Křesťanský folk - rady, historky z natáčení, ukázky

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
vasek

Křesťanský folk - rady, historky z natáčení, ukázky

Příspěvek od vasek » 25 led 2007 08:34

Dostal jsem se k příležitosti nahrát demo jednomu kostelnímu souboru. Vzhledem k tomu, že přístup bude trochu jinej, než jsem zvyklej, chtěl bych to tu s vámi nejdřív trochu prodebatit. Bude-li zájem, budu zveřejňovat ukázky, jak půjdou práce postupně dopředu a s tím i zajímavé zážitky z nahrávání.
Bude to demo s asi 6 písněmi. Složení souboru je: bicí, baskytara, španělka, klávesy, flétna a 4 hlasy po cca 4 lidech (+ nějaké to sólo).
Co mám k dizpozici za vybavení: počítač, 8mi vstupou zvukovku, mix a nějaké mikrofony (kondíky i dynamiky). Sluchátka tak max. čtvery a nějaký ten aktivní odposlech nebude problém půjčit.
Dále máme možnost nahrávat v kostele.

Cyril

Příspěvek od Cyril » 25 led 2007 08:36

Hodne stesti!!!
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

vasek

Příspěvek od vasek » 25 led 2007 08:38

Co potřebuju pořešit jako první: jak vůbec nahrávat. Myšlenka, že sejmu všechno live na 99 % padá. To bych vzhledem k technice nedokázal nazvučit a navíc muzikanti nejsou nic moc a myslím, že lepších výsledků se dosáhne, když se kapela nahraje po nástrojích. Ale co zpěvy? Varianty jsou 1/nahrávat po sekcích ve studiu, 2/nahrávat komplet ve studiu (asi nejhorší varianta), 3/nahrávat po sekcích v kostele, 4/ nahrávat komplet zpěvy v kostele.
Nejsem zvyklej pracovat s přirozenou akustikou, ale strašně bych si to chtěl vyzkoušet. Teď řeším, jestli nebude problém, když pustím zpěvákům hudbu v kostele do odposlechu. To by mohlo v kostele dělat poměrně bordel.
Máte názor?

bodyia
Vybavení

Příspěvek od bodyia » 25 led 2007 09:39

sorry za OT, ale ke křesťanskýmu folku (rocku, metalu, popu..) mám totální averzi, skoro to ve mě probouzí agresivitu. Tohle bych nemohl ani dělat, ani nahrávat.

Cyril

Příspěvek od Cyril » 25 led 2007 10:03

bodyia: pokud je to takovej ten ortodoxni slizkej priposraneckej, tak rozumim, ale je spousta krestansky hudby, ktera je uzasna. Treba zpevy z komunity Taize, spiritualy... je toho hodne. Ale krestanskej black metal nechapu :)

P.S. doufam ze se to tu nezvrhne v dalsi podobnou debatu o krestanstvi, resp. katolicismu (predpokladam ze je to katolicka kapela), to bychom vaskovi asi moc nepomohli :( Bylo by mozna ale zajimavy zalozit tema o etice v nahravani, myslim tim, jestli se treba nekdo z nas setkal s nejakou neonacistickou kapelou ve studiu, jestli by nekdo mel problem s nahravanim ultralevicovy hudby, ostatne treba nekdo muze mit problem i s nahravanim katolicky hudby (napr. kdyby v textech zbrojili proti homosexualum a podobne)... kam az zajit, co delat a nedelat... zajimavej namet na topic
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

vasek

Příspěvek od vasek » 25 led 2007 10:14

Cyrile, díky, já doufám, že se k tomu ostatní postaví profesionálně. Můžeme se tady bavit o tom, jestli je ta muzika dobrá nebo ne, ale prosím, neřešme v tomto tématu světonázor.

kexik

Příspěvek od kexik » 25 led 2007 10:21

mas nejaku predbeznu nahravku, c je to zac? krestansky folk je dost siroky pojem
kolko solovych spevakov, kolko backvokalov, zborovy spev, bicie (?) atd

vasek

Příspěvek od vasek » 25 led 2007 11:02

Složení souboru je: bicí, baskytara, španělka, klávesy, flétna a 4 hlasy po cca 4 lidech (+ nějaké to sólo). Psal jsem to hned v úvodu. Sólových zpěvů tam moc nebude, sem tam nějaká sloka. Předběžného nic nemám, ale mám slíbeno, že dostanu nějakou nahrávku jinýho podobnýho souboru. Sám nemám úplně jasno, jak by to mělo ve finále znít, protože takovou muziku neposlouchám.

fova

Příspěvek od fova » 25 led 2007 12:40

Krestansky folk/rock docela dobre znam. Je to oblast, v ktere se pohybuji.

Uz jsi od te kapely, co budes nahravat neco slysel?

Ma to byt live nebo studiova nahravka? Pokud live, tak bych to videl takto:

Predpokladam, ze to bude takovy ten styl, kdy jeden z nich zacne hrat a zpivat a ostatni se k nemu pridaji a vetsinou je to tak, ze hraji a zpivaji vsichni najednou po celou pisen. Je to dost emotivne ladene a ti lide zpivaji s velkym nasazenim.

Vetsinou to asi bude chtit vytahnout hlasy dost nad nastroje, protoze do tech nastroju dost perou a nastroje tvori zvukove jednu velkou kouli. Nastroje by mely vokaly jen podbarvovat a mely by byt max. tak na 2/3 hlasitosti vokalu. Urcite rozdel ty nastroje ve stereu, aby to prave nebyla ta koule.

Rozhodne bych pouzil pouze dynamicke mikrofony kvuli akustice kostela, jinak to neukocirujes. Bude to docela big beat. Zadne kondenzatory. Na hlavniho zpevaka nejakou dynamiku s vyraznejsimi vyskami, aby vycuhoval - Shure Beta 58 nebo Audix OM5 - a vytahni ho o 20% nad nad ostatni vokaly, at nezanikne mezi ostatnimi. Na tech vokalech bude stat cela nahravka.

U tehle hudby jde hlavne o to, zaznamenat atmosferu, takze urcite bych jim nedaval sluchatka, ani je nijak jinak neomezoval. Proste at hraji naplno a ty to jen nahravej. Pust jim normalne vse do odposlechu a klidne i docela nahlas, aby se citili do toho vtazeni. Tem dynamickym mikrofonum to vadit nebude.

Frazovani asi bude dost nepresne, protoze budou zpivat vsichni najednou, takze bych doporucil vicestopy zaznam vokalu. Tak budes mit kazdy hlas zvlast a muzes nespravne zazpivane slovo vystrihnout a o kousek posunout. Nevim, ale jestli jim budes tu naslednou editaci delat.
Take kazdy nastroj si zaznamenej zvlast.

Zkouseli jsme jednou zaznam pres jeden stereofonni kondenzator umisteny pred kapelu a znelo to docela dobre, ale problem byl v tom, ze uz to pak neslo dodatecne editovat - napriklad strihat to nespravne frazovani. Byl to nejaky tuzkovy Sony za cca 8000Kc, ktery mel vlevo jednu kapsli a vpravo druhou.

Muzes zverejnit nejake blizsi info o te kapele?

Vecer bych ti sem mohl hodit odkaz na nejakou vzorovou mp3, jak by to melo znit.
Naposledy upravil(a) fova dne 25 led 2007 12:57, celkem upraveno 1 x.

kexik

Příspěvek od kexik » 25 led 2007 12:56

fova: to by musel byt carodejnik, aby setup co popisujes, nahral na 8 vstupov, minimalne 4 ti zozeru len bicie

vasek

Příspěvek od vasek » 25 led 2007 13:19

fova: díky moc za vyčerpávající reakci. Ale už jsem psal, že variantu záznamu všech najednou jsem už zavrhl. Pokud bych nahrál celý sbor live, tak posunování frázování samozřejmě není možný kvůli velkým přeslechům.
kexik: ono kdybych chtěl nahrávat, jak píše fova, tak bych vzal bicí klidně na 2 mikrofony. V téhle muzice bicí nejen že nemusí, ale dokonce neměly by tlačit. V tom má fova jednoznačně pravdu, že vokály jsou základ a všechno ostatní jen dobarvuje.
Jinak zapomněl jsem uvést, že jsem je už slyšel a dokonce jednou i zaskakoval kytaristu. Hraje tam totiž moje přítelkyně na flétnu. Takže vím, že (nezkoušející) kapele to moc nešlape a je potřeba to IMHO nahrát trpělivě po nástrojích.

fova

Příspěvek od fova » 25 led 2007 13:24

2 Kexik: Nevim, jestli je nutne u takovehle live nahravky pouzivat tolik mikrofonu na bici.
Pripadne muzes nejake 2 podobne znejici podpurne vokaly sloucit do jedne stopy a tim se ti uvolni dalsi vstup.

2 Vasek: Jestli to budes nahravat po stopach a ne zive, tak bych to asi nahraval jako kazdou jinou kapelu. Ale podle me to ztrati naboj a oni tim budou zklamani. Budou se snazit to zahrat a zazpivat maximalne presne, ale bude to bez zivota. Alespon takova je moje zkusenost. Po nejakem experimentovani se studiovymi nahravkami, jsme se s kapelou vratili k zivym zaznamum koncertu. Ale musi byt samozrejme alespon trochu hudebne zdatni.

kexik

Příspěvek od kexik » 25 led 2007 14:02

ja by som vokaly nahral naraz, to suhlasim s fovom... ale nahravat na zivo podklady mi pride zbytocne

fova

Příspěvek od fova » 25 led 2007 14:58

kexik píše:ja by som vokaly nahral naraz, to suhlasim s fovom... ale nahravat na zivo podklady mi pride zbytocne
Mas pravdu, to bude mozna nejlepsi reseni - nastroje nahrat po stopach a pak si do toho zazpivat (jako karaoke). Jestli jsou technicky mene zdatni, tak jim takove reseni hodne pomuze a zaroven tam bude ten zivot, kvuli tomu live zpevu.

A je otazkou zda ten zpev nahravat v kostele. Jim se to bude libit, protoze to tam bude znit "boomy" a ne suse, ale je otazkou, zda ty z toho dostanes slusny zaznam. Na druhou stranu ve studiu se budou citit nesvi a budou zpivat priskrcene, protoze na to nejsou zvykli.

Tady je treba aby ses jich zeptal, co je prioritou te nahravky. Jestli to chteji delat na poslech, tak bych ty vokaly snimal ve studiu. Jestli ta hudba ma byt prostredkem ke chvaleni Boha, aby se k tomu posluchaci pripojili srdcem, tak bych se primlouval za ten kostel.

Kdybych to delal ja, tak bych nahral nastroje ve studiu a zpev bych risknul v kostele, abych chytil tu atmosferu ziveho koncertu. Ale mozna bys mel zkusit nejprve nejaky zkusebni zaznam, abys zjistil, jaka je akustika toho kostela. Pres ty dynamicke mikrofony bych se nebal nahrat zpev v kostele.

Ted jsem si teprve vsimnul tohohle tveho prispevku:
vasek píše:Co pot%u159ebuju po%u159e%u161it jako první: jak v%u16fbec nahrávat. My%u161lenka, %u17ee sejmu v%u161echno live na 99 % padá. To bych vzhledem k technice nedokázal nazvu%u10dit a navíc muzikanti nejsou nic moc a myslím, %u17ee lep%u161ích výsledk%u16f se dosáhne, kdy%u17e se kapela nahraje po nástrojích. Ale co zp%u11bvy? Varianty jsou 1/nahrávat po sekcích ve studiu, 2/nahrávat komplet ve studiu (asi nejhor%u161í varianta), 3/nahrávat po sekcích v kostele, 4/ nahrávat komplet zp%u11bvy v kostele.
Nejsem zvyklej pracovat s p%u159irozenou akustikou, ale stra%u161n%u11b bych si to cht%u11bl vyzkou%u161et. Te%u10f %u159e%u161ím, jestli nebude problém, kdy%u17e pustím zp%u11bvák%u16fm hudbu v kostele do odposlechu. To by mohlo v kostele d%u11blat pom%u11brn%u11b bordel.
Máte názor?
Ten jsem predtim preskocil a necetl ho. Takze ty moje rady ohledne nahravani 100% live v predchozich prispevcich byly uplne mimo misu. Sorry.
Naposledy upravil(a) fova dne 25 led 2007 16:29, celkem upraveno 2 x.

safa
Profesionál

Příspěvek od safa » 25 led 2007 16:08

Je nutne nahravat krestansky folk v kostele ? Neda se nahravat jako kazdy jiny folk ve studiu ? S osmi stopama takhle velkou partu najednou asi nenaberes. Navic pokud jak rikas to nejsou nic moc muzikanti ... mmno musim rict, ze ti tu praci nezavidim.
Freelance zvukař, uživatelská a prodejní podpora u Audiopro s.r.o.
http://www.soundman.cz | http://www.audiopro.cz | http://www.zvukarskaskola.cz

Odpovědět