Absorber s částečným odrazem nebo difúzí

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Hammond

Re: Absorber s částečným odrazem nebo difúzí

Příspěvek od Hammond » 26 lis 2013 16:39

Pokial pouzijem naozaj tuhy material, tak tam je to jasne. Taky sadrokarton odraza snad od 400Hz vyssie. Avsak tvrda hruba latka (povedzme rovno tvrdy jekor) vysky naopak pohlti sama, zatial co nizsie frekvencie cez nu prejdu. A taktiez sa nemoze chovat ako rezonancny panel, pretoze vlastna frekvencia je dana vztahom

f=(1/2*Pi)*(k/m)^(1/2)

kde "k" je tuhost pruziny a "m" hmotnost. Kedze latka nieje ani napnuta a na tah ani prilis pevna "k" bude velmi male, zatial co hmotnost relativne velka vzhladom na napatie (predstavte si uvolnenu strunu o hmotnosti tej latky), takze keby som dosadil nejake realne hodnoty, vysla by mi zarucene nejake subharmonicka frekvencia. Tak teda fakt nechapem, ake ine problemy by to mohlo sposobovat.

jazzym

Příspěvek od jazzym » 26 lis 2013 16:40

no Ano ja som mal v predstave niečo ako sa použiva v stavebníctve taký bodkovaný igelit priedušný z jednej strany , .. igelit určite nejake frekvencie odrazi ale v podstate väčšinu prenesia za seba. či je priedušný alebo nie , lebo ta priedušnosť nieje určite v rýchlosti počutelneho vzduchu širenia.
Látka je lepšie riešenie.. pokial tie jemne čiastočky sklennej vaty cez nu neprejdu .. holymi rukami som nobasil prenašal a to pichalo jak svina. :oops:

Hammond

Příspěvek od Hammond » 26 lis 2013 16:47

.. naviac kedze rovno za tym je vata, bute to tlmeny oscilator takze pre amplitudu v case bude platit utlm

A=A0*e^(b*t)

kde "b" je koeficient utlmu a bude dost velky (predstavte si strunu opretu o Rockwool), takze rezonovat to zarucene nemoze.

Stan

Příspěvek od Stan » 26 lis 2013 17:36

Dekorativní látka je ale natažena na externím rámu připevněném na konstrukci tudíž se jako membrána může chovat, a když už se přichycuje na rám konstrukce samotné tak je tam vždy prostor mezi tkaninou a absorbčním materiálem. Já opravdu nevím proč pochybyješ o věcech které jsou dané a jsou uvedeny v odborné literatuře a máš je nastudovaný. Neber to špatně, ale to je jako proč je nebe modrý. Můžeš se ponořit do formulí a po zbytek svého života se snažit dokázat že to tak není. Když nevěříš odborné literatuře tak já opravdu nevím.

Edit: tady jsem něco našel na GS. Nikdo to tam tak vědecky jako ty neřeší a nevysvětluje a v podstatě se tam dozvíš to samý co jsem už zmínil.
http://www.gearslutz.com/board/studio-b ... dvise.html
Naposledy upravil(a) Stan dne 26 lis 2013 20:24, celkem upraveno 1 x.

Hammond

Příspěvek od Hammond » 26 lis 2013 20:02

Stan: Ja odbornej literature praveze verim, len som tuto vec zatial nenasiel nikde odborne zdovodnenu, tak sa na to snazim najst odpoved. Som v tomto odbore laik, resp.tak trochu samouk, tak sa pytam niekoho, kto ma nastudovane viac. Inak vdaka za tvoj treath o akustike, dufam, ze budes v tom pokracovat.

Stan

Příspěvek od Stan » 26 lis 2013 20:21

Zdarec Hammond. Já nejsem odborník na akustiku jen se jí trochu věnuju protože je to zajímavý obor. Teda v souvislosti s prostory pro hudební produkci. Jinak o tom zdůvodnění opravdu toho moc nenajdeš protože vysvětlení je jak jsi sám asi našel takové co jsem zmínil. Má to tedy co dělat s odrazy zvuku vysokých frekvencí. Vem si to jinak. Zkus si před monitor dát průdušnou látku a pak neprodyšnou. Výsledek jsou vlastně odrazy naruby :P když se to tak vezme kolem a kolem. To je asi nejednodušší test pro pochopení proč dekorativní tkanina má klást co nejmenší odpor tlaku vzduchu tedy zvukovým vlnám. Jak je psáno u nízkých frekvencí je to jedno takže tam na tkanině pro malé Bass traps tolik nezáleží ale pokud se jedná o pokrytí celých vystavěných stěn tam by měla mít tkanina pouze dekorativní charakter.

Hammond

Příspěvek od Hammond » 26 lis 2013 20:32

Asi si fakt budem musiet najst cas a skusim to zmerat.

Stan

Příspěvek od Stan » 26 lis 2013 21:21

Tak to nebude jednoduché jelikož každá tkanina je z odlišných materiálů navíc mají jinou hustotu a sílu . A co teprve ta samá tkanina (materiál) v matné a lesklé. Díky svojí strukruře bude odpor vzduchu jiný. Možná, to jsem si jen tipnul. To vypadá na celoživotní dílo vzhledem na nově vyráběným materiálům na tkaniny. No ale pokud se ti do toho chce :) Proti gustu žádný dišputát jak říkávala moje babička. :) mě stačí že to má být co nejvíce prodyšná tkanina. Důvody proč tomu tak má být znám, a dávají smysl, víc není pořeba znát. Jak jsem tak viděl na netu odpovědi na otázku ohledně dekorativní tkaniny pro studia byly vesměs ty samé. Jedno jaká hlavně prodyšná. Tak pak dej vědět kam až si se dostal s tím měřením jestli se do toho opravdu hodláš pustit. :wink:

Edit. Možná by jsi našel odpovědi na stránkách výrobců či prodejců akusických tkanin. Tam jsem nekoukal. Tak jestli něco zajímavého najdeš tak to sem postni.
Mě by třeba zajímalo jaký je rozdíl mezi akustickou látkou pro studia za dejme tomu €100/m a normální látkou s přibližnými parametry za €15/m. To by mělo smysl, napsat o to článek místo měření stovek druhů látek. :wink:

Hammond

Příspěvek od Hammond » 27 lis 2013 06:17

Ja nemam v umysle merat rozne latky, ale tu danu, ktoru chcem pouzit a je nepriedysna. Skusit na nej zmerat absorbciu a odraz (samozrejme v ramci mojich biednych moznosti a vedomosti), resp. prorovnat vysledky s nejakou jednozne priedusnou tkanivou. Mne jednoducho nedava zmysel, preco musi byt latka priedysna, ked je za nou absolutne nepriedysny igelit (ono je sice pravda, ze ani igelit som v literature tusim nevidel odporucat). Samozrejme, ze huste latky s lesklym povrchom mozu zvuk odrazat; to je ale velmi jednoznacne fyzikalne zdovodnitelne a nieje to kvoli nepriedysnosti. Ale akosi neviem pochopit, preco by na tento ucel nemohla fungovat napriklad hruba latka so zamatovým povrchom, alebo filc (co je akokeby zlisovana vata) a pod.

Stan

Příspěvek od Stan » 27 lis 2013 10:10

OK v poho. Já myslel že chceš zmapovat nejvhodněší kandidáty na dekorativní tkaninu. :)

bobolix

Příspěvek od bobolix » 23 led 2014 18:19

Stan píše:Jak vidím tak přesvědčovat že fyzikální zákony jsou neměnné a chování zvuku také je zbytečné a to je škoda. Podle toho co čtu tak je vlastně akustika hračka, a výpočty a měření vlastě nejsou potřeba. Vše se dá vyřešit knihovnou či plotem. V poho. Než se ale pustíte do dašího zpochybňování a debat jestli dvířka od kuchyňské linky ano či ne tak si o akustice a o stavbě studií nejdříve něco přečtěte. To nikdy neuškodí. Literarury je o tom spousta. Tady je výběr asi nejzajímavějších knih.

Master Handbook of Acoustic
Acoustic Absorbers and Diffusers
Room Acoustics
Building Acoustics
Fundamentals Of Acoustics
Recording Spaces
Handbook Of Signal Processing In Acoustics
Recordind Studio
Recording Studio Design

Po přečtení a pochopení toho co se v těchto knihách píše možná změníte názor. Možná. Já to vzdávám protože jak vidím tak to nemá cenu.
Hodně úspěchů při stavbě studia.
Bohužel neexistuje žádná "Acoustics for Dummies". Asi budu muset něco napsat sám.

Odpovědět