spomienky nastare casy a kto na com zacinal

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
FinestX

spomienky nastare casy a kto na com zacinal

Příspěvek od FinestX » 07 led 2012 04:11

Liquid jsem už vlastně viděl :), ostatní nevím... Zase někdy navštívím kamaráda ve studiu. Ale stejně si takové věci upřímně inu nemůžu dovolit :( Jsem spíš muzikant "staré doby", kdy jsme si první aparáty vyráběli sami, pozděj nadšení z prvních profi věcí, efekty Boss, Poly 800, EMU, pak Roland U20, ... z prvních samplerů nebo digitálních ech... O nějakých kompresorech se nám v té době ale ani nesnilo (tj. my je neznali, ne, že by ve studiích nebyli samozřejmě).
Dnes žasnu, co se všechno i jen na prostém PC dá :-) Nastudoval jsem, co se dalo, postahoval z těch nejlepších (snad) ryze SW věcí takřka vše (snad se to alespoň pro domácí experimenty dá omluvit... - kdybych snad už i zase produkoval, samozřejmě rád zaplatím!) - probouzí to zas obrovskou chuť tvořit... Poslední tuhle "reinkarnaci" jsem měl - no, už je to víc než 10 let (v době Sonar 1)... Fórum audiozone jsem si tu dlouhou dobu jenom pročítal, nežli jsem se odvážil prvně přispět :)
Sorry zas za vybočení - alespoň jsem se tu takhle krátce představil... :oops:
Žánr "pejsek/kočička dort" (folk-rock-pop-newage-symphonic-...), odrostlý na Elánech, na barovém hraní, později kytaristický vzor Plíhal...
SONAR X1 (historicky), EMU 0404 USB, MIDI keys / VSTi všech typů..., Rode NT1000, akust. kytara Aria.

FinestX

Re: na com produkuju znami ludia? sw? hw? oboje?

Příspěvek od FinestX » 07 led 2012 18:19

Btw. k tématu :) Samozřejmě drtivá většina známých lidí pracuje v Pro Tools. Zajímá mne - víte o někom známém, užívajícím primárně jiné DAW prostředí??

Pozn. pod čarou - k "neznámým" (amatérům) - mne si třeba Cakewalk získal náhodou - prostě první, na co jsem narazil, když při koupi svého času "revoluční" AWE32 byl spoludodáván Cakewalk Apprentice... Pak už jsem u této firmy zůstal. Nicméně přijde mi dnes Sonar dost podceňovaný :-) (i zde) - nevidím nic, čím bych si pomohl kupř. přechodem na Cubase... A pro domácí studio dokonce ani v Pro Tools...

Potěšilo by mé oko, kdyby někdo někdy někde u "profíka" Sonar viděl :) (ač jsem takové pověsti "z třetí ruky" i slýchal, nevím...). A taky třeba, kdyby se tady "neválel" odstrkovaný mezi "ostatním" jakoby takové opovrhované smetí, chudák... :lol: :cry: :wink:
Žánr "pejsek/kočička dort" (folk-rock-pop-newage-symphonic-...), odrostlý na Elánech, na barovém hraní, později kytaristický vzor Plíhal...
SONAR X1 (historicky), EMU 0404 USB, MIDI keys / VSTi všech typů..., Rode NT1000, akust. kytara Aria.

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 07 led 2012 19:25

samozrejme, zalezi, kde se hudebne pohybujes a koho povazujes za znamyho, ale v kazdym ranku najdes paletu ruznejch DAW. ale uzivatele sonaru, pravda, moc neznam. u lidi, co spis skladaji nebo jsou na pomezi skladani a michani, je hodne oblibenej logic, na pc samozrejme cubase, u elektroniky zacina nekompromisne prevladat ableton... kazdopadne pro kazdy DAW je skvela reklama, ze ten a ten clovek pouziva jejich produkt, takze staci jit na jejich homepage a urcite i sonar tam bude mit nejaky zkazky o tom, kdo s jejich programem tvori.

Kelley

Příspěvek od Kelley » 07 led 2012 19:38

To FinestX - nejsme náhodou příbuzní ? U mě ten vývoj DAW probíhal úplně stejně :D AWE32 + CW Apprentice a dneska X1... Mlhavě si vzpomínám, že jsem někde četl, že Sonar je populární spíš v USA, zatímco v Evropě je oblíbenější Cubase.
Edit: Sonaristy máš tadyhle: http://www.cakewalk.com/Artist/All.aspx ale je fakt, že mi ta jména skoro nic neříkají :)

jackies

Příspěvek od jackies » 07 led 2012 19:54

Kelley píše: v Evropě je oblíbenější Cubase.
Dovolím si říct že i hlavně v Čechách a u starších pardálů, z důvodu historie a možností ji prostě v dobách Atari ukrást.
Existovala pouze Cubase a Notator.
Samozřejmě s další novou verzí už uživatelé u ní zůstali.

Já měl malý výpadek od Cubase cca rok a to s Voyetra Digital Orchestrator Pro
( neskutečně ! dobrý DAW na dobu Win 3.1, 95), ale pak zase Steinberg :wink:

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 07 led 2012 20:20

Hehe. S awe32 a s voyetra digital orchestratorem jsem zacinal:) nez jsem objevil ft2 a kouzlo samplu.

FinestX

Příspěvek od FinestX » 07 led 2012 20:34

Kelley píše:To FinestX - nejsme náhodou příbuzní ? U mě ten vývoj DAW probíhal úplně stejně :D AWE32 + CW Apprentice a dneska X1... Mlhavě si vzpomínám, že jsem někde četl, že Sonar je populární spíš v USA, zatímco v Evropě je oblíbenější Cubase.
Edit: Sonaristy máš tadyhle: http://www.cakewalk.com/Artist/All.aspx ale je fakt, že mi ta jména skoro nic neříkají :)
No mě ta jména taky nic něříkají... (ale Cori Yarckin je pěkná holka :) ) S tou Amerikou to tak může být - tedy v menšině těch, co dělají v PC místo MACu...
Hmm, inu snad nás je víc s tímhletím vývojem DAW :-) Jinak je tedy jasný, že kdo začal s DAW dřív, narazil inu u nás jako první na Cubase...

Jinak já samozřejmě "spíš" skládám (pro nikoho cizího nemíchám, max. pro jednoho kamaráda kde i aranžuju), ale Logic mě nezaujal - ale je to samozřejmě extrémně subjektivně ovlivněno návykem na Cakewalk... :) Ableton není pro mne, čistou elektroniku nedělám. Inu - takže tak...

Sakra, že bych založil "klub Sonaristů", aby se ukázalo, kolik nás tam tak je a jakých typů? :lol:

Amorph: Jo jo, na Awe32 jsme samozřejmě o jiných možnostech, než General Midi a Soundfonts, ani netušili... :-)

Kelley

Příspěvek od Kelley » 07 led 2012 21:14

FinestX píše:Jinak je tedy jasný, že kdo začal s DAW dřív, narazil inu u nás jako první na Cubase..
Jak už tu bylo řečeno, záleželo spíš na tom, kdo měl doma Atari - ten tíhl automaticky k Cubase. A kdo měl jiný stroj (Já jsem měl ZX Spectrum) tak spíš tápal :? Ale to už jsme trochu OT :oops:
P.S: Ten klub založ, hlásím se :wink:

FinestX

Příspěvek od FinestX » 07 led 2012 21:39

:lol: Tak že by to bylo tím? Též jsem měl ZX Spectrum (a ještě předtím ZX81, heč :!: :mrgreen: )

Sakra, to jsme se znostalgizovali... Nebijte nás, že to k tomuhle tématu ale FAKT nepatří! :oops:

Nedá mi to... Publikuju zde tímto v tomto duchu dvě své stařičké věci, nahrávané ještě PŘED Awe32 - Sonar (tuším 1.2), Soundblaster 128 (samozřejmě General Midi interní zvuky), kytara a zpěv snímány PC mikrofónkem Genius.....
http://sobehrd.blog.idnes.cz/c/149419/T ... kazky.html

Kelley

Příspěvek od Kelley » 07 led 2012 23:56

Tak už nás přesunuli, můžeme žvanit dál :lol:
Hele, ale SB128 byla přece novější než AWE32. Po AWE32 přišla ještě AWE64 (poslední ISA od Creative Labs)... A PCI SB128 byla až po nich.
No a s tím Spectrem (ZX81 jsem neměl, ale možná si teď postavím repliku :twisted: ) - postavil jsem si ke Spectru automatickýho bubeníka podle Amatérskýho Rádia.

dendy
Vybavení

Re: spomienky nastare casy a kto na com zacinal

Příspěvek od dendy » 08 led 2012 00:03

ak sa dobre pamatam SB128 uz nemal soundfonty ani moznost dat do karty naviac ramku... AWE32/64 bola posledna karta od creative ktora nebola len blbost bre gejmerov ... ale mozno ma len klame pamat :-)

ja som zacinat v 4 kanalovom modedite pod DOSom... k AWE32 (vtedy za 12000 SK) a Cakewalku 3.0 som sa dostal az po cca 3-4 rokoch stravenych s trackermi :-)

FinestX

Příspěvek od FinestX » 08 led 2012 00:09

Kelley píše:Tak už nás přesunuli, můžeme žvanit dál :lol:
Hele, ale SB128 byla přece novější než AWE32. Po AWE32 přišla ještě AWE64 (poslední ISA od Creative Labs)... A PCI SB128 byla až po nich.
No a s tím Spectrem (ZX81 jsem neměl, ale možná si teď postavím repliku :twisted: ) - postavil jsem si ke Spectru automatickýho bubeníka podle Amatérskýho Rádia.
:) Máš pravdu. Ale na muziku byla podle mně horší, nebyla na to "zaměřena" (i když o kolik zvukově horší už neposoudím, tu 128 jsem měl jenom jeden čas v práci a nahrál jsem si na ni jenom tyhle 2 staré věci jen tak z pokusu a momentálního popudu, když zrovna nebylo co dělat... :lol: Nahrané to tudíž bylo fakticky mnohem později, než období, kdy jsem si doma tvořil na AWE32.). Každopádně mi to subjektivně přišlo jako o mnoho větší tragédie, než blahá AWE32... (ta mi v své době zněla "parádně").

Já jsem si z AR stavěl jenom analogové elektronické bicí :), na muziku jsem počítač nevyužíval (to nás-mne vlastně tehdy dost možná ani nenapadlo, že by to šlo třeba "nějak napojit"...)

FinestX

Příspěvek od FinestX » 08 led 2012 00:14

dendy píše:ak sa dobre pamatam SB128 uz nemal soundfonty ani moznost dat do karty naviac ramku... AWE32/64 bola posledna karta od creative ktora nebola len blbost bre gejmerov ... ale mozno ma len klame pamat :-)

ja som zacinat v 4 kanalovom modedite pod DOSom... k AWE32 (vtedy za 12000 SK) a Cakewalku 3.0 som sa dostal az po cca 3-4 rokoch stravenych s trackermi :-)
Ne ne, neklame, pravdu díš! Už jsem to trochu upřesnil :) Neměl jsem napsat "PŘED", ale "MNOHEM HORŠÍ", nebo tak něco... Zvukově to bylo bohužel už zase jenom chrastítko a šumítko :(

Jo jo, MOD soubory jsem si taky editoval, jejej! Dokonce se mi pyšně povedlo zprovoznit play MODu (přes jakous knihovničku) jako doprovod "screeensaveru" v jednom mém DOSovském prográmku :oops:
A propos původně to byl formát snad tuším z Amigy? Nicméně přišel mi tehdy skvělej! To hrálo ještě i na PC speaker (bez zvukovky)...!
Naposledy upravil(a) FinestX dne 08 led 2012 06:08, celkem upraveno 1 x.

FinestX

Příspěvek od FinestX » 08 led 2012 00:20

Ale SoudFonty do 128 nahrát šly, nasypal jsem tam 8 MB GM banku (namísto defaultní). Ačkoliv možná to ani nebyl standardní SoundFont, ale jen stažená banka přímo pro ni...
RAM rozšířitelná už asi nebyla (ač bylo snad i několik verzí??), byla to mrňavá karta, žádný sloty apod.

Kelley

Příspěvek od Kelley » 08 led 2012 10:04

Jo taaak. Ale abych to upřesnil:
1) AWE32 - ISA zvukovka, nevím jestli jsem měl smůlu na konkrétní kus, ale co se týká audio (A/D a D/A převodníky) tak to byla dost tragédie, co se šumu a zkreslení týká :( A to jsem za ni dal asi 7000 (tenkrát ještě) Kčs. Co se týká MIDI - měla jak OPL3 FM syntézu, tak wawetable. Dala se rozšířit až na 8MB RAM pomocí dvou krátkých SIMM modulů. Pamatuju, jak jsem ještě po telefonní lince tahal z BBSky sadu bicích, asi tak 1,5MB. A zněla docela suprově :D
2) AWE64 ISA - jsem sám neměl, slyšel jsem ji u kámoše, ale zdála se mi ještě odfláknutější než AWE32. Rozšiřitelná byla jen pomocí speciálních RAM modulů od Creative - čili vpodstatě nerozšiřitelná, protože ty moduly nějak naši obchodníci "zapomněli" doobjednat. Nedávno jsem o jeden modul neúspěšně bojoval na Aukru (teď už ji doma mám, ten modul jsem chtěl do sbírky).
3) SB64 PCI - to byla vlastně karta Ensoniq Audio PCI, ale po sloučení Ensoniq s Creative Labs se jmenovala už jen SB64. SB128 byla vylepšenou verzí. Vzorky se už ládovaly jen do paměti PC. A/D a D/A převodníky IMHO ale měla podstatně lepší než AWE32/64 - možná proto, že to by Ensoniq a ne Creative Labs :) .

Ten bubeník z AR byl analog ! Akorát řízený ze Spectra. On tam vlastně vyšel dvakrát, jednou jako samostatný automatický bubeník s vlastním sekvencerem (tam mi fungovaly jen některé rytmy) a později prakticky stejné zapojení, jen místo sekvenceru tam byl port pro připojení k počítači.

Mody - s těma jsem si hrál taky. Vyrobil jsem si na ně převodník na paralelní port (Covox) ještě v dobách předzvukovkových 8)

Odpovědět