ma vplyv melodicka komplexnost na umelecku uroven hudby?

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
dendy
Vybavení

ma vplyv melodicka komplexnost na umelecku uroven hudby?

Příspěvek od dendy » 12 zář 2010 20:08

davno registrujem ze niektori ludia hodnotia hudbu ako "hodnotnejsiu" podla toho, ci obsahuje dostatocne rozvinute a komplexne melodie, mnozstvo akordov a naopak pri hudbe melodicky jednoduchsej urcitym sposobom "ohrnuju nos" a beru taku hudbu za kvazi menej hodnotnu...

aky je vas nazor na toto ? su hudobne styly, ktore su melodicky monotonnejsie, postavene viac na groovoch, ambientnych zvukoch, fx zvukoch, styly kde sa vacsi doraz kladie na zvukovu nez melodicku pestrost, naozaj "jednoduchsie" a kompozicne/aranzersky "podradne" oproti tym, ktore su v prvom rade postavene na zlozitejsich harmoniach, rozvinutych melodiach, atd... ??

je komplexna harmonicka a melodicka zlozka univerzalne kriterium pre hodnotenie meleckej urovne skladby ?? respektive ma na to nejaky zasadny vplyv ? mozete byt kludne aj konkretnejsi a pomenovat konkretne hudobne styly ...

edit: na podnet uzivatela "Symphonic" zmeneny nazov threadu z "urcuje..." na "ma vplyv ..."

120BPM

Re: urcuje melodicka komplexnost umelecku uroven hudby?

Příspěvek od 120BPM » 12 zář 2010 20:11

Ak zvazime, ze hudba je spojenie rytmu melodie a harmonie, tak asi ano. :lol: V konecnom dosledku sa bavime o umeni, takze je to vec vkusu. Toto nie je exaktna veda, takze . . . Zalezi na uhle pohledu.
Mac Pro "Nehalem" Quad-Core 2.66GHz, 10GB RAM, Mac OS 10.10.2, Pro Tools HD 9.0.6, Logic Pro 10.0.0, MOTU 828 MK2

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 12 zář 2010 20:13

uprimne: co si od takovy debaty slibujes?

odpoved je nasnade a tvuj nazor je mezi radky implikovanej uz v tvym postu. a ja s nim souhlasim. a ze nekdo to vidi omezenecky jinak, s tim tezko neco nadelas; starsi lidi uz maji vetsinou nemenny nazory a neumi udelat krok zpet a divat se na veci 'svobodne'.

podle me tady hnojis pudu pro dalsi zbytecnej flame.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 12 zář 2010 20:18

nee nejde mi o flame, samozrejme mam svoj nazor, snazil som sa to pisat neutralne ale asi nevyslo... zaujima ma to proste, nazory z oboch stran, chytila ma taka nalada meditovat nad vecami:) ak sa to tu zvrhne tak sa to budem samozrejme snazit udrzat ale o to cele zamknem ci zmazem.. ale snad vieme diskutovat aj o trosku kontroverznej teme v ramci slusnej debaty ;)

charonme

Příspěvek od charonme » 12 zář 2010 20:30

nie :)

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 12 zář 2010 20:31

ja za seba sa priznam ze som napriklad dlhe roky mal dost predsudky ohladom house, techna a hlavne minimalu, prislo mi to ako velmi jednoducha az primitivna hudba... samozrejme uz mam nazor iny, hlavne po tom co som to zobral ako vyzvu a pomerne neuspesne sa pokusil vytvorit zopar techno/minimal ladenych trackov ktore by sktocne fungovali tak, ako funguju tie z oficialnej produkcie ... ono je zaujimave pocut (hlavne ked je viac rozobraty, viac dopodrobna) nazor niekoho kto vnima veci inak.. cloveku to da novy obzor nad vecami... proste ako som pisal, mam potrebu sa nad vecami zamyslat momentalne :) nechcem nikoho nasrat, a aj vsetkych prosim spravat sa slusne a snazit sa viest debatu v slusnych medziach...

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 12 zář 2010 20:33

Myslím že taková souvislost naprosto neexistuje ... Někdy může nejjednodušší forma přinést nejnádhernější a nejsugestivnější hudbu a jindy superkomplikované věci jsou ve vyznění jen intelektuální sr*čka ...

tomy45

Příspěvek od tomy45 » 12 zář 2010 20:37

No ak sa niekto nadrie pri 2 akordoch, alebo sa nadrie pri 8... je to ine. Ak niekto hravo zvladne 8, zase je to ine :)
Podla toho sa hodnoti, kto za aky cas akord vypoti :-) - aj sa to rymuje :D ale teraz vazne...

Hudbu hodnotim ja vzdy ako celok. Ako zaposobi, a priznam sa, je mi fuk kolko akordov ma.
Pocuvam vsetko od klasiky, rocku, elektronickej muziky a vzdy berem kazdy song ako celok a zaroven jeho dojem, spracovanie atd. proste ako zaposobi.

Takze ja ti odpovedam:

Vec vkusu, uhla pohladu a osobnosti urcuje ci je melodicka komplexnost meritkom urovne hudby :))))))

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 12 zář 2010 20:40

Ivo píše:Myslím že taková souvislost naprosto neexistuje ... Někdy může nejjednodušší forma přinést nejnádhernější a nejsugestivnější hudbu a jindy superkomplikované věci jsou ve vyznění jen intelektuální sr*čka ...
fiha ivo tak uprimne ty si ma prekvapil s tymto nazorom :-) neviem preco prave od teba by som cakal ze naopak budes zastavat nazor ze ano :) zaujimave

charonme píše:nie :)
a co ak ano ? nikdy si sa nezamyslal nad tym ze co ak my, co sa patlame so stylmi ktore kladu ovela viac doraz na zvukovu pestrost, groove, rytmus, a kde melodicko/harmocnicka zlozka je skutocne nie za na 2 ale rovno na 3 mieste sme ozaj "druha liga" ? ja o sebe viem ze nejaku komplikovanu melodicku vec, napriklad nieco orchestralne, to by som zo seba asi nedostal.. takze obcas mam sam o sebe pochyby ... otazka je, ci napriklad niekto skuseny vzlozitych harmonickych aranzoch, by videl ako rovnaky problem sadnut si za syntaky a vyprodukovat na parkete perfektne fungujucu minimalisticku elektornicku vec...

biscuit

Příspěvek od biscuit » 12 zář 2010 20:40

dendy, tohle prece neni zapotrebi. akorat prostor pro hlupaky a pro vylevy jejich omezenosti. kazdej clovek, kterej je schopnej vnimat komplexne vsechno, co se da za hudbu povazovat, ti musi rict, ze na tom nezalezi. nikdy ti nereknu, jestli je pro me vic dvorak, prokofjev, miles davis, joao gilberto, jimmi hendrix, stevie wonder, vangelis, apparat nebo richie hawtin. kazdej druh hudby ma prece jiny kriteria a je cenenej pro jiny hodnoty. podle me je to irelevantni diskuze 8)

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 12 zář 2010 20:59

takto ja skusim trosku nacrtnut na co som prisiel pri uvahach nad timto pomerne castym stretom nazorov (narazam na to casto aj aj tu na ezone som to uz neraz zaregistroval)

podla mna hlavny pro lem je v tom, ze hudba sa deli na dve zakladne velke mnoziny (bez ohladu na styly, zanre, odnoze).. jednu velku mnozinu tvori hidba ktora je urcena viac pre pravu mozgovu hemisferiu - racio - hudba ktoru vnimame vedome, pragmaticky, cakame od nej nejake posolstvo (casto formou textu, ale nieje to podmienkou, aj melodiou sa da vyjadrit nieco konkretne - vid skladby velkych skladatelov)
druha skupina je hudba ktora sa viac orientuje na lavu mozgovu hemisferu - ma viac za cielo posobit na pocity, nalady... u takej hudby je prave ziaduce aby obsahovala menej zloziek ktore by prechadzali sitom tej pravej, naopag groovami, rytmami, atmosferami, zvukmi viav ci menej nemelodickymi, ju poto. viac otvorene vnima
lava hemisfera, je viac pocitovo orientovana..
mozno su to hluposti, neviem... kludne ma utrite ze taram neurazim sa :)

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 12 zář 2010 21:00

pisem z ufona tak pardon za more preklepov :)

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 12 zář 2010 22:45

určuje rýchlost chôdze relaxačnú úroven prechádzky ?? ked sa prechádzam pomaličky po všelijakých zákutiach a vychutnávam si detaily a pestrost prírody tak to je super, lenže čo ked ja mám chut utekat ?? vtedy si kladiem otázku či može mat primitívny monotonny beh takú relaxačnú hodnotu ako napr.prechádzka s fotákom po lese?? nie! proste ked mám chut na nejaký neurobashing tak mi je komplexnost melodií u prdele.
Ivo píše:Myslím že taková souvislost naprosto neexistuje ...
dendy toto možeš pridat ako druhu čast nazvu tohto threadu

tomy45

Příspěvek od tomy45 » 12 zář 2010 22:52

ReaktorplazmAR, kuuuuurna, ty inak davas :)

Suhlasim s tebou.

hombrefeo

Příspěvek od hombrefeo » 12 zář 2010 23:38

Psal to tu uz kdysi davno, uroven zazitku z poslechu se rovna prime umere mezi kvalitou prenosu a momentalni mire neurotransmiteru v mozku. Az budete mit chut posoudit druhou stranu mince a mit moznost jet v lete na poradny festival, tak se vydejte v cervnu do barcelony na sonar.

Odpovědět