Vývoj hudebního trhu - téma v HN 24.1.11

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
syncro

Vývoj hudebního trhu - téma v HN 24.1.11

Příspěvek od syncro » 24 led 2011 09:30

Vřele doporučuji zakoupit dnešní Hospodářské noviny, kde jsou skoro tři stránky věnované tématu hudební trh v ČR. Hodně mě překvapilo, že celkové tržby hudebního průmyslu v celé ČR za rok 2010 jsou odhadnuty na pouhých 469 milionů. Sice to zdánlivě vypadá jako velké číslo, ale pro jednoduché srovnání - tolik v krizovém roce 2009, který byl vcelku velmi špatný, činily tržby našich dvou hotelů... Ta branže opravdu není zdravá a osobně hodně nezávidím "kapitánům" hudebního průmyslu. Musí to být peklo, vědět, že další rok to bude zase o 20% méně.

Zajímavé je, že v rozhovoru s panem Tomášem Filipem (generální ředitel Universal Music Group) vlastně nezazní ani jeden nápad, co s tím. Zjevně se všichni upínají k nějaké placené verzi českého SoundCloudu nebo spíš Spotify, žehrají na piráty a chtějí, aby jim stát pomohl. Třeba tím, že se k paušálu za připojení k internetu přidá dalších 5 eur za imaginární "stahovné". Tedy, jestli jsem to správně pochopil, nějaká obdoba poplatku autorským svazům, která se už teď odvádí v ceně prázdných médií. Tak jestli je tohle celá strategie do budoucna, tak už si můžou rovnou vystrojit pohřeb.

Svým způsobem se dá pochopit, že i díky stahovačům jde celý trh nosičů do kytek, ale na druhou stranu - co kromě Lucek Bílých, Karlů Gottů a dalších velmi progresivních stálic české zombie pop-kultury nám vlastně české major labely nabízejí? Osobně kupuji docela hodně desek, ale českou jsem si nekoupil ani nepamatuji. Není totiž proč... To nejzajímavější z ČR stojí stejně úplně mimo oficiální české labely a často to ze zoufalství nad nevydatelností dají sami autoři zdarma ke stažení. To, co vychází "oficiálně" jsou z mého pohledu stokrát vyvařené sračky, případně další kopie stokrát vyvařených sraček (doporučuji článek Jamese Colea o Nightwork v posledním Reflexu). Za to bych nedal opravdu ani korunu a divím se, že si to vůbec někdo stáhne, byť zdarma.

Když se zamyslím, kdo vydává desky, které si kupuji, tak jsou to většinou přímo autoři a nebo velmi malé nezávislé labely. Poslední deska na majoru, kterou jsem si koupil, byla nová Sade. Byla loni vlastně z majorů jediná... Je mi jasné, že se hned objeví argument, že "progresivní" hudba je pro major nezajímavá, protože se jim investice do nových projektů nevrátí v prodejích, ale to neberu. Digitální promo a distribuce stojí tak málo, že už dávno mohly české majors rozběhnout nějakou obdobu trochu proselektované Bandzone, promovat tam zajímavou hudbu a generovat nová jména. Samozřejmě se snadno radí zvenku, ale tuhle bezradnost bych si v našem oboru opravdu dovolit nemohl...

Jen pro zamyšlení, Saša

biscuit

Re: Vývoj hudebního trhu - téma v HN 24.1.11

Příspěvek od biscuit » 24 led 2011 10:00

saso, to je ten reflex "mafianu raj"?

syncro

Příspěvek od syncro » 24 led 2011 10:07

biscuit: Ano, to je on. Na Coleově FB byla i "ostrá" verze toho článku, Reflex ho trochu "redakčně upravil". Nejsem nějaký Coleův obdivovatel, ale v tomhle s ním bezezbytku souhlasím. Shrnutí: Nightwork - normalizační tepláková zábava v pseudocool podání, blejt! Ajt?! 8-)

Saša

biscuit

Příspěvek od biscuit » 24 led 2011 10:20

pseudocool :-) ja tuhle videl kousicek z jejich koncertu a ackoliv jde ta hudba uplne kolem me, tak to zpevakovo nasazeni a vykon bych videl dost vysoko na cesky pomery.. jdu si stahnout ten reflex ;)

delay

Příspěvek od delay » 24 led 2011 10:33

syncro píše:co kromě Lucek Bílých, Karlů Gottů a dalších velmi progresivních stálic české zombie pop-kultury nám vlastně české major labely nabízejí?
Zapomněl jsi na Kabát, Evu a Vaška a výplachy inzerované v TV v produkci Česká muzika. Jak říkal Marek Eben, tyto CD-čka se budou prodávat stále, protože jejich cílová skupina si je neumí vypálit 8)

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 24 led 2011 11:04

dik, to koupim.

( mimochodem, ty vase hotely slapou jak hodinky, byl jsem tam min. vikend [sanssouci], na masazi vedle dveri s cedulkou se jmenem tvoji mamy. :] )

syncro

Příspěvek od syncro » 24 led 2011 11:11

biscuit: Já viděl u tchyně nedávno záznam jejich živáku a přišlo mi to dost děsivé 8-( Je to asi věc názoru, ale viděl jsem v tom nějakého křížence Michala Davida a hodně špatné verze Monkáčů... To ale není těžiště mého příspěvku a asi mi ani nepřísluší to soudit.

delay: Pobavilo 8-)

Brooklyn: Díky, pracujeme na tom, seč můžeme. Kvalita našich služeb je pro mě pracovní priorita číslo 1. Příště dej vědět, rád si s tebou dám aspoň kávu 8-)

Saša

biscuit

Příspěvek od biscuit » 24 led 2011 11:25

saso prosimte, ten clanek z toho reflexu, jsem teda asi nasel na facebooku, ale to je jen takovej odstavecek.. to je ono?
Zrádci generace
od uživatele Daniel Ďurech dne 20. leden 2011 v 17:21

Lidé, co v dějinách umění posunovali hranice, končívali na pranýři. Pokud je dílo silné, odhalí život v celé jeho nádheře a společnost si pak pohoršeně strčí ruku před oči, kouká mezerou mezi prsty, vypouští pohoršené s...oudy mezi vzrušenými vzdechy....
jinak, jak jsem psal, ja nightwork slysel jednou na koncerte a pak videl asi 5 minut v tv a nic mi to nerikalo. zaroven jsem, ale nebyl tak uplne znechucenej - vnimal jsem to tak nejak neutralne.. mozna mam prioritne nastavenej boj proti jinejm srackam - tem opravdu opravdovejm, na nic si nehrajicim ;)
konec ot..

btw: je situace s upadkem hudebniho prumyslu stejna/podobna i jinde ve svete? (nesleduju to) vymejslej si nekde jinde taky ruzny formy vypalnyho? prijde mi to jako velka nehoraznost, uz tak jak to je. ze jen proto, ze si tady nechaj lidi kalet na hlavy, se uvazuje o dalsim vybirani, mi uz docela zveda zaludek.

syncro

Příspěvek od syncro » 24 led 2011 11:38

biscuit: To je ono. Jak je to v celosvětovém měřítku netuším, ale předpokládám, že tam se aspoň částečně daří kompenzovat úbytky v prodeji fyzických nosičů jejich digitálním ekvivalentem (iTunes, atd.). Kdyby měl někdo link na smysluplný článek na tohle téma, rád ho tu uvidím...

Saša

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 24 led 2011 12:09

Cyril

Příspěvek od Cyril » 24 led 2011 12:51

Tak jsem si precetl ten zlucovitej clanek od toho hiphopera (nevim, jestli nekdo takovej muze kazat o tom, co je kvalitni hudba :) ... Ja sice Nightwork nijak zvlast nemusim, je pravda, ze tam cejtim silnou prichut "divadelnosti", "studentsky recese" a urcity priposranosti, na druhou stranu ale dokazou napsat celkem dost slusny hitovky. Rozhodne bych je zas tolik nezatracoval. Vtipny taky obcas jsou...
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

delay

Příspěvek od delay » 24 led 2011 13:23

No, tepláky bych ještě bral, bohužel jsem byl nucen 2x vyslechnout obě jejich desky (mj. "Jsem Gay" v 5-ti jazyčných mixech) a zejména píseň s textem "Hurá, hurá, válka už je tady..." na pozadí lehce činské harmonie mi přišla fakt už jako moc. Každej tu míru nevkusu máme jinde. Nicméně oni aspoň uměj hrát...

Cyril

Příspěvek od Cyril » 24 led 2011 13:40

delay: teplaky me stvou, ale jsem gay se jeste da... ja neznam desky, spis nahodile sem tam nakou pisnicku + videa z youtube... podle me u nich je problem, kdyz uz to zacnou brat moc vazne... pak se z recesistu stane nicmoc kapela :)
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

PELF
Profesionál

Příspěvek od PELF » 24 led 2011 15:53

Však už brzy si budeme moct opět zhodnotit vývoj českého hudebního trhu díky estrádě Anděl! :) http://www.novinky.cz/koktejl/223220-ce ... -klus.html

ááá je to tady http://www.novinky.cz/kultura/223239-ne ... twork.html
Naposledy upravil(a) PELF dne 24 led 2011 23:12, celkem upraveno 1 x.
audio::video::postprodukce
Studio ATLAS

JohnyDeza

Příspěvek od JohnyDeza » 24 led 2011 16:04

Nejsou to náhodou tyto články?:

Kód: Vybrat vše

http://hn.ihned.cz/c1-49557220-ceska-hudba-pujde-hromadne-na-web-zdarma
+ty související?

Odpovědět