ma vplyv melodicka komplexnost na umelecku uroven hudby?

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Settler

Re: urcuje melodicka komplexnost umelecku uroven hudby?

Příspěvek od Settler » 13 zář 2010 00:04

Muj nazor je asi takovyto.. mnozi me zde na foru prave onou otazkou tohohle tematu oponovali.. ja vzdy ale upozornoval na jedno.. neni treba tyhle veci generalizovat na konkretni veci ve skladbe.. ona kvalita je prenositelna spise na konkretni hudebniky, nez na onu hudbu.. pokud clovek umi.. tyhle nazory se docela tezko formuji a v tom je podle me onen problem.. prilisna horlivost, snaha oponovat..
Osobne si nemyslim, ze ono mnozstvi akordu, melodie apod. jsou onim meritkem.. podle me je to hodne o tom, ze se zde casto dostavame k tomu, ze se hrozne slovickari.. "podivej se, tahle skladba je preci slozita, tak proc autora odsuzujes".. v tomto ducho se oponuje.. ja obecne to vidim spise tak, ze autora odsoudim dle jedineho.. pokud dlouhodobe produkuje neco, co ma hlavu a patu a muzeme pak hledat veci nepovedene, neni co resit.. pokud ale po ucajdanem nesmyslnem hitu prijde jedna, dve dobre veci, ktere jaksi komplexni jsou, nebudu proste kapelu/autora hajit ani pres fakt, ze se nahodne neco povedlo..
Musim mit proste z muziky nejaky feeling, ze ten clovek umi hrat a vi co dela a ne ze je to jelito, ktere nahodou dalo dohromady jeden slusny pocin..
Stejne tak mi v poslednich letech vadi jakesi vezeni se na vlne trendu.. nemyslim to ted tak, ze by se kapely vezli a rejzovaly.. o to vubec nejde, ale spise z pohledu - nekoukejte uz proboha kolem sebe a nereste, komu se vyrovnat.. dejte do toho neco ze sebe.. to je to, co mi chybi a to, cim v podstate porovnavam a hodnotim vysledky prace..

dedko
Vybavení

Příspěvek od dedko » 13 zář 2010 10:26

dendy píše: ...je komplexna harmonicka a melodicka zlozka univerzalne kriterium pre hodnotenie meleckej urovne skladby ?? ...
nie, ale v mojom prípade je podstatným (aj keď nie jediným) predpokladom k tomu, aby ma niečím zaujala.

rastis

Příspěvek od rastis » 13 zář 2010 10:55

dendy píše:davno registrujem ze niektori ludia hodnotia hudbu ako "hodnotnejsiu" podla toho, ci obsahuje dostatocne rozvinute a komplexne melodie, mnozstvo akordov a naopak pri hudbe melodicky jednoduchsej urcitym sposobom "ohrnuju nos" a beru taku hudbu za kvazi menej hodnotnu...

aky je vas nazor na toto ? su hudobne styly, ktore su melodicky monotonnejsie, postavene viac na groovoch, ambientnych zvukoch, fx zvukoch, styly kde sa vacsi doraz kladie na zvukovu nez melodicku pestrost, naozaj "jednoduchsie" a kompozicne/aranzersky "podradne" oproti tym, ktore su v prvom rade postavene na zlozitejsich harmoniach, rozvinutych melodiach, atd... ??

je komplexna harmonicka a melodicka zlozka univerzalne kriterium pre hodnotenie meleckej urovne skladby ?? mozete byt kludne aj konkretnejsi a pomenovat konkretne hudobne styly ...
si to otocil do absurdnej polohy, v akej na to nikto na tomto fore podla mna nepoukazoval... ak sa tu ohrnal nos nad bezduchym lepenim loopov a naslednym vysvetlovanim, ze "vsak je to subjektivne", tak urcite to nebolo myslene tak, ze ak v tom bude vela akordov a vela harmonii, tak to bude dobre... to je cele zle pochopene potom.

mozme tu menovat X minimalistov, ktory vyskadali vyznamne diela na par tonoch s minimalnym alebo ziadnym harmonickym podkladom, lebo skratka vedeli, co robia a ako nato... debaty tu v tomto fore sa tocia okolo toho, ze ak nieco zlepi clovek bez talentu, co nema o hudbe ziadny sajn, len ten, ze ju pocuva, tak to bude objektivne blbost vacsinou a presvedit tym moze zvacsa len podobnych ludi, co tiez o tej hudbe nemaju sajn... ale skutocne to neni ani o zlozitosti melodie, ani o pocte akordpov, ani o nicom podobnom...

viem, ze sa nepatri vytahovat ludi, co sem uz nemozu prispievat, ale snad nevadi... pamatame sa na Jindyho. bol velmi plodny, tracky sem pustal dost casto... mal zrucnost, zneli mu celkom slusne, mal v tom uz cvik, lebo ich spravil dost vela uz. zvacsa sa tu nestretli s kladnym ohlasom, ludia casto ohrnovali nos nad nimi, po obsahovej stranke boli naozaj... ... boli velmi svojske. podla mna to bolo o tom, ze Jindy nemal talent na komponovanie.

cize ak nadviazeme na tu debatu "lepim loopy, ale neviem vobec co s tym dalej", tak stojim si za tym, co som pisal tam - zamysliet sa, ci na to mam, a ked usudim, ze hej, trochu tu hudbu postudovat. placanie po pleciach "vsak lep, lep, skusaj, hladaj zvuky, ono je to cele subjektivne" - to nie je rada, ktora takemu cloveku pomoze byt dobrym autorom.

snad som nepisal prilis konfntacne, fakt nemam ten zaujem :)

bassline

Příspěvek od bassline » 13 zář 2010 11:29

rastis:

aku hudbu pocuvas ? Co su tvoje vzory, co pokladas za dobre zaranzovanu hudbu ? Aky mas nazor napr. na starsie albumy od Ozzy Osbourna, ako by si zhodnotil jeho hudbu ? Spolupracoval na albumoch s gitaristami Randy Rhoadsom, Jake E Lee a Zakk Wyldeom...gitarovu zlozku v ich tvorbe s Ozzym pokladam za uplne dokonaly, napadity, originalny aranz(aj to ako to hraju), ktory sa dobre pocuva....si gitarista, tak by ma zaujimal tvoj nazor na to.
Naposledy upravil(a) bassline dne 13 zář 2010 11:39, celkem upraveno 2 x.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 13 zář 2010 11:31

no ja len ze ta jindiho hudba je uplne tragicka .. priklad toho , ked niekto nema talent ..

kto si to chce vypocut http://www.mindwarp.cz ..

120BPM

Příspěvek od 120BPM » 13 zář 2010 11:36

Pytkin píše:no ja len ze ta jindiho hudba je uplne tragicka .. priklad toho , ked niekto nema talent ..

A toto nie je zbytocne teraz? :?
Mac Pro "Nehalem" Quad-Core 2.66GHz, 10GB RAM, Mac OS 10.10.2, Pro Tools HD 9.0.6, Logic Pro 10.0.0, MOTU 828 MK2

rastis

Příspěvek od rastis » 13 zář 2010 11:39

bassline píše:rastis:

aku hudbu pocuvas ? Co su tvoje vzory, co pokladas za dobre zaranzovanu hudbu ? Aky mas nazor napr. na starsie albumy od Ozzy Osbourna, ako by si zhodnotil jeho hudbu ?
cokolvek. oldschoolovy thrash metal, zabavim sa aj na sprostom punku od podlahy, mam velmi rad Prodigy, Massive Attack, Mahavishnu orchestra, Jimiho Hendrixa, Phil Glassa, hram v jednoduchej SKA tancovackovej kapele... a co z toho teraz usudis ? :) komponovat neviem... mozno keby som sa tomu vazne venoval, tak by som sa to trochu naucil, ale nikdy som sa nevenoval... teoriu zakladnu ovladam.
Naposledy upravil(a) rastis dne 13 zář 2010 11:44, celkem upraveno 1 x.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 13 zář 2010 11:40

rastis: jasne chapem co chces povedat.. ako ok jindyho by som nerozoberal, hlavne preto ze sa nemoze branit.. ale k tomu lepeniu loopov... musis rozlisovat 2 zakladne veci - ked niekto zobere loopy z nejakeho sample CD - hotove prefabrikaty - tam nemame co riesit.. ale co ak niekto kreativne vytvori nejaky loop, proste vysklada nejaku kratku sekvenciu bicich, zvukov, melodii - ktory sam o sebe je zaujimavy .. potom spravit dalsi.. a dalsi.. ale ma problem ich medzi sebou pospajat do suvisleho diela .. to je myslim ina kapitola nie ? podla mna to nieje nedostatok kreativity ale skorej len nedostatok skusenosti... (nesuvisi to uz celkom z hlavnou temou tohto threadu ale ked uz si to nacal)

rastis

Příspěvek od rastis » 13 zář 2010 11:41

bassline píše:rastis:

... Spolupracoval na albumoch s gitaristami Randy Rhoadsom, Jake E Lee a Zakk Wyldeom...gitarovu zlozku v ich tvorbe s Ozzym pokladam za uplne dokonaly, napadity, originalny aranz(aj to ako to hraju), ktory sa dobre pocuva....si gitarista, tak by ma zaujimal tvoj nazor na to.
Zakk Wyldeho nemusim, podla mna hra aj na albumoch falosne. ale vela ludi ho miluje, tak som ochotny pripustit, ze mam len nejake sukromne halucinacie a inak je to v pohode :)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 13 zář 2010 11:41

120BPM píše:
Pytkin píše:no ja len ze ta jindiho hudba je uplne tragicka .. priklad toho , ked niekto nema talent ..

preco >? ked sa tu o nom rozprava , tak je normalne dat link , aby si kazdy mohol spravit svoj vlastny nazor ..

120BPM

Příspěvek od 120BPM » 13 zář 2010 11:44

Pytkin píše:
120BPM píše:

preco >? ked sa tu o nom rozprava , tak je normalne dat link , aby si kazdy mohol spravit svoj vlastny nazor ..
OK. Mne sa chvilku zdalo, ze je to tu o niecom inom. A ak by slo o to aby si kazdy spravil svoj vlastny nazor, pride mi nevhodne to vopred komentovat takto kategoricky. Posobi to skor, ze cakas na potvrdenie svojich slov a nie na vlastny nazor. Moj nazor.
Naposledy upravil(a) 120BPM dne 13 zář 2010 11:46, celkem upraveno 1 x.
Mac Pro "Nehalem" Quad-Core 2.66GHz, 10GB RAM, Mac OS 10.10.2, Pro Tools HD 9.0.6, Logic Pro 10.0.0, MOTU 828 MK2

bassline

Příspěvek od bassline » 13 zář 2010 11:45

dendy: Jo...suhlasim...ono zas vytvorit takyto kratky loop(alebo jadro skladby) neni nic jednoduche...jasne, ak to ma byt nieco obycajne, spatlas to za chvilu...ale ak chces aby to bolo fakt zaujimave a malo to nejaku formu, tak aj nad tou vyrobou toho loopu stravis dost dlhy cas aranzovanim...cize vlastne aranzujes uz v tom loope...potom prichadza ta aranz celkoveho songu, ktoru sme rozoberali v mojej teme...som rad ze si v tom rozumieme :D

Symphonic

Příspěvek od Symphonic » 13 zář 2010 12:29

Tak jak je otázka v titulku položená má podle mě jasnou odpověď. Je jasné že může být superkomplexní hudba, která nebude nikoho zajímat a nikomu se líbit, pak těžko můžeme mluvit o umělecké úrovni. A myslím že ani moc lidí něco takového netvrdí. Otázka je podle mně jiná - má melodická (harmonická atd.) komplexnost hudby vliv na její uměleckou úroveň? K tomu můžu přidat několik poznámek, které vyjadřují můj osobní názor:

- Nemyslím si že by kvalita a působení hudby výhradně spočívala v nějakém vyvolávání jednoduchého pocitu požitku. Pokud bych si mohl vybrat mezi tím si elektrickou sondou aktivovat centrum požitku v mozku, a tím poslechnout si dobrou hudbu, na kterou mám náladu, myslím, že v mnoha případech by vyhrála ta hudba.
- Myslím si, že v konečném důsledku určuje "uměleckou kvalitu/hodnotu" hudby (stejně jako literatury, výtvarného umění atd.) její nadčasovost. Tedy to, co se z dnešní produkce bude poslouchat za 100 let, je hudba s uměleckou kvalitou.
- Z tohoto pojetí také plyne, že v principu nezáleží na tom jestli je hudba klasická, elektronická, z loopů nebo jinak vytvořená. To jsou všechno jen prostředky, podstatný je výsledek. Možná za 100 bude nejuznávanějším tvůrce dnešní doby nějaký autor techna.
- Na druhou stranu zkušenost ukazuje, že "testem časem" častěji projdou komplexní, sofistikovaná díla. Díla nad kterými autor přemýšlel a dal si s nimi práci. Ovšem ta sofistikovanost může být úplně v něčem jiném než v melodii.
- Zároveň si myslím (a to souvisí i s jinými diskusemi zde), že stojí za to učit se hudební teorii, harmonii atd.atd. Nikoli proto, že hudba vytvořená s komplexnější harmonii byla automaticky hodnotnější. Ale proto, že tak autor rozšiřuje množství nástrojů, a výrazových prostředků, které má k dispozici, a které může použít. Na kytaru s pěti strunami se toho dá zahrát víc než na kytaru s jednou strunou.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 13 zář 2010 12:39

Symphonic píše: Otázka je podle mně jiná - má melodická (harmonická atd.) komplexnost hudby vliv na její uměleckou úroveň?
to sa mi tak paci ze som sa rozhodol premenovat nazov threadu.. rozhodne to znie aj menej konfrontacne, dik za tip!

hubert

Re: ma vplyv melodicka komplexnost na umelecku uroven hudby?

Příspěvek od hubert » 13 zář 2010 12:57

Dalo sa cakat ze tato tema sice moze rozputat debaty ale zaroven nikoho nikam neposunie......ani to nie je mozne....kazdy pocuva taku muziku aku ma rad a k akej ma "blizko" z nejakeho dovodu....a nic na tom nezmeni ani fakt ze bola skladana tak alebo onak a ze sa sklada z troch alebo tridstiatich akordov....proste ked sa Ti to ci ono paci tak nie je co riesit.....a rovnako je to aj na strane..."skladatelov" alebo teda autorov aby som nepouzil prilis silne slovo....robia tak ako vedia, alebo tak ako sa im paci robit, ako im to vyhovuje.....a ked su spokojni s vysledkom oni a este lepsie aj posluchaci tak zase nie je co riesit......a nic na tom nezmeni tato ani tisic podobnych tem....

Je pravda ze clovek cim toho viac vie, tym sa mu otvaraju vacsie moznosti v tvorbe....a ma k dispozicii vacsie mnozstvo vyrazovych prostriedkov, ktore moze, ale aj nemusi nutne pouzit.....ale ta sloboda je proste dolezita. A takto podkuty autor si moze dovolit pouzit v jednej kompozicii rozne fory....len preto, ze vie ako na to a vysledok dava zmysel. A niektory iny autor zase pouzije nejaky for cisto nahodou.....a niekedy to vyjde a niekedy zase nie.....a vtedy sa to da rozoznat.....ale ani to nieje nakoniec podstatne....Ak taka hudba niekoho potesi, tak to splnilo svoj ucel....a o nic ine nejde.

Odpovědět