Absorber s částečným odrazem nebo difúzí

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Stan

Re: Absorber s částečným odrazem nebo difúzí

Příspěvek od Stan » 25 lis 2013 10:26

Jak vidím tak přesvědčovat že fyzikální zákony jsou neměnné a chování zvuku také je zbytečné a to je škoda. Podle toho co čtu tak je vlastně akustika hračka, a výpočty a měření vlastě nejsou potřeba. Vše se dá vyřešit knihovnou či plotem. V poho. Než se ale pustíte do dašího zpochybňování a debat jestli dvířka od kuchyňské linky ano či ne tak si o akustice a o stavbě studií nejdříve něco přečtěte. To nikdy neuškodí. Literarury je o tom spousta. Tady je výběr asi nejzajímavějších knih.

Master Handbook of Acoustic
Acoustic Absorbers and Diffusers
Room Acoustics
Building Acoustics
Fundamentals Of Acoustics
Recording Spaces
Handbook Of Signal Processing In Acoustics
Recordind Studio
Recording Studio Design

Po přečtení a pochopení toho co se v těchto knihách píše možná změníte názor. Možná. Já to vzdávám protože jak vidím tak to nemá cenu.
Hodně úspěchů při stavbě studia.

Pierre niko

Příspěvek od Pierre niko » 25 lis 2013 11:31

Stane, jsi pri stavbe sveho studia dusledny a to se mi libi. Je to pro me inspiraci. Nekteri se holt spokoji s pristupem: "takhle to citim, a mam dobry pocit, ze to ty fekvence nejak pobere, odrazi". Nelam si s tim hlavu. Chces to nekam tlacit, tlacis to po vsech smerech, pracujes na sobe po vsech smerech, zlepsujes se ve vsech disciplinach. Tak to ma byt a taky to tak citim. Kdyz ma nekdo polovicaty pristup v nekterych vecech, vysledek bude polovicaty po vsech strankach. Vypocty nejsou potreba? Jeho vec. Pro dobro veci, nenakrkni se a pokracuj ve svem vlastnim vlakne o akustice, co jsem tak videl, lidi se ve svych domacich studiich s akustikou moc neserou...

Stan

Příspěvek od Stan » 25 lis 2013 12:49

Já nejsem nakrknutej :) jen je mi smutno z toho co čtu když se snažím něco vysvětlit a místo toho aby se na tím zamysleli a kdyžtak si něco přečetli tak to odsouděj. Právě protože jsem se rozhodl postavit si domácí studio jak nejlépe to půjde v mých absolutně nevyhovujících podmínkách, začal jsem ¨studovat¨akustiku a můžu říct že čím více jsem šel do hloubky a pokládal si otázky ¨co když¨ ¨proč¨ a ¨jak¨ tak jsem stavbu oddaloval do té doby než mi to začalo dávat smysl. Možná to že jsem perfekcionista je na škodu. Seriál dokončím, a pokusím se ho udělat jak nejlépe to půjde ale už se nikoho nebudu snažit přesvědčit že fyzikální zákony nezmění. Snažil jsem se poradit že to co se snaží dát do studia prostě fungovat nebude nebo lépe řečno nesplní to co se od toho očekává a místo nastudování problematiky si stojí za svým. Nic proti tomu ať si studio vybaví třeba plyšovými mědvědy ty přece budou fungovat jako Bass trap či absorber taky když se to vezme hodně zhruba. :)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 25 lis 2013 12:52

Stan : A v akom stadiu mas to svoje studio ?

Stan

Příspěvek od Stan » 25 lis 2013 13:42

Právě řežu dříví :) a stavím konstrukci. Proč?
IMG_1282.jpg
IMG_1282.jpg (89.99 KiB) Zobrazeno 348 x
IMG_1284.jpg
IMG_1284.jpg (89.42 KiB) Zobrazeno 348 x
IMG_1285.jpg
IMG_1285.jpg (45.19 KiB) Zobrazeno 348 x
Poslední fotku jse udělal před 5 minutami

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 25 lis 2013 15:53

jasne super .. tiez mam podobne fotky :

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Kludne pokracuj s fotodokumentaciou dalej ..

skeld

Příspěvek od skeld » 25 lis 2013 16:22

Ne ne hosi, tahle debata nema smysl, ega stranou do prdele. Je smutny, kdyz se nekdo snazi oponovat, udelat z neho absolutniho trotla a prezentovat to jako: ja to mam nacteny a ja to vim nejlip. Ja jsem to sem postnul jen proto, ze mi to jako napad prislo zajimavy. Nepsal jsem ani ze to budu vyrabet.
Naposledy upravil(a) skeld dne 25 lis 2013 16:58, celkem upraveno 1 x.

Stan

Příspěvek od Stan » 25 lis 2013 16:46

To jsi to špatně pochopil já jsem neřekl že to vím nejlíp a už vůbec jsem neměl snahu z někoho dělat hlupáka. Jen jsem vyjádřil názor že nad takovýmto vybavením nemá cenu ani přemýšlet a že za ty samý peníze sa dá postavit vybavení mnohem účinější. Jestli jsi to pochopil jinak tak SORRY.

To Pytkin: Pěkný. No tak to tvoje staveniště vypadá o mnoho komplikovaněji a o hodně větší než ta moje špeluňka :) Koukám že stavíš od základů. K tomu já podmínky nemám. Navíc mám problém s LR jelikož nenavazuje na CR. Mám mezi nimi místnost, takže alespoň bude základ pro povídání propojení LR a CR pomocí CCTV. Navrhoval jsi si to studio sám či ho navrhoval někdo jiný?

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 25 lis 2013 17:30

stan : to nestavam ja .. to bolo studio , ktore sme mali pred par rokmi .. to je dokumentacia zo stavby .. nenavrhoval som ho ja .. ja som uz prisiel do hotoveho :)

Stan

Příspěvek od Stan » 25 lis 2013 18:32

Jo tak, tak to by se mi taky líbilo. :) Mě jen návrh trval skoro 3 měsíce. Původně byla CR na jiném místě (místnosti) pak jsem se rozhodl pro jiné řešení a musel jsem začít znova od začátku. Tak uvidím co z toho vyleze. V mezičase pracuji na konstrukci zadní stěny CR. Není to až tak komplikované jako přední strana ale je tam pár věcí které musím pořešit aby byla připravena pro případné změny vybavení. No a pak příjde na řadu LR ale to už bude pohodička oproti CR. Začínat na zelený louce je asi o mnoho jednodušší. :)

nixx

Příspěvek od nixx » 25 lis 2013 20:07

Stan píše:Jak vidím tak přesvědčovat že fyzikální zákony jsou neměnné a chování zvuku také je zbytečné a to je škoda. Podle toho co čtu tak je vlastně akustika hračka, a výpočty a měření vlastě nejsou potřeba. Vše se dá vyřešit knihovnou či plotem. V poho. Než se ale pustíte do dašího zpochybňování a debat jestli dvířka od kuchyňské linky ano či ne tak si o akustice a o stavbě studií nejdříve něco přečtěte. To nikdy neuškodí. Literarury je o tom spousta. Tady je výběr asi nejzajímavějších knih.

Master Handbook of Acoustic
Acoustic Absorbers and Diffusers
Room Acoustics
Building Acoustics
Fundamentals Of Acoustics
Recording Spaces
Handbook Of Signal Processing In Acoustics
Recordind Studio
Recording Studio Design

Po přečtení a pochopení toho co se v těchto knihách píše možná změníte názor. Možná. Já to vzdávám protože jak vidím tak to nemá cenu.
Hodně úspěchů při stavbě studia.
Nikdo nemluvil o "plotu" nebo "kuchyňských dvířkách". Řeč byla obecně o porézním absorbéru s předřazeným reflektorem... A tohle se běžně používá, ať napíšeš cokoliv. Já do diskuze nezavádím žádné ignorantsví nebo diletantství... jen se snažím upozornit na chybné závěry způsobené přílišným dogmatismem. Chce to taky trochu nadhled a ochotu přemýšlet i nad věcmi, které člověku hned napoprvé nezapadají do naučených schémat.

Můžeš šermovat knížkama jak chceš, ale faktem zůstává, žes střelbou od boku hned na začátku odsoudil jeden velice používaný princip.

Jinak jestli tou knížkou Acoustic Absorbers and Diffusers myslíš tu od Coxe a D'Antonia, tak ta je super. Stejně tak Room Acoustic od Kutruffa.
Master Handbook of Acoustics je fajn, má hodně širokej záběr, ale často je empirická a zjednodušující (trochu mi vadí, že vůbec neuvádí, jak k jednotlivým vzorcům přišli... kolikrát ani odkazem na literaturu. Některý vzorce dokonce nejsou pro jednotky SI, ale pro palce, stopy... WTF?). Ještě doporučuju knížku Kolmer, Kyncl: Prostorová akustika. Je sice starší, ale je tam spousta užitečných informací a hlavně základy českého názvosloví. Skvělý jsou taky BBC R&D Reports - mají je na stránkách... No a pak AES, ale to už není zadarmo - je to ale bezedná studnice... :)

Stan

Příspěvek od Stan » 25 lis 2013 20:23

Jakto že o nich nikdo nemluvil ? Debata začala o koupi a použití dvířek k nábytku.
skeld píše:Někde jsem narazil na řešení, dát před potahovou tkaninu dřevěná lamelová dvířka používaná u nábytku, která se dají pořídit za pár šupů. Mělo by to fungovat údajně jako absorbér s částečnou difúzí.
A ano, tento kus nábytku jsem od boku odstřelil. :roll: Ale pokud ho někdo chce použít. Budiž.
EDIT: mě osobně se počítá zvuk snadněji ve stopách 1 ms = 1 stopa rychlost zvuku 1130 ft/s pak je vypočítávání vzdálenosti mikrofonů a zpoždění pro mě snažší :wink:
Jde o zvyk.
I když mám knížky ¨zadarmo¨ tak mám ty samé knížky nakoupený přes Amazon.Není nad to si sednout ke krbu s knížkou. U mě teda s technickou literaturou. :mrgreen:

nixx

Příspěvek od nixx » 25 lis 2013 21:01

A proč?

Pokud budou lamely dost daleko od sebe, účinnost absorbéru od středních kmitočtů dolů se téměř nezmění. Delší vlny normálně projdou. Nebude se to chovat ani jako helmholtz, protože za lamelami nebude uzavřený prostor.

Pokud budou lamely orientované šikmo nahoru, naruší se tím rovnoběžnost protilehlých stěn v místnosti. Vyšší frekvence se odrazí např. ke stropu. Rozptýlí se... rozhodně se potlačí flutter echo... Nedá se mluvit o nějaké velké difuzi, ale na stropu může být třeba další absorbér nebo difuzor.

Co jiného bys doporučil např. člověku, který si obalil místnost Rockwoolem a teď se mu zdá, že je to moc mrtvý? Asi dát před ten Rockwool nějaké reflektory. Ideálně difuzor. A když ne difuzor, tak aspoň něco, co nebude metat první odrazy přímo na posluchače a zároveň nesníží účinnost absorbérů na nižších kmitočtech... a to přece ty lamely můžou docela dobře splňovat.

Pokud se mýlím, rád se o tom nechám přesvědčit. Ale zajímá mě racionální úvaha, ne posměšné narážky.

BTW. představ si, že stojíš před hrajícím reproboxem (ideálně v anechoické komoře) a v ruce držíš nějakou tu mřížku nebo lamelová dvířka (opět opakuji: s dostatečnými mezerami mezi lamelami). Jak se změní zvuk který slyšíš, když ta dvířka strčíš mezi sebe a reprák? Podobným způsobem se změní i absorpce toho absorbéru... Řekl bych, že na problémových kmitočtech k významné změně nedojde... těm je totiž vzhledem k jejich vlnové délce úplně "jedno" že tam nějaká překážka je. Naopak u vyšších frekvencí už nějaký rozdíl bude. Je to samozřejmě velmi zjednodušující příklad, ale analogie tam je.

nixx

Příspěvek od nixx » 25 lis 2013 21:05

skeld píše:...mě osobně se počítá zvuk snadněji ve stopách...
Podle mě se fyzika dělá dost blbě v jiných než SI jednotkách...
Ty palce a stopy se zachovaly jenom v empiricky (zkusmo) stanovených vzorcích, kde se matematicky nic moc neodvozovalo.

maux

Příspěvek od maux » 25 lis 2013 21:10

Z hlediska globálního aspektu, je to principiální bazírování na mentalitě humánního kompromisu...

Odpovědět