Jazykový koutek

Vše, co se netýká hudebního šílenství, MIDI a audia
biscuit

Jazykový koutek

Příspěvek od biscuit »

MDudas píše:
Ivo píše:Arabský přistěhovalec v Torontě přijde k doktorovi ...
:mrgreen: :palec+:
btw. v torontu, mesto toront neznam ;-)

Ivo
Moderátor

Re: Jazykový koutek

Příspěvek od Ivo »

A co takhle vzory středního rodu ? :wink: Město-moře-kuře-stavení ? to Toronto = to město ... 6. pád v kom čem - ve městě - v Torontě :) (ne ve městu)

biscuit

Příspěvek od biscuit »

a co takhle pravidla ceskeho pravopisu?! 1) mestu i meste je spravne a 2) u toronta se varianta "toronte" nepouziva. radeji me nechtej ucit cestinu ;-) http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=toronto&Hledej=Hledej

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo »

biscuit píše:1) mestu i meste je spravne
Ve městu ? :shock: To jsem ještě opravdu neslyšel :) (s danou předložkou) Ale je pravda, že třeba v Osle by znělo trochu divně :D

To by se pak Zákopčáník neměl proč soudit :)
A samozřejmě nelze nedodat :D

biscuit

Příspěvek od biscuit »

sesty pad neni jen ve, ale taky treba o a tam uz to jde prece lip, ne? ;-)
stara soda je skvela, ale je to holt uz vsechno strasne provareny... byl jsem ted nedavno ve sklepe po nejakym case na novy besidce a spousta veci bylo zase uplne uchvatnejch, ale oni to vubec nepoustej ven. pritom kazdej rok by si ta besidka zaslouzila vysilani v televizi :-)

hubert

Příspěvek od hubert »

Aj tak je uplne divne ze si nejaky jazyk urci ako sa v nom bude sklonovat nazov cudzieho mesta ako napr. Toronto....to je uplne na hlavu...ako aj to preco je v cestine Pariž ženskeho rodu :)

biscuit

Příspěvek od biscuit »

to mi na cestine vadi - jak svym sklonovanim a prechylovanim nerespektuje ostatni jazyky a komoli a pitvori.
kdyz uz tak dlouho zanasim do tematu co do nej nepatri, tak jsem pohledal me oblibene od meho oblibeneho:

MDudas

Příspěvek od MDudas »

biscuit píše:to mi na cestine vadi - jak svym sklonovanim a prechylovanim nerespektuje ostatni jazyky a komoli a pitvori.
to robia vsetky jazyky... v anglictine konkretne tento problem s mrsenim sklonovania neni, lebo ho nemaju. ale zase mrsia ine veci....
Taka nemcina - Datei war gedownloaded. :lol: Predpona minuleho casu ge- spojena rovno s anglickym downloaded. (realne som pocul)

Mna u nas tahaju za usi tie cudzie priezviska (prijmeni) - Gonzalesova, Garciova, Blackova.
A to je este slabota oproti - Šarapovová - bez okolkov zdvojene -ová. :palec+:

biscuit

Příspěvek od biscuit »

to mame stejne. mnohem horsi mi prijde to vase cteni -er (stratocaster) na konci anglickych a nemeckych slov a hlavne jmen. to je primo narodni zlocin, ceho se dopoustite. nechapu, jak muze neco tak pitomeho, tak hluboce zakorenit. ja jsem snad neslysel slovaka, kterej by s tim bojoval spravnou vyslovnosti (doufam, ze je).

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin »

jo to je zaujimave .. mne je na grcanie zase , ked pocujem stratocástr .. ale tak isto mi taha usi , ked pocujem masterovat .. podivne ..

klingáč

Příspěvek od klingáč »

Pytkin píše:jo to je zaujimave .. mne je na grcanie zase , ked pocujem stratocástr ..
Totok ano. Ale už som si zvykol.. Hlavne že viem, čo tým chcel dotyčný povedať.. :D

biscuit

Příspěvek od biscuit »

narodni nemoc... u nas jsou zas "pucle" a dalsi legendy

klingáč

Příspěvek od klingáč »

Biscuit: pucle sú aj u nás. S prehľadom.

Ako chalani sme vždy rozmýšľali, prečo je u vás namiesto futbalu kopaná, namiesto basketbalu košíková, namiesto gólu branka... apod. :D

biscuit

Příspěvek od biscuit »

to jsou takovy prezitky z dob narodniho obrozeni, kdy bylo pro vse nutne vymyslet ceske nazvy. cestina je krasnej a relativne bohatej jazyk, ale slusny procento slov pochazi z nemciny (a dnes se zakorenuje spousta terminu z anglictiny). na tom neni az zas tak nic spatnyho, kdyz si clovek uvedomi, ze jsme s nimi propojeni po staleti (a anglofonni vyrazy jsou dnes casto proste international language). ale nekterym nacionalistum to holt bylo a je proti mysli, tak se obcas zamysli :-) mozna odtud prameni ta urcita neucta ke slovum, ktera prebirame - bud je zprznime uplne, nebo aspon trosku.

hombrefeo

Příspěvek od hombrefeo »

bohatej, jo?

Odpovědět