Absorber s částečným odrazem nebo difúzí

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
skeld

Re: Absorber s částečným odrazem nebo difúzí

Příspěvek od skeld » 25 lis 2013 23:15

nixx píše:A proč?

Pokud budou lamely dost daleko od sebe, účinnost absorbéru od středních kmitočtů dolů se téměř nezmění. Delší vlny normálně projdou. Nebude se to chovat ani jako helmholtz, protože za lamelami nebude uzavřený prostor.

Pokud budou lamely orientované šikmo nahoru, naruší se tím rovnoběžnost protilehlých stěn v místnosti. Vyšší frekvence se odrazí např. ke stropu. Rozptýlí se... rozhodně se potlačí flutter echo... Nedá se mluvit o nějaké velké difuzi, ale na stropu může být třeba další absorbér nebo difuzor.
Takhle jsem si to tak nějak představoval a zatím nevidím důvod proč by to nemohlo fungovat.

Stan

Příspěvek od Stan » 26 lis 2013 00:18

:cry: Chjo
Kluci máte pravdu kupte dvířka ty jsou skvělý a nic lepšího za ty peníze nepořídíte. Skvělý nápad.

Edit: Tak mi to nedalo a našel jsem toto. Pojívejte se na to video na YT a pozorně poslouchejte co pan Ethan Winer povídá. Snad tomuto odborníkovi na akustiku třeba uvěříte a když ne tak pak už opravdu nevím. :cry:
http://homerecording.com/bbs/general-di ... rs-337390/

skeld

Příspěvek od skeld » 26 lis 2013 08:35

Tady ale nikdo neříká, že je bude kupovat, znova upřesňuju, že jsem to sem dal pouze jako nápad, jak snížit absorbci pohltivýho panelu použitýho například v LR. Navíc Ethan netvrdí, že je to blbost "Such shapes can help avoid flutter echo in large rooms, but they're not very useful in a bedroom size studio." a to je velkej rozdíl. Jinak to video je fakt pěkný a přínosný. Tam ale taky říká, že v jeho případě se osvědčila víc absorbce než difůze, ale netvrdí, že když někdo vsadí pouze na difůzi i v menší místnosti, je to špatně viz. studio George Massenburga, proto mě furt dostává ta tvoje dogmatičnost. Já půjdu ve svý režii rozhodně cestou absorbce, ale nějakej ten difuzor tam na závěr možná zakomponuju, uvidí se. Našel jsem teď cestu jak docela levně vyrábět dřevěný skyline difuzory, který chci dát hlavně do LR. Tady na tom odkazu je spousta užitečných kalkulátorů kdyby někdo potřeboval: http://www.mh-audio.nl/DiffusorCalculator.asp

skeld

Příspěvek od skeld » 26 lis 2013 08:58

Ethan vlastně toho říká víc. "Even no mathematics is needed to design the real QRD diffuzers, it´s not difficult for those of us who are math chalenged to understand how they work." Mimochodem tu knihovnu jako akustický prvek taky úplně nezatracuje i když nejde úplně o difuzor.

nixx

Příspěvek od nixx » 26 lis 2013 09:08

nixx píše:Pokud se mýlím, rád se o tom nechám přesvědčit. Ale zajímá mě racionální úvaha, ne posměšné narážky.
Stan píše::cry: Chjo Kluci máte pravdu kupte dvířka ty jsou skvělý a nic lepšího za ty peníze nepořídíte. Skvělý nápad.
Myslím, že tohle nemá cenu...

Skeld: já bych v souvislosti s těma lamelovýma dvířkama radši vůbec nemluvil o difuzi. Do difuzoru to má daleko a někoho by to mohlo dráždit. Řekněme, že je to frekvenčně selektivní reflektor ;)

Stan

Příspěvek od Stan » 26 lis 2013 11:22

Kdyby jsi prohledal forum tak by jsi zjistil že jsem sem už návody na stavbu diffuzerů dával, v květnu.
./ruzne/pro-kutily-t19249.html
Edit: Jestli jsi poslouchal pozorně o tý knihovně, tak Ethan říká že není moc účinná a odkazuje na knihy s akustikou které pomohou porozumět akustice. Tím myslel že je lepší si je přečíst než je použít jako diffuzer. To ale teď už snad víš. :) No alespoň si se dostal k tomu že je lepší něco vyrobit. Prvně absorbce a pak ostatní.
PEACE
Naposledy upravil(a) Stan dne 26 lis 2013 14:11, celkem upraveno 2 x.

skeld

Příspěvek od skeld » 26 lis 2013 13:12

Jo to je jasny ze neni tolik ucinna jako klasickej difuzor, ale i tak ma nejakej vliv, ostatne kdykoli prijdu do stary zamecky knihovny, kde jsou knizky od podlahy az ke stropu, mam okamzite chut tam tocit bubny, proto jsem ji pred tim zminoval jako prostor s prirozene dobrou akustikou. Tys me asi od zacatku spatne pochopil, s vyrobou tech skyline pocitam od doby kdy jsem zacal studio planovat a ty tvoje prispevky jsem samo videl. Ted jsem je zminil v souvislosti s tim, ze se mi podarilo sehnat skoro za nic 2 kubiky krasnych bukovych hranolku. Zrejme te tenhle thread ale tak nakop, ze uz sis udelal nazor, ze jsem proste magor co si usmyslel, ze bude difuzory vyrabet z jenom kuchynskejch dvirek a plotu, ale znovu opakuju tenhle thread jsem zakladal jako ideu absorberu s castecnym odrazem a chtel jsem aby se k tomu rozvedla nejaka smysluplna debata. Hele ja to nemyslim zle a uz toho asi nechame, ale zkus se priste vyjadrovat od zacatku vic vecne. Peace :-D

nixx

Příspěvek od nixx » 26 lis 2013 13:59

skeld: když už jsme zabrousili do těch difuzorů... jestli se chystáš něco vyrábět, tak doporučuju navrhnout to pomocí toho nástroje QRDude, co linkoval i Stan. Přijde mi lepší, než všechny ostatní kalkulačky. Je to napsaný z většiny podle tý knížky od Coxe a D'Antonia, což je asi nejlepší moderní knížka, kterou jsem na toto téma viděl.

Stan

Příspěvek od Stan » 26 lis 2013 14:01

Cool, Next time :wink:
Have a good one

skeld

Příspěvek od skeld » 26 lis 2013 14:25

Nixx: jo jo uz jsem to procital.

Hammond

Příspěvek od Hammond » 26 lis 2013 14:33

Dufam, ze sa neurazite, ak vyuzijem tento threath na moju otazku ktora sa tyka cisto absorberov.. ..vo viacerych knihach som cital (napr. Rod Gervais-Home Recording Studio), ze krycia dekoracna latka na absorbcnych paneloch ma byt priedysna. Nedavno sme tu v niektorom threate diskutovali o pouziti parozabrany na pokrytie Rockwoolovych panelov (ktora je v smere zvuku absolutne nepriedysna) a vobec; balenie Rockwoolu do igelitu je bezna prax a igelit je taktiez nepriedysny. Viete niekto fundovane zdovodnit, preco by mala byt latka priedysna? Fyzikalne (beruc do uvahy vlnovu podstatu zvuku) mi totiz nedava zmysel, ako by mohla vzduchotesna latka (folia,igelit..) znizit/zmenit absorbcne vlastnosti materialu za nou. Preco to teda ti autori tak pisu?
Naposledy upravil(a) Hammond dne 26 lis 2013 14:39, celkem upraveno 1 x.

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 26 lis 2013 14:38

Osobně bych to viděl pouze kvůli zamezení problému s možným srážením vlhkosti. Proto prodyšná.

P.

Hammond

Příspěvek od Hammond » 26 lis 2013 14:51

Rod Gervais ale pise, ze "k tomu aby boli panely ucinne, musi byt latka priedysna".

Something you have to consider, for this type of panel, is the cloth cov-
ering that you use.
In order for these panels to be effective, air has to be able to pass freely
through them. This means that you need to have a fabric that “breathes
easily.” In other words, if you put the fabric tight against your face, then
you should be able to breathe easily through the fabric.

Nedava k tomu ale ziadne zdovodnenie. Znepokojuje ma to preto, lebo som mal v umysle pouzit pre tento ucel tvrdu jekorovinu, ktora sa da jednak kupit v dost velkych rozmeroch a dobre sa s nou robi calunenie (da sa napriklad na ramy aj priamo lepit). Lenze ta nieje predysna ani nahodou.

jazzym

Příspěvek od jazzym » 26 lis 2013 16:16

Hammond píše:.... a vobec; balenie Rockwoolu do igelitu je bezna prax a igelit je taktiez nepriedysny. Viete niekto fundovane zdovodnit, preco by mala byt latka priedysna? Fyzikalne (beruc do uvahy vlnovu podstatu zvuku) mi totiz nedava zmysel, ako by mohla vzduchotesna latka (folia,igelit..) znizit/zmenit absorbcne vlastnosti materialu za nou. Preco to teda ti autori tak pisu?
8) Ja si myslim že je to hovadina rozmyšlať o priedyšnosti igelitu ,vzhladom na zvukove vlastnosti .. igelit je len nutnosť aby sa neodlupovalo z rockwoolu (teda aspon nobasil je svinstvo na dýchanie).. to že igelit bude priedušný je dobré len na tú vlhokosť prípadnu tvorbu pliesní.

Stan

Příspěvek od Stan » 26 lis 2013 16:19

Ono dekorativní látka jak víš je až poslední věc či valstně první povrch na který dopadá zvuk a má být prodyšná z jednoho prostého důvaodu a to je právě propustnost zvuku. A't se to zdá jakkoliv divné na první pohled má to co společného s šířením tlaku a dorazů zvuku. Jde o to že prodyšná dekorativní tkanina by neměla mít vliv na absorbci či odrazy tedy šíření zvuku a nechat pracovat materiály k tomu určené. Jinak silné materiály se v podstatě budou chovat jako membrány a ty rozhodně nechceš použít třeba na First reflection. Je to jako by jsi absorbery překryl třeba sádrokartonem, to znamená že vysoké frekvence se budou odrážet a nedostanou se na absorbční materiály. Nízkým frekvencím je to jedno jak víš takže u malých Bass traps je to v postatě jedno když se to vezme zjednodušeně. Několik vrstev koberců či těžkých tkanin se dá třeba využít v VC.
Pro DIY : docela dobrá a levná tkanina se dá sehnat v malířsých potřebách. Myslím pro malíře pokojů. Dá se tam koupit překrývka podlahy která se stává ze dvou vrstev (látka a igelit) . Po odstranění igelitu máte ideální tkaninu. To je ale jen tak na okraj. Vím že kdysi existovalo Řempo a tam se daly sehnat docela dobrý věci na DIY, ale nevím jak to je dnes. Já mám nakoupenou bavlněnou tkaninu.
Naposledy upravil(a) Stan dne 26 lis 2013 16:51, celkem upraveno 4 x.

Odpovědět