Preset vs. Výroba

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět

<t>VYRABATE SI PRI TVORBE VASEJ HUDBY VLASTNE ZVUKY? ALEBO POUZIVATE PRESETY?</t>

vlastne zvuky
17
55%
presety
14
45%

Celkem hlasů: 31

Solarfall

Příspěvek od Solarfall » 29 led 2006 13:48

dendy nemyslel som zvuk ako kvalitu produkcie...

skor krutim hlavnou ked na dogsonacid citam siahodlhe diskusie o tom ako urobit najhustejsi reece alebo ako urobit ten spravny drsny snare... a potom sa z toho urobi uplne nezaujimava sablonovita skladba...

mna ked zaujme nejaka skladba tak si nikdy nepoviem: wav to je super zvuk kopaku, skor si zacnem poklepavat do rytmu a pamatam si melodiu...
Naposledy upravil(a) Solarfall dne 29 led 2006 13:51, celkem upraveno 1 x.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 29 led 2006 13:50

Solarfall píše:dendy nemyslel som zvuk ako kvalitu produkcie...

skor krutim hlavnou ked na dogsonacid citam siahodlhe diskusie o tom ako urobit najhustejsi reece alebo ako urobit ten spravny drsny snare... a potom sa z toho urobi uplne nezaujimava sablonovita skladba...
jo jasne to kazdopadne ano, suhlasim...

kexik

Příspěvek od kexik » 29 led 2006 14:04

u mna to funguje tak, ze ked potrebujem nejaky zvuk, o ktorom uz mam istu predstavu, tak najskor prebehnem presety, ak najdem, pouzijem, pripadne doladim, ak nenajdem, tak nakrutim... obavam sa ze pri hardveri bez sw ovladania by som bol silne lenivy nieco programovat, musi to ist primerane jednoducho, sw sybthy s debilnym ovladanim nepouzivam, nech maju akykolvek skvely zvuk (absynth), najpodstatnejsou vyhodou sw je pohodlie, tak preco sa ho vzdavat, nie?
nieco ine su sample, skoro nikdy nepouzijem sampel s povodnou farbou zvuku. snad jedine cinely

a.tom.x

Příspěvek od a.tom.x » 29 led 2006 14:16

Simmons SDS7 je tohle: http://www.teknobo.com/gallery/simmons_sds7.html

myslim, ze moc kapel to tady nemelo neb to bylo priserne drahy. Elany intenzivne nesnasim takze jsem nikdy nevidel na co hrajou.

Kazdopadne vetsina Simmonsu tady byly SDS8 coz je takovej ten klasickej Collinsovskej analogovej TOM zvuk. SDS7 uz ma 8-bit sample + analogovej oscilator, filtry CEM. Pouzivali to treba INXS a má to takovej krasnej suchej lo-fi zvuk hodne v basech a vejskach a velkej dynamickej rozsah. Bohuzel mam jenom zakladni model s 5 moduly (BD, SD, 3xTOM) chci si dokoupit jeste HH.
Art of Sound - Professional Soundware Solution
http://www.aos-pro.com

aum generator

Příspěvek od aum generator » 29 led 2006 15:20

dano píše:ak som sa pytal, ci si vyrabate zvuky, myslel som to doslova, to znamena uplne od piky... predsa presety uptavujeme asi vsetci :roll:
samozrejme ze od piky. nezacinam pri cudzom presete, ale pri svojej predstave zvuku v hlave a potom ho idem hladat. (aspon teraz tak uz robim...kedysi som nahodne hladal, lebo ajtak som nevedel kde hladat nejaky konkretny zvuk)
a v 99% pripadov ani nepouzivam hotove synthy ale si vytvaram vlastne v reaktore alebo v Pure Data...
dano píše:podla mna je presne toto problem niektoych veci... ked uz muzikant nema originalny napad, tak slahne aspon vyrobeny zvuk... ale hlavne nemuzikanti kaslu na zvuky, dokazu pocuvat aj GM nastroje, to co ich zaujima je dobry hudobny napad... Preto Prokofieva znesies stale, aj ked je stale hrany na klaviri, lebo to nie je o zvuju ale o napade.
no je to tak, ale aj zvuk je dolezity.... len ja to vidim tak ze kazda skladba ma tie napady niekde inde. niektore skladby vyvolavaju v cloveku pocity primarne melodiami/kompoziciou, niektore skladby skor zvukom...(a niektore maju napady aj tam aj tam a tie mam najradsej;)...
ked pocujem skladbu ktora sa opiera aj o zvuk (massive attack), a viem ze ten zvuk si ten skladatel nespravil sam tak mam z toho cudny pocit. a to nie kvoli tomu ze ten zvuk poznam, ale prave kvoli tomu ze hudobnik si ten zvuk nespravil, ale vybral...tym padom to nerobil tak uplne podla seba (lebo sanca ze by sa nejaky preset 100% trafil do toho co ma hudobnik v hlave je 0.000nic) a trochu mi to vadi...ale tazko to zovseobecnit,...
Solarfall píše:producenti elektronickej hudby su casto posadnuti zvukom a nie samotnymi hudobnymi napadmi... a to sa mi moc nepaci..
niektory su posadnuty aj tym aj tym....a dokonca aj samotnym zvukom su posadnuty aj niektory skladatelia vaznej (!) hudby (Iannis Xenakis, Luigi Nono, ...)
ja by som nepodcenoval ani jeden aspekt hudby, a prijde mi smutne ze vela ludi sa dobrovolne ochudobnuje o zazitok z hudby tym, ze vnimaju len niektore aspekty a ostatne sa ani nesnazia vnimat.
Solarfall píše:podla mna je to beznemu posluchacovi uuuplne jedno ci si si to sam vypiplal alebo si len upravil preset
podla mna nie, lebo hudba (myslim ta naozajska ;) nie MTV) je o vyvolavani pocitov v ludoch a ked presne viem aky pocit chcem dosiahnut a spravim si presne podla toho zvuk, tak to bude silnejsie ako ked pouzijem preset ktory niekde najdem...(teda mozno to bude rovnako silne ak zacnem pri tom presete a jemu prisposobim zbytok skladby...ale to uz nebude skladba ktora vyjadruje moje pocity, ale skladba ktora kopiruje pocit ktory ide z toho presetu)

imho...no mozno je to vsetko blbost../.

aum generator

Příspěvek od aum generator » 29 led 2006 15:23

a vlastne mi presety az tak nevadia, ale vadi mi ked niekto hlada v presetoch a vlastne ani nevie ze co chce...ked vie co chce tak je mi jedno ci hlada v presetoch alebo v nastaveniach.

Cyril

Příspěvek od Cyril » 29 led 2006 15:44

Jasne, k vyrobe zvuku se mi zda dobry pristupovat jako ke grafickymu designu, vedet co chci a proc (s tim rozdilem, ze "funkcnost" je v hudbe naprosto subjektivni pojem, narozdil od designu), a pak k tomu nejak dojit, jedno jak. Vyjit z presetu a doladit, udelat od zacatku, pripadne se na to vysrat a vymyslet neco jinyho, kdyz se nedari najit nekompromisne idealni zvuk...
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

Hawkens

Příspěvek od Hawkens » 29 led 2006 16:00

Asi by sme mali zacat rozlisovat, pojem "preset" je z oblasti synthov, takze tento thread je o synthoch. Sample mangling patri asi do vedlajsej skatulky.

Co som sa ja vacsinou docital tak vseobecne najcastejsi nazor je ze priblizne 80% ludi sa odraza z inych presetov a tweakuje, 20% su ti najhlbsi drtici co robia vsetko od zaciatku. Cisti presetaci vacsinou neriesia a nediskutuju vo forach o takychto veciach ... prepnut preset vedia aj bez cudzej rady, takze ich "pocetnost" sa tazsie zisti.

Hawkens

Příspěvek od Hawkens » 29 led 2006 16:04

Mne osobne sa zda zbytocne robit patche od zaciatku, pri vacsine patchov ak sa co len trochu vyznas do toho ako je dany synth postaveny, do 2 min prides na podstatu ako je ten zvuk urobeny a do dalsich 20 sec pomenis klucove parametre tak, ze ani panboh nespozna zdroj. Takze kreativity a moznosti na tweakovanie su neobmedzene.

DJDave

Příspěvek od DJDave » 29 led 2006 16:35

Dano - Jeste ti tam v ty ankete chybi nabidka Oboji....

JA pouzivam, jak vlastni presety, tak presety treba Vengeance, nebo treba i tovarni, je to hodne podle toho, co od zvuku ocekavam , jakej chci aby byl..Co by v nem melo bejt atd... Podle toho vybiram...Na necem zvuky natocim pekne, ale treba na dalsi masine to nenatocim, podle me je to hodne individualni a zalezi na tom co chces.
....:::: DJ Dave ::::....

dano

Příspěvek od dano » 29 led 2006 16:48

DJDave píše:Dano - Jeste ti tam v ty ankete chybi nabidka Oboji....
to som tam schvalne nedal, aj ked som vedel, ze by to mnohym ulahcilo hlasovanie:-) islo mi o to, CO UPREDNOSTNUJETE...

aum generator

Příspěvek od aum generator » 29 led 2006 16:54

hawkens: mne nejde o to aby nikto nespoznal zdroj, ale o to aby ten synth robil presne to co ja chcem...a casto sa patchovaniu synthu nevyhnem...a navyse ked si to skladam aj uplne bezny synth sam, tak mam aj na vyber co sa tyka roznych drobnosti (ake filtre, akym sposobom ovladane, mozem si urcit ze ku ktorym parametrom budem moct ovladat fine-detune a vela vela vela uplnych drobnosti, o ktore by som inak prisiel.)
a navyse ked clovek nejaku dobu patchuje tak spravit synth v reaktore je tiez otazka 3-30 minut (zalezi od zlozitosti), co mi neprijde az take strasne...(ked si predstavim ze niekto je schopny pozerat 4 hodiny denne na telku...)

DJDave

Příspěvek od DJDave » 29 led 2006 16:58

Dano - Jo tak , no tak to bude vyrovnany podle myho tuseni.
....:::: DJ Dave ::::....

Solarfall

Příspěvek od Solarfall » 29 led 2006 17:05

ja prehladavam sample aj tak naslepo... ako som napisal je to pre mna ako nakopnutie inspiracie....

ale dost casto sa stava ze v konecnej skladbe ten povodny sampel vobec nie je ;)

dano

Příspěvek od dano » 29 led 2006 17:29

nie je podla vas mimochodom trosku uchylne dat kopu prachov za nejaky zvukovy modul prave kvoly zvukom a potom travit navyse kopu casu nad ich prerabanim?

potom asi treba kupovat saplmer a je to...

Odpovědět