honba za dokonalym zvukom

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Pytkin
Moderátor

Re: honba za dokonalym zvukom

Příspěvek od Pytkin »

no podla mna trumpeta hra ako trumpeta .. mozno pri solovom nastoji su jemne detaily odlisne .. ale ked hra viac nastrojov naraz , tak sa rozdiel strati ..

bassline

Příspěvek od bassline »

Pytkin: kazdy orchester s jeho nastrojmi to zahraje inak...a rozdiel moze byt fakt dramaticky a ovplyvni zazitok z tej rovnakej hudby...

Ukazka od Dvoraka:

v 0:23 nastupuje ta mohutna melodia cez dychy
To iste hudobne dielo zahrane inym orchestrom
v 0:21 nastupuje ta ista mohutna melodia, avsak ako mozes pocut, s dramaticky rozdielnym charakterom zvuku (omnoho lepsim)...takze bud to zahrali uplne inym nastrojom, alebo rovnakym ale ma proste iny zvuk, alebo to sposobilo proste ine zosnimanie orchestra a akustika v hale....v tomto podani ta ista hudba znie ovela ovela lepsie...chcem tym povedat ze zvuk sa dramaticky podiela na vnimani rovnakej hudby...moze tu hudbu pokazit, alebo povzniest...ale mozno niekomu to je jedno, hlavne ze rozozna rovnake motivy a to mu k zazitku staci :)

V elektronike to vnimam rovnako ako som demonstroval na tejto ukazke. Mam zle znejuci patch ? Je to naprd. Akakolvek kompozicia z neho to nezachrani...takze bud uprava patchu, vyroba patchu na inom stroji, alebo uprava toho zvuku v mixe...a preto je ta honba za dokonalym zvukom...aspon u mna teda hehe :)

biscuit

Příspěvek od biscuit »

no to druhy je hlavne zivejsi, to prvni mi prijde dost techno :-) myslim groove :-D
hele ale po zvukovy strance to nejde takhle srovnavat, i kdyz vim cos chtel rict a taky to vi kazdej, kdo za svuj nastroj vysoli nehoraznej peniz... je to jako kdyby nekdo rek, ze naco les paul, staci nejaka lacina cina a na co kombo peavey, staci uli.. hraje to skoro stejne..
a jsme doma.. jen jsem si myslel, ze o tomhle na tomhle foru muzou diskutovat snad jen uplni zelenaci :-(

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin »

mne pride ta prva lepsia :) a samozrejme zavisi to od orchestra a hlavne od dirigenta ako si tu skladbu prisosobi svojmu telesu ..

bassline

Příspěvek od bassline »

Aha, tak to druhe je z vynilu z roku 1972...preto mi to zvukovo znie tak prijemne a tucne :) ...ta prva nahravka je po zvukovej stranke uplne studena a sterilna :) ...

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin »

nemyslim , ze by to bolo tou umelou hmotou ..

bassline

Příspěvek od bassline »

ja neviem cim to je....ci kvalitou z youtube alebo cim...ale mne sa ten zvuk paci viac :) ...to je jedno...uz rozoberame blbosi...je skodlive casto chodit na electrozone.cz...clovek by tu mal chodit len ak potrebuje seriozne poradit...k comu nam su vsetky tieto diskusie ? Len mudrujeme a nic nerobime :)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin »

kery zvuk sa ti paci viac je samozrejme subjektivne .. je to aj inak zahrane .. takze aj tam to bude o subjektivnom vneme ..

suhlasim .. radsej ako 100x ist na electrozone.cz , je lepsie aspon raz ist do filharmonie ..

Axerathix

Příspěvek od Axerathix »

bassline, pri orchestri su neni velke rozdieli v nastrojoch, tam zalezi skor na hre hracov ako to zahraju. Mam jednu skladbu od dvoch roznych orchestrov a je tam sice pocut rozdiel, ale nie vo zvukoch ale prave v nterpretacii, dynamike - pri dynamike sa prejavuju rozdieli pretoze tam sa meni aj farba nastrojov co potom sposobuje ze kazdy orchester znie inak. Si myslim ze skoro kazdy akusticky nastroj ma inu farbu tonu pri roznej dynamike, najviac je to pocut pri lesnom rohu.
staci si to pretocit na 42 tam zacne hrat a vsimni si tu farbu ked hra skoro v tichu a ked hra hlasno
http://www.youtube.com/watch?v=_MkMdlfl8Hg

a tie priklady co si dal, tak veru su to tie iste nastroje a v tom druhom by som povedal ze tam do tych rohov doslova revu co dava aj presne tu inu farbu nastroja ako v prvej ukazke, ale + je to sposobene aj nahravkou si myslim. Ja som tu skladbu pocul nazivo a tam mi znela zas inak :)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin »

a vyrazne zavisi od dirigenta .. bol som na koncerte , kde sa vystriedali 3aja dirigenti .. a ked dosiel taky stary cesky panko (nepamatam meno) , tak to bolo , ako keby vymenili orchester ..

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

bassline píše:uz rozoberame blbosi...je skodlive casto chodit na electrozone.cz...clovek by tu mal chodit len ak potrebuje seriozne poradit...k comu nam su vsetky tieto diskusie ? Len mudrujeme a nic nerobime :)
nezmysel... mna ezone obohacuje, aj taketo diskusie .. ked extrahujem nazory rozumneho inteligentneho jadra ezone, a vypustim niektore ulety sposobene nekontrolovanim emocii, tak aj nazory s ktorymi sa nie celkom stotozim ma v niecom obohatia a rozsiria mi obzor .. diskutovat o veciach je strasne dolezite, clovek sa ma stale co ucit a nielen po technickej stranke ale aj co sa tyka toho snazit chapat aj uhol pohladu toho druheho, aj ked (alebo prave ked) je odlisny ..

BS

Příspěvek od BS »

jackies píše:Nezajímá mě to, a je pro mě nepodstatné jak čemu kdo říká.
Přiznám se, že ty desítky "stylů" a jejich "substylů" neumím rozeznat, a ani se o takovou zbytečnost nesnažím, nevím co je dovoleno (kdo to dovolil) , co není a nezajímá mě, co by o tom případně kdo řekl. Je to pro mě nepodstatné.

Ke kroucení :
Pokud to nejde napsat do not ( pochybuji, že dokážeš zapsat kroucení čudlem s nějakým parametrem a přesně daným zvukem ) tak mi to nic neříká a je to pro mě spíš silné podezření na "STYL" dělání z nouze cnost daného tvůrce.
Některé styly k tomu přímo vybízejí, a možná je vymysleli a zavedli podobní nenadaní "umělci", kteří se zmohou jen na kroucení a prdění synťáků.
Většinou tihle řeší že zvuk saw by měl být trochu vytažený na 5khz, měl by být z takové a takové mašinky a různé jiné blbosti.
Pokud mě přesvědčí jinýma, nekroutěčudlamaskladbama o opaku neřeknu proti konkrétnímu umělci ani popel :wink:
Nj, jakmile jde forma skladeb techto stylu mimo vymezene mantinely toho co te ucili blahe pameti nekde na Lidusce, tak uz to neni hudba. Vsecko stoji a pada s kytarou :D

jackies

Příspěvek od jackies »

BS píše: Nj, jakmile jde forma skladeb techto stylu mimo vymezene mantinely toho co te ucili blahe pameti nekde na Lidusce, tak uz to neni hudba. Vsecko stoji a pada s kytarou :D
Ať přemýšlím jak chci, tak fakt nevím, jak tvá dedukce souvisí s mým příspěvkem a na co reaguješ :)

kexik

Příspěvek od kexik »

mimochodom, ak sa nemylim ta druha verzia dvoraka su viedenski filharmonici, diriguje karajan a je to standard, ako ma novosvetska byt zahrana... ze to ma blbsi zvuk je tym hifionanistickym retazcom. mam doma aj vinylovu aj remastrovanu gold verziu a cdcko hra uplne namakane, vinylova verzia je zbytocne plocha a bez spodnych basov

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy »

jackies píše: Pokud to nejde napsat do not ( pochybuji, že dokážeš zapsat kroucení čudlem s nějakým parametrem a přesně daným zvukem ) tak mi to nic neříká a je to pro mě spíš silné podezření na "STYL" dělání z nouze cnost daného tvůrce.
Některé styly k tomu přímo vybízejí, a možná je vymysleli a zavedli podobní nenadaní "umělci", kteří se zmohou jen na kroucení a prdění synťáků.
To je samozrejme objektivne absolutny nezmysel ... Samozrejme ma tento nazor vobec neprekvapuje, myslim ze si ho tu uz prezentoval viac krat...

To ale nic nemeni na tom ze je to tipicky pripad ked niekto cez naucene a zabehane pravidla odsudzuje nieco ine, co ide komplet po inej ceste a riadi sa komplet inymi pravidlami - len preto ze to nesplna tie jeho pravidla .. odsudzovat nieco ine preto lebo to je ine...

Len velmi velmi malo ludi dokaze vnimat hudbu v sirsom konktexte, oprostenu od nejakych zvazujucich pravidiel a mantinelov, respektivne BEZ snahy posudzovat nejaku cast hudby podla pravidiel ktore platia pre inu cast hudby... Ono to ani nieje lahke, pretoze to potom zvadza zase k opacnemu extremu a to akceptovat LEN hudbu ktora nesplna ziadne pravidla a nedrzi sa ziadnych mantinelov (rozne experimentalne divociny) ... Hold mozog je raz taky, ked ho naucis nejake vzory, patterny, on uz potom vypne tu 'kreativnu' cast a jednoducho vsetko okolo seba spracuva len tak ze to porovnava s naucenymi vzormi a co sa mu nehodi do kramu to vyhodnoti ako 'zle' .. A zvysok spravi ego, ktore nieje ochotne priznat si 'ja tej hudbe nerozumiem' a tak radsej vyhlasi 'ta hudba je zla' ...

Tvoj pohlad na hudbu by sa dal previest do inej formy umenia - malovania - asi tak, ze ti je jedno aku techniku (olej, airbrush, ...) pouzije maliar, jedine je dolezite aby islo o dostatocne realisticky, jasny, konkretny, obraz ktory, je mozne prekreslit nejakou inou zakladnou technikou (uhol naprikad), tak ze sa nestrati zakladna informacia odovzdana mailarom do diela .. V principe teda by si uplne negoval rozne abstraktne smery, napriklad tvorbu takeho Jacksona Pollocka by si rovno odpisal ako mazanice bez zmyslu ...
jackies píše: Některé styly k tomu přímo vybízejí, a možná je vymysleli a zavedli podobní nenadaní "umělci", kteří se zmohou jen na kroucení a prdění synťáků.
specialne toto sa da krasne invertovat na opacny pohlad, a oznacit za "nenadanych umelcov" tych, ktorich vnimanie nieje schopne pokryt siroku zvukovu farebnost a nedokazu pouzivat pre vyjadrenie pocitov rozmanite zvukove farby, zvukove kolaze - namiesto toho potrebuju na to matematicky definovane stupnice, akordy a harmonie ... nebol by to pohlad o nic obmedzenejsi a absurdny nez ten tvoj ..

Odpovědět