickych kytarach je vicero typu. Hybridy s elektret mikrofonem, paskove snimace.......http://www.seagullguitars.com/electronics.htm

Vyzna se v tom nekdo trochu? Pouzivate to pri nahravani kytary?

vasek

Příspěvek od vasek » 04 úno 2007 21:36

dj-bobr: U mě je bohužel rozdíl v tom, že nechci nahrávat stylem "mikrofon u pusy", protože těch zpěváků je tam prostě víc na jeden hlas.
peteness: Jinak k těm kytarám - samozřejmě zvuk ze snímače je dobrej tak na bigbítovej koncert (protože kytara je moc tichá), ale na nahrávání je to samozřejmě blbý. Je to prostě jinej zvuk, než to, co slyšíme z kytary. Ale (a to mám vyzkoušený) není špatný zvuk z linky přimíchat ke zvuku z mikrofonu. Zvlášť pokud nahráváš jen na jeden mikrofon (což je samo o sobě dost velkej kompromis).

dj-bobr

Příspěvek od dj-bobr » 05 úno 2007 01:33

Na té zkoušce jsme měli Ovation s pasivním snímáním (dost nic moc, i přes oddělovací krabičku to mělo strašně suchý, frekvenčně "děravý" zvuk), jinak používáme slušný Cort s Fishmanem a čas od času se u nás vyskytne Ibanez s kombinovaným piezo/magnetickým snímačem - taky to celkem jde.
Dry signál ze snímače je prostě určen na live PA vystupování, ale s velkým překvapením jsem zjistil, že se v nahrávce spoustě lidí strašně líbí (?!) suchý cinkavý zvuk z piezosnímače doplněný lehkým reverbem s ořezanými výškami. Nechápu je - mě se už tolik nelíbí :)

vasek

Příspěvek od vasek » 05 úno 2007 13:00

Někdy je slovo "líbí" dost po haluzi. Já si myslím, že tohle je klasickej případ, kdy se to sice kapele líbí, ale kdyby to byla nahrávka jiné kapely na jinou kytaru, tak by se jim ten zvuk nelíbil :-)

kexik

Příspěvek od kexik » 05 úno 2007 13:08

dj-bobr píše:ale s velkým překvapením jsem zjistil, že se v nahrávce spoustě lidí strašně líbí (?!) suchý cinkavý zvuk z piezosnímače doplněný lehkým reverbem s ořezanými výškami. Nechápu je - mě se už tolik nelíbí :)
oni tito ludia vnimaju gitaru v tej hudbe skor ako rytmicky nastroj a "perkusny" zvuk, ktory z nahravky trci na vyskach im ten dojem umocnuje. akonahle tam ale zacnes davat bicie s cinelami, je taka gitara nanic a robi v mixe bordel

rastika

Příspěvek od rastika » 05 úno 2007 19:12

Zhodou okolnosti naposledy som nahraval krestansky ladenu kapelu.
pouzili elektroakustiku kde 1 stopu som bral cez snimac a druhu zaroven kondikom.cez ten snimac som nastavil plny hutny basovy zvuk (oni to tak
chceli) a kondikom som dotvaral priestor a klasicky zosnimany zvuk.
v mixe som to potom kombinoval podla potreby.

peteness

Příspěvek od peteness » 05 úno 2007 21:35

mne to jenom ciste pres ten snimac (Godin EPM Quantum) hraje nejak takhle:
Sample

Odpovědět