Fyzika, kozmologia, biologia a ine vedecke temy

Vše, co se netýká hudebního šílenství, MIDI a audia
Odpovědět
tomy45

Re: Fyzika, kozmologia, biologia a ine vedecke temy

Příspěvek od tomy45 »

Je to teoria, nie hypoteza ani spekulacia.

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR »

čital som to pred par dnami, super, moc vážnosti by som tomu zatial neprikladal ale lúbi sa mi to..
konečne by bol opodstatnení moj trvajúci pocit že nepochádzam z tejto planéty..

MDudas

Příspěvek od MDudas »

dendy píše:Pisali kde, v Novom Case ? Alebo vraveli v JOJ-ke vecer v spravach ? Ako tieto tvoje vytrysky mudrosti ( ==> rozumej, trapne primitivne klise) ktorymi nas tu na ezone zaplavujes su fakt obdivuhodne.. predpokladam ze okrem ineho kvanta klise nezmyslov ktorym veris zastavas nazory typu ze zena patri do kuchyne a ma sediet doma a rodit deti a starat sa o muza zivitela rodiny ked pride z prace alebo ze vyprask je pre vychovu deti spravny ..
Jasne dendy, nechaj tak. Clovek, co stravi niekde v labaku 14 hodin denne, je najlepsi partner na zivot. Mas pravdu, je to klise z Noveho Casu. Ten citam najradsej. :palec+: Nepracujes ty nahodou doma?
Len tak namatkou - daj si Einsteinov zivotopis. Staci? Alebo Ti najdem dalsie "klise".... (si fajn partner na diskusiu. taky na urovni... :palec+: )

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo »

http://objevto.blog.cz/1502/nas-svet-je-hologram-iluze ;)

To už věděli dávno a píše se o tom i ve staroindických textech ...

tomy45

Příspěvek od tomy45 »

No ale precital si si ako vlastne je definovany hologram? Hologram nie je zo co si 99.9% ludi hned predstavi. Mahabharata to popisuje tiez nejednoznacne, mimo jeho pokusov a moderneho sucastneho chapania hologramu ako takeho.

hombrefeo

Příspěvek od hombrefeo »

intervence mezi proudy elektronu?

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

holograficky vesmir je velmi vazna fyzikalna teoria ktora vyplynula z niekolko desatroci trvajuceho sporu medzi Stephenĺ Hawkingom a Leonardom Susskindom (jeden z autorov teorie superstrun).. Hawking tvrdil ze informacia nenavratne mizne v ciernej diere co ale porusuje zakon termodynamiky.. spor nakonec vyhral Susskind prave vdaka jeho teorii holografickejo vesmir, ktora je v sucasnosti naozaj kedym z najvaznejsich kandidatov na popis vesmiru..

Ale pozor !! Tato teoria nema prakticky nic spolocne zo zlataninou faktov, prekrutenych a chybne interpretovanych informacii a newage blabolov z hentoho clanku :-))) Prepac ivo musel som, lebo toto je moja velmi oblubena tema..

Strasne moc zjednodusene - vychadza z toho ze sa da dokazt ze objem informacii ktore je mozne dostat do urciteho objemu sa rovna objemu informacii ktore sa vojdu na povrch gule ktora dany objem (priestor) uzatvara.. znie to ako blbost ale je za tym matematika ktorj platnost zatial vsetky experimenty potvrdzuju.. cize defakto vesmir je v skutocnosti "nakresleny" 2D pixelmi na povrchu gigantickej gule :-)) to uz je ale naozaj ultra-brutalne zjednodusenie, treba si o tom trosku viac precitat aby to clovek ako-tak vstrebal.. snazit sa predstavit si to nema zmysel :-))

Zaujemcom co sa neboja trosku si poturovat mozog doporucujem knihu "Black Hole Wars" od Susskinda http://www.martinus.sk/?uItem=149798 - je to skvelo napisane, hlavne prva polovica sa da citat skoro ako beletria :-) Potom samozrejme pritvrdi, niektore kapitoly aom musel citat aj 3x kym som to spracoval :-))

alebo si dajte aspon toto video, tam ke napzaj vysvetlene o co v tejto teorii ide (samotnym jej autorom :-) Susskid je nielen brutalna kapacita, jeden z najbystrejsich mozgov planety, ale je aj skvely rozpravac a zabavny clovek.. jeho prednasky na YT o kvantovke, relativite a strunach stoja za to...

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR »

jj, Susskina som si zvykol pozerávat, aj kvoli tejto téme..
hlavne "Topics in String Theory" na YT, ten človek to vysvetluje až neuveritelne jasne, veci okolo horizontov udalostí (nie len čiernych dier) ma v jeho podaní tak bavili že niektoré časti som si dal aj 3x, okrem toho občas je aj dobrý bavič.. Vety ako: "when Alice falls through the horizon but her feets remain before the horizon, she sees herself deFEETed :)
pri tých jeho prednáškach mám pocit ako pred 20 rokmi pri starých scifi filmoch..

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

Lenonard Susskind píše:when Alice falls through the horizon but her feets remain before the horizon, she sees herself deFEETed
jo jo to bola genialna hlaska :-D

matucha

Příspěvek od matucha »

Ivo píše:http://objevto.blog.cz/1502/nas-svet-je-hologram-iluze ;)

To už věděli dávno a píše se o tom i ve staroindických textech ...
Aaaano my vime co povazujes za spravnej pohled na svet a vime ze narozdil od vedcu maj staroindove a (new-age) filozofove pravdu uz davno. Nic neexistuje, meditujme.

Porad nejak nevim, proc sem s tim porad chodis trollovat, kdyz to porad jen a jen tohle jinak zajimavy vlakno rozhazuje a popuzuje to lidi proti sobe. Muzete si podat ruce se Zemanem. Vubec bych na to nepotreboval reagovat, kdybych te moh tady dat na ignore list, ale jak vime moderatori na ignore list dat nejdou. Proc s tim nepokracujes v nejakym vlakne co si zalozil nebo je naklonene tvojemu filosofickymu pohledu na vec?

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo »

Zmíněný odkaz se týká konkrétního vědeckého výzkumu. To že různé modely "holografického vesmíru" byly zmiňovány a podrobně rozpracovávány už ve starých kulturách, je také fakt. Takže nevím co tě tak rozrušuje ?

Kdybys zalistoval pár učebnicemi pro základní školy, možná bys zjistil že ve starých kulturách (Indie, Egypt, američtí indiáni atd.) měli převapivě hodně hluboké vědecké znalosti o přírodě, vesmíru, člověku, astronomii atd. takže je to dost propojené a některé věci, které víme dnes, věděli už dříve - nevím co je na tom nefaktického. Co se týče modelů vesmíru, mrkni třeba na staroindické (ryze ateistické) systémy "Samkhya" nebo "Vaisheshika" - je to hodně zajímavé a v lecčem se to blíží i současným modelům a teoriím vesmíru a kosmologie (i když používali jiné metodiky a neměli současnou techniku - v tom je to právě zajímavé a pozoruhodné). Pokud dáváš rovnítko mezi staré kultury a moderní esoterické hnutí "new age", je to jemně řečeno trošku mimo :wink:
Myslím že pokud se bavíme o "vědě", určitě to není oblast a metodika, která by kromě posledních 50-100 let byla úplně neznámá ... to že se některé věci a pohledy zkoumané odlišnými metodami ted i v dávné minulosti nakonec často v závěrech i modelech shodují, považuju za úžasné ... zmínit to mi nepřipadá jako "trolling" :wink: (na rozdíl třeba od tvého příspěvku, promiň )

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

ivo píše:Zmíněný odkaz se týká konkrétního vědeckého výzkumu
nojo, tyka.. asi v tom zmysle ze prekruca fakty, vytrhava z kontextu a u ludi neznalych hlbsie do danej temy vytvara uplne skresleny a chybny dojem o tom co teoria holografickeho vesmiru je, o com je... v podstate je to bulvar na urovni noveho casu (blesk)

ivo ale vazne s teoriou holografickeho vesmiru ten clanok okrem nazvu nema prakticky nic spolocne.. pastol som ti sem odkazy kde sa mozes nieco dozvediet o vzniku a pricpipoch stojacich za tou teoriou od jej autora.. ktory je mimochodom tvrdy ateista a nehlasi sa ani k ziadnym vychodnym naukam :-)

matucha

Příspěvek od matucha »

Ivo moc dobre vis jak jsem to myslel s tim New Age (ve stejnym smyslu jako Dendy).

Me poznatky starejch civilizaci/kultur prijdou fascinujici. Stejne i to jakym zpusobem se menil zapadni pohled na vesmir. I to jak davno vznikly nektery koncepty vnimani sveta. O tom zadna. Problem mam s vydavanim bulvarnich-senzacechtivych-pseudovedeckych clanku za seriozni vedu a argumentovanim jima. Soustavne a opakovane. Nevadilo by mi to v jinym vlakne, je mi jedno ze si myslis ze mas pravdu, ale tohle vlakno mi prislo zajimavy a tvoje prispevky ho vzdycky stocej do tohodle stadia, ktery povazuju za balast a OT.
Muj nazor... bohuzel jsem nevydrzel a nezdrzel se tohodle komentare, neslo to. Pisu to zbytecne, je mi to jasny.

...me by vlastne ani ty odkazy na bulvarni clanky nevadily, kdyby u toho porad nebyl nejakej usklebek a navazeni se do soucasny vedy/vedcu. Casto na zaklade tech zavadejicich clanku.

Odpovědět